Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

To u mnie w atmosie 55 ° może być za mało skoro nie da się nagrzać pieca na wyższe temperatury. Chyba że inna może być przyczyna?

Opublikowano

W atmosie zalecaja 80*C na wyjsciu, poto by smola nie zezarla komory, w blaze masz wkladki z kwasowki ktore niweluja tą przypadłość kotłów HG.

Czyli najlepiej walic jak najwyzej sie da z temperaturą, ile fabryka dała wtedy teoretycznie najlepiej sie spala gaz a smoła nie osiada tak na sciankach komory załadowczej.

Opublikowano (edytowane)

To niej jest chyba tak do końca.

W Blaze z kwasówki są piece za dopłatą. I to dość drogo.

Mi w Blaze najpierw powiedziano że powinno się palić jak najwyżej czyli 85-90stopni. Próbowałem, ale jeszcze do tej pory nie widziałem takiej temperatury na piecu. Jak przyszedł serwis i powiedziałem, żeby mi pokazali jak uzyskać 90st, to okazało się że nie da się i wtedy powiedzieli że 70st też jest dobrze. Sam już nie wiem o co w tym chodzi.

Powolutku porównuję do starego pieca SAS UWG23kW i nie widzę różnicy. Na tym starym to potrafiłem wygonić temperaturę nawet na 100st.

Jeszcze testuję ale wydaje mi się, że tą całą ekologią to się nam jeszcze dobrze odbije.

Edytowane przez pPp
Opublikowano (edytowane)

Z wysuszonym grabem osiągniesz temp. 90 st. Dobrze się pali mieszanka buk z grabem, z dębowym nie sprawdzałem. Najgorsza sosna... brudzi kocioł.

Z polan graba o długości około 40 cm wycinałem na 3 części i łupałem na ćwiartki... prędzej wyschną. Wysychają u mnie w piwnicy do około 15* wilgotności. Grab wycięty w m-cu luty. Piwnica ocieplona i przewiewna.

Edytowane przez dino49
Opublikowano (edytowane)

Już to wcześniej pisałem, temperatury zależą od przepływu.

90 stopni na zasilaniu można osiągnąć podnosząc temperaturę powrotu lub obniżając prędkość obrotowa pompy ładującej bufor.

Drewno nie ma tu znaczenia.

Jak ktoś ma pompę o sporej wydajności to temperatura na zasilaniu podskoczy mu dopiero gdy bufor będzie wygrzany do wysokiej temperatury

Edytowane przez kult5
  • Zgadzam się 3
Opublikowano

Robiłem mały test i tak:

Pełny załadunek (około 9szczapów buka 50cm), moc 75%.

  • czas palenia - 5,5godz., temp zew. +9st.
  • bufor nagrzał z 32 do 83st.
  • bojler z 50 do 60st.
  • budynek z 21,8 do 22,5 nagrzał w ciągu 2godz., a przez resztę czasu tylko dogrzewanie.

Ustawiłem aby zrobił żar, ale w środku zostały tylko dwa małe kawałki.

Temperatura na piecu była zależna od powrotu.

  • przez ok. 4godz 70st.
  • przez 1,5 godz. od 70 do 85. Powyżej 80 to ostatnie pół godziny.

Jeżeli na powrocie przed ATV55 była temp. 66st, to za ATV na zasilaniu była 73st (na piecu wtedy było 82). Czyli wyszła różnica pomiędzy powrotem i zasilaniem 7stopni.

Opublikowano

Regulatora ciągu nie mam.

Z tego bufora to wystarczyło mi na 2,5godz. grzania rano. Temp. na sterowniku pokojowym ustawiona na 22,5st (faktycznie jest ok. 22,1).

Opublikowano

Mialbys z tego bufora grzac malutko stale i tym stabilno trzymac temperaturu w domie.Taka jest podstawa osczednosci i nie skokowo grzac do pelnych wieczorem i do pelnych rano.U mnia teraz srednia temp.w grzejnikoch 30-35° grzeja tak  24/7.

  • Zgadzam się 2
Opublikowano

Ale chyba nie miałam dużych skoków. Różnica była tylko 0,7st.

Niestety, ale na dzień dzisiejszy to nie widzę różnicy abym mniej spalił niż wcześniej w tym starym. Oczywiście nie ma dymu z komina. Ciekawe ile komin wytrzyma przy takich niskich temperaturach spalin.

