Skocz do zawartości

czyzoo

Forumowicz
  • Postów

    26
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez czyzoo

  1. Ale w sumie jak HEATER u mnie pojawiło się podczas defrostu to przecież nie był spełniony warunek "brak wzrostu o 0,1st/min" bo PC nie była na grzaniu wody a była na defroście. Może jednak jest jakaś grzałka, która wspomaga jedynie defrost?
  2. Aha, czyli mój Haierek męczył się przy -10,5:) To było ok 10h więc w domu było ok ale grzałkę muszę dokupić. A pytanie techniczne bo znalazłem cos takiego, nie wiem czy można tutaj linkować ale chcę pokazać https://allegro.pl/oferta/elterm-strzelec-3kw-230v-dogrzewacz-ukladu-c-o-12939964053 Czy taką grzałkę mogę zainstalować na ciągu zasilania CO czy to jakoś zrobić opcjonalnie zaworami jako bypass? Chodzi o to czy to nie zrobi mi niepotrzebnych oporów podczas normalnej pracy kiedy grzałka nie jest potrzebna. Ps. Nie mam bufora w sensie zbiornika buforowego, buforem jest moja podłogówka.
  3. To dlaczego mi pojawiło się to HEATER na sterowniku, skoro nie mam grzałki...jeszcze nie mam.
  4. Miałem raz taki napis, właśnie przy -10,5st i jak pompa była na defroście. Dodam, że nie mam na razie podłączonego ATW - wisi na ścianie ale fizycznie nie jest podłączony. Czy HEATER nie jest przypadkiem jakimś dogrzaniem w samej pompie żeby wspomóc defrost?
  5. NIe rozumiem tego: W trybie ogrzewania (PC ma być w trybie ogrzewania?) , gdy jednostki są włączone (jednostki w liczbie mnogiej tj. PC i ?) przez ponad 1 godzinę, szybkość wzrostu temperatury wody wynosi mniej niż 0,1°C/min (czyli mały przyrost temperatury wody w instalacji CO?) , a temperatura jest niższa niż ustawienie temperatury wody (tu w instrukcji miło być dodatkowo "o" ?) 3°C (czyli np. miałem zadaną temperaturę 28st, Haier będzie próbował dogrzać na 28+5=33 - taki ma algorytm. Czyli jak będą problemy aby osiągnąć 30st - wtedy odpala grzałkę i wyłączy przy 33st?) , wysyłany jest sygnał 230 V.
  6. Wezmę sąsiada speca na akcję. A Ty masz grzałkę? Ten sterownik jest w stanie ją uruchomić jak będzie taka potrzeba?
  7. No mam, ale czy to jest do grzałki w zasobnik CWU? A kolega Berthold to steruje haierem tylko z yr-e27 czy coś dodałeś?
  8. Ja ma PC 5kW a grzałki jeszcze nie mam to może sieć wytrzyma. A jak mi ktoś doradzi jak z tą grzałką to najwyżej przetestuję wytrzymałość tauronowej sieci 😆
  9. Nie chcę otwierać wątku. Czy ktoś montował grzałkę przepływową do Haiera? Jak to podpiąć do ATW i ustawić kiedy ma zadziałać? Czy tu będzie tylko opcja z manualnym załączaniem? Instalacja prosta, bez bufora, bezpośrednio w rozdzielacz. CWU z podgrzewacza więc jest tylko CO z Haiera. Było już -10,5 w listopadzie i dała radę. Nie wiem jak będzie przy -15 a ma tyle być za tydzień 🙄
  10. Mam taką baterię Grohe ze słuchawką prysznicową, która ma kilka opcji. Najmniej wody leci chyba na deszczownicy i jest ok. W krajach mam perlatory 2,5l/min i też jest ok. Przewody 6mm2 ale nie było problemu bo mam Kospela w pomieszczeniu gospodarczym, którym mam skrzynkę elektryczną. A z tego co pamiętam to trzeba w instrukcji zalukać bo mi elektryk wg tego robił. Chyba trzeba się tego trzymać.
  11. Sprawdziłem, mam ten model 24 i ustawione na 17kW.
  12. Bez problemu grzeje prysznic. Ja nie lubię wrzątku a na Kospelu mam ustawione 45st (max jest 60) i jeszcze mieszam z zimną. Reakcja też jest szybsza niż to było na gazie. Przy czym ja mam chyba ten model z modulacją mocy i nie mam ustawionego na 9kW ale tez nie na 27kW. Jak pamiętam ustawiliśmy to na 14-15kW.
