Skocz do zawartości

LewandowskiJarek

Forumowicz
  • Postów

    60
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez LewandowskiJarek

  1. Jak tylko kupiłem dom i stanąłem przed problemem wyboru kotła do ogrzewania to od razu chciałem sobie go ulepić. Wtedy stchórzyłem kupując gotowy kocioł tłokowy. Teraz wiem, że jak przyjdzie mi z jakiegoś powodu wymienić mój obecny kocioł to następny będzie lepiony z jakimś podajnikiem. Wiem jak to działa i śledzę kierunki w konstrukcjach współczesnych kotłów ale najbardziej mnie interesują wymienniki. Komora spalania z racji materiału (szamot) jest łatwa do wykonania a wymiennik powinien być łatwy do stworzenia nawet w warunkach "domowych". Mam w głowie projekt takiego lepionego pieca i coraz częściej korci mnie aby sobie ulepić prototyp i zobaczyć jak to działa. :) Powód aby taki piec tworzyć: cena wykonania, trwałość, łatwość wymiany wymiennika jeśli np. ulegnie korozji.
  2. Piec kuchenny np. z podkową bardzo dobrze sprawuje do piec CO. Trzeba pamiętać, że kuchnia ma ograniczoną moc i w dodatku nie jest demonem sprawności. Wadą jest natomiast ciągła konieczność dokładania węgla/drzewa. Ja nie zainstalowałbym piecokominka w pokoju, gdzie się śpi. Piecokominki dość istotnie różnią się od pieców i mogą być niebezpiecznie zwłaszcza w sytuacji kiedy do jednego komina jest ich podłączonych kilka. Istotnie zwiększa się ich bezpieczeństwo w momencie kiedy pali się wyłącznie drzewem. Podczas palenia samym drzewem bardzo trudno wytworzyć czad.
  3. Są szyby odporne na temp. jaką wytwarza palenisko węglowe ale są bardzo drogie. Nie wiem jak oblicza się moc pieca ale zdun powinien wiedzieć. Zależy to od jego masy. Piec, który załączyłem wcześniej też był 5 kanałowy i miał 2.5 m wysokości. Ogrzewał pokój 25 m.kw. i jak się w nim napaliło do w pokoju było 27 st. i ciepły był jeszcze po 12 godz. W tej chwili mam piec w przedpokoju, który jest jednocześnie siedziskiem do zakładania butów i wieszakiem na niepotrzebne rzeczy. Ogrzewa mi wejście do domu, schody do góry i przestrzeń/korytarz na piętrze. Twój piec będzie działać tak jak masz nadzieję. Będzie ogrzewał całą przestrzeń. Jeśli masz głowice na kaloryferach to fajnie widać jak one działają. Zapalisz w piecu - kaloryfer zrobi się zimny.
  4. Ja mam kocioł Stefaniaka też 19 KW ale tłok. Bez względu na sposób podawania paliwa ilość powietrza do jego spalenia w naszych piecach powinna być podobna. 35 to bardzo, bardzo dużo. Mi bardzo ładnie się paliło przy 21 (wentylator WPA06). Jeśli się nie dopala to trzeba trochę mniej podawać węgla. Jeszcze problem może być w zbyt silnym ciągu w kominie. Wtedy albo regulacja przysłony na wentylatorze albo regulator ciągu na kominie. Łatwo to sprawdzić. Na podtrzymaniu węgiel nie powinien palić się płomieniem. Jeśli tak jest to jest zbyt mocny ciąg. Na koniec. Ustawiaj taką temp na piecu jaka jest Ci potrzebna do ogrzania domu. Po co Ci te 70 st.? u mnie 70 st. to dopiero przy -18.
