Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dom 84 m2 czym grzać? Przebudowa kotłowni


NeS

Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam Zastanawiam się nad zmianą źródła ciepła i CWU w moim domu. Opiszę co jest: - dom 84 m2 parter i poddasze użytkowe - ściany porotherm 36cm + 10 cm styro grafitowego - strop wełna 20 cm - w całym domu ogrzewanie podłogowe (niestety rurki co 25 cm, nie ja budowałem dom), na płycie od piwnicy około 7 cm styro + 7 cm wylewki - w każdym pomieszczeniu dodatkowo po 1 lub 2 kaloryfery - bufor 750 l z 3 wężownicami (1 na dole nieużywana, 2 dolna spięta z górną i tak grzane CWU), i z grzałką 3F 6kw z termostatem mniej więcej w połowie wysokości bufora. - kocioł GS SAD C.O. 12 kw z 2009 roku z marną sprawnością, ochrona powrotu zawór termostatyczny 55 stopni, często bufor grzany grawitacyjnie, bo wychodzi na to, że bez pompki kocioł ma lepszą sprawność - komin prawdopodobnie ceramiczny obsypany keramzytem 25x25 cm W tym roku po sezonie chcę zmienić kopciucha, i tutaj pytanie czy kupić jakiegoś DSa (MPM, Setlans, Oniwo DS) czy iść w podajnikowca, a jeśli tak to jakiego. Mam swoje drewno, miejsce na sezonowanie około 7mp. Czas poświęcony na palenie i prace porządkowe wolałbym oczywiście poświęcić na coś innego, w obecnym kopciuchu muszę spalić 2 zasypy drewna żeby naładować bufor w około 70%. Wynik z ciepło właściwe  https://cieplowlasciwie.pl/wynik/bvun 

Co wybrać ? DS? Podajnik? a może G12W i grzanie prądem a na lato solary? Gazu nie mam w domu i nie biorę go pod uwagę, do PV nie jestem przekonany. Miło byłoby zamknąć koszt w okolicach 10 tys. zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5kw przy -20 Grzanie tego paliwem stałem jest całkowicie nie opłacalne.

Ogrzało byś to 2 falerkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie, metrażu, ociepleniu, bez gazu, to bufor z grzałkami, a do komina podłącz jakąś ładną kozę na brykiet czy drewno w razie W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Zestaw idealny do grzania prądem w taryfie  G12 W ,  docelowo klimatyzator z grzaniem  lub  pompa ciepła.

GS a zostawić na wypadek wojny z ruskim klimatem . Klimatyzator za 5 -6 k ze sterowaniem z telefonu  ogarnie chatę bez problemu.

Chińslka PC  SprSun lub New Energy  też się w 10 k powinna zmieścić. W zasypowe nie warto inwestować ale  warto mieć na wszelki wypadek, zwłaszcza na czas  dla nabrania zaufania  do wybranego systemu.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie koszty może generować grzanie czystym prądem? 

Grzałka 6kw wystarczy? Mam jeszcze stary boiler i jest tam 2kw, mogę ją przełożyć w razie potrzeby. Na jakiej wysokości ją umieścić?

Jeśli chodzi o zostawienie GS to co z uchwałami antysmogowymi?

Jest sens zakładania na lato solarów? Kupiłbym zestaw swatt 2x2,8 m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy grzaniu czystym prądem pójdziesz kolego z torbami. Jak masz już bufor to kup do niego dobrego peleciaka.  Jeżeli chciałbyś opalać drewnem to jakiś kocioł zgazowujący. Solary do CWU jak najbardziej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry pleciak to jaki? Może jakiś  dwupaliwowy? Co do zgazowującego nie chciałbym się zamykać na 1 źródło ciepła, dlatego rozważam też MPM DS14. 

Czy solary dadzą radę w lecie nagrzać część z tych 750 litrów żeby wystarczyło na cwu czy raczej temperatura się uśredni i cały bufor będzie miał np 40 stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poplątanie z pomieszaniem jak chodzi o prądem grzanie.  Chcąc zagrzać bufor grzałką nalezy ją umieścić jak najniżej. Goraca woda i tak pójdzie do góry. Z kolei odbiór na CWU lepiej podłaczyć z górnej wężownicy.  Wężownica dolna spieta z górną sprawuje sie zapewne gorzej niż gdyby sama górna była do CWU.  Na dole  dawa sie solary. Grzałka w połowie wysokości zagrzeje połowę bufora ale za to szybszy jest dostęp do gorącej wody w CWU i CO.  Poniżej grzałki bez jakiejś pompki mieszającej trudno będzie pradem uzyskać dobrą temperaturę jak obieg CO się zatrzyma. Upierałbym się przy zainwestowaniu w pompe ciepła i pozostawiłbym ten kocioł który jest ale tylko jako źródło awaryjnego zasilania ew utylizacji jakiegoś darmowego opału. G12 W ma sens bez względu na to jaki typ ogrzewania wybierzesz -to zawsze daje mniejszy rachunek nawet jak nic nie  grzejesz.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz się bawić w rąbanie drzewa, rozpalanie itd, albo w brud węglowy ? 

