Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotła


totemklb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Planuje wymienić w tym roku swój kocioł zasypowy 17kW na kocioł na ekogroszek z podajnikiem. Niestety jestem zielony w tych kwestiach i wstępnie przyjełem 19 kW chociaż sprzedawca doradza mi 24 kW. Jak myślicie który będzie lepszy? Możecie mi coś doradzić? jakieś Firmy? Palniki? Moce? 

Dom 160m2 dwie ściany ocieplone 8cm grafit. dwie sciany jeszcze nie ocieplone od północy i południa. Dach nieocieplony. Popularny kwadraciak z lat siedemdziesiątych, instalacja również z tamtych lat, stalowe rury, tylko grzejniki i dojścia do nich wymienione na cieńsze rurki stalowe, grzejniki stalowe płytowe 1szt. aluminiowe zeberkowe 5 szt. stalowe zeberkowe 1 szt. żeliwne zeberkowe 1 szt. Oprócz tego CWU 180 litrów, Dwie osoby, okna plastikowe. 

Myślę nad 19kW z tej racji że paląc swoim 17kW temperaturą stałą 60 stopni w domu jest w miare okej temperatura. Nie ukrywam że zależy mi na opale więc 19 kW będzie mniej palił niż 24 kW

Chociaż sprzedawca mówił ze 24 kW da się ustawić na 19 kW. Więc spalanie też spadnie? Nie chce przewymiarować kotła więc się zastanawiam co będzie lepszym wyborem.

19 czy 24?

Zależy mi też na sterowaniu przez internet więc odpowiedni sterownik też by się przydał. 

PIEC KOCIOŁ Z PODAJNIKIEM O MOCY 24kW + komora 10126128568 - Allegro.pl co sądzicie o tym? jest coś tańszego jeszcze? Również montaż i wniesienie mnie interesuje wiec cenowo wyjdzie 10tysiaków.

Za wszystkie odpowiedzi serdecznie dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bym się chyba trzymał z daleka od tego sprzedawcy. Jeżeli 17kW na zasypowcu ci wystarcza, to jak ktoś może wciskać klientowi 24kW i mówić, to pan sobie na mniejszą moc ustawi? Problemem tutaj nie jest moc maksymalna, tylko też minimalna z jaką kocioł może chodzić. Zobacz w instrukcji obsługi, albo jak niektórzy piszą w DTR.

Tej zimy, w największe mrozy piec grzejąc mi dom nawet nie osiągnął 50%. A to jest 25kW ustawione na sterowniku na 17kW, czyli powiedzmy że max 8kW. Grzenie CO i CWU to jest krótki pik na max i za chwilę spada tak do 60-70%. Inni forumowicze napiszą ci podobnie, ale ja bym celował raczej w max 15kW, tym bardziej że chyba planujesz dokończyć docieplenie, a piece klasy 5/ecodesign mają dużo większą sprawność niż ten twój aktualny.

Jeżeli masz wątpliwości, zrób sobie ankietę na https://cieplowlasciwie.pl/ i zobacz co ci wyliczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiąc ankietę wychodzi mi 34 kW więc nie wiem czy to dobrze ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi chyba w granicach 24 kW razem z CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Jeśli zasypowiec 17 kw ystarczy to celowałbym w skampa z palnikiem sv200 ale 13 kw i ani grama więcej , wiadomo że sprawność nowoczesnych podajnikowców jest sporo większa niż starych sztrucli więc spokojnie te 13 kw wystarczy z zapasem , sam opalam dom 120-160 m2 kotłem 10 kw i on chodzi max na 6 kw ,tylko raz popełniłem błąd jak wg wyliczeń miałem kupić 23kw a kupiłem 20 kw i po 3 latach go wymieniłem na 10 kw i spokojnie idzie więc po kiego diabła takie bydlaki wstawiać ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstaw te 13ke i bedziesz zadowolnym.Zwyklo kociol podajnikowy jest wystarczajacy o 1/3 mniejszej mocy,niž reczno ladowany ktory z cieplom w domu daje rady.Nierozgrzewa ponownie cala instalacja,jak reczny po dopelnianiu opalu,tylko uzupelnia straty ciepla przy pracy ciaglej....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 nie będzie za mała? aż tak małego nie brałem pod uwagę.

Powiedzcie mi jak to jest. Czy jeśli kupie piec 19 kW i okaże się że za duży, bedzie wówczas pracował te 13 kW będzie spalał   opał na 13 kW czy na 19? jego minimalna praca to 5 kW z tego co doczytałem. 

Cenowo piece 13, 15, 19, 24 kW są na podobnym poziomie. 