  5. Możesz zrobić sobie piec, który ma szybkę i jest zaprojektowany do palenia drewnem. Przy piecu należy pamiętać, że po kilku godzinach palenia należy przestać ze względu na to, że jest całkowicie naładowany (cały gorący). Dalsze grzanie może być niebezpieczne tak dla pieca jak i dla otoczenia. Taki piec jest bardzo oszczędny i nie wymaga dużej ilości opału. Piecokominki są urządzeniami w których można palić cały czas. W przypadku domu jednorodzinnego nie ma to znaczenia ponieważ można instalować w nim piecokominki. W kamienicach natomiast przepisy na to nie pozwalają. Wtedy jak ktoś chce mieć namiastkę kominka może zrobić sobie piec taki jak w załączniku. Ja wstawiam, gdzie mogę piece bo jestem ich entuzjastą natomiast być może bardziej praktycznym urządzeniem w takim codziennym użyciu są piecokominki.
  6. Woda jest bardzo dobrym akumulatorem i większa jej ilość zwiększa stabilność całej instalacji co. Zmiany temp. w układzie spowodowane np. priorytetem ciepłej wody są zdecydowanie mniejsze. Wg mnie większa ilość wody w układzie, który jest grzany kotłem z podajnikiem jest raczej zaletą.
  7. Ilość powietrza 75 to bardzo dużo. Ja na innej konstrukcji kotła Stefaniaka mam 21. Większa moc wentylatora powoduje u mnie wydmuchiwanie ciepła w komin i zapewne tak jest u Ciebie. Na pewno razem z piecem dostałeś książeczkę/instrukcję do sterownika a w niej są zalecane ustawienia dla Twojego kotła. One powinny być punktem wyjścia do regulacji spalania, przy czym z powietrzem ostrożnie. Dostosuj czas podawania/przerwy do zalecanej przez producenta ilości powietrza.
  8. Nigdy nie zawiesił mi się opał w podajniku. Jeśli tak jest to wg mnie jest on zbyt wilgotny. Niewchodzenie węgla do podajnika to chyba konsekwencja zawieszania się opału. Miałem tylko jeden przypadek kiedy wraz z węglem dostała się folia izolacyjna i wtedy węgiel nie docierał do paleniska. Poza tym takiego zjawiska nie zaobserwowałem. Wydaje mi się, że ten kocioł jest właśnie miałowym. :D Nie paliłem nigdy samym miałem ponieważ groszek spala się tak bezproblemowo, że moim zdaniem nie warto bawić się w miał. Warto natomiast mieszać groszek np. z owsem.
  9. Kotły z podajnikiem mają modulowane palniki i mimo, że mój piec ma moc znamionową 20KW to sprawnie pracuje w trybie ciągłym z mocą 2-3KW. Dla mocy 2-3 KW opału zużywa proporcjonalnie to ilości jaką zużywałby pracując na 100%.
  10. Jestem zwolennikiem takiego dobierania mocy kotła aby jak najmniej pracował on w nadzorze. Jeśli kupisz kocioł 24 KW do powierzchni 120 m.kw. to właśnie będziesz miał to niekorzystne zjawisko. Dla trwałości pieca ale i dla jego ekonomicznej eksploatacji lepiej jest aby pracował cały czas modulując moc palnika. Ja mam 20KW na 200 m. kw. poniemieckiego domu i w zupełności to wystarcza. Powiem więcej, gdyby były piece 15KW jak ja kupowałem swój to kupiłbym 15KW. Przy temp na dworze poniżej +5 st. piec nie przechodzi w nadzór pracując cały czas. Podsumowując: ja kupiłbym 15 KW.
  11. Wstawiając zawór 4d stworzyłeś dwa obiegi. W jednym masz pompę w drugim nie masz. W jednym woda płynie w drugi prawie stoi stąd taka różnica temp. Zrób tak jak proponuje Ci Guitar i zainstaluj pompę mieszającą w obiegu kotłowym. Można też zastanowić się czy włączenie pompy CWU nie będzie działało równie sprawnie.
