Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sztoker 8kw - dlaczego gaśnie?


Graphy93

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, bercus napisał:

Przedmuch przy podtrzymaniu po 2/3ch minutach jest zbytno czesty i przy koncu nadmuchu dužo pokopczy.Kociol teoretycznie nie wygasnie po x godzinach.Wystarcza 20 min.przerwe w podtrzymaniu i zaraz z každym przedmuchom podac wegla czasowo jak przy pracy- 5s,lub troche wiecej podac  +1 czy 2s (cos popali w 20 min.na naturalnym ciagu) nadmuch tež jak w pracy 55/16 + czas (10s ??) do rozbiegu wentylatora.Tak mialoby dzialac przy mniejszym okopczeniu i nie gasnac.

Właśnie boję się że jak dam pierwszy przedmuch dopiero po 20min i od razu 7sek podawanie to mi będzie gasło bo za długo nie będzie wiatru i czy wtedy więcej nie kopci? Wcześniej tak miałem że przedmuch i podtrzymanie miałem i w nocy czasami mi zgasło. 

Nadmuchu jak ustawie np aktualnie mam 11% to taka sama moc jest w podtrzymaniu nie mam możliwości zmiany na mniej czy więcej. 

Do rozbiegu wentylatora mówisz hmm no to by musiało być z 20-30sek nadmuchu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli dlugo wiatrak startuje na tej mocy,to wydlužaj ten nadmuch jescze wiecej,by plomien mial czasu obudzic sie,zjawic i cos z tego wegla podanego rozdmuchac i po/roz palic.Potym wytrzyma i nie gasnie.Wlasnie najliepiej poobserwuj,po jakim czasie dmuchania w postoju zjawi sa plomien i ten czas dodaj do czasu wypalenia dodanej dawki wegla.I kiedy jest szybko wiecej tylko samych przedmuchow z brakiem podania,gasnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

U mnie kocioł całą zimę idzie w pid ale jak już zrobi się ciepło a u nas to pewnie po 20 czerwca do końca sierpnia to przełączam na dwustan aby grzało wodę i powiem tylko że wyłączyłem przedmuchy oraz dodmuch w czasie podawania i to działa , latem na cwu idzie mi 2,5-2,9 kg/doba , dmuchawa załącza się tylko jak wannę się napuszcza a normalnie podawanie 6 sek na 15 minut przerwy bez wentylatora .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma inny komin (średnice i wysokość ) 

Przy dużym ciągu należy zamontować RCK i wtedy decydujemy czy dodmuchać w podtrzymaniu czy nie. Jeśli nie mamy regulatora ciągu kominowego (RCK) to samo się wypali i przedmuchy nie musza być tak częste , to jest właśnie ta zależność . Każdy ma indywidualny przypadek  i nie można jednoznacznie stwierdzić na odległość co lepsze . Można stwierdzić tylko na podstawie obserwacji . Jeśli zarasta sadzą to zbyt mało powietrza i trzeba wykonać (zetkę) . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim sztokerze czopuch ma wyjście jak się nie mylę 130. Nie wiem czemu tak małe zrobili może dlatego też taki słaby ciąg aczkolwiek komin jest nowy systemowy i ma lekko ponad 6m a średnica 200. Ja nie posiadam tego RCK. 

Zbyt mało powietrza w sensie w kotłowni świeżego z dworu tak? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. 

Masz zrobioną zetkę?Poprawia ciąg i jest lepsze dopalanie.   Masz szczelną kotłownie z oknami plastik? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zetki. 

Kotłownia jest dosłownie z płyt betonowych. Jest docieplona styropianem na ścianach jak i podłogi i od sufitu. Jakoś bardzo szczelna nie jest, kratki wentylacyjne są ale tylko u góry. 

Nie wystarczy zrobić kratki na dole i po przekątnej u góry po drugiej stronie? Zetka nie jest potrzebna w przypadku kotła mającego w piwnicy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rob siebie taki zbytny luft.Zetka dobra z powodu nie zbytnego wypusczania ciepla z kotlowni.Kiedy masz otwor pod sufitom,najcieplejsze powietrze  z  nim ucieka.Doložysz na nim zetke i cieple powietrze ostaje w kotlowni i tylko taka ilosc czarstwego,jaka jest potrzebna doplynnie zetke na dol.

Mialem w piwnicy napowietrzanie(wiatranie w czesci piwnicy,gdzie garaž) po starym-otwor na dole i drugi pod sufitom.bylo zimno,jescze k temu zrobilem dziure pod sufitom i schody psowi w czesci,gdzie kotlownia.W tym sezonu zrobilem zakrycie schodow psa stylom zetki i otwory w garažu zatkalem,jest w calej piwnicy dužo cieplej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Cześć wszystkim. 

Odgrzebie trochę temat żeby bez sensu nie zakładać nowego. 

Pytanie moje dotyczy tego czy mój płomień nie jest zbyt mały? W sensie takim że jak pracuje normalnie to płomień nie wychodzi ponad ten otwór. Tylko ledwo tam niego sięga. Chciałem założyć miskę żeby rozbijało płomien ale nie będzie nawet co. 

Czy to tak ma zostać czy trzeba coś zmienić? 

Natomiast jak rozpalam w kotle to wiadomo węgla jest więcej i pali się mega mocno poniżej zdjęcia z rozpalania 

20210927_073902.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • marcin zmienił(a) tytuł na Sztoker 8kw - dlaczego gaśnie?
  • 11 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Witam. 

Odpowiem na pytanie aczkolwiek długo mnie tutaj nie było. Moje nastawy mieściły się w granicach 4-7max podawanie 56-53przerwa. Zawsze ten cykl starałem się mieścić w minucie. Nadmuch różnie 13-19% na mojej dmuchawie zależy od węgla. 

Teraz kupiłem ekogroszek na pgg Karlik i wyczuwam dość sporo popiołu. Nie wiem czy to taki ekogroszek jest czy złe nastawy. Aktualnie jest - 3 do - 7. Popiołu jest sporo. Kocioł też jakoś nie dobija do zadanej temp żeby przerosła o parę stopni. Jest sporo popiołu i niezbyt długo stoi w podtrzymaniu 

Ktoś doradzi czy coś zmienić? 

Aktualne nastawy 5/55/19%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ten popiół jest dobrze wypalony i nie ma niedopału to nic nie zmieniaj , zwyczajnie słaby węgiel a jak ewentualnie zaczną się problemy z osiąganiem temperatury to skróć przerwę między podaniami albo wydłuż czas podawania . Co do nadmuchu to jak nie ma sadzy a płomień spokojny to nie ma co zwiększać bo się jeszcze spieki z popiołu zaczną robić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś by coś podpowiedział co zmienić żeby ten kociołek zaczął lepiej działać? Bardzo krótko stoi w podtrzymaniu max 5-7min. Długo również dobija do zadanej temperatury (65st). Jak już złapie i się wyłączy to osiągnie max 64,8st. 

Wcześniej miałem inny węgiel to fakt i wydaje mi się że lepiej pracował. Aktualnie to Karlik z pgg luzem. 

Nastawy:

5sek podawanie

55sek przerwa pomiędzy podawaniem 

14% dmuchawa. 

Podtrzymanie co 3min dmuchawa włącza się na 30sek 

Dawka podtrzymania to co 9min 5sek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.