striker8 Opublikowano 1 Kwietnia 2021 #1 Opublikowano 1 Kwietnia 2021 Co proponujecie wybrać do ogrzewania latem CWU w bojlerze 200l. Solary czy fotowoltaika + grzałka? Dzięki za podpowiedzi. Cytuj
Panstan Opublikowano 2 Kwietnia 2021 #2 Opublikowano 2 Kwietnia 2021 Solary są ok,grzeją jak jest słońce,nie masz do czynienia z Tauronem/PGE, ile wyprodukują CWU to twoje a jeszcze lepsze jak załapiesz się z dotacji ;D,wtedy miodzio. Musisz brać wiele czynników pod rozwagę. Jeśli dostaniesz dotację to bierz bez zastanowienia. Jeśli płacisz 100% i nie masz gazu,podajnika i czasu to bierz także. Od marca do końca października produkcja cwu przy słońcu zapewniona. Nie mam fotowoltaiki,ale z tego co wiem montaż takowej powoduje wzrost zapotrzebowania na energię gospodarstwa domowego :D:D. No przecież prąd wtedy jest "za darmo". Cytuj
Gość berthold61 Opublikowano 3 Kwietnia 2021 #3 Opublikowano 3 Kwietnia 2021 Ale jak to miałoby grzać tylko CWU to panele VF są kompletnie bez sensu bo koszt wysoki jak diabli a i kolumbryna musi być spora , dużo tańszym i wydajniejszym są kolektory słoneczne a dotacje do nich są tak samo jak do fotowoltaiki . Cytuj
Panstan Opublikowano 3 Kwietnia 2021 #4 Opublikowano 3 Kwietnia 2021 Tak jest. Moja wypowiedz dotyczyła montażu solarów do cwu bo takowe mam i jestem zadowolony. Montaż Ftw do ogrzewania tylko wody to pomysł chybiony,chyba że zainstalujesz normalnie fotowoltaikę z poprawką na ogrzewanie cwu. Cytuj
mac65 Opublikowano 3 Kwietnia 2021 #5 Opublikowano 3 Kwietnia 2021 Z ekonomicznego punktu widzenia wybrał bym solary , zastaw z wymiennikiem CWU 200 l 2 wężownice 4,4 k . Foto bez zasobnika i grzałki 1,1 kw 3,8 k takie ceny na Ale.... .Pozostaje tylko kwestia co będzie mniej kłopotliwe do montażu . 1 Cytuj
Przemyslaw85 Opublikowano 3 Kwietnia 2021 #6 Opublikowano 3 Kwietnia 2021 Moi rodzice maja solary próżniowe 24 rury i zbiornik 300l i sobie chwalą. Tylko że gdy były montowane użytkowników było 5 i ciepłej wody nie brakowało a aktualnie zostali sami i muszą kombinować by nie zagotować glikolu. Latem temp wody w boilerze jest już osiągnięta do ok południa (65*), a do nocy dobija o dodatkowe 10 stopni(czujnik w połowie zbiornika). To co płynie wieczorem z kranu to właściwie wrzątek. Po osiągnięciu pompa włącza się na chwilę gdy temp glikoku na górze przekracza 120*. Chcąc niechcąc boiler jest dalej ładowany. Średnie zużycie prądu przez sterownik i pompę (o ile się nie mylę 60W) to ok 1kWh/dobę w okresie letnim. Ale gorącej wody jest aż za dużo. W zeszłym roku u siebie w domu zbiornik 200l ładowałem grzałką i średnie zużycie to ok 6kWh/dobę ale cyrkulacja wyłączona. W przeciwnym razie 10kWh od tak pójdzie.Pomimo że mam u siebie założoną instalacje PV rozważam mimo wszystko montaż solarów. Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka Cytuj
pawlopawlo Opublikowano 3 Kwietnia 2021 #7 Opublikowano 3 Kwietnia 2021 W sterowniku powinna byc funkcja " nocne schładzanie ",glikol wtedy krąży i w nocy,zawsze pare stopni zejdzie.Ja mam kolektory od 10 lat i zbiornik 400l,jeden słoneczny dzien wystarczy do nagrzania do ok.40-45st,do kąpieli wystarcza. Cytuj
