Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Solary czy fotowoltaika


striker8

Rekomendowane odpowiedzi

Solary są ok,grzeją jak jest słońce,nie masz do czynienia z Tauronem/PGE, ile wyprodukują CWU to twoje a jeszcze lepsze jak załapiesz się z dotacji ;D,wtedy miodzio. Musisz brać wiele czynników pod rozwagę. Jeśli dostaniesz dotację to bierz bez zastanowienia. Jeśli płacisz 100% i nie masz gazu,podajnika i czasu to bierz także.  Od marca do końca października produkcja cwu przy słońcu zapewniona. Nie mam fotowoltaiki,ale z tego co wiem montaż takowej powoduje wzrost zapotrzebowania na energię gospodarstwa domowego :D:D. No przecież prąd wtedy jest "za darmo".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ale jak to miałoby grzać tylko CWU to panele VF są kompletnie bez sensu bo koszt wysoki jak diabli a i kolumbryna musi być spora , dużo tańszym i wydajniejszym są kolektory słoneczne a dotacje do nich są tak samo jak do fotowoltaiki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest. Moja wypowiedz dotyczyła montażu solarów do cwu bo takowe mam i jestem zadowolony. Montaż Ftw do ogrzewania tylko wody to pomysł chybiony,chyba że zainstalujesz normalnie fotowoltaikę z poprawką na ogrzewanie cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ekonomicznego punktu widzenia wybrał bym solary , zastaw z wymiennikiem CWU 200 l 2 wężownice 4,4 k . Foto bez zasobnika i grzałki 1,1 kw 3,8 k takie ceny na Ale.... .Pozostaje tylko kwestia co będzie mniej kłopotliwe do montażu .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi rodzice maja solary próżniowe 24 rury i zbiornik 300l i sobie chwalą. Tylko że gdy były montowane użytkowników było 5 i ciepłej wody nie brakowało a aktualnie zostali sami i muszą kombinować by nie zagotować glikolu. Latem temp wody w boilerze jest już osiągnięta do ok południa (65*), a do nocy dobija o dodatkowe 10 stopni(czujnik w połowie zbiornika). To co płynie wieczorem z kranu to właściwie wrzątek. Po osiągnięciu pompa włącza się na chwilę gdy temp glikoku na górze przekracza 120*. Chcąc niechcąc boiler jest dalej ładowany.
Średnie zużycie prądu przez sterownik i pompę (o ile się nie mylę 60W) to ok 1kWh/dobę w okresie letnim. Ale gorącej wody jest aż za dużo.

W zeszłym roku u siebie w domu zbiornik 200l ładowałem grzałką i średnie zużycie to ok 6kWh/dobę ale cyrkulacja wyłączona. W przeciwnym razie 10kWh od tak pójdzie.
Pomimo że mam u siebie założoną instalacje PV rozważam mimo wszystko montaż solarów.


Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sterowniku powinna byc funkcja " nocne schładzanie ",glikol wtedy krąży i w nocy,zawsze pare stopni zejdzie.Ja mam kolektory od 10 lat i zbiornik 400l,jeden słoneczny dzien wystarczy do nagrzania do ok.40-45st,do kąpieli wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
1 godzinę temu, Przemyslaw85 napisał:

Moi rodzice maja solary próżniowe 24 rury i zbiornik 300l i sobie chwalą. Tylko że gdy były montowane użytkowników było 5 i ciepłej wody nie brakowało a aktualnie zostali sami i muszą kombinować by nie zagotować glikolu. Latem temp wody w boilerze jest już osiągnięta do ok południa (65*), a do nocy dobija o dodatkowe 10 stopni(czujnik w połowie zbiornika). To co płynie wieczorem z kranu to właściwie wrzątek. Po osiągnięciu pompa włącza się na chwilę gdy temp glikoku na górze przekracza 120*. Chcąc niechcąc boiler jest dalej ładowany.
Średnie zużycie prądu przez sterownik i pompę (o ile się nie mylę 60W) to ok 1kWh/dobę w okresie letnim. Ale gorącej wody jest aż za dużo.

