Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sztoker 8kw - dlaczego gaśnie?


Graphy93

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Mam problem z kotłem CO a mianowicie Sztoker 8kw. Używam go drugi teraz sezon. Piec był kupiony w Obi. Mianowicie od czasu do czasu gasnie mi w piecu. Przyjdzie czas że normalnie chodzi pali się przez tydzień dwa i coś go trafi i np dziś rano zgasło. 

Na początku roku pamiętam jak mi osmolilo pięć tutaj jak popielnik, drzwiczki palenisko. Nie wiem od czego może dlatego że był za mały nadmuch. Ciężko stwierdzić mi bo nie jestem fachowcem. 

Metraż domu mały 50m2 3 grzejniki plus drabinka w łazience. Nie ma bojlera na wodę. 

Nastawy mam takie. Czas podawania 10sek przerwa w podawaniu 55sek, dmuchawa 40%, przedmuch w podtrzymaniu co 15min 40sek. I co drugi przedmuch podawanie 15sek. 

Jeszcze sek w tym że jak wyczyszczę piec to teraz akurat 3 tyg nie czyściłem to było pełno już za  górnmi drzwiczkami tego nie wiem przepalonego popiołu czy jak się zaiey. Czy to możliwe że po 3tyg się tyle nazbierało? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprobuj troche wydlužyc nadmuch w podtrzymaniu.Teraz cieplo,možne že w dlugim podtrzymaniu nie utrzyma žaru.W pracy pomiedzi podawaniem dmucha 55sek i w podtrzymaniu 40.Potrzebny nawet jakis czas do rozkreczania dmuchawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej miałem zupełnie inne nastawy. Podawanie 13sek przerwa 66sek. I czas przedmuchu 90sek co 15min a dawka na podtrzymanie co 3 przedmuch 15sek. I gasło też co jakiś czas.

Jiz teraz nie wiem właśnie czy wydłużenie przedmuchu nie wydmuchuje właśnie żaru. Kurcze naczytałem się tyle że masakra. 

Aha zawór trójdrożny na 3 mam. Temp na powrocie ponad 50 zazwyczaj jest 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Masz bardzo mały odbiór stały. Masz za mocne nastawy w sterowniku, tj. ustawienia dla mocy nominalnej. A używasz mocy minimalnej. 

Jaki masz sterownik?

Jaka dmuchawa? , podaj symbol. 

Podaj potencjał podajnika.

Ile spalasz aktualnie ekogroszku?

A na początek zmień nastawy na  4/60/30% potem to dopracujemy. I odpowiedz na pytania.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sztokerze konstrukcja paleniska jest jednocześnie konstrukcją kotła.

Pali się mała warstwa paliwa z nadmuchem pod paliwo.

Jak parę dni pali dobrze, to problemem jest tryb podtrzymania. To musisz dograć do danego paliwa aby nie gasło.

Spróbuj dmuchać częściej i krotność zrób tak, aby podanie paliwo wyszlo co ok 10-14minut.

Np. przedmuch co 5minut

Czas nadmuchu 30sekund

Krotność podawania 2

(5minut przedmuch x krotność 2= dawka co 10minut)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak:

Sterownik Minister pid elektro miz. Dmuchawa kurczę nie wiem. Gdzie znajdę symbol bo w instrukcji od pieca nie pisze. Zasobnik 75kg aktualnie tak spalam jak było w nocy - 3 w przybliżeniu to na tydzień z 3 worki ale dom nie ocieplony. Teraz temp wysoka to worek wystarcza na jakieś 3dni. Potencjał podajnik to możesz mi przybliżyć bardziej o co chodzi? Sorry ale nie czaje za bardzo 

Palnik technix jak się nie mylę. No i węgiel się nie spala dobrze. 

Czy nastawy 4/60 to nie zbyt małe? Nie że coś sugeruje ale po prostu pytam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój kocioł spala 1,3kg /h na mocy nominalnej. Czyli 31,2 kg na dobę na pełnej mocy.  Piszesz że spala 3worki na tydzień. 

Ja mam worki po 25kg a ty jakie? 

Jak mam Ci wyliczyć podawanie jak nie znam danych . Ani potencjału podajnika. Potencjał podajnika to przesyp na godzinę. A nie pojemność. Teoretycznie twój ślimak jest w stanie przepchnąć 10-12.5kg/h to zależy od granulacji eko i tego czy palisz suchym węglem.

