Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowy kocioł i przebudowa kotłowni


kosmitek

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że takich tematów było bardzo dużo. Jednak każdy ma nieco inne potrzeby i uważam, że każdy przypadek jest w pewnym stopniu indywidualny. Chcę zmienić piec „na wszystko” na kocioł pelletowy. Od dwóch tygodni czytam fora, oglądam YT itd. Coś tam mi się w głowie klaruje ale nie do końca. Dom dwupoziomowy ok 140m2, dom z lat trzydziestych XX w, częściowo podpiwniczony. Pierwsze piętro zrobione w nowych standardach to znaczy między regipsem a ścianą wełna 15 cm, strych odizolowany także wełną 15 albo 20 cm. Parter bez ocieplenia. Ściany grubości 25 cm okna współczesne dwuszybowe. W całym domu współczesne grzejniki stalowe. Ze strony ciepłowłaściwe wyszło, że kocioł na pellet powinien mieć 12-15 kw. Paliłem węglem kamiennym orzech >28 MJ, spalanie około 3.5 t/ na sezon (wrzesień-kwiecień, dwie ostatnie łagodne zimy + drewno na rozpałkę może z 3-4 mp (sosna)), temperatura w domu 21 C (dzień), 18 C (noc). Posiadam bezprzewodowy sterownik pokojowy Salus oraz sterownik pieca „InterElektronics IE 72”.

 

Chcę skorzystać z programu „Czyste powietrze”. Chciałbym kocioł do 13 tys zł. Czytając forum zniechęciłem się do Kostrzewy (choć kusił mnie kocioł EEI Pellets 12-30 kW z zasobnikiem u góry). Taka konstrukcja kotła jak wspomniana Kostrzewy mi się podoba, kocioł jest kompaktowy ale pewnie nie ma takiego z pionowymi kanałami. Skłaniam się ku palnikowi Kipi, zależy mi aby kocioł miał wymiennik pionowy (peletowce tak powinny mieć z tego co czytałem), automatyczne czyszczenie palnika i łatwe czyszczenie pionowych kanałów wymiennika (taka rączka, którą się podnosi kilka razy „i już” :D), palnik musi spalać efektywnie gorszy pellet od A1. Mieszkam przy Zielonej Górze więc mam blisko do pelletu Stelmet Olimp/Lava ale będę chciał zapewne palić czymś tańszym (A1, A2) szczególnie gdy będzie cieplej na dworze. Sterownik powinien mieć pełną możliwość ustawień (bez konieczności wzywania serwisu jak w Kostrzewie). Dużo pozytywnych opinii czytałem o sterowniku Plum ale jeszcze nie wdrażałem się w ten temat. Generalnie na razie nie wiele wiem.

 

Czytałem, że moduł z sondą lambda jest bardzo fajnym i potrzebnym dodatkiem ale koszt to około 1 tys. Jak bardzo ta sonda wpływa na koszty eksploatacji, ilość pelletu i żywotność kotła?

Sterowanie przydałoby się zdalnie (internet/telefon oraz panel pokojowy). Panel pokojowy bardziej mi potrzebny niż sterowanie przez internet/telefon.

 

Zamieszczam także zdjęcia mojej kotłowni abyście zobaczyli co mam i jak to wszystko jest podłączone (pewnie się przerazicie). Domyślam się, że kotłownia potrzebuje modernizacji pod pellet ale jakiej? Proszę napisać co jest niezbędne do zrobienia aby nowy kocioł działał jak najlepiej. No i aby instalator nie zdarł ze mnie kasy na niepotrzebne elementy. Komin zapewne potrzebuje wkładu. Czy wkład musi być z metalu kwaso/żaroodpornego czy wystarczy kwasoodporny? Grubość musi być jak największa czyli 1 mm czy może być np. 0,8 mm, a może 0,6 mm?

