Skocz do zawartości
IGNOROWANY

wymiana -Wydzielone- Przyczyny, skutki, powiązania


bajek

Rekomendowane odpowiedzi

A Europa sięga po węgiel po ostatniej zimie bo gazu mało

Wielcy mogą się bić o eko a mały Kowalski co ma zrobić?

Wziąć motyke i kopać torf ,czy wziąć siekierę i rąbać drwa ? 

Luceo prawo nie powinno działać wstecz jak teraz wsadzisz to później mogą nas pocałować chyba że zdążą z nowelą uchwały 

Europa już się dorobiła na przemyśle dlaczego taki kraj  jak Polska ma oczyści ziemię z CO2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż można więcej napisać, temat dotyczy wymiany kotła w gminie graniczącej z Krakowem i nad tym musimy się skupić. A nie jest to proste zadanie gdy znamy zapędy włodarzy Krakowa i ich wpływ na te gminy. W dodatku musimy uwzględnić budżet autora i rodzaj budynku jaki chce ogrzewać. Więc subiektywnie mogę zasugerować jakiś kocioł zgazowujący najlepiej wielopaliwowy, tylko tu oferta jest bardzo ograniczona. W dodatku obsługa kotła zasypowego w porównaniu do kotłów z podajnikiem jest bardziej uciążliwa, a koszt takiego kotła wraz z buforem i wymaganym osprzętem jest podobny jeśli nie wyższy od kosztu kotła z podajnikiem.

A jeśli chcecie zrozumieć dlaczego jest takie zamieszanie ze źródłami ciepła proponuje założyć nowy watek w dziale ogólnym i od razu w tytule zadać pytanie o powiązania i przyczyny takiego zamieszania, wtedy będziemy mogli to spokojnie omówić.

 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, luceo napisał:

sam osobiście myśląc o wsadzeniu do kotłowni ogniwa ds z buforem byłem ostatnio w gminie w całym tym ecodoradztwie i dostałem jasną odpowiedź , że kocioł będę mógł używać bezterminowo bez względu na ewentualne zakazy czyli aż padnie skoro spełnia wszystkie normy i był montowany zgodnie z  istniejącymi przepisami, ale póki co dalej czekam co pokaże biurokracja jeszcze sezon palenia w starym dobrym ogniwie classic mi został

I to jest odpowiedź na to całe malkontenctwo i nieuzasadnione faktami, straszenie ludzi.

@RyniSłuszna uwaga.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, luceo napisał:

sam osobiście myśląc o wsadzeniu do kotłowni ogniwa ds z buforem byłem ostatnio w gminie w całym tym ecodoradztwie i dostałem jasną odpowiedź , że kocioł będę mógł używać bezterminowo bez względu na ewentualne zakazy czyli aż padnie skoro spełnia wszystkie normy i był montowany zgodnie z  istniejącymi przepisami, ale póki co dalej czekam co pokaże biurokracja jeszcze sezon palenia w starym dobrym ogniwie classic mi został

Czyli z tego rozumiem, że w Krakowie gdzie jest całkowity zakaz palenia węglem, jak ktoś miał już kupiony kocioł 5. klasa ecodesign to może nim palić? Ktoś ma info na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KKTS nie wiem niech ktoś z miasta Krakowa się wypowie jak jest czy są jakieś kontrole itp jak to wygląda bo patrząc na statystyki to Kraków dalej w czołowce najbardziej zanieczyszczonych miast nie tylko w Polsce, ale i europie mimo zakazu palenia węgla i drewna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że jest tak jak napisał @HarryH, więc nie wiem czy w gminie mają rację twierdząc że "kocioł będę mógł używać bezterminowo bez względu na ewentualne zakazy"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraków jest tu wyjątkiem. Na podstawie uchwały sejmiku, miasto objęto całkowitym zakazem spalania paliw stałych. Obowiązuje od 01.09.2019r. Od tej daty, w Krakowie tego rodzaju kotłów po prostu już nie ma, więc dyskusja na ten temat stała się bezprzedmiotowa.

Na terenie Małopolski obowiązuje Uchwała Nr XXXII/452/17 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 23 styczna 2017 r.– dla obszaru województwa małopolskiego z wyłączeniem Krakowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w zasadzie nie znasz dnia ani godziny, aż samorządowcy w porozumieniu z wojewodami zaczną regionalnie zaostrzać przepisy. Oczywiście nie snuł bym tutaj wizji katastroficznych , ale obrazuje to pewien problem i niebezpieczeństwo w relatywnie niedługim czasie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, KKTS napisał:

Czyli z tego rozumiem, że w Krakowie gdzie jest całkowity zakaz palenia węglem, jak ktoś miał już kupiony kocioł 5. klasa ecodesign to może nim palić? Ktoś ma info na ten temat?