Czy zastosowałeś 4/60?  Jak będzie za mało to ustawisz 4.5/60   Jeśli nie będzie osiągał temperatury to dasz 5/60 odczekasz i jak jeszcze za mało to 6,3/60 tak się ustawia kocioł. Jednym parametrem i zaczynasz od małych wartości. 

Na dmuchawie masz naklejkę, Pewnie WPA 06. Każda dmuchawa startuje od innych wartości w sterze. Nie pracuje liniowo , ma dziury w pracy . Trzeba to wyczuć(usłyszeć- zobaczyć ) ciężko na odległość. Powinieneś wkleić fotkę kotła jak wygląda w środku żebym miał odniesienie czego trzeba więcej ,czego mniej. 

Sprawdz na you tube jak zważyć i zmierzyć potencjał podajnika . Bez tego stoimy . To tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Worki po 25kg węgiel jak pisałem sztygar 26-28kj suchy granulacja 5-25mm.

Dmuchawa tak jak mówisz i czasami słyszę jak ona zwalnia albo przyśpiesza. Chyba nie ma takie osłony jak niektóre co można odsłonić więcej lub mniej. 

Kurde może przesadziłem z 3 workami ale 2 to na pewno w tygodniu spali nawet z przechodem jak jest jakiś mróz. Teraz święta i nie jestem w domu cały czas dlatego nie przestawiałem nastaw bo gdyby miało mi wygasnąć to trochę lipa dlatego jadę na 10/55. W poniedziałek będę od samego rana w domu to nastawię i będę obserwował jak się zachowuje. A przedmuch co ile mam ustawić? I krotność podawania? 

Juz wiem w jaki sposób zmierzyć potencjał ale wytłumacz mi jeszcze jak to zrobić u mnie. 

Poniżej zdjęcia popielnika jak się spala węgiel i jak są drzwiczki oblepione 

20201226_122916.jpg

20201226_122650.jpg

20201226_122924.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wystarczy wyczyścić otwory nadmuchowe w ruszcie i kasetę powietrzną z popiołu dla poprawienia napowietrzenia .Kiedy było to ostatni raz czyszczone ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już widzę po tacce z popiołem ze masz przewęglenie czyli za duża dawka podawania także startuj od czterech sek. I do góry .A podtrzymanie dopiero po ustawieniu prawidłowego spalania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcus. Mówisz o tym żeby odkręcić te dwie śrubki pod paleniskiem i tam co od dmuchawy idzie powietrze? To czyszczę systematycznie. Na początku jak kupiłem piec nie czyściłem tego bo nie wiedziałem to się nie chciało palić wszystko dym się kołował w piecu. 

A kaseta powietrzna to tak bardziej o co chodzi? Przepraszam ale nie jestem znawcą dlatego dopytuje ale chcę od razu podziękować za chęć pomocy. 

Cyhimur ok tak zrobię ale mam obliczyć potencjał podajnika? Tylko jak to u mnie zrobić. Widziałem jeśli jest kielich to zgarnia się na równo i 10min włącza podajnik. 

A czy jest różnica nastaw że jak jest np tak jak teraz plus 5 czy 9stopni a minus 5. Wtedy trzeba zmieniać na więcej podawania czy po prostu piec będzie częściej się załączał? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Graphy93 napisał:

Widziałem jeśli jest kielich to zgarnia się na równo i 10min włącza podajnik. 

Wygaś kociołek zgarniając żar dokładnie do żmijki i do  popielnika. Opróżnij popielnik gdzieś na posadzkę najlepiej na dwór. Ze stoperem załącz podajnik na 6min. Tylko uważaj bo po 5 min się wyłączy prawdopodobnie, takie zabezpieczenie motoreduktora dla bezpieczeństwa żeby się nie przegrzał ale nie koniecznie może tak być. Odczekaj chwilę i załącz podajnik na min. Aby było równo 6min w sumie. Potem powtórz to samo przez następne 6 min. Czyli będziesz miał przesyp dwukrotności po 6 min. Razem 12 minut przesypu. Wtedy jest dokładniej. Ważysz to zgarniając aż do żmijki. Czyli aż do ślimaka ,jak kto woli żebyśmy się dobrze zrozumieli. Cały ten eko po prostu z przesypu zgarniasz do popielnika i ważysz. Mnożysz wartość przez 5 . Czyli 12min. dało nam 2kilo (przykładowo) . 2kgx5=10kg.