 

Planuję w przyszłości przenieść kotłownie do garażu blaszanego aby pozbyć się dodatkowego podnoszenia worków i dostarczania ich do piwnicy (gdzie obecnie jest kotłownia). Czy kocioł będzie normalnie działał w bezpośrednim otoczeniu temperatury np. -20 C. Jak zachowują się np. ekrany sterowników albo inne elementy w tak niskich temperaturach? Na razie odkładam na przyszłość kotłownie w garażu bo koszt rur preizolacyjnych (cztery rurki ~około 300 zł/m potrzebne 25 m :/) zabił ten pomysł teraz.

 

Proszę Was o konkretne modele, które spełniają moje ymm (wg mnie) istotne cechy.

_DSC4870_small.jpg

_DSC4871_small.jpg

_DSC4872_small.jpg

_DSC4873_small.jpg

_DSC4874_small.jpg

_DSC4875_small.jpg

_DSC4876_small.jpg

_DSC4877_small.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zakładanym przez ciebie budżecie jest np slimko kotlospawu, z palnikiem kipi. Bez kipi są ferroli biopellet premium. Jest biawar. 

Nie nastawiaj się jednak, że bez problemu spalisz w kipi byle jaki pellet, bo palnik owszem,pali prawie wszystko, ale trzeba ten palnik odpowiednio wysterować. A,żeby go ustawić to trzeba poświęcić swój czas. 

Żeby kocioł działał jak najlepiej to jest ci potrzebny przede wszystkim ogarnięty instalator. I on powinien wiedzieć jaki osprzęt jest potrzebny do danego kotła. 

A jak nie chcesz nic ustawiać w palniku, tylko sypać pellet i wybierać popiół, to kup Windhagera BioWin Lite. Ale to jest już mocno wykraczający poza twój budżet kocioł. Nieco tańsze są Blackstary, Edilkamin laguna, albo RTB. 

Do wyboru do koloru. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat już kilkukrotnie powielany ale skoro pytasz to ja polecę Ci Lagunę Edilkamina. Kocioł z samoczyszczącym palinikiem i wymiennikiem,  z kompresją popiołu i najważniejsze z systemem optymalizacji spalania Leonardo który sam dobiera wszystkie parametry (dawki pelletu, powietrza) według zapotrzebowania. Nie ustawiasz dosłownie nic, sypiesz pellet i zapominasz co to kotławnia. Kocioł radzi sobie z A2 bez problemu, u mnie spalił z 7 ton A2 i ani razu nie zaglądałem do palnika, żadnych spieków ani tego typu rzeczy. Kocioł pracuje już od 3 kW a to jest też bardzo ważne. W 13 tyś się nie zmieścisz ale dopłacisz 3 tyś i masz swięty spokój nie latasz po forach szukając pomocy bo za dużo pali, zasyfiony wymienik (sadza, smoła) czy spieki w palniku.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz kasę to Laguna ale nie ma internetu. Myślę że wszystkie twoje założenia spełni Kotłospaw Slimko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Może i kasę na Lagunę bym znalazł ale trochę mnie martwi problem ze znalezieniem serwisu. U nich na stronie widzę chyba tylko z 8 serwisantów i to dość daleko ode mnie. Druga sprawa to mały zasobnik na pellet, tylko 60 kg. Slimko wydaje się spoko ale czy te poziome kanały są takie dobre? Podobno w tego rodzaju kotłach powinny być pionowe.

Proszę jeszcze Was o pomoc odnośnie wkładu kominowego. Jaka grubość blachy? Jaka blacha? Kwasoodporna czy kwaso/żaroodporna?

Edytowane przez kosmitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kosmitek grubość minimum 1mm, kwasoodporna jak do pelletu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.09.2020 o 22:32, palacz66 napisał:

@kosmitek grubość minimum 1mm, kwasoodporna jak do pelletu. 

Nie wiedziałem, że są grubsze. Patrzyłem na alledrogo i nie widziałem grubszych niż 1 mm.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.09.2020 o 20:16, kosmitek napisał:

Pierwsze piętro zrobione w nowych standardach to znaczy między regipsem a ścianą wełna 15 cm, strych odizolowany także wełną 15 albo 20 cm. Parter bez ocieplenia.