 

Myślałeś nad pompą ciepła ? Jak masz wątpliwości, to może pellet jak koledzy doradzają. Taki domek nie wart jest "pieprzenia się" z opałem w stylu drewna, czy węgla. 

Sam mam kocioł podajnikowy kupiony i zamontowany jeszcze przed ustawą, wcześniej miałem kopciucha z prawdziwego zdarzenia. Spalam ok 2,3-2,4t eko na sezon i myślę nad pompą. Brud z węgla na dłuższą metę jest kiepski. Pelleciaka nie chciałem, bo cena była w granicach pompy a nosić opał też trzeba. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa to duży koszt na dzień dobry, na pewno nie ma mowy o czymś rozsądnym za 10k zł.  Cena energii elektrycznej rośnie a w naszym kraju źle się dzieje i nie wiadomo co nas zaskoczy. Więc jeśli prąd to w moim wypadku G12W.

Praca przy drewnie jakoś mi bardzo nie przeszkadza, rozpalanie to kilkanaście minut dziennie. 

Kusi pellet bo prawie bezobsługowy. 

A może MPM i czekamy co będzie za kilka lat. 

Opinii widzę tyle, ilu użytkowników forum. Będę miał jeszcze większą zagwozdkę niż przed dodaniem wątku, ale konstruktywna dyskusja zawsze w cenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie spokój z mpm`ami i innym gównem zasypowym. To już postaw na ten pellet, jak masz obawy co do prądu ! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wymyszlaj kiszenie kotla.Prad,lub pompa ciepla zkombinuj z dobra koza wymienikowa i fertyg....zapotrzebowanie bedzie w wiekszosci sezonu do 2kw i co z kotlom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, NeS napisał:

ompa to duży koszt na dzień dobry, na pewno nie ma mowy o czymś rozsądnym za 10k zł.

https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-new-energy-ne-b245-100e-8-kw-10241454139?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_bathroom-heating_ogrzewanie&ev_adgr=Ogrzewanie&gclid=EAIaIQobChMIsIiI9umF7wIVRKOyCh0Y0QhAEAQYAyABEgKUSPD_BwE

ew ta 

https://newenergypolska.pl/pl/p/Pompa-ciepla-A-Sprsun-Alfa-Eko-9%2C5kW-CGK030/86

A++  coś znaczy

To by  zupełnie wystarczyło - ew można dogadać  ze sprzedawcą czy przy minus 20 wydajność zbyt nie spadnie  poniżej 4 kw.

Choć na ten domek to chyba  3 kw  non stop   wystarczy i w mrozy .

Można się krzywić na chińczyka ale jak jest sprężarka Mitsubishi to już jakaś jakość musi być. Poza tym chińczyk dziś a chińczyk 20 lat temu to zupełnie inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sąsiad ma taką, działa i cicho pracuje, tyle mogę napisać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, NeS napisał:

Jakie koszty może generować grzanie czystym prądem? 

Przecież  masz bufor z grzałką 6KW.Wystarczy przez jakiś czas zrobić test.Zakręcasz kocioł i grzejesz bufor tylko prądem z watomirzem by się przekonać ile KWh pochłania dom.

Jeśli dobrze zrozumiałem to nie masz jeszcze G12W.Ale w tym teście to nieistotne .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor 750 troche mały ale na większą część roku wystarczy. Przy średnim zapotrzebowaniu  2 kw  jak wyszło w ciepłowlwsciwie  dom zje 48kwh na dobę. Pi razy drzwi tyle tez zmieści się w buforze nagrzanym do 90C od 35 (minimalna temp uzytkowa bufora).

Grzejąc w G12 W tylko w okienku nocnym grzałka 6kw wyprodukuje akurat tyle przez 8 godzin. To koszt ok 17zł doba. Wyliczenie  kosztów ogrzewania w cieplowlasciwie  2800 za sezon prawie sie z tym pokrywa. Pompa ciepła PW  zje połowę tej kwoty lub mniej o ile uda się ją używać jedynie w okienkach ale są różne szkoły -jedni się nie przejmuja  inni pilnuja okienek -tak czy inaczej G12W  powinna być choćby na same wekendy.

W mrozy potrzeba ok 2 razy więcej więc  grzałka mogłaby być mocniejsza tak aby jednocześnie grzać dom i zbiornik naładować do pełna.Grzałka 9 kw powinna  dać pełny zapas mocy i szanse na wykorzystanie tylko okienek z mniej drogim  prądem.  Test  zrobiony przez tydzień powie wszystko.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test ciężko zrobić bo grzałka nie jest wpięta przez stycznik i mam obawy żeby ją teraz zostawić włączoną jak nikogo nie ma w domu. 

Poza tym nie mam też sterowania załączaniem grzania domu, odbywa się to teraz na zasadzie temperatury bufora, i kręceniem zaworami 3D. 