  12. Ja tą ścieżkę mam za sobą. Sterownik dwustanowy wymieniłem na PID. Oczekiwałem spektakularnego zmniejszenia ilości spalanego paliwa ale tak nie jest. W zasadzie to co proponujesz teraz robi mi PID. Piec pracuje cały czas na delikatnym ogniu (min. obroty dmuchawy) a sterownik wylicza sobie częstotliwość podawania paliwa. Wentylator przyspiesza wyłącznie w momencie korzystania z CWU. Ten algorytm PID zawarty w expercie/perfekcie dla mnie robi jeszcze fajną rzecz. Jak dodaję do węgla trociny/owies to sam się do tej zmiany dostosuje (oczywiście w pewnym zakresie). Co do innych kwestii to nie czuję się merytorycznie przygotowany do dyskusji. Opieram się na materiałach ogólnodostępnych. W poradniku Zawijana masz opublikowane badania pokazujące wysoką sprawność kotła w całym zakresie jego mocy. Tam też opisywany jest problem temp. spalin i ich wpływ na stratę kominową (choć to akurat jak dla mnie jest intuicyjne).
  13. Niestety instalacja nie pasuje do zakupionego pieca. Piec 30 KW w tak ocieplonym domu to pewnie, gdzieś na 500 m2. Rozwiązanie z wyłączaniem pompy będzie działać ale jest niekomfortowe. Temp w mieszkaniu/piecu będzie skakać. Moja propozycja to zainstalować zawory termostatyczne a do experta podłączyć czujnik pogodowy. Pompa i piec pracuje cały czas dostosowując moc/temp do warunków panujących za oknem.
  14. Dlatego, że najlepiej jest produkować tyle ciepła ile Ci potrzeba. Nie więcej a pomoże Ci w tym sterowanie pogodowe. Praca pieca na 100% to wyższa temp. spalin i jednocześnie wyższa strata kominowa. Warunek aby w całym zakresie regulacji mocy kotła jego sprawność była zbliżona. Tak jest przy podajnikach. Dodatkowo powodując, że piec pracuje cały czas możemy próbować obniżyć jego minimalną temp. poniżej 50 st. Ciągły ruch spalin w komorze spalania obniża jego skłonność do korozji. Dodatkowo komin jest cały czas ciepły, wygrzany. Ja tak mam i działa to rewelacyjnie.
  15. Tak jak niektórzy tutaj też uważam, że sterownik pokojowy dwustanowy nie jest dobrym pomysłem. Tak dla pieców gazowych ale i węglowych z podajnikiem najlepiej jest aby temp. ustawiać na piecu w zależności od temp. na dworze. Zawory termostatyczne będą same regulować temp. w pomieszczeniach. Czyli pogodówka. ;) Jeśli już masz sterownik to ustaw na piecu np.. 50st. a sterownik wykorzystaj wyłącznie jako zegar do obniżania temp. w nocy.
  16. Chyba nie rozwiążesz problemu przewymiarowania pieca zbiornikiem 300l. Dla 17 KW to jakieś 60 min i zbiornik zagotowany jak będzie coś nie tak. Musisz mieć tego świadomość. Moją większa wątpliwość to wykorzystanie zbiornika hydroforowego do gorącej wody. Nie jestem pewien czy on jest to tego przystosowany. Ja miałem 1000 l. do pieca 25 KW i taki układ gwarantował mi w miarę stałą temp w domu. W nocy piec się wygasza i do rana grzeje bufor.
  17. Ja posiadam identyczny zawór i nie miałem problemów z mieszaniem. Cały węzeł 1". Używałem takiej konfiguracji przez jeden sezon i ... zainstalowałem dodatkową pompę w obiegu kotłowym. :) Dlaczego? Zaworem 4d regulujesz albo zasilanie grzejników albo powrót do pieca. Albo albo. Nie da się regulować dwóch rzeczy w jednym czasie. Oczywiście przy okazji regulacji grzejników podnosisz temp. powrotu. (podnosisz nie regulujesz). Pompa wymusza pełny ruch wody w obwodzie grzejników ale w piecowym ruch jest szczątkowy. Takie zjawisko powoduje, że w kotle powolutku układa się w warstwę chłodna woda powrotna. Twój piec mierzy temp na górze i dla niego wszystko jest ok. Kiedy nagle chłodna woda dociera do czujnika okazuje się, że temp na piecu spada nawet o 8 st. Kocioł włącza się na pełną moc aby wyrównać temp. Jeśli masz sterownik z PID to tak na prawdę pracuje on w trybie dwustanowym. :) Jak zainstalowałem pompę w obiegu kotłowym temp na piecu stoi jak żyleta, powrót ~= zasilaniu.