13 kW spali mniej opału niż kocioł 19kW ustaiwony na 13 kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociol ci bedzie w wiekszosci sezonu(80%) grzac do 5-6 KW.Sprawnosc 19ki bedzie w dupie,nie mowiac o istotno zbyt dužym palniku w nim,sprawnosc 13ki bedzie ok.Tzn.z 13ka spalasz za sezon dužo mniej.Ja mialem zasypowca 24,zamienilem z glupoty za 25 automat i po 4 sezonach nie grzalo w najwieksze mrozy ni chwilowo z wieksza moca,niž 15.Nastepny kociol bedzie 15ka max.Wypusczam w wiekszosci sezonu cieplo kominom na niskiej mocy/sprawnosci i mecze sa z dužym palnikom(musialem w nim zrobic przerobki) na tych niskich mocach.Bezproblemowo pali ponad 10kw i to sa 3-4 tygodnie w sezonu.Nie powtarzaj niepotrzebnie bladow innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny budynek,  miałem kopcicha 15kW. Przy modernizacji dołożyłem bojler i kupłem kocioł z podajnikiem 17kw, najgorsza decyzja w życiu. Kup 13-15 kW najlepiej z palnikem sv 2000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dać 15 kW przy 200m2? i to nie ocieplonego domu?

A co jeśli piec okaże się za mały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest.Mam sterownik ktory pokazuje przebieg mocy w czasie i najwiekszy sczyt mocy 15KW na nieocieplonym domu 200m.....po co mi teraz ten dužy kociol,grzejem wiekszosc sezonu w okoliciu 5 KW,to jest 20% jego mocy i czysta strata.W przypadku doby ladowej liepiej miesiac pogonič kociol 15 w sczytach troche ponad moc,lub by popracowal na max.,niž dlawic caly sezon dužy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak koledzy mówią bierz kocioł max 13 kW. Polecam kocioł Skamp 13 kW ze sterownikiem SKZP02 + zapalarka + analizator brager bca-02

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje że tak jest lepiej, Jakie masz grzejniki założone? stalowe, aluminiowe? instalacja stalowa,miedziana,pexy? przy tych ostatnich mrozach co były ile miałeś max kW?

W jakim celu ten analizator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

totem ile węgla spalasz w zasypowcu przez cały sezon grzewczy i jaki kaloryczny jest węgiel?

Okolice Opola nie należą do zimnych regionów Polski.

Zanim przyjdzie jakaś zimna zima to zdążysz dom ocieplić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej zimy spaliłem 4,5 tony węgla. I to przy oszczędnym paleniu .... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, totemklb napisał:

Masz racje że tak jest lepiej, Jakie masz grzejniki założone? stalowe, aluminiowe? instalacja stalowa,miedziana,pexy? przy tych ostatnich mrozach co były ile miałeś max kW?

W jakim celu ten analizator?

Kocioł osiąga swoją maksymalną wydajność przy pracy w pobliżu swojej maksymalnej mocy. Stąd niedobrze jest jak jest bardzo przewymiarowany bo jego sprawność spada, ale musisz mieć też rezerwę na CWU

Zestaw który ci zaproponowano, czyli analizator i zapalarka i skzp02 jest ok. Ale to kosztuje oczywiście. Analizator to sonda lambda, która we współpracy ze sterownikiem reguluje proces spalania - koszt 600pln (brager bca02), skzp02 to sterownik i można kupić kocioł z nim, albo osobno, ale ktoś by ci to musiał zamontować i skonfigurować pod dany kocioł (możesz to zrobić samodzielnie, pewnie jak większość ludzi na tym forum). Koszt to jakieś 800pln ze wszystkimi czujnikami. Z dodatkowym panelem chyba z 1100. Zapalarka jest przydatna na lato. Zimą piec chodzi w trybie ciągłym, natomiast zapalarka pozwala sterownikowi na wyłączenie kotła i potem jego automatyczne uruchomienie. Dzięki temu latem nie trzeba podtrzymywać żaru i spalanie jest mniejsze. W kotłach pelletowych jest to standard.

