Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotła


totemklb

Rekomendowane odpowiedzi

A jak SZKP02 to witamy w klubie w najdłuższym i najbardziej popularnym wątku na tym forum ?. Niedługo chyba 1000 stron będzie. Ja tutaj zawsze powtarzam, że żaden sterownik nie da rady dobrze sterować, jak instalator źle te wszystkie rurki podłączy. Także nie pytaj się tylko o sterownik i kocioł, a równolegle postudiuj i popytaj w dziale z instalacjami + kanał Afriso na YT do samokształcenia. Nie musisz kupować ich osprzętu (jest chyba całkiem dobry), ale przynajmniej dowiesz się co na rynku jest dostępne i jak instalacje powinny być mniej więcej zrobione. Są filmy z gotowcami. Ja po założeniu SKZP przerobiłem w zeszłym roku swoją instalację właśnie wg ich projektu. Działa teraz wszystko bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wątek o SZKP02 jest tak długi to chyba wychodzi na to że jest bardzo problematycznym sterownikiem?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś nie ma co robić i grzebie w ustawieniach sterownika dla samego grzebania,to wtedy zaden sterownik nie będzie działał prawidłowo. Na szczęście tu na forum mamy grupę ludzi,którzy robią dobrą robotę i testują oprogramowanie, ustawienia tego ,, nieszczęsnego" oraz ,,problematycznego" sterownika Dzięki ich pracy i zapałowi my zwykli palacze ekogroszku mamy łatwiej i możemy korzystać z ich wiedzy oraz doświadczenia. Co pozwala wstępnie ustawić sterownik/kocioł. A wiadomo że później należy skorygować ustawienia do posiadanego paliwa,instalacji CO i naszych potrzeb, ponieważ każdy jest inny i jeden będzie się pocił przy 21 stopniach,a drugi odmrozi sobie palce
Możesz mi wierzyć kolego lub nie,ale ja po aktualizacji oprogramowania do wersji 2.46 i montażu analizatora do kotłowni zaglądam raz na 5-7 dni aby dosypać ekogroszku, wyrzucić popiół i ogarnąć z pyłu kocioł ( komorę spalania i wymiennik ) . Palę sobiankiem Lwem z tamtego roku i nie mogę na niego narzekać.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, totemklb napisał:

Jeśli wątek o SZKP02 jest tak długi to chyba wychodzi na to że jest bardzo problematycznym sterownikiem?

 

Raczej o jego popularności i ciągłym zmianom do niego wprowadzanym, przez różnego rodzaju modyfikacje sprzętowe i aktualizacje oprogramowania. Po jego montażu możesz monitorować tyle parametrów swojej instalacji, że każdy problem z jej wykonaniem po prostu ci natychmiast wyjdzie. Ja np. wiedziałem, że moja instalacje nie jest dobrze zrobiona, bo był w zasadzie brak ochrony powrotu. I tak piec przez wiele lat  sobie chodził.

Dawno temu instalacja u mnie była grawitacyjna na zasypowcu, potem doszły pompy (do CO i CWU) i wymieniony został piec na ekogroszek, po 8 latach od tego momentu zmieniłem sterownik na skzp02 (stary tech st48 nadal na piecu jest), a ponad rok temu, po 5 miesiącach "męczenia" się z ustawieniami poprawiłem ostatecznie instalację wkoło kotła na taką zgodną ze sztuką. Już wtedy zestaw stał się prawie bezobsługowy. Od 1,5 miesiąca jak @Popcorn1 jadę na wersji oprogramowania sterownika 2.46 z dołożonym analizatorem spalin. Od tego momentu faktycznie sterownik nie wymaga większych modyfikacji w parametrach, co jest istotne jak np. zmieniasz opał na inny.