Gość berthold61 Opublikowano 3 Kwietnia 2021 #8 Opublikowano 3 Kwietnia 2021 1 godzinę temu, Przemyslaw85 napisał: Moi rodzice maja solary próżniowe 24 rury i zbiornik 300l i sobie chwalą. Tylko że gdy były montowane użytkowników było 5 i ciepłej wody nie brakowało a aktualnie zostali sami i muszą kombinować by nie zagotować glikolu. Latem temp wody w boilerze jest już osiągnięta do ok południa (65*), a do nocy dobija o dodatkowe 10 stopni(czujnik w połowie zbiornika). To co płynie wieczorem z kranu to właściwie wrzątek. Po osiągnięciu pompa włącza się na chwilę gdy temp glikoku na górze przekracza 120*. Chcąc niechcąc boiler jest dalej ładowany. Średnie zużycie prądu przez sterownik i pompę (o ile się nie mylę 60W) to ok 1kWh/dobę w okresie letnim. Ale gorącej wody jest aż za dużo. W zeszłym roku u siebie w domu zbiornik 200l ładowałem grzałką i średnie zużycie to ok 6kWh/dobę ale cyrkulacja wyłączona. W przeciwnym razie 10kWh od tak pójdzie. Pomimo że mam u siebie założoną instalacje PV rozważam mimo wszystko montaż solarów. Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka Zawsze bez najmniejszego problemu mogą wyciągnąć kilka rur i po sprawie i to jest fajne w tych rurowych . Cytuj
Panstan Opublikowano 3 Kwietnia 2021 #9 Opublikowano 3 Kwietnia 2021 (edytowane) 5 godzin temu, Przemyslaw85 napisał: . Latem temp wody w boilerze jest już osiągnięta do ok południa (65*), a do nocy dobija o dodatkowe 10 stopni(czujnik w połowie zbiornika). To co płynie wieczorem z kranu to właściwie wrzątek. Po osiągnięciu pompa włącza się na chwilę gdy temp glikoku na górze przekracza 120*. Chcąc niechcąc boiler jest dalej ładowany. Za dużo ciepłej wody to też problem, ja mam 3 kolektory 6 m2 i 300L baniak ale kolektory zamontowane nie na dachu ale na ścianie (był wybór). Mając dobry dostęp czasami zasłaniam 1/3 powierzchni kolektorów (wszystkich trzech),a i zimą można odśnieżyć. W innym przypadku temp 85*c woda osiągnie ok 14.00 i byłby kłopot. Funkcja schładzania nocą nie zdaje egzaminu w czasie 2-3 tygodniowych upałów. Edytowane 3 Kwietnia 2021 przez Panstan Cytuj
Przemyslaw85 Opublikowano 4 Kwietnia 2021 #10 Opublikowano 4 Kwietnia 2021 @Panstan zgadza sie. Rodzice mają solary na dachu (45* pochyłu) a płacić na montaż i demontaż kilku rur mija sie z celem. Lepsze efekty daje włączona cyrkulacja cwu na 24h i wywalony zawór zwrotny między boilerem a kotłem. W efekcie podczas długich upałów sam kocioł ma ok 40 stopni.A w razie braku słońca i na noc wystarczy zakręcić zawór by zbiornik się nie rozładował i wyłączyć cyrkulację. Niestety jak wyleci z głowy powyższe to zbiornik jest rozładowany w kilkanaście godzin. Pewnie można to zautomatyzować... Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka Cytuj