Co do tych PC to miałybym pracować z buforem czy samodzielnie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przerób to niewielki kosztem i sprawdź, jest szansa jeszcze na mróz i dowiesz się co i jak, a tak sobie możesz pogawędki urządzać w Internecie. Pogadasz sobie inni też pogadają a pożytecznych efektów nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak samodzielnie to nie będziesz miał magazynu.  Ale za to podobno mniejsze straty po drodze. Masz wolnąwęzownicę na dole to zapniesz tam PC z powodzeniem -byle wydajna była. Możesz tez popróbować podłączenia równoległego albo bufor  albo CO.

Mozliwości jest w pierun. Np grzanie bufora dopiero jak w domu jest zadana temperatura. Ogarnięty instalator spokojnie takie manewry wykona.  Masz bardzo komfortową sytuację z tym zbiornikiem i wężownicami.Możesz  PC np podłączyć bezpośrednio do bufora bez wężownicy - mniejsze straty, Może ona działać tylko w tanich okienkach a te pare godzin postoju bufor i podłogówka zapełnią. 

 

P.S.

CWU w SPR sun chyba  jest w  zbiorniku z pompą co daje b fajne możliwości latem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie G12 a tym bardziej G12W to "kaganiec", do ładowania bufora OK ale co z pozostałym zużyciem energii w ciągu dnia, chociażby przez RTV czy AGD, tu już trzeba byłoby się pilnować, pranie czy zmywanie wstawisz w tańszej taryfie ale TV czy lodóweczkę już nie. Ale to tylko moje zdanie.

Ja bym wstawił pelleciaka np. Ferroli Biopellet (czerwony) albo jakiś fajny piecyk na pellet z płaszczem wodnym np. taki;

https://www.edilkamin.com/pl/milla-h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet  bez pilnowania się i ogrzewania taryfa G12W daje oszczędności. Wszystkie weekendy i święta masz w mniej drogiej strefie.

Do tego te kilkanaście godzin w ciągu dnia. A pomiędzy 16 a 22 TV i jakaś pralka różnicy nie zrobią. Jak odpali ogrzewanie to już ze spokojem zejdzie na średnią za 1 kwh ok 45 gr  gdzie cena za  okienkowe godziny jest  w okolicy 35. Dlatego tu ma sens PC bo te 35 jeszcze mozna podzielić przez COP a już przy 2 wychodzi taniej od węgla i pelletu. I ZERO roboty. A jek bedzie kaprys to se mozna jakeś drewno spalić coby GS nie spleśniał. Tak to widzę i do tego namawiam bo mam podobny zestaw tylko pompe ciulowszą i poniżej zera musze palić w kotle - coraz bardziej tego nie lubie. PC to mega wygoda  a jak jeszcze jest podłogówka to już bajka i COP rośnie.

A++ mówi że mniej niż te 3 średniorocznie nie powinno być a to robi koszt poniżej 5 zeta za dobę grzania. I to raczej ostrożna kalkulacja jest.     

A ten kto zaproponował ten attack  za 11k z 25 kw mocy to chyba złośliwie, możliwe że to ironia była. Dom średnio potrzebuje 2 kw  ten czołg zejdzie najniżej na 6,  7  i straci sprawność spalania .

Jak pójdzie na max  to bufor w dwie godziny napełni i trza dziada gasić . Cena wyższa od dobrej chińskiej pompy z gwarancjami na trzy lata.  Sens żaden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.02.2021 o 12:37, NeS napisał:

Witam Zastanawiam się nad zmianą źródła ciepła i CWU w moim domu. 

Co wybrać ? DS? Podajnik? a może G12W i grzanie prądem a na lato solary? Gazu nie mam w domu i nie biorę go pod uwagę, do PV nie jestem przekonany. Miło byłoby zamknąć koszt w okolicach 10 tys. zł.

DS już  nie polecam, co do  podajnikowca to jedynie na pellet, grzanie bezpośrednio prądem za drogie, chyba że przez pompę ciepła powietrze woda, wtedy zużycie prądu spadnie przynajmniej w stosunku 1:3 do grzania grzałką.   

Można do tych 10 tyś dobrać jakąś dotację,  wtedy wybór źródła wygląda sensowniej. 

Z kotłów które będzie można używać dłużej,  takich na paliwa stałe, są jeszcze hybrydy na drewno kawałkowe i pellet.

 

17 minut temu, zielenina napisał:

Nawet  bez pilnowania się i ogrzewania taryfa G12W daje oszczędności. Wszystkie weekendy i święta masz w mniej drogiej strefie.

To za molo, dla urządzeń jak lodówka itd. by wystarczyło, ale wszystko zależy w jakich godzinach i ile czasu przebywa/zużywa  się  w domu.

Najważniejsze czy może wziąć prąd z Taurona.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prąd z PGE (okolice Rzeszowa). Od 7:30 do 15:30 nie ma nikogo w domu w tygodniu. Obecne zużycie w G11 to około 130 kwh na miesiąc, TV nie mamy, oświetlenie większość LED, zmywarka i pralka codziennie, gotowanie na kuchence ceramicznej. 

Co do PC najbardziej obawiam się awaryjności, dla mnie to poniekąd nowość.

Dotacja max 30% (wg władzy jesteśmy bogaci bo mamy ponad 1400 zł/mies. na osobę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.