No i masz w skrócie 26 letnią historię mojej kotłowni. Komplet SKZP02 z analizatorem Bragera BCA-02 mogę polecić, bo go najzwyczajniej używam. @Pieklorz dobrze ci opisał oba sterowniki. SKZP + Brager + zapalarka i powinno być dobrze, tym bardziej że dostaniesz zestaw skonfigurowany przez producenta kotła, a nie tak jak większość tutaj z nas na zasadzie samodzielnego montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobory Koleżanki i Koledzy, to mój pierwszy post. Jak wszyscy mam pytanie odnośnie doboru kotła. Na stary kocioł 32kW przyszedł czas(piec żre jak dziki, ale tak wykombinowali „majstrowie, bo będzie Pan miał zapas, nie dopala węgla plus koksuje) przy 240m2-użytkowej, kotłownia na zewnątrz ok 4 m od budynku głównego połączone rurą monolit w otulinie z pianki plus powłoka, budynek ukończony w 2009r, ocieplony, posadzki 12cm styropian plus podłogówka, dach 20cm wełna stropy na poddaszu 20 cm wełna, ściany poroterm 25 plust styropian 10cm .

Podjąłem decyzję o renowacji kotłowni gdy zrobi się cieplej. I tu kilka pytań:

  1. Podstawowe – kocioł, jaka moc. Zgodnie z wyliczeniami ze strony cieplowlasciwe.pl wystarczył by 14kW (boję się czy nie bedzie za mały), według świadectwa 19kW. Jaki wybrać różnica w cenie niewielka ale chcę dobrać optimum. Nie powiem 14 brdziej by mi pasowała z uwagi na położenie czopucha. Do tego uwzględniłem moje spalanie i temperatury które są dla nas odpowiednie i aktualnie wychodzi że 14kW to max jaki potrzebuję (chociaż nie chcę za małego kotła aby później nie płakać) .

  2. Drugie pytanie – aktualnie instalacja chodzi na 1 pompie CO, planuję wstawić dodatkowo pompe CWU plus pompę kotłową na powrocie (jeżeli ma to sens, jeśli tak to jaka moc większa czy mniejsza od zasilającej) Nie chcę zdawać się na „majstrów” bo na otwarcie zaproponowali kocioł 24kW, planuje poinformować: „zakładamy to i to a wy to wykonacie”.

    Podłogówka chodzi na sterowniku ariston i tam nie chcę nic zmieniać. I tak muszę pociągnąć przewody do sterowania i zasilania CWU.

 

Z góry dziekuję za rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.Mam 200m nieocieplonych,lata 80te,w polowe domu jescze okna stare i nie bylo po 4 zimy,co mam nowy kociol wiekszego odbioru ciepelnego,niž 15KW.Mecze sa z zbyt dužym kotlom na malych mocach.Dzieki dobremu sterowniku i przerobkam jakos ogarniam,na originale poražka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki zawór do tego pieca bym jeszcze potrzebował? 3 drogowy czy 4 drogowy? z siłownikiem elektrycznym czy bez? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest różnica między kotłami sekom skamp-PV 13 oraz sekom technix 12? Który z nich jest lepszy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowa różnica to budowa wymiennika. Skamp ma pionowy,Technix poziome półki. Pionowy rzadziej się czyści,poziomy szybciej zbiera pył na półkach,więc tu trzeba częściej zajrzeć. Palnik to w obu przypadkach SV200. Wcześniej pytałeś o zawór. Większość instalacji przy tych kotłach robiona jest na zaworze 4D. Który lepszy? Dużą popularnością cieszy się Skamp,ale Technix również jest dobrym kotłem. Bierz ten który Ci pasuje. Ja posiadam Skampa w konfiguracji Skzp02+zapalarka+analizator i jestem bardzo zadowolony. Szczególnie po aktualizacji oprogramowania sterownika do wersji 2.46 i podłączeniu analizatora.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również chyba taki będzie mój wybór. Ile masz stopni w domu? Ile ton opału spalasz ? Jak sobie radzisz z ciepłą wodą w lecie? Piec chodzi przez cały rok? czy grzejesz grzałką elektryczną? czy może odpalasz piec zapalarką co jakiś czas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu utrzymuję 23 stopnie. Na dzień dzisiejszy pali mi około 13 kg na dobę. Mam nie ocieplony budynek,powierzchnia do ogrzania 80m² W styczniowo-lutowe mrozy największe spalanie jakie pokazał sterownik wyniosło 23 kg na dobę. Szczerze mówiąc to myślałem że spalanie będzie mniejsze,ale brak ocieplenia robi swoje. Ale porównując do kopciucha,do ciągłego podkładania,przygotowywania opału,to teraz jest dużo wygodniej. W tej chwili na palnik trafia Sobianek Lew,wcześniej była Pantera. Aby ogrzewać latem wodę w charmonogramie czasowym to specjalnie zainstalowałem zapalarke. Ten rok będzie pierwszy w którym zamierzam jej używać. Wcześniej kocioł pracował cały rok grzejąc CWU. Na same podgrzanie wody spalał około 125 kilogramów na miesiąc.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Panowie mój instalator powiedział że minimum 15 kw musiałbym mieć bo inaczej klapa, mniejszy piec podobno bedzie pracowal caly czas i spalanie przez to bedzie ogromne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Kocioł ma pracować cały czas bo to jest najekonomiczniejsze , jeśli ci to pomoże to ja ogrzewam 160m2 kotłem 10 kw i on chodzi na połowie swojej mocy a dom z 1036 roku docieplony oczywiście tylko że ja mam podłogówkę tylko .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to piec przechodzi w podtrzymanie. A jak będzie za mały to bezie  podawał cały czas węgiel tak? 