Trener40 Opublikowano 5 Kwietnia 2021 #11 Opublikowano 5 Kwietnia 2021 http://www.xn--soneczny-6ob.com.pl/aqua.php Juz to rozwiazanie przedstawiałem w innym temacie. Kolektor grzeje zasobnik do zadanej i wył pompę. Woda ( bo taki układ może pracować na wodzie) spływa do pojemnika drenażowego. Proste i bezproblemowe rozwiązanie. Cytuj
Panstan Opublikowano 5 Kwietnia 2021 #12 Opublikowano 5 Kwietnia 2021 Byc może. Moje jest prostsze bo mam dostęp do kolektorów i w razie dłuższych upałów wystarczy zasłonić 30% powierzchni wszystkich trzech równocześnie (a nie jeden cały). W sierpniu gdy upały trwały 2-3 tygodnie pobór cwu był za mały i po 13.00 temperatura wody mogła dojśc do 90*, a na kolektorze rosła dalej. Teoretycznie przy 110* na kolektorze powinna sie włączyć pompa i schłodzić glikol,ale temp potrafiła dojść do 180*. Problem nastąpił tylko w sierpniu, a zasłonięcie 30% kolektorów załatwiło sprawę. Dlatego radzę - gdy ktoś ma możliwość to montować kolektory na ścianie,balkonie z łatwym dostępem, a jeszcze lepiej dopasować powierzchnie kolektorów i baniaka do zapotrzebowania rodziny. Łatwo napisać ? wiem. W moim przypadku na dotacje montowali zestawy 3 kolektorów (6m2) i 300L bojler, a starczyłoby 2 kolektory i 300 L na 4 os rodzinę, tak jak w innych gminach. Te 3 kolektory/300L to oczywiście plus zwłaszcza wiosną i jesienią, ale w czasie upałów już trzeba uważać. Cytuj
striker8 Opublikowano 13 Kwietnia 2021 Autor #13 Opublikowano 13 Kwietnia 2021 Kolektory próżniowe są w stanie pomocniczo dogrzewać dom w okresie wiosennym? Sens jest aby bufor od kotła posiadał wężownicę solarną albo od pompy ciepła? Jeśli w danym dniu nie świeci słońce i temperatura wężownicy jest niższa od wody z kotła, to pytanie czy wężownica nie będzie ogrzewana przez wodę z kotła i czy nie będzie strat. Cytuj
striker8 Opublikowano 9 Maja 2021 Autor #14 Opublikowano 9 Maja 2021 Panstan, masz kolektory płaskie i one są zamontowane na ścianie czyli w pionie? Czy nie powinny mieć odpowiedniego kąta nachylenia. Jakim materiałem zakrywasz kolektory ? Cytuj
Trener40 Opublikowano 9 Maja 2021 #15 Opublikowano 9 Maja 2021 W dniu 5.04.2021 o 16:48, Panstan napisał: 1.Byc może. Moje jest prostsze bo mam dostęp do kolektorów i w razie dłuższych upałów wystarczy zasłonić ? 2.W moim przypadku na dotacje montowali zestawy 3 kolektorów (6m2) i 300L bojler, a starczyłoby 2 kolektory i 300 L AD. 1. Biegaj z tą płachtą i zasłaniaj ? i czy to jest prostsze od pracy sterownika? Dla Ciebie pewnie tak ? Ad2. Wydoili kasę z gminy, a Tobie sprzedali problem. Mogli chociaż kawał szmaty dołożyć jako bonus ? Cytuj
Panstan Opublikowano 10 Maja 2021 #16 Opublikowano 10 Maja 2021 11 godzin temu, striker8 napisał: Panstan, masz kolektory płaskie i one są zamontowane na ścianie czyli w pionie? Czy nie powinny mieć odpowiedniego kąta nachylenia. Jakim materiałem zakrywasz kolektory ? Kolektory mam za ścianą kotłowni,tuż nad ziemią,przewody z glikolem mają parę metrów. Kolektory na ścianie,kąt 45*,płaskie,dostęp znakomity. wystarczy jakieś płótno,zasłonić można 1/3 po całości. 