Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, Giz napisał:

A jak oceniasz zapotrzebowanie domu na ciepło? Ile spalałeś węgla? 22kw może być za duży. Mój wujek ogrzewa 200m2 z przedwojny i bez ocieplenia, żadnego, pelleciakiem 17kw.

Dzięki za zainteresowanie tematem. Węgla spalałem ok.  2 ton plus drewno,  ale nie było palone ciągle. Na ciepło właściwe wychodzi mi zapotrzebowanie razem z Cwu 15kw. Tez słyszałem o dobrych opiniach tego Ekosilvera,  ale Lazar też ma dobre opinie. Czyli Lazar 15kw powinien wystarczyć? Pomiędzy Lazarem 15kw z sondą i regulatorem pokojowym a Stalmarkiem 19kw z regulatorem (brak sondy)  mam 2500 zł różnicy. Czy warto tyle dopłacać do Lazara?  Kolejne pytanie czy na remontowanym poddaszu i salonie na piętrze (dom 3 kondygnacjny,  będą robione wylewki,  łącznie 70m2)  robić podłogowkę czy grzejniki tak jak w reszcie ogrzewania? Na chwilę obecną mam tylko grzejniki,  ale będę robił nową instalację. W części pomieszczeń wylewki już zrobione więc nie da się zrobić podłogówki. Czy warto komplikować instalacje CO? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak 130m2 masz już w grzejnikach to moim zadaniem 70m2 też zrobić w grzejnikach.W układzie mieszanym dochodzi dodatkowo pompa,zawór 3D z siłownikiem,czujnik pogodowy,termostat pokojowy plus sterownik który to ogarnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak sprawdza się układ mieszany. Ja mam grzejniki i jest ok. Wszystko zależy od występowania układu. Tutaj wybór należy do Ciebie. Ja należę do zwolenników grzejników, bo je posiadam. Myślę, że grzejniki z dobrym sterowaniem dadzą radę. Zobacz wyżej moje prowizoeyczne wyliczenia odnośnie spalania. Czy masz podłogowke, czy grzejniki i tak wszystko zależy od strat ciepła. Przeważnie podłogówka jest w nowszych domach, które mają lepsze materiały, są lepiej ocieplone, nowsze okna. A budynki starsze, przeważnie grzejniki i są budowane inna metoda, okna już lekko nieszczelne. I tutaj porównywać spalania nie ma co. Być może w dwuch takim samych budynkach, tylko w jednym grzejniki, a drugim podłogówka spalanie byłoby podobne, tylko z podłoga komfort chodzenia po cieplej podłodze. Co kotłów, to jeśli z tych wyliczeń, co prawda trzeba podchodzić do nich z rezerwą, choć mi do brało idealnie, to lepiej brać z niższa mocą. Jeśli odnosić się do tych dwóch sprzętów, to może być tak, że jak przewymiatujesz, to te zaoszczędzone 2500zl puscisz z dymem w ciągu dwóch lat, a potem już tylko -. Zaznaczam, może być tak. Sprzętu nie kupujesz na rok, czy dwa lata, ma grzać o wiele dłużej. Lazar to b.dobry sprzęt, tylko nie wybacza błędów w wykonaniu instalacji. Stalmark też ok, ale nie ma sondy i jest za duży. W sumie to tylko droższy jest o 1500, bo właśnie bez sondy. A jak poszukasz gdzieś, to może taniej kupisz Lazara. Napisz skąd jesteś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, g69 napisał:

Jak 130m2 masz już w grzejnikach to moim zadaniem 70m2 też zrobić w grzejnikach.W układzie mieszanym dochodzi dodatkowo pompa,zawór 3D z siłownikiem,czujnik pogodowy,termostat pokojowy plus sterownik który to ogarnie.

