Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

@maronka

 

Jak podajesz obecnie powietrze? Doszedłeś do najlepszych ustawień? Mamy identyczne kotły, tylko ja raczej chyba na węgiel będę się nastawiał...

Puki co przepalam dwa razy na dobę i jak rozpalam to na otwartych drzwiach środkowych i dolnych ale tak by opał nie wyleciał,i tak rozgrzewam z pół godziny, i zamykam drzwi i zostawiam dwie równo otwarte klapki na jednym miarkowniku i dwóch łańcuszkach ,drewno nastawiam na 80,a węgiel na 70 ,oryginalne pw mam zamknięte,za pw robi u mnie pow.podawane pod ruszt i u mnie to działa ,nic nie dymi ,palnik po godzinie lub szybciej czerwoniutki ,dla mnie te ustawienia są najlepsze,osiągam najwyższą temp.najszybciej i spala się najdłużej z wszystkich innych ustawień i najważniejsze , otwór w górnych drzwiach szczelnie zamknięty cały czas  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maronka, czy te 35* zagrzeje ci chatę ?, daj trochę więcej czasu kociołkowi aby się zagrzał bo może żywot jego będzie krótki.

W hajnówce 20 lat tak paliłem i nie padła a miała z 15 rur opłomek,pewnie wiesz o czym piszę,i druga sprawa na pompie się równo w miarę rozgrzewa cały, góra i dół a bez pompy to tylko góra i jak się pompa załączy i tak się cały wychłodzi i z 60 na 40 spada a tak równo do góry ciągnie i nie zamyka miarkownika,a jak padnie to padnie,choć idę o zakład że nic mu nie będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamawiałem w grudniu, to czekałem 1,5 tygodnia, bo robili na bieżąco.

 

Ile podrożały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle, że najbliższe dwa, trzy lata nikt nie zobaczy kotłów poniżej 5000/szt aż rynek się nasyci i ceny trochę spadną. Ci których nie będzie stać będą spawać sobie bojlery i palić jak dotąd niestety przepisy nie załatwią wszystkiego. Równie dobrze można zrobić ustawę zakazującą  występowania zimy u nas wtedy nie będzie smogu ani kotłów wogóle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Te małe obserwuję od roku czasu i ciężko myślę czy brać czy nie brać (mam 2 letni górniak) rok temu 8-10 był po niespełna 3tys w grudniu już 3200 a teraz dwa tygodnie minęło i śpiewają po 3500 za 8-10kw , nie wiem czy to teraz aby się już opłaca a do tego jeszcze transport,, hm , palnik peletowy to też średnie rozwiązanie bo pellet drożeje jak diabli , hm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak 2 letni to szkoda trochę , i pomyśleć że 17-19 w marcu za 3600 wychaczyłem jeszcze ,ewidętnie wykorzystują ostatni rok sprzedaży że poniżej 5 klasy jeszcze można sprzedawać ,chyba że stal zaś poszła do góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Zeszły sezon poszło mi 2 tony ale dobrego węgla z Marcela  ale w tym już tak różowo nie będzie bo palę w zasadzie od końca września i teraz zostało mi w porywach być może niecałą ćwiartkę tony ale dupiaty węgiel podobno z Ziemowita wiecej w tym chasi znaczy się popiołu niż węgla no i słaby ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

A ile przy obecnych temp. spalasz węgla na dobę w tym górniaku?

Jak paliłem jak w górniaku to ok 1 wiadro z hakiem tak na oko 12 kg , teraz przerobiłem go na dolniaka i pale stale więc trochę więcej bo to typowy dolniak aż tak nie jest , brak mu powietrza dopalającego no i wada podstawowa że jest bardzo dużo przewymiarowany i po zagrzaniu chałupy praktycznie się nie pali a raczej tli a to niby dolniak teraz , potrzebne mi coś mniejszego , albo kociołem 8-10 albo palnik peletowy do obecnego a ceny prawie porównywalne tylko ceny peletu mnie zaczynają przerażać a w tym małym smrodzi da się spalić wszystko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy Twoim metrażu jesli dobrze ocieplone to i ten najmniejszy będzie za duży do palenia ciągłego bez modyfikacji palnika, ja mam MPM 8-10 i przy temp. w dzień -2 a w nocy -5 tylko przepalam ok.8 godz. na dobę a metrów mam ok.180m2. Na Twoim miejscu dołożył bym palnik na pellet z możliwością wyciągnięcia go i masz prawie nowego górniaka w którym spalisz każdy nawet koksujący węgiel i pellet na cieplejsze dni.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ten 12-14 mnie nie interesuje , nawet jak bym strych zagospodarował kiedyś to z hakiem 200m2 on by był za duży , mam stary ale ciepły dom z pustką w ścianie i 12 styro grafit a pod dachem 30cm wełny , coś trzeba będzie zrobić ale bogacić kogoś za bardzo też nie chcę bo podnoszenie ceny w ciągu roku o 30% to nie fer , będzie jeszcze modyfikacja obecnego byczka i nie ukrywam że to by mi najlepiej pasowało , palnik peletowy fajna sprawa ale on też nie schodzi poniżej 5kw a szkoda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten 12-14 mnie nie interesuje , nawet jak bym strych zagospodarował kiedyś to z hakiem 200m2 on by był za duży , mam stary ale ciepły dom z pustką w ścianie i 12 styro grafit a pod dachem 30cm wełny , coś trzeba będzie zrobić ale bogacić kogoś za bardzo też nie chcę bo podnoszenie ceny w ciągu roku o 30% to nie fer , będzie jeszcze modyfikacja obecnego byczka i nie ukrywam że to by mi najlepiej pasowało , palnik peletowy fajna sprawa ale on też nie schodzi poniżej 5kw a szkoda

Przecież możesz w byczku zrobić mikro komorę z mikro palnikiem, tylko odpowiednio trzeba zabudować wymiennik. Czyli wyłączyć z odbierania ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Cały czas nad tym pracuję , mam już wszystko sprecyzowane ale zawsze pozostanie jakaś niewiadoma czy to zadziała tak jak plan założony,, a zanim to wszystko zgram to innego kotła już nie kupię a na dotacje raczej nie ma co liczyć , więc dycha za kocioł i dodatkowo na bank komin tak jak my wszyscy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał ,ten stary palnik się mniej zapychał popiołem niż wirowy ,tak że do węgla w sam raz a i drewienkiem można śmiało przepalić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wirowy się dosyć szybko zapycha. Po dwóch dniach palenia średnio mam pomysł jak można tym kotlem palić bez wygaszania. Po tygodniu palnik byłby cały zawalony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Dzwonię do gościa ale narazie nie odbiera , powiedzcie mi panowie czym różni się kocioł z 2015 roku od tego nowszego ? czy to tylko sam palnik ceramika czy są jakieś inne istotne zmiany np wymiennik ?

 

ok kociołek zarezerwowany teraz organizuję jakiś transport i do dzieła

Edytowane przez berthold61
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginał około 60 zł. Montowałem u siebie. Co do palnika wirowego to mi udało się najdłużej palić około miesiąca bez wygaszania no ale nie było mrozów. Aktualnie pale drugi tydzień i powoli muszę się zbierać żeby wygasić.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, posiadam MPM DS 17-19 podłaczony do komina 6m 20x27 cm i po około 2 miesiącach góra komina jest strasznie mokra zanika ciąg co wcześniej się nie zdażało temperatura spalin 130-240 na długim obiegu. Kocioł czyszczony, co może być przyczyną braku ciągu? Komin drożny, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.