Jakim. Styro. Masz docieplony? Ile cm? Ja ma. Tylko dwie ściany I to 8cm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Kocioł ma sterownik który moduluje mocą i nie powinien wchodzić w podtrzymanie a zmniejszać automatycznie moc czyli mniej podawać zwiększać przerwę w podawaniu i zmieniać ilość powietrza podawanego i to wszystko ma działać automatycznie samo a nie idiotyczne staroświeckie max -min i podtrzymanie i znów start max , to jest bez sensu , u mnie kocioł chodzi stale w pid czyli automacie i w mrozy jak żona luftuje mieszkanie to sam wchodzi na 8 kw a po jakimś czasie schodzi do 4kw sam bez mojej ingerencji i tak nowoczesne sterowniki powinny działać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki sterownik? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Każy jaki jest montowany w obecnych kotłach , tych starych sztrucli typu ful ogień -podtrzymanie nie wolno już montować , muszą być z tzw pid czyli automatyczna zmiena mocy a ogień musi być cały czas mniejszy lub większy ale cały czas byle tylko uzupełniać straty ciepła w domu i to jest najoszczędniejsze spalanie ,   w moim mogę przełączyć na ręczny tryb ale żre więcej opału i zasyfia cały kociół sadzą więc bo kiego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w przypadku gdy skamp 13 okaże się za maly? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Będzie za duży , też jak kupiłem dom to tzw instalator wręcz krzyczał że ma być 25kw ja kupiłem 20 kw wtedy zasypowiec i okazało się że za mocny i kisił opał , teraz tym kotłem grzeją się trzy mieszkania w kamienicy a ja kupiłem 10 kw podajnikowca i można by powiedzieć że też za duży ale podajnikowce z tym akurat sobie radzą bez problemu . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bierzesz żadnej dotacji na ten piec że zdecydowany jesteś na ekogroszek? 

Na skampa 15 od lipca 45 procent byś dostał w czystym powietrzu. Tam sterownik w dość mocnych poprawkach jest i ponoć ma się poprawić jakość spalania. 

Warunek że 5 lat byś pelletem musiał ogrzewać. Na groch jest 30 procent ale musisz nie mieć gazu na budynku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostaje dotacje. 30 procent na skamp 13. Dwie dotacje. Jedna z gminy druga z czystego powietrza. Pellet nie opłaca się 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba będę się decydował na skamp 15 pelet  tylko czekam aż ten sterownik ogarną tak by ładnie prowadził proces. U nas pelet wyrwiesz do 700 złotych ba nawet po 550 był ale nie wiadomo z czego. W tej kwocie ciężko znalesc coś lepszego, a różnica między skam 13 a pel to chyba koło 1000 PLN a masz opcje. Widziałem ferroli ale ten serwis to chyba lipny z tego co piszą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ster już jest w miarę ogarnięty działa teraz o niebo lepiej. Ja palę takim pelletem za 600 zł tona z transportem jak cena się nie zmieni to narazie przy nim zostanę na dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W razie czego zrobię dostawkę i będę palił pelletem. Palnik przecież dostosowany do pelletu. Jak na razie 50:50 można palić przecież 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.