I masz potencjał podajnika. Twój( podajnik ,ślimak i motoreduktor) mają zdolność przepchnięcia opału przykładowo 10kg/h. 

Każda godzina ma 3600sekund . Zresztą reszta później. Po prostu tak zrób i podaj wynik. 

4 godziny temu, Graphy93 napisał:

Wtedy trzeba zmieniać na więcej podawania czy po prostu piec będzie częściej się załączał? 

Będziesz miał opracowane dwa tryby. Na ciepłe i mroźne dni. I kocioł będzie pracował przez wiosnę  wydajnie, w miarę czysto ,ekonomicznie. Aż do zimy.  Będzie się załączał częściej lub rzadziej sam. W dwu stanie.  Tak mam i ja. Jak ciepło to 6,3/60/30% a jak zimno to 8,3/60/34%. Tylko podtrzymanie inne. Zejść do piwnicy i kliknąć parę razy w sterownik to nie problem. A ekonomia i radość z tego tytułu jest .A kocioł prowadzi się bez zastrzeżeń i nie wygasa, jeśli sam tego nie zrobisz . Ale po kolei do celu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Graphy93 napisał:

Marcus. Mówisz o tym żeby odkręcić te dwie śrubki pod paleniskiem i tam co od dmuchawy idzie powietrze? To czyszczę systematycznie. Na początku jak kupiłem piec nie czyściłem tego bo nie wiedziałem to się nie chciało palić wszystko dym się kołował w piecu.A kaseta powietrzna to tak bardziej o co chodzi? Przepraszam ale nie jestem znawcą dlatego dopytuje ale chcę od razu podziękować za chęć pomocy. 

Dokładnie te dwie śrubki po ich odkręceniu mamy dojście do kasety powietrznej i ją czyścimy z popiołu który przedostaje się przez otwory rusztu żeliwnego.Ruszt też powinno się wybudować i wyczyścić dobrze te otwory i dopiero wtedy zacząć zabawę w ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potencjał podajnika oblicze jutro i podam wynik. A z czystej ciekawości to jest potrzebne do ustawienia pieca jakoś? I jeszcze dwa pytania. Temp zadana na piecu ma być 60? I podczas ustawiania nastaw od początku to na ile ustawić przedmuch? Bo tak jak mowiles przedmuch później ogarniemy. 

Czy ta sądzę gdzie mi oblepiła piec da się jakoś wyczyścić? 

Marcus ta kasetę czyszczę dość regularnie od tamtej pory kiedy mi się zabiło że dmuchawa prawie nie dawała powietrza. Wyjmować tego nie wyjmuje tyle co haczykiem dziurki przebije. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie trzeba wyciągać rusztu ale trzeba mieć pewność że otwory są drożne na filmiku po mimo że to innej mocy i budowy sztoker jest pokazane że czasami otwory trzeba przebić żeby je udrożnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Graphy93 napisał:

Dmuchawa tak jak mówisz i czasami słyszę jak ona zwalnia albo przyśpiesza. Chyba nie ma takie osłony jak niektóre co można odsłonić więcej lub mniej. 

Twoja dmuchawa tak pracuje bo sterownik jest ustawiony w automacie. Ja pisałem o linii pracy dmuchawy w trybie ręcznym. Ale tym się nie przejmuj na razie. 

 

20 godzin temu, Graphy93 napisał:

W poniedziałek będę od samego rana w domu to nastawię i będę obserwował jak się zachowuje. A przedmuch co ile mam ustawić? I krotność podawania? 

Jeśli pracujesz w automacie czyli PID, to wprowadzisz nowe dane podawania do sterownika a on będzie się poruszał w widełkach które mu wprowadzisz. Przedmuch i krotność podawania , na razie nic nie zmieniaj. 