W zeszłym roku u siebie w domu zbiornik 200l ładowałem grzałką i średnie zużycie to ok 6kWh/dobę ale cyrkulacja wyłączona. W przeciwnym razie 10kWh od tak pójdzie.
Pomimo że mam u siebie założoną instalacje PV rozważam mimo wszystko montaż solarów.


Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka
 

Zawsze bez najmniejszego problemu mogą wyciągnąć kilka rur i po sprawie i to jest fajne w tych rurowych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Przemyslaw85 napisał:

. Latem temp wody w boilerze jest już osiągnięta do ok południa (65*), a do nocy dobija o dodatkowe 10 stopni(czujnik w połowie zbiornika). To co płynie wieczorem z kranu to właściwie wrzątek. Po osiągnięciu pompa włącza się na chwilę gdy temp glikoku na górze przekracza 120*. Chcąc niechcąc boiler jest dalej ładowany.




 

Za dużo ciepłej wody to też problem, ja mam 3 kolektory 6 m2 i 300L baniak ale kolektory zamontowane nie na dachu ale na ścianie (był wybór). Mając dobry dostęp czasami zasłaniam 1/3 powierzchni kolektorów (wszystkich trzech),a i zimą można odśnieżyć. W innym przypadku temp 85*c woda osiągnie ok 14.00 i byłby kłopot.  Funkcja schładzania nocą nie zdaje egzaminu w czasie 2-3 tygodniowych upałów.

Edytowane przez Panstan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Panstan zgadza sie. Rodzice mają solary na dachu (45* pochyłu) a płacić na montaż i demontaż kilku rur mija sie z celem. Lepsze efekty daje włączona cyrkulacja cwu na 24h i wywalony zawór zwrotny między boilerem a kotłem. W efekcie podczas długich upałów sam kocioł ma ok 40 stopni.
A w razie braku słońca i na noc wystarczy zakręcić zawór by zbiornik się nie rozładował i wyłączyć cyrkulację.
Niestety jak wyleci z głowy powyższe to zbiornik jest rozładowany w kilkanaście godzin.

Pewnie można to zautomatyzować...

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.xn--soneczny-6ob.com.pl/aqua.php

Juz to rozwiazanie przedstawiałem w innym temacie. Kolektor  grzeje zasobnik do zadanej i wył pompę. Woda ( bo taki układ może pracować na wodzie) spływa do pojemnika drenażowego. Proste i bezproblemowe rozwiązanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byc może. Moje jest prostsze bo mam dostęp do kolektorów i w razie dłuższych upałów wystarczy zasłonić 30% powierzchni wszystkich trzech równocześnie (a nie jeden cały). W sierpniu gdy upały trwały 2-3 tygodnie pobór cwu był za mały i po 13.00 temperatura wody mogła dojśc do 90*, a na kolektorze rosła dalej. Teoretycznie przy 110* na kolektorze powinna sie włączyć pompa i schłodzić  glikol,ale temp potrafiła dojść do 180*. Problem nastąpił tylko w sierpniu, a zasłonięcie 30% kolektorów załatwiło sprawę.  Dlatego radzę - gdy ktoś ma możliwość to montować kolektory na ścianie,balkonie z łatwym dostępem, a jeszcze lepiej dopasować powierzchnie kolektorów i baniaka do zapotrzebowania rodziny. Łatwo napisać ?  wiem. W moim przypadku na dotacje montowali zestawy 3 kolektorów (6m2) i 300L bojler, a starczyłoby 2 kolektory i 300 L na 4 os rodzinę, tak jak w innych gminach. Te 3 kolektory/300L to oczywiście plus zwłaszcza wiosną i jesienią, ale w czasie upałów już trzeba uważać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolektory próżniowe są w stanie pomocniczo dogrzewać dom w okresie wiosennym? Sens jest aby bufor od kotła posiadał wężownicę solarną albo od pompy ciepła? Jeśli w danym dniu nie świeci słońce i temperatura wężownicy jest niższa od wody z kotła, to pytanie czy wężownica nie będzie ogrzewana przez wodę z kotła i czy nie będzie strat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 5.04.2021 o 16:48, Panstan napisał:

1.Byc może. Moje jest prostsze bo mam dostęp do kolektorów i w razie dłuższych upałów wystarczy zasłonić 

 

? 2.W moim przypadku na dotacje montowali zestawy 3 kolektorów (6m2) i 300L bojler, a starczyłoby 2 kolektory i 300 L 

AD. 1.  Biegaj z tą płachtą i zasłaniaj ? i czy to jest prostsze od pracy sterownika? Dla Ciebie pewnie tak ?

