Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wskazowki eksploatacyjne termet


SzymonGno

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Wspolnie z ojcem wymienilismy ogrzewanie w mieszkaniu ze smieciucha na ogrzewanie gazowe. Kociol dwufunkcyjny termet ecocondens silver 20kw. 7 grzejnikow przeliczonych na grzanie niskotemperaturowe dt30. Instalacja szeregowa tece20. Od pieca ok 1,5m tece 25 (zasilanie oraz powrot). Na grzejnikach termostaty. Sterownik termet bezprzewodowy. Mieszkanie 3 pietro. Nad mieszkaniem nieogrzewany strych. 79m^2. Sciany z cegly ok 40cm.

To pierwszy sezon z kotlem gazowym i prosze o wskazowki jak to powinno dzialac. Do czego dazyc w ustawieniach tak by bylo ekonomicznie i cieplo. 

W obecnej chwili w mieszkaniu jest ustawiona temp 22° z histereza 0.2.

Kociol po wlaczeniu w ciagu 10 minut dochodzi do ustawionych 47° i pracuje kolejne 20-25 minut. Poczatkowo zasilanie jest gorace a powrot zimny. Z czasem temperatury sie wyrownuja i kociol sie wylacza. Stoi okolo godziny, poltorej i cykl sie powtarza (nie ma mrozow). Piec uruchomiony przez serwisanta i podejrzewam ze zostal na ustawieniach fabrycznych. W mieszkaniu jest cieplo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz słaby sterownik i małą histerezę, dlatego się co chwilę włącza i wyłącza.

Edytowane przez Jaco80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obnizenie temperatury to jedna ze wskazowek o ktore prosze.

Chodzi o to ze piec jest ustawiony fabrycznie, czyli uniwersalnie, czyli nieoptymalnie. To nasz pierwszy kociol gazowy i chce uniknac bledow od poczatku. Chcialbym to ustawic tak zeby nie palil duzo przy zachowaniu komfortu w domu.

Lepiej grzac jak najdluzej z jak najnizsza temperatura zadana czy lepiej tak jak teraz?

Sterownik slaby bo nie ma pogodowki ?

W chwili obecnej to swiadomy wybor, chyba latwiej ustawic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej żeby chodzil cały czas z mocą taką jakiej potrzebuje budynek płynnie sterowany sterownikiem który będzie modulował palnikiem. O ile oczywiście moc minimalna pozwoli bo jak jest ciepło to i tak będzie się musiał czasem wyłączyć. Ja grzeję jak najniższą temperaturą dążąc do tego by kocioł się jak najrzadziej wyłączał. (teraz 41-42C idzie na grzejniki) Obecnie wyłączy sie raz góra dwa na dobę i robi przerwę 2-3h. Poniżej 4C chodzi juz non stop. Histerezę mam 1C.

Rachunki październik 260zł, listopad 330zł (z CWU i gotowaniem) W mieszkaniu 22.5C całą dobę. 100m2, z końcem listopada 2020 zostały ocieplone ściany. Stropy czekają w kolejce.

 

 

Edytowane przez Jaco80
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I sa konkrety. Czyli temp w dol. Wieksza histereza. Jaki sterownik moduluje palnikiem? Chodzi o sterowanie pogodowe? 

Mozna zrobic tak zeby po odpaleniu nie grzal z moca maksymalna tylko np z 3-4kW powolutku dogrzewajac instalacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można tak zrobić, ograniczając moc maksymalną kotła w menu serwisowym, i zmniejszając maksymalną temperaturę zasilania. Ja mam chyba ustawiona moc na 10kW a max temperatura zasilania na 48C obecnie.

 

Ja używam sterownika CR 11011 z tym że ja mam Termeta Golda. Z tym sterownikiem dogrzewa mi płynnie powoli praktycznie 95% czasu na mocy minimalnej kotła. Teraz się włączył po 2h postoju i mimo że musi dogrzać robi to na mocy minimalnej przy temperaturze ok 41 C.

Edytowane przez Jaco80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I cos takiego chce uzyskac. Kierunek juz znam. Jaka jest minimalna rozsadna temperatura dla kotla ? (Brak doswiadczenia z kotlami gazowymi). 

Gmeranie w ustawieniach ma wplyw na gwarancje? Obecnie serwisant meczy sporadyczny e01... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura jak najniższa będąca w stanie ogrzać budynek do zadanej temperatury. Grzebanie w menu serwisowym nie ma wpływu na gwarancję no chyba że coś tym grzebaniem spierniczysz. Ale zmniejszenie mocy maksymalnej jest bezpieczne. I w zasadzie serwisant powinien ją dopasowac do budynku przy pierwszym rozruchu.

Edytowane przez Jaco80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura zmniejszona na 45°. Jesli dobrze zrozumialem to dla grzejnikow dolny limit temperaturowy to 40° a temp zredukowana dla podlogowki to 25-40°? Co gdybym dla okresow takich jak teraz puscil na grzejniki mniej jak 40° tak by osiagnac prace ciagla?

Wyniki spalania dla 22° i 79m^2, CO + CWU + gotowanie:

Pazdziernik 120 kubikow

Listopad 200 kubikow.

Duzo, malo, akceptowalnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zużyłem odpowiednio 138m3 i 173m3 na 100m2 z tym że ta pierwsza wartość to bez ocieplenia, zaś w listopadzie dom był juz otulany styropianem i to chyba widać w zużyciu. Takze twój wynik jest zbliżony. Poniżej 40C na grzejnikach nie schodź, kocioł będzie miał problem tak niską temperaturę utrzymać bez podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp zmniejszona na 41°. Wynik z wczoraj 8m^3 a cala dobe byl mroz ok -3°. To mnie zadowala.

Jedyne co to przy podgladzie parametru mocy kotla widac ze startuje i rosnie do 99 po czym spada na 4...5... I tak sobie pracuje dopoki nie nagrzeje. Parametrem P3 mozna zmniejszyc moc startowa np do 50 (to sa %?)? Odpowiadaloby to okolo 10kW mocy kotla. Jest sens takiego obnizenia?

Edytowane przez SzymonGno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest problematyczny komin i problemy z zapłonem  lub też z innej beczki jeśli są problemy z taktowaniem wtedy zabawa z tym parametrem może pomóc. Jeśli takich problemów nie ma zmiana nic nie da. Wartość 50 to nie procenty tylko obroty wentylatora czy jakiś ich mnożnik.
Nie polecam zmieniania parametrów mocy bez regulacji z serwiantem . Mogą być wybuchowe zapłony lub w ogóle brak zapłonu. A zwłaszcza silverek jest kapryśny pod tym względem, wiem z autopsji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi jest taki czujnik ?

Wystarczy podlaczyc go do sterownika kotla i potem ustawic krzywa w menu kotla? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.