  13. Minęło trochę czasu. Kocioł gazowy sprzedałem. Do CWU zamontowałem ogrzewacz Kospel siłowy. Zużycie na CWU za miesiąc na poziomie 80-85kwh. Tu widać, że gazem było na sprawności ok 66%. Do CO zamontowałem pompę ciepła Haier 5kW jako, że była najtańsza na rynku. Póki co jest bardzo dobrze. Za okres 20.09-30.11 zużycie 536 kWh. Zobaczę po sezonie jak to wychodzi ale coś czuję, że te kotły gazowe + słabe paliwo może się okazać, że COP będzie na poziomie ok 70%. Słabo. Dołożyłem też PV i mam 9,99kWp😆 może uda się bez dopłaty za prąd...
  14. Mam Haiera ale 5kW i to pierwszy sezon. Na razie jest super ale też jesień dość ciepła. Montowali mi chłopaki z *** i w sumie zeszły niecałe 2 dni. Montaż miałem dość prosty bo bez bufora i bez cwu. Nowe podejście do rozdzielacza calowe. Wcześniej miałem kocioł gazowy Vaillant. Teraz cwu grzeję siłowym ogrzewaczem Kospel (tylko 2 osoby korzystają). Pompa tylko do CO. Porównałem na razie 2 analogiczne miesiące 2022 do 2021(gaz). Różnica jest kolosalna bo zużywałem 1200kWh "gazowych" a zużywam na razie 250-300 kWh/mc, z czego 80-100kWh to zużycie na Kospelu. Mam PV więc może uda się grzać dom za free😃
  15. Zrobiłem OZC. Jedyny mostek na wysokości wieńca ok 1500khw/rok. Reszta ok bez nadmiarowych strat. Zapotrzebowanie na moc pomocy 4,76kW. Było już 2 potencjalnych instalatorów. Jeden z nich zauważył, że rura PEX od pieca do rozdzielacza ma średnicę 26mm (mało) a do tego 3 kolanka, które są wewnętrzne i zawężają dodatkowo o ok 50%. Powiedział, że może to być powodem takiej a nie innej pracy układu i stąd takie zużycie. Co sądzicie o tej opinii?
  16. No i pewnie to jest odpowiedź na moje pytanie. Przymierzam się PC. Raczej w tym roku bo gaz to się już przestał opłacać a taniej nie będzie. Czy jest tak, że grzejąc gazem np. wykorzystuję 1kWh przekazuję do grzania np. 0,7kWh? A przy pompie ciepła (załóżmy COP=1 dla przykładu) wykorzystując 1kWh przekażę do grzania więcej niż te 0,7kWh? A może przekażę aż 1kWh?
  17. A gdzie może mi uciekać ta energia? Wg mnie ocieplenie jest całkiem ok. Podłoga: 2x10 styro + beton + 8cm styrodur. Ściany porotherm + 15cm styro grafitowy. Okna wszystkie 3-szybowe. Niestety w 4 oknach nawiewniki. Strop - wiązary i 40cm wełny + granulat ekofiber. Poddasze nieużytkowe. Wentylatory w 3 kominach włączone cały czas na niskim biegu 5m3/h. Czasem niektóre się zawieszają i nie kręcą. Temperatura w domu zawsze 22st. I tak myślę, że jakby ktoś mi to napisał to na bank bym nie powiedział, że zużycie będzie 150kwh/m2/rok. Macie jakiś pomysł dlaczego??
  18. Testowałem wszystko i max co mi spadło zużycie to 17% i to było w opcji BRAK na czujniku w domu - tylko pogodowy. Niby miałem cały czas 22st ale odczucie było gorsze. Na teście TERMOSTAT na KG 0,20 też było 22st ale podłoga aż zimna była i komfort nijaki. Nawet odłączyłem czujnik pogodowy z pieca na kolejnym teście ale chyba to nie był dobry pomysł bo piec grzał non stop. Reasumując moje 5m3/dobę w zimie. A może jest tak, że rocznie 150kwh/m2/rok to wcale nie jest źle? Szczerze to nie wiem jak od tego roku będzie można zbudować dom 70kwh/m2/rok.
