Skocz do zawartości
IGNOROWANY

jaki kocioł CO wybrac


anka11

Rekomendowane odpowiedzi

chciałam się doradzić jaki kocioł CO zakupić  bo 3 lata temu wymieniłam kocioł i strasznie  przez ten nowy piec komin obrasta smołą trzeba co trochu czyścic komin ,dodam że palę drewnem nie mokrym tylko suchym przepalam nieraz kocioł węglem ale to nic nie daje ,jaki byscie mi doradzili kupic kocioł CO bez nadmiernej elektroniki  aby nie miec problemów z tą smołą w kominie dodam że przed wymianą posiadałam kocioł Zgoda Wieprz  w nim jak paliłam nie było żadnej smoły w kominie ale teraz nie ma tych kotłów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki teraz posiadasz kocioł?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki w którym będziesz widział płomień w trakcie palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradzenie kotła zasypowego na drewno będzie bardzo trudne ,większość posiadaczy takich nowych kotłów zanim je polubi to je przeklnie bo coś jest nie tak, łatwo i kolorowo to kotły HG .Zanim zmienisz kocioł na nowy to warto coś zrobić w obecnym żeby palić drewnem nie degradując dalej komina ,domyślam się że masz kocioł lider plus który jest na węgiel ,napisz o jaki model chodzi i czy z nadmuchem ,może koledzy z forum będą innego zdania ja uważam skoro kocioł i tak na złom bo wymiana nie unikniona to warto zastosować małe zmiany które nie wpłyną na bezpieczeństwo a polepszą proces spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka powierzchnia grzejesz? Sprzedawca isto doradzil przewymiarowany kociol,w ktorym zamiast palenia paliwo sa kisi i kociol jest fabryka na smole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim dużym kotle można by było wymurować komorę dolnego spalania tylko w nim jest taka wystająca półka co to uniemożliwia przynajmniej tak w necie jest pokazane i to robota dla męskiej ręki ,najprostszym sposobem na poprawę będzie wyłączenie nadmuchu i podawanie powietrza przez dolne drzwiczki uchylając je odrobinę z przekierowaniem tego powietrza w większości nad ruszt a dolną część przysłonić cienką blaszką to powinno lepiej dotlenić komorę spalania będzie to widać po mniejszym dymie który jednocześnie powinien być lżejszy strzelający w górę niestety nie będzie kontroli automatycznej nad temperaturą kotła chyba że posiadasz bufor bo to by tłumaczyło tak duży kocioł .Co do zmniejszenia objętości  komory cegłami to może koledzy z takim doświadczeniem coś poradzą ,na razie proponuję palić odpowiednio małą ilością drewna i obserwować czy te zmiany są korzystne jeżeli tak to można zastanowić się czy warto dorobić klapkę z miarkownikiem ciągu uwzględniając priorytetowy dopływ nad ruszt .Podczas dokładania należy zamknąć dopływ powietrza żeby nie dymiło na kotłownie chociaż to powinno być wiadome.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozmawiałam z fachowcem i mi powiedzał że to nie jest piecem że gdybym nawet  zmieniła piec na inny to będzie się to  samo się działo  powiedzał  że ja mam zbudowany komin z rur kamionkowych że przy tych kominach się tak własnie komin oblepia i trzeba wyburzyć komin i zbudować z cegły ze się nie będzie oblepiało smołą co wy o tym sądzicie 

tylko mie zastanawia jedno dlaczego przy tamtym starym piecu nie oblepiał się komin smołą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamionka powinna być ocieplona przy montażu.

Postawienie nowego komina z cegły to pomysł jeszcze gorszy.

Jeśli w kotle jest przepalane to jedyną sensowna poradą jest wstawienie dużego bufora i palenie na wyższej temperaturze kotła, spalin, ogólnie na wyższej mocy.

W kotle smoła się nie gromadzi na wymienniku?

Jaka temperatura jest utrzymywana na kotle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
6 godzin temu, anka11 napisał:

rozmawiałam z fachowcem i mi powiedzał że to nie jest piecem że gdybym nawet  zmieniła piec na inny to będzie się to  samo się działo  powiedzał  że ja mam zbudowany komin z rur kamionkowych że przy tych kominach się tak własnie komin oblepia i trzeba wyburzyć komin i zbudować z cegły ze się nie będzie oblepiało smołą co wy o tym sądzicie 

tylko mie zastanawia jedno dlaczego przy tamtym starym piecu nie oblepiał się komin smołą

Kup sobie jakiegoś podajnikowca na ekogroszek i będzie dobrze , sam mam stary ceglany komin spaliny w porywach 90 stopni a przeważnie 70 i kompletnie nic się nie dzieje ale kocioł chodzi w automacie i komin cały czas ma jakąś tam swoją temperaturę i najważniejsze to SUCHY OPAŁ  żadnych workowanych cudów tylko ze składu luzem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten fachowiec to nie fachowiec....

smołą się oblepia z powodu niewłaściwego palenia a jak jeszcze kocioł przewymiarowany itd itp.