Ktoś zwrócił na to uwagę? Tam praktycznie nie można wykorzystać akumulacji ścian (na piętrze). Pytanie, czy dół zostanie w podobny sposób zaizolowany? Te informacje mają wpływ na dobór kotła oraz instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulacja, pochłanianie i oddawanie ciepła oraz wilgoci. Jak masz ścianę zęwnętrzną ocieploną wełną lub styro to w słoneczną pogodę akumuluje ona ciepło czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gmaj22 napisał:

Pytanie, czy dół zostanie w podobny sposób zaizolowany?

Nie mamy zamiaru na dole izolować ścian od wewnątrz. W dalszych planach (mam nadzieję także w ramach programu Czyste Powietrze) chcemy ocieplić dom od zewnątrz być może wełną (bo czytałem, że starych domów nie powinno się ocieplać styropianem bo wejdzie wilgoć ale może się mylę i wystarczy normalnie wietrzyć aby przy styro nie było problemu). Generalnie zawsze na piętrze jest cieplej niż na dole (nie grzejąc c.o). Różnica 2-3 *C. Ta kwestia, czyli ocieplone piętro trochę miesza w wyliczeniach mocy kotła. Na czystepowietrze wyszło w jednej wersji 12-14 kw (optymistycznej, gdzie chciałem jakoś uwzględnić to ocieplone piętro) oraz 14-16 KW (wersja pesymistyczna, czyli bez ocieplenia). Czyli generalnie kocioł 14-16 KW powinien być OK. Czy faktycznie tak jest, że bez względu na rodzaj źródła ciepła c.o 16 KW to 16 KW? Czy to będzie zasypowy 16 KW czy pompa ciepła 16 KW da radę tak samo ogrzać dom?

Edytowane przez kosmitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, eliks napisał:

Akumulacja, pochłanianie i oddawanie ciepła oraz wilgoci. Jak masz ścianę zęwnętrzną ocieploną wełną lub styro to w słoneczną pogodę akumuluje ona ciepło czy nie?

Mam na myśli akumulację z ogrzewania, a ściana ocieplona jest od wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, gmaj22 napisał:

Mam na myśli akumulację z ogrzewania, a ściana ocieplona jest od wewnątrz.

No tak. Takie ocieplenie w niczym nie przeszkadza. Już bardziej warto zadać sobie pytanie jak ułożona jest wełna za regipsem. 

 

54 minuty temu, kosmitek napisał:

chcemy ocieplić dom od zewnątrz być może wełną (bo czytałem, że starych domów nie powinno się ocieplać styropianem bo wejdzie wilgoć ale

Nic nie wyjdzie. Masz teraz wilgoć? Po dociepleniu tylko musisz dobrze dobrać rodzaj tynku.

Jeśli szukasz kotła, bierz taki żeby startował od 4KW. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.09.2020 o 12:08, eliks napisał:

Nic nie wyjdzie. Masz teraz wilgoć? Po dociepleniu tylko musisz dobrze dobrać rodzaj tynku.

Wilgoci nie mamy. Wręcz odwrotnie, sucho, szczególnie w lecie.  Jeśli to faktycznie tylko kwestia tynku to OK. Dzięki. Szukam, szukam kotła :D. Choć jeszcze kusi mnie pompa ciepła pw ale to jeszcze z jednym gościem od pomp chce się spotkać bo prawdopodobnie porywam się z motyką na Słońce. Jak to jest z tą stroną ciplowlasciwe? Pokazuj mi wartość 16 099kWh (optymistyczna wersja) zapotrzebowania rocznego netto, tuż pod tym napisane, że tyle potrzeba na sezon grzewczy, a potem w wyliczeniach wychodzi, że stać mnie na rachunek za prąd przy pompie ciepła jakby to zapotrzebowanie było o połowę mniejsze (mam taryfę G11, cena 0.3711 zl za kW)..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.