Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Tłokowy Stefaniak Skot


LewandowskiJarek

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Jetem posiadaczem kotła skot od roku . Jest to przeciętny kocioł pali każde paliwo pod warunkiem że jest bardzo suche i odpowiedniej granulacji. Najtaniej wychodzi palenie eko gr. brunatnym .Najwygodniej i przyjemniej peletem (teraz palę peletem ze słomy).Palenie miałem uważam za nieporozumienie.

Wady

Bardzo skromne sterowanie wzięte od kotła retortowego.

Zawieszający sie opał w pojemniku.

nie najlepszy ruszt,

wymaga czyszczenia

 

Plusy

Cena, prosta konstrukcja, wykonanie, niewybredny na paliwo-suche ,pomoc serwisowa,cicha praca,dużo wyczystek ,prosty w obsłudze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem ten piec. Zacząłem palic ekogroszkiem. Nie miałem żadnych problemów z ustawieniem sterownika. Układ CO mam z zaworem 4 drogowym a na piecu ustawiłem temperaturę 60 st. C. pompa pracuje 24 h.

Z kilkudniowej obserwacji widać, że temperatura pływa na kotle od 64 do 54 ale ze względu na zawór 4d w ogóle się tym nie przejmuję. Zastanawiające jest natomiast dlaczego tak jest. Mam pewne przypuszczenia ale pewności nie mam. Muszę to jeszcze poobserwować.

Robiłem eksperymenty dodając do węgla trociny. Bez problemu pali sie taka mieszanka ale moja docelowa mieszanka to węgiel + owies. Pierwsze próby już wkrótce.

Nie umiem porównać tego pieca z innymi ale póki co jestem zadowolony. Działa i jedyne czynności jakie muszę robić to dosypać węgiel i wyjąć popiół. W porównaniu do poprzedniego pieca to spory postęp. :)

 

W sieci jest szeroka dyskusja nt. serowników PID. Patrząc na moje doświadczenia z ustawieniem tego pieca zastanawiam się czy w ogóle sterownik bardziej zaawansowany technicznie niż zainstalowany tu Luksus T jest potrzebny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypaliłem cały zbiornik ekogroszek + owies 50/50. Nie widzą żadnej różnicy w działaniu pieca w porównaniu do palenia samym ekogroszkiem. Groszek daje żar w nadzorze a owies powoduje, że jest mniej popiołu. Jeśli nic się nie zmieni w poniedziałek kupuję owies na cała zimę.

Co do wahania temp. to wynika ona z małego odbioru ciepła przez instalację CO. Teraz jest ciepło i jak piec się rozbuja to temp. dochodzi do 70 st. C. To jest wada zwykłych sterowników bez "inteligencji" PI lub PID.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam inny piec ale też tłokowiec. Palenie samym owsem jest raczej trudne do tego stopnia, że nazwałbym je niemożliwym. Jeśli chodzi o tryb PRACA to można ustawić siłę nadmuchu i częstość podawania tak aby spalał sam owies. Natomiast w trybie NADZÓR nie bardzo sobie to wyobrażam. Zaznaczam, że to co piszę to teoretyzowanie, nie sprawdzałem tego w praktyce. Niewielka ilość paliwa, która znajduje się na palniku będzie miała bardzo krótki okres wygasania w przypadku owsa (myślę, że 1 góra 2 minuty). Przedmuchy trzeba by ustawić co 1min. a podawanie nowej dawki paliwa co 3-5 min., co spowoduje, że piec właściwie będzie cały czas w trybie PRACA. Będą problemy z utrzymaniem temp. tzn będzie rosła, a co za tym idzie zużycie opału bezsensownie wysokie. Jeśli palimy mieszanką węgla i zboża czy trocin to węgiel daje nam możliwość utrzymania żaru przez jakiś sensowny czas, kiedy to kocioł jest w stanie NADZÓR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie z powyższego powodu palę mieszaniną węgiel+coś. Węgiel zapewni żar na palenisku. To coś co przetestowałem i działa: owies, śmieci zbożowe, trociny.

Doszedłem w tej chwili do mieszanki w proporcji: 2 części zboża/trocin 1 część węgla.

Działa i tak już zostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Jetem posiadaczem kotła skot od roku . Jest to przeciętny kocioł pali każde paliwo pod warunkiem że jest bardzo suche i odpowiedniej granulacji. Najtaniej wychodzi palenie eko gr. brunatnym .Najwygodniej i przyjemniej peletem (teraz palę peletem ze słomy).Palenie miałem uważam za nieporozumienie.

Wady

Bardzo skromne sterowanie wzięte od kotła retortowego.

Zawieszający sie opał w pojemniku.

nie najlepszy ruszt,

wymaga czyszczenia

 

Plusy

Cena, prosta konstrukcja, wykonanie, niewybredny na paliwo-suche ,pomoc serwisowa,cicha praca,dużo wyczystek ,prosty w obsłudze

Witam. I jak sprawdza sie pellet ze słomy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Na czas wysokich mrozów zmieniłem skład mieszanki. W tej chwili palę 1:1 (zamiast 1:2) groszek:owies.

Nie musiałem zmieniac ustawień sterownika.

Zmieniłem skład ponieważ owies ma dużą obietość i szybciej paliwo kończyło mi sie w zasobniku.

Jak temperatury wrócą do normalności to znowu wrócę do starej mieszanki.

W pierwszym jak i w drugim przypadku nie miałem zadnych problemów z utrzymaniem zadanych temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 8 miesięcy temu...

Witam,

 

odświeżam temat gdyż mam kilka pytań:

 

- w podajniku często zawiesza się węgiel. Palę miałem z eko-groszkiem. Czy ktoś rozwiązał problem zawieszania ?

- węgiel nie zawsze wchodzi do podajnika- da się to przerobić/ ulepszyć ?

- dlaczego nie wskazane jest palenie miałem ?!

 

Z góry dziękuje za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie zawiesił mi się opał w podajniku. Jeśli tak jest to wg mnie jest on zbyt wilgotny.

Niewchodzenie węgla do podajnika to chyba konsekwencja zawieszania się opału. Miałem tylko jeden przypadek kiedy wraz z węglem dostała się folia izolacyjna i wtedy węgiel nie docierał do paleniska. Poza tym takiego zjawiska nie zaobserwowałem.

Wydaje mi się, że ten kocioł jest właśnie miałowym. :D Nie paliłem nigdy samym miałem ponieważ groszek spala się tak bezproblemowo, że moim zdaniem nie warto bawić się w miał. Warto natomiast mieszać groszek np. z owsem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.