To wszystko zależy gdzie się pyta, jeśli zapytasz w Urzędzie Miasta lub Gminy dowiesz się, że obowiązują uchwały Sejmiku Wojewódzkiego, a jeśli zapytasz w Wojewódzkim Wydziale Architektury i Urbanistyki dowiesz się, że obowiązuje szeroko rozumiane  Prawo Budowlane wraz z wszystkimi przepisami dot. budowy budynków. A to z kolei oznacza, że obowiązują Cie przepisy z dnia wydania ostatniego pozwolenia na przebudowę rozbudowę czy budowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, MrWolf napisał:

Czyli w zasadzie nie znasz dnia ani godziny, aż samorządowcy w porozumieniu z wojewodami zaczną regionalnie zaostrzać przepisy. Oczywiście nie snuł bym tutaj wizji katastroficznych , ale obrazuje to pewien problem i niebezpieczeństwo w relatywnie niedługim czasie. 

Wojewodowie nie mają nic do gadania w tej materii. Wojewoda jest przedstawicielem rządu na danym terenie. Na ten temat wypowiada się lokalny samorząd, w postaci sejmiku wojewódzkiego.

  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.06.2021 o 13:45, Mariandec napisał:

Mieszkam w gminnie ościennej Krakowa i każą nam tu piece wymieniać albo zmienić w ogóle system ogrzewania. Na pompę ciepła na pewno mnie nie stać i nie wiem czy znowu w ten węgiel iść? Zaraz znowu powiedzą, że nie bo unia bo jednak te spaliny trują. Głowie się liczę i zastanawiam. Pomyślałam że zapytam co u Was się sprawdza i jak z kosztami?

Dom z lat 70 jakieś 170 metrów jak ogrzać żeby nie było drogo, kaloryfery, słabo ocieplony oczywiście.

no niestety

duma polaka i ambicja stała sie powodem że dosliszmy do sciany

na wegiel i gaz od nowego roku beda opłaty kominowe lub emisyjne lub zwał jak zwał ale bedzie drogo

nasze debile z rządu jeszcze nie rozumieja ze drewno nie jest paliwem kopalnym ale zrozumieja juz nie długo

ja widze dwa rozwiazania isc w czyste powietrze i uzyskac 18 tys na pompe ciepła skoro masz małe dochody i załozyc pompę ciepła i napewno w kosztach bedzie taniej od wegla

lub isc w dotacje gminną lub cos wyszarpać na pelet ale spalanie peletu jest o 30% drozsze  od energi dla pompy ciepła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest koszt uzyskania 1 kWh z pompy ciepła? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest pytanie ile pali auto ???

wpołczynnik dla grzejników musisz liczyc srednio rocznie 1do 4 przy podłogówce 1 do 5 a reszta zalezy od zuuzcia cwu i temeratury wody oraz wielkosci zasobnika

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o koszt uzyskania 1 kWh, a nie ile pali auto.

Wg tej tabelki http://www.cena-pradu.pl/ogrzewanie.html to ok 0,16zł/kWh 

Można tam porównać koszt uzyskania 1kWh z innych źródeł i zadać sobie pytanie czy warto ponieść takie koszty ( w tym koszty zmian w instalacji i serwisu) dla takich oszczędności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg tych danych 16 groszy z kWh to przy COP = 4.
Przy COP 3, to już jest 21 groszy.
A jak ktoś musi grzać grzejnikami i trzymać temp 50-60 stopni, to COP bliżej dwóch będzie wynosił i kosztowało to 31 groszy za kWh


Wysłane za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znam domu w którym musiałby być temp na grzejnikach 60st

tej zimy u klientów dochodziło max 48 st na ogół przy 46 st juz jest w domu masakra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki dom w styczniu musiałem podnieść do 60 stopni, bo przy 55 już delikatnie spadała temperatura z 23 do 22 jak trochę przymroziło.


Wysłane za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie masz przepływy na instalacji ?

na pompie ciepła masz od 15 do 45l/min w zaleznosci od mocy pompy i instalacji i każdy jest zdziwiony że na pompie musi mieć nizsza temp o jakieś 5-10st niz wcześniej miał na kopciuchu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.