10 godzin temu, Trener40 napisał: AD. 1. Biegaj z tą płachtą i zasłaniaj ? i czy to jest prostsze od pracy sterownika? Dla Ciebie pewnie tak ? Podaruj sobie sarkazm kolego, tutaj nic nie zależało ode mnie,oprócz wskazania miejsca na montaż. Poza tym nie "latam" na dach. A sterownik działa poprawnie,załącza pompę przy 110*C na kolektorze. Najczęściej, ale zdarza się,że dopiero przy 160*, nie wiem czy przekłamuje,czy coś innego. Szmatę zakładałem w poprzednim roku, przez okres ok 2 tygodni w czasie dużych upałów, wtedy woda dobijała do 85* wieczorem a nie w południe. W jesieni i na wiosnę większa powierzchnia kolektorów działa na plus. Cytuj
striker8 Opublikowano 10 Maja 2021 Autor #17 Opublikowano 10 Maja 2021 Czy lepiej prowadzić przewód solarny pod ziemią czy nad, chodzi o przewód 10 m. Dobieraliście średnicę przewodu pod ilość kolektorów ? Cytuj
77777777777777777777777777 Opublikowano 14 Czerwca 2021 #18 Opublikowano 14 Czerwca 2021 Ale wiecie, że istnieją takie podgrzewacze ciśnieniowe połączone z bojlerem i tam jak się woda zagotuje, to najwyżej "wykipi" zaworem ze zbiornika? Można to postawić przed domem i podłączyć nawet samemu - nie ma żadnych sterowników ani cudów z glikolem Cytuj
Panstan Opublikowano 14 Czerwca 2021 #19 Opublikowano 14 Czerwca 2021 możesz zrobić i grawitacyjnie pod oknem, na wodzie,nie ma przeciwwskazań. Cytuj
patrycjiuszkludka Opublikowano 21 Czerwca 2021 #20 Opublikowano 21 Czerwca 2021 Witam Moim zdaniem nie ma sensu montować już solarów nie wiem jakie są ceny w innych regionach Polski ale u nas na śląsku za solary dla 2-4 osób trzeba zapłacić przynajmniej 16 tys a grzeją tylko wodę. Za taką cenę możemy zrobić sobie malutką instalację Fotowoltaiczną np 2kw i dokupić bojler grzejący wodę cały dzień on zużywa około 1kw na rok starcza spokojnie dla 4 osobowej rodziny a cena to około 1000zł więc latem i tak mamy nadwyżkę prądu i grzeje nam podobnie jak solary a dodatkowo zmniejszamy sobie rachunek za prąd. Jak ktoś jest z Katowic lub okolic to polecam ........ Ja u nich zakładałem. 1 1 Cytuj
mac65 Opublikowano 21 Czerwca 2021 #21 Opublikowano 21 Czerwca 2021 No cóż można wołać i 20 k za mikro instalacje tylko trzeba być mega frajerem żeby tyle zapłacić a co do tych hipotetycznych zysków en.el . ze słońca to już rządzący się postarali żeby nie było tak kolorowo . Cytuj
piastun Opublikowano 21 Czerwca 2021 #22 Opublikowano 21 Czerwca 2021 Przecież to był wpis kryptoreklama 1 Cytuj
pawelll Opublikowano 21 Czerwca 2021 #23 Opublikowano 21 Czerwca 2021 Dokłane to ordynarny "marketing szeptany". Moderator to i tak usunie, ale ciagle pojawiają się takie wpisy. 1 Cytuj
Trener40 Opublikowano 21 Czerwca 2021 #24 Opublikowano 21 Czerwca 2021 3 godziny temu, mac65 napisał: trzeba być mega frajerem Jeden juz z pewnością jest, bo zamówił towar w Chinach i zapłacił z góry za to, aby malutkie chińskie rączki zaczęły produkcje... , a że rząd pokrzyżował mu plany i towar przyplynie w styczniu lub na wiosnę 2022 r, to na siłę chcą jeszcze wypchnąć to co mają, aby klient został prosumentem... ale i to bedzie do czasu. Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.