Film który wstawiłeś dotyczy innej mocy kotła , i starszej konstrukcji, a autor filmu nie jest przykładem do naśladowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PID prowadzi kocioł automatycznie nie trzeba się męczyć z ustawieniami ,wystarczy wprowadzić  mniej więcej wypośrodkowane wartości .Sterownik pewnie ma je wpisane już przez producenta .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli okaże się że będzie np paliło się o wiele lepiej w pidzie i nie będzie gasło nawet wtedy gdy jest temp plusowa na dworze a np grzejniki mam skręcone na 4 i są zimne bo w pokojach jest temp odpowiednia to jestem za tym aby wprowadzić dane do pida i żeby węgiel się dobrze też spalał. Ale decyzję zostawiam dla kogoś kto mi w tym pomoże i zadecyduje jak lepiej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie dane dotyczące obliczeń będą się opierały o podany wynik twojego zważenia eko przez przesyp 12min!

Aby ustawić kocioł i opierając się na danych od producenta kotła 1,3kg/h= 8KW.

1300g :60min.=21.6g/na min.

Twoje podawanie na moc max to 7,8sek. Na cykl minutowy. Czyli 8/52=8KW. 

Ale masz mieszkanie 50m2 i bieżące zapotrzebowanie przy( minus20*C) to 50m2x70watt=3500Watt. 

Więc aby ustawić kocioł na minimalnej sprawnosci ,czyli jak podaje producent to 2KW.

Temperatury na zewnątrz to 1*C Więc straty budynku mniejsze.

Tak jak pisałem wcześniej zacząłbym ustawienia od niskich wartości np 3/57 i sprawdzać na bieżąco jeśli temperatura spada to korekcja w ciągu 5min. i zmiana ustawień na 4/56. Nadmuch dostosować np16% lub 30% 34% Wentylator ma dziury w pracy i nie idzie liniowo przynajmniej mój. 

Gdybym miał tą wiedzę wcześniej ehh. Muszę lecieć, potem wstawie film z widokiem na palenisko.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok więc ja rozumiem to tak. 

Kocioł powinien chodzić na nastawach 8/54 jeśli powierzchnia domu by wynosiła 80m2. 

Z kolei mój dom ma 50m2 i zapotrzebowanie jego wynosi 3,5kw. Przy minus 20*C.

To teraz od rana nastawy zmieniłem jak kazałeś i trochę obserwowałem co się dzieje więc poniżej przedstawię. 

Nastawy pierwotne 4/60/30% Przedmuch co 5min i dawka podtrzymania po dwóch przedmuxhach 15sek.

Piec włączył się aby dobić do zadanej temp 60* i pracował 12min. Temp jaką osiągnął to 60,6*. Następnie w podtrzymaniu pracował 12min tak było dwa razy. Później gdy zaczął pracę nie mógł już osiągnąć zadanej temp więc zwiększałem podawanie aż do 7/60/35% i po 40min osiągnął zadana temp. 

Teraz gdy w pokoju zmniejszyłem na głowicy z 4,5 na 4 to temp wzrosła do 63* i trzymała się bardzo długo. To jest właśnie najgorsze gdy chcemy zrobić chłodniej to piec nagle stoi prwktycznie długi czas i wtedy zazwyczaj w nim gasło. 

Jeszcze zdjęcie płomienia przy nadmuchu 35%. Aktualnie wróciłem do nastaw 6/60/35%

 

20201228_094542.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj ze zrozumieniem. Ale pomijając to . Kocioł powinien pracować a u ciebie długo a  stoi w podtrzymaniu. U ciebie ewidentnie trzeba ustawić podtrzymanie. Częściej przedmuch delikatnie i podawanie w podtrzymaniu. Jeśli pracuje tylko12min. i osiąga zad. to trochę zbyt szybko. Ustawiłbym3/57 lub 4/56 lub 5/55 to cykle które mieszczą sie w minucie.  A w podtrzymaniu przeczytaj ten temat strona druga

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to czarna magia dosłownie czarna. 

Ja np myślałem że on za wolno osiąga zadaną temperature. Jak było 4/60 to 40min podawał i nie mógł dobić do zadanej. I teraz znów nie wiem czy tak ma być czy za długo. 

Owszem u mnie zapewne jest podtrzymanie źle ustawione ale ja nie mogę w podtrzymaniu ustawić sobie dmuchawę na inną wartość niż ona działa. Jak ustawie 35% to w przedmuchu też tyle dmucha. 

Więc w takim razie mam podtrzymanie ustawić na jeszcze częściej niż co 5min/30sek. I ile tej dawki mu dawać? 15sek to za dużo czy za mało? 

W temacie który podałeś masz zupełnie inny Sterownik niż mój 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.