  19. Mówisz, że lepiej nie mieć w ogóle? I sterować tylko temperaturą pokojową? Wtedy fizycznie odpiąć czujkę...chyba to kiedyś wspinałem do pieca.
  20. ad1. no takie mamy zużycie na cwu. ad2. Przy budowie domu byłem, tj. doglądałem. Strefa III. Styropian grafitowy był przyklejany z ramką z kleju, to pamiętam. Ściany szczytowe to na 100% nie mają z góry ocieplenia. Na tych ścianach są zakotwione kratownice z wiązarów. ad3. na przyszłą zimę Ale mam pomysł. Spróbuję zobaczyć co się dzieje na piecu na wyłącznie czujniku pogodowym. Póki co po 2 dniach przy kg 0,20 mam w domu 22,5. Bez adaptacji kg, bez korekty, bez termostatu. Blokada palnika włączona na 60min. Dziś będę zapisywać ile czasu jest na grzaniu (rano 22 minuty). Nie wiem tylko skąd piec wie, że ma się akurat włączyć na grzanie? Bo wyłączył się po 22 minutach, woda nagrzała się do 27 (po drodze dobijał do 33 ale chyba tak musi być - choć mam maksymalną ustawioną na 29).
  21. No można na to spojrzeć z tej strony, że jest całkiem ok. A jakie Wy macie zużycie energii na m2/rok przy standardowym ociepleniu? Zacząłem myśleć o PC bo mam 8kwp na dachu. Wie ktoś jak wyliczyć potrzebną moc pompy powietrze-woda znając roczne zapotrzebowanie na energię 15000kwh?
  22. Tak jest tylko pompa w piecu. Ustawiłem moc na 5kW. Wcześniej było 10kW ale nie zauważyłem żadnej różnicy na spalaniu. Sterowanie jest z czujnika pogodowego ale termostat pokojowy ustawiony na "termostat". A problem jest taki, że moje zużycie roczne to 15000kwh co daje 150khw/m2/rok. Czytam, że takie zużycie to jest w budynkach starych, energochłonnych i nieocieplonych. Może i mam tylko 15cm na ścianach ale to nie jest brak ocieplenia. Zastanawiam się skąd mam takie zużycie. Czy to coś na ustawieniach? A może gazomierz "walnięty"? Czy może te normy typu 70kwh/m2/rok to tylko teoria?
  23. Te 22 jest dla nas bardzo ok. Przez lata mieliśmy 23 ale z racji podwyżek obniżyłem na 22. Kwestia tygodnia i się przyzwyczailiśmy. Nie obniżam na noc bo nie wiem czy to jest ekonomiczne, czy dogrzewanie na dzień nie jest droższe niż trzymanie stałej temperatury całą dobę? Sterownik z termostatem jest na wysokości 150cm.
  24. Racja. cwu też na gaz, mieszkają tylko 2 osoby. Kuchenka do gotowania i pieczenia elektroniczna. Zużycie kWh w miesiące letnie, czyli tylko do cwu, jest na poziomie 120kWh. Rocznie można założyć 1440kWh. Reszta to CO.
  25. Cześć. Proszę o opinię czy zużycie gazu przy poniższych parametrach jest normalne. Dom o powierzchni użytkowej 100m2. Ściany porotherm 25+15cm styropian grafitowy. Okna 3 szybowe. Strop wełna mineralna i celuloza 40cm. Podłoga na gruncie, dość dziwnie ale w takiej kolejności: zagęszczony piasek, 2x10cm styropian, beton, 8cm styrodur i wylewka. Nawiewniki okienne 4 sztuki, wentylacja mechaniczna 3 sztuki. Piec Vaillant ecotec pro ustawiony na D001 5kW. Sterownik calormatic 470. Podłogóka, 9 obiegów. Temperatura 22 stopni całą dobę. Zużycie ok 5m3/dobę w zimie. Po analizie za cały rok wychodzi mi 15000kWh co daje zapotrzebowanie 150kWh/m2/rok. Czyli mój dom jest jakby stary nieocieplony budynek. Budowany był w 2014 roku jako energooszczędny ale po zużyciu gazu wychodzi, że jest tragedia. Ma ktoś pomysł dlaczego? A może coś źle liczę?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.