Co do instalacji u mnie, to jest opisana w moim profilu, a jej bazą jest ponad 25 letnia instalacja grawitacyjna na rurach 5/4". A do niej mam podłączone wszystko co tylko potrafi oddawać ciepło, z wyjątkiem podłogówki. Stary piec na ekogroszek klasy 3 Zębiec kpp duo 25 (Merkury) z dołożonym bragerem i skzp02 (na to forum to trafiłem z powodu tego sterownika właśnie)

Jeżeli masz ograniczone fundusze to wybierz piec z palnikiem który umożliwia dołożenie zapalarki, ale sterownik pieca musi mieć możliwość jej obsługi. To samo z analizatorem spalin. No i oczywiście wymieniaj piec z dofinansowaniem. Niech gmina/państwo się dorzuci na modernizację twojej kotłowni. Będzie "czyste powietrze" https://czystepowietrze.gov.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyobraz siebie tak: 5 KW mocy stalej=0,6-0,8 kg wegla spalonego w godzinie teraz przeliczaj na swoje spalanie na starym kotlu w najwieksze mrozy.Sadze,že ponad 13Kw niedoliczasz.43,7kg.

Mam stara instalacja stalowe rury grube,želiwne grzejniki i 4d wentyl przy kotlu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będe korzystał z dofinansowania z gminy, 3 tysiaki+ dofinansowanie z czystego powietrza też chyba z 3 tysiaki. 

Natomiast nadal zastanawiam się nad piecem, czy bawić się w zestawy skamp z analizatorami i skzp02 o których mowicie czy zamówić piec z technixa 15kw lub 19kw (możliwość późniejszego kupna dostawki na pellet za 2 tysiaki)

Interesowałem się z reguły tym modelem:

PIEC KOCIOŁ Z PODAJNIKIEM O MOCY 15kW + komora 10126102904 - Allegro.pl ( tu dodatkowa komora spalania nie wiem po co)

o skamp dowiedziałem się teraz od was więc już sam nie wiem.

5 minut temu, bercus napisał:

Wyobraz siebie tak: 5 KW mocy stalej=0,6-0,8 kg wegla spalonego w godzinie teraz przeliczaj na swoje spalanie na starym kotlu w najwieksze mrozy.Sadze,že ponad 13Kw niedoliczasz.43,7kg.

Mam stara instalacja stalowe rury grube,želiwne grzejniki i 4d wentyl przy kotlu.

Nie bardzo rozumiem,

17kW= 2,72kg/h

2,72x24=65.28kg/dobe

2,72x220dni= 14361.6 czyli 14 ton. 

Jaki to ma związek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli nie spaliles 14 ton,znaczy,že wystarcza z zapasom kociol mniejszy.Sredno w sezonu užywales 1/4 mocy kotla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, bercus napisał:

Jesli nie spaliles 14 ton,znaczy,že wystarcza z zapasom kociol mniejszy.Sredno w sezonu užywales 1/4 mocy kotla.

idąc tym tokiem powinienem mieć 5kW piec

Przecież nie paliłem cały czas z mocą znamionową 17 kW tylko okresowo więc nie można tego tak liczyć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę się wypowiadał na temat pieca, którego nie mam. Tylko ich użytkownicy. Tutaj na forum może ci pomóc np. @Pieklorz który tym towarem obraca. Podobnie opinia o tym sterowniku, jest temat na forum o argos pid. Skamp domyślnie właśnie jest z tym sterownikiem, ale firma instaluje także skzp z bragerem. W obu przypadkach znajdź tutaj wątki o tych kotłach.

Poczytaj o sposobach zabezpieczania kotła w instalacji. Będziesz musiał ją trochę przebudować, dołożyć pompy, jakieś zawory 3d/4d. Nie wiem jak u ciebie z zasobnikiem CWU. I od razu zacznij myśleć o kominie. Te kotły są niskotemperaturowe i istnieje możliwość, że coś się może w przewodzie skraplać. Konsultacja z kominiarzem zalecana, niech zrobi przegląd i oceni czy wszystko jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kotła który Ci poleciłem to na dzień dzisiejszy jest w tej samej cenie jak ten z Twojego linku. Parę dni temu kolega[mention=1553]Jarecki/Pieklorz[/mention] z Sekom-u robił mi wycenę takiej 13-tki z SKZP02 + zapalarka + brager + przesyłka i wyszło 8900 PLN. Ale wtedy kocioł kosztował 8340 zł. Analizator można dokupić później,ale jak się bierze na dofinansowanie to można zaszaleć jak to mówią i zrobić NA BOGATO
Co do zapalarki to np. wczoraj kocioł stał łącznie ponad 6 godzin w tzw. ECO czuwaniu,czyli się wygasił. Rozpalał się dopiero jak czujnik temperatury w mieszkaniu dał sygnał że jest chłodniej niż 22,7 stopnia lub CWU spadło poniżej 50 stopni.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Popcorn1 napisał:

Analizator można dokupić później,ale jak się bierze na dofinansowanie to można zaszaleć jak to mówią i zrobić NA BOGATO

I to jest słuszna koncepcja ?. I jeszcze z PITa się później część kasy odzyska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.