  18. W kamienicach nie wolno instalować kominków, kóz itp. i to bez względu na konfigurację z kominami. Można za to instalować piece, maksymalnie 4 do jednego komina, oraz tzw. trzon kuchenny pod warunkiem, że się ma komin indywidualny i wyłącznie w kuchni. Każda inna konfiguracja jest nielegalna. Trochę nie chce mi się wierzyć, że kamienica ma tak mało kominów. Tradycją w kamienicach było tak, że w kuchni każde mieszkanie miało własny komin. Jeśli jest tak jak piszesz to w zasadzie chyba tylko ogrzewanie elektryczne jeśli nie lubisz pieców. :)
  19. Perfekt posiada parametr "współczynnik pogodowy", który należy dostosować do ogrzewanego budynku. Jeśli na sterowniku ustawiłeś 21 st. i w domu jest więcej to trzeba skorygować w/w parametr aż dojdziesz do momentu kiedy temp. ustawiona na sterowniku jest w przybliżeniu taka jak w domu. Pamiętaj, że kotły mają zalecenia co do najniższej temp. Najczęściej 50st. Może się okazać, że 50 st wody przy wysokiej temp. na dworze powoduje, że w domu masz zbyt ciepło. Dlatego przydają się zawory termostatyczne na grzejnikach aby w takich sytuacjach to wyregulować. Moja rada: doprowadź aby "współczynnik pogodowy" był właściwy dla Twojego domu, pompę podłącz do Perfekta i niech on nią steruje, obniżaj temp w nocy do 17 st. i będzie dobrze. Ja obniżam również w ciągu dnia od 8-13. Wszystko masz w sterowniku. Nie stosuj wyłączników pokojowych ponieważ instalacja się wychładza i potem piec musi nadgonić w czasie podgrzewania. Pompa chodzi całą dobę. Sprawdź czy czasem nie wystarczy aby pompa pracowała na I biegu. U mnie nie wystarczyło i pompę mam ustawioną na bieg II.
  20. Laddomat posiada swój wbudowany filtr. Urządzenie służy do ładowania zbiorników akumulacyjnych i powinno działać również w przypadku braku prądu. Dodatkowy filtr zakłóci pracę grawitacyjną i dlatego wg mnie nie wolno go instalować. Eksploatowałem Laddomat 2 sezony i filtr dodatkowy nie był potrzebny. Wystarczy czyścić ten wbudowany.
  21. Ma sens jeśli np. istnieje też inne źródło ciepła np. kominek, kuchnia, solar. Dla samego pieca z podajnikiem wg mnie jest to nieracjonalne.
  22. Chyba sie nie da przenieść parametrów z jednej instalacji do drugiej ale u mnie sam eko pracował najlepiej przy ustawieniu: powietrze 25, przerwa pracy 4, przerwa nadzoru 15
  23. Na czas wysokich mrozów zmieniłem skład mieszanki. W tej chwili palę 1:1 (zamiast 1:2) groszek:owies. Nie musiałem zmieniac ustawień sterownika. Zmieniłem skład ponieważ owies ma dużą obietość i szybciej paliwo kończyło mi sie w zasobniku. Jak temperatury wrócą do normalności to znowu wrócę do starej mieszanki. W pierwszym jak i w drugim przypadku nie miałem zadnych problemów z utrzymaniem zadanych temperatur.
  24. Ten Twój dom wymaga pewnie ok 10KW do ogrzania i to w silne mrozy ale takich pieców z podajnikiem chyba nie ma. Najmniejszy jaki widziałem to była 15KW. Ja bym zainstalował 15-tkę. Ja mam 200 m poniemieckiej chałupy i mam 20-tkę. Wystarcza w zupełności zwłaszcza, że jest też kominek. Mały piec może mieć jedną wadę: mniejszy pojemnik na opał i mniejszy pojemnik na popiół. Trzeba to roważyć.
  25. W instrukcji obsługi mojego jest wyraźnie napisane, że olej i łożyska wymieniać trzeba co 3 lata.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.