Ad2. Wydoili kasę z gminy, a Tobie sprzedali problem. Mogli chociaż kawał szmaty dołożyć jako bonus ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

11 godzin temu, striker8 napisał:

Panstan, masz kolektory płaskie i one są zamontowane na ścianie czyli w pionie? Czy nie powinny mieć odpowiedniego kąta nachylenia. Jakim materiałem zakrywasz kolektory ?

Kolektory mam za ścianą kotłowni,tuż nad ziemią,przewody z glikolem mają parę metrów. Kolektory na ścianie,kąt 45*,płaskie,dostęp znakomity. wystarczy jakieś płótno,zasłonić można 1/3 po całości.

10 godzin temu, Trener40 napisał:

AD. 1.  Biegaj z tą płachtą i zasłaniaj ? i czy to jest prostsze od pracy sterownika? Dla Ciebie pewnie tak ?

Podaruj sobie sarkazm kolego, tutaj nic nie zależało ode mnie,oprócz wskazania miejsca na montaż. Poza tym nie "latam" na dach.

A sterownik działa poprawnie,załącza pompę przy 110*C na kolektorze. Najczęściej, ale zdarza się,że dopiero przy 160*, nie wiem czy przekłamuje,czy coś innego. Szmatę zakładałem w poprzednim roku, przez okres ok 2 tygodni w czasie dużych upałów, wtedy woda dobijała do 85* wieczorem a nie w południe. W jesieni i na wiosnę większa powierzchnia kolektorów działa na plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ale wiecie, że istnieją takie podgrzewacze ciśnieniowe połączone z bojlerem i tam jak się woda zagotuje, to najwyżej "wykipi" zaworem ze zbiornika? Można to postawić przed domem i podłączyć nawet samemu - nie ma żadnych sterowników ani cudów z glikolem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz zrobić i grawitacyjnie pod oknem, na wodzie,nie ma przeciwwskazań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Moim zdaniem nie ma sensu montować już solarów nie wiem jakie są ceny w innych regionach Polski ale u nas na śląsku za solary dla 2-4 osób trzeba zapłacić przynajmniej 16 tys a grzeją tylko wodę. Za taką cenę możemy zrobić sobie malutką instalację Fotowoltaiczną np 2kw i dokupić bojler grzejący wodę cały dzień on zużywa około 1kw na rok starcza spokojnie dla 4 osobowej rodziny a cena to około 1000zł więc latem i tak mamy nadwyżkę prądu i grzeje nam podobnie jak solary a dodatkowo zmniejszamy sobie rachunek za prąd. Jak ktoś jest z Katowic lub okolic to polecam ........ Ja u nich zakładałem.

  • Zgadzam się 1
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż można wołać i 20 k za mikro instalacje tylko trzeba być mega frajerem żeby tyle zapłacić a co do tych hipotetycznych zysków en.el . ze słońca to już rządzący się postarali żeby nie było tak kolorowo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokłane to ordynarny "marketing szeptany". Moderator to i tak usunie, ale ciagle pojawiają się takie wpisy.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mac65 napisał:

 trzeba być mega frajerem 

Jeden juz z pewnością jest, bo zamówił towar  w Chinach i zapłacił z góry za to, aby malutkie chińskie rączki zaczęły produkcje... , a że rząd pokrzyżował mu plany i towar przyplynie w styczniu lub na wiosnę 2022 r, to na siłę chcą jeszcze wypchnąć to co mają, aby klient został  prosumentem... ale i to bedzie do czasu. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.