Opublikowano

Z bufora cieplutko trzeba pozwoli "wyciagowac",nie chodzi o skoki temperatury domowej.Z domu tež cieplo odchodzi pozwoli i nie skokowo.Jak pozwoli odchozi,tak trzeba pozwoli uzupelniac te straty,to jest najosczedniejsze.Užyc do tego inteligentne sterowanie czujnik temperatury pokojowy,lub pogodowka(przy glowicach)-sterownik-3d wentyl z silownikom.

Opublikowano

Działa Ci ta funkcja stałożaru? czy musisz rozpalać od nowa?

3 godziny temu, pPp napisał:

Niestety, ale na dzień dzisiejszy to nie widzę różnicy abym mniej spalił niż wcześniej w tym starym. Oczywiście nie ma dymu z komina. Ciekawe ile komin wytrzyma przy takich niskich temperaturach spalin.

Jaki miałeś stary kocioł?

Jeśli się boisz o komin to ustaw moc kotła na 100%.

Zmniejszaj wtedy gdy boisz się o zagotowanie wody w buforze. Jeśli np. bufor nie rozładowałeś do końca a już musisz dołożyć do kotła.

Opublikowano

Widzę, że muszę jednak sezon popalić aby coś dokładnie powiedzieć.

Wcześniej miałem SAS UWG 23kW i paliłem około 15m3 buka, temp w budynku 22,5st.

W instrukcji Blaze pisze że na zwykłe zużycie w trakcie sezonu potrzebuję 30m3 suchego drewna lub około 8,6ton brykietu.

Opublikowano

8,5 tony brykietu to odpowiednik  około 15 m3 drewna (metrów sześciennych) 20 mp (metrów przestrzennych) 30 mn(metrów narzutowych)

Opublikowano (edytowane)

Trzeba calkowo przeklapic w glowie užywanie tego uzardzienia.Kiedy bedziesz to užywac jak poprzedniej instalacji,žadnych osczednien nie uzyskasz.

Ja užywam automata na wegiel,spalam o 1/3 mniej,niž poprzed tym w zasypowcu,nie to zpowodowane sprawnosca kotla,ta jest taka sama.Jest to zpowodowane cez ina dystrybucja tego ciepla z kotla na grzejniki i w dom,tak jak wyžej pisalem.Grzejemy malutko-stale,z buforom jest to ta sama filozofija i do tego bufory sa.

Edytowane przez bercus
Opublikowano

Tam pisze 30m3 (metrów przestrzennych). Ale pewnie chodzi o miękkie drewno. Popalę sezon i zobaczymy.

Opublikowano

Tak dokładnie to sosny sosny to będzie 26 mp, brzozy niecałe 22 mp, buka 20 mp. 

  • Lubię to 1
Opublikowano

Przy sprawnym užywaniu "kilka dom wyciagnie,tyle proleci kominom".Tableczki zbedne.

  • 2 miesiące temu...
Opublikowano (edytowane)

Mam Kocioł z tej firmy. Mam trochę inaczej podłączony bufor do pieca.  Wydaje mi się że z tego co pamiętam schemat podłączenia jest inny niż u ciebie ale kłóci się nie będę. Tak czy owak u mnie Kocioł z buforem nie jest podłączony na tym samym przyłączu do bufora co obieg grzewczy. Mam pompkę pomiędzy buforem a kotłem i osobna na grzejniki. Pompa kotła uruchamia się co jakiś czas to znaczy grawitacja pomiędzy buforem i kotłem nie działa tak super dlatego pompka ci jakiś czas robi przedmuch. Temp. kotła wzrasta do około 84 a następnie schodzi do około 70. Nie mam zabezpieczenia powrotu a jedynie te producenta w kotle. To taka sugestia z własnej praktyki. 

Edytowane przez Wina1989
Opublikowano

Osobiście nie jestem zadowolony z tego pieca. Myślałem że zgazowanie drewna przyniesie jakieś oszczędności. Jak na razie to widzę że chyba spalę więcej w porównaniu do starego pieca. Jednak miarkownik ciągu jest sto razy lepszy przy spalaniu drewna od wentylatorów wyciągowych.

Opublikowano

To fakt, miarownik zawsze będzie lepszy. Wcześniej miałem zwykłego kopciucha, tzw. Górniak, także u mnie zmiana na plus. Nie wiem jak się on ma do mpma. Naprwno z tym plusem że rozpalanie to bajka. 

Opublikowano

PPP czy to jest Twój flimik na youtube z rozpalania blaze? Szkoda, że nie ma tam komentarzy, zawsze to jakaś wymiana doświadczeń.

 

Wina z jakiego rejonu Pl jesteś? Szukam sprawdzonego instalatora na południu.

  • Zgadzam się 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.