Jak masz komin systemowy to jest najlepszy komin do wszelkiego paliwa.... temat rzeka...Jak berthold radzi, podajnik na ekogroszek,dobrze dobrany do budynku i będzie grało. Kocioł na drewno to wyższa szkoła jazdy (bufor,odpowiedni kocioł,przeróbki)

(dla mnie kamionkowy to komin z pustaka ceramicznego/wentylacyjnego fi 150,nieocieplony)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za informacje ,powiedzcie mi jaki kocioł byłby najlepszy z jakiej firmy  do palenia drewnem ,kocioł na ekogroszek no byłby najlepszy tylko że ja mam dużo lasu i palę drewnem ,panstan też tak uważam że przerabianie komina nie ma sensu bo przecież jak paliłam w poprzednim piecu to komin nie oblepiał się smołą ,a powiedzcie mi ile by kosztował ten bufor i czy by to dużo dało wraz z zmianą kotła 

co ten bufor daje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też potwierdzam że komin kamionkowy jest dobry ,ja mam kamionkę okrągłą fi 200 bez ocieplenia wełną tylko obsypana gruzem i nic się nie dzieje spaliny mało kiedy przekraczają 100 stopni tylko z odpowiednim spalaniem to może funkcjonować ,palę samym drewnem   . Bufor to konieczność przy paleniu drewnem  w necie jest dużo filmików na czym to polega, ja mam bardzo mały 400l na dom 120 m2 całość w podłogówce z pogodynką spalanie do 12 m p na tą zimę nie przekroczę. Montaż bufora i jego dopasowanie do zapotrzebowania domu trzeba zlecić komuś kto to już robił i naprawdę się zna ,najlepiej było by zmienić piec podczas montażu bufora żeby kolejny raz nie ciąć instalacji i wyrzucać kosztownych elementów .Dobrze by było piec z buforem podłączyć z możliwością grawitacji w razie braku prądu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anka mowa jest o kotle a nie o piecu. Jak będziesz szukać informacji o piecu to znajdziesz informacje nie na temat albo od laików.

Jakieś informacje o buforze można wyczytać tutaj:

https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-sie-robi/bufor-ciepla/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam samoróbkę  niestety bezklasowy robiony w 2016 gdzie z piątką jeszcze nie było dzisiaj wybrał bym  pewnie setlans selvan  bo najbardziej mi się podoba i z certyfikatem na drewno , kult5 ma rację mowa o kotle CO tylko czy mój kocioł to kocioł skoro palę w komorze z szamotu mocno rozgrzanego gdzie drewno pięknie gazuje jak w prawdziwym kominku spaliny się dopalają w tunelu dł 50 cm też z szamotu a następnie działa wymiennik , aż szkoda będzie to wyrzucić bo nie ma papieru gdzie niektóre kotły z piątką przy moim to kopciuchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.03.2021 o 10:57, anka11 napisał:

mam kocioł semrau lider 24 i tam pisze że na węgiel taki mi kocioł doradził sprzedawca i nadmuch ma  

A to nie było czasami tak, że ten kocioł na początku był produkowany jako kocioł uniwersalny, a potem zmienili konstrukcje na dolnego spalania?

Którą ty masz wersję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. W tym roku wymieniam kocioł na nowy, w związku z tym mam kilka pytań. Moc jaką potrzebuje wg ciepła właściwego to kocioł ok 11kw( taka moc kotła sugerują),  Im więcej o tym czytam, tym większy mętlik , nie wiem czy brać zasypowy ( dostęp do drzewa praktycznie darmowy, mam czas na palenie i ma kto zajrzeć do kotłowni), czy podajnik ,z tym że ponoć w 5 klasie nie można już rusztu zastępczego, no i musiałbym chyba komin przerabiać bo w ubiegłym roku miałem wykwity na ścianie, trzeba było dać welne, folie, gk. Z zasypowych oglądałem zębiec szafir 12 kw, i setlans 11kw, ponoc mpm ds 14kw niezły tylko nie wiem czy nie za duży.natomiast facet w sklepie mówił że bufor jest wymagany do gwarancji, a nie do ecodesign ... Najchętniej to wziąłbym zasypowy bez żadnego bufora , ale tutaj piszą , że trzeba, ktoś inny że nie,wiec już nie wiem, bo skoro dam 4 za kocioł i że 3 za bufor to za 7 kupię podajnikowy, tylko że drzewa mam do oporu i szkoda żeby zgnilo ? na jesieni pomagaliscie mi skutecznie przerobić na dolne spalanie sasa i ogarnalem palenie , więc gdyby wziąć mniejsza moc musiałoby być tylko lepiej. Co Wy byście proponowali? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jaki by kocioł nie był jeśli ma się miejsce to bufor jest wskazany. To się po prostu opłaca. Tyle że do wykonania takiego układu potrzebna  osoba która się na tym zna, a nie "Józek" co wszystkie rozumy pozjadał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.