Ja też tak myślę. Ja mam 200m2 i same grzejniki i jest ok. Ja oglądałem przed montażem instalacje jak są wykonane, czytałem i instalatorowi powiedziałem, że ma być tak jak na filmach na YouTube. Dałem mu wszystkie elementy i on podłączyć zgodnie z instrukcją i wszystko działa aż miło. A spalanie? Spalanie jest takie, jak zapotrzebowanie na ciepło. Oczywiście przy poprawnie wykonanej instalacji, bo jak nie, to na uszach można stawać i w nowym domu będzie spalal ogromne ilości. Takie jest moje zdanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne masz garaż, jakaś piwnicę. Ja jak jest pow 0st, to zakrecam dwa grzejniki na dole i grzeje 170m2. Zauważ, że te moce odnoszą się do zapotrzebowania budynku przy - 22* i to przez długi okres czasu. I masz je z cwu, a cwu nie grzejesz cały czas, tylko po wychlodzeniu zbiornika. Tak kombinowałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ze świętokrzyskiego. W kwestii wyjaśnień. W grzejnikach napewno musi zostać na chwilę obecną 90m2, 30m2 nam zrobioną podłogowkę ale nie podłączoną (ze względu na stary kocioł śmieciuch,  instalacja grawitacyjna bez pomp) ,  80m2 mogę zrobić podłogowkę bo będę robił remont. W remontowanym salonie przydałaby się podłogówka bo są duże drzwi  tarasowe i nie ma gdzie założyć grzejnika,  chyba że jakieś pionowe. Ale napewno nie chcę komplikować instalacji, żeby nie mieć jakichś problemów.j

Jeśli chodzi o kotły to zastanawia mnie też przekrój czopucha w Lazarze 120 w Stalmarku 180, więc Lazar powinien być teoretycznie sprawniejszy. Niestety będę musiał zastosować wkład do komina bo stary już przesiąka. Jaki wkład polecacie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Lazara możesz dać min 120mm, zaoszczędzisz na wykładzie kilka 100, do tego regulator ciągu, dobra zetką. 

Nie ufajcie instalatorów bezgranicznie. Oni mają gdzieś, czy dobrze będzie. Mają wykonać, wziąć kasę i pędzić dalej. Mają takich klientów jak my pełno i jak mieliby się troszczyć o każdego z nas, to  na chleb by nie zarobili. Jak już masz podłogowke, to może dołożyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zdecyduję się na Lazara,  tylko czy 15kw sobie poradzi na tych 200m2? Cały czas myślę jeszcze nad 22kw. Zastanawiam się czy lepiej większy i żeby chodził z mniejszą mocą np.  30% czy mniejszy kocioł,  który będzie chodził z większą mocą np.  50%?

Czyli wkład kominowy wystarczy 120mm średnicy? Czy większy wkład i regulator? Z jakie stali powinien byc wykonany i czy da radę przy kotle pelletowym. Sorry że tak dużo pytań ale widzę że na tym forum są ludzie,  którzy Lazara maja opanowanego do perfekcji.

Jeśli chodzi o podłogówkę to mam tylko rozłożone rurki pod wylewką ale nie podłączone ok.  30m2. Boję się że jak zacznę za bardzo kombinować to potem będą problemy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stal na wkład to ja mam żarokwasoodporą 0,8 mm. Lazar nie wymaga dużego ciągu. Mozesz śmiało napisać do Lazara na Facebooku pytania i oni Ci odpiszą. Ja obstaje, żeby nie iść na styk z moca, one mają i tak zapas mocy jeszcze jakieś 2,5kw. Takie kiedyś info dostałem. A co sądzi o tym kolegą @Gunman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Ja mam wkład kwasożaroodporny 1 mm. Średnica 120. Regulator sobie załóż. Ja tego nie zrobiłem ale ogarne po sezonie. U mnie był kominiarz z kamerą i się okazało że komin nie jest do końca pionowy i włożyli wjednym jednym  kawałku rurę elastyczna. Jak bierzesz Lazara to tak jak wspomniał @Giz sonda i econet obowiązkowo. Ja ze względu na fundusze tego nie zrobiłem ale przy wizycie serwisanta będę montowal. Prace kotła można pięknie ustabilizowac analizując wykresy. Bez econeta to jest partyzantka uwierz mi :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli 120mm kwasoodporny będzie ok? Mogę  jeszcze rozkuć komin i wymurować komin systemowy 140mm, będzie na wieki :) Ten Lazar to robi się coraz droższy,  myślałem że wystarczy sonda i regulator pokojowy,  a tu jeszcze moduł internetowy,  czy napewno jest konieczny ten econet? Żeby nie było tak że kupię to wszystko a i tak będzie palił tyle samo co inne,  np.  Ekosilver ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór należy do Ciebie. Wszedłem na temat Lazara, więc masz odpowiedzi o nim. Sondy brać nie musisz, regulatora i econetu też. Można zastosować zwykły. Ale wybierz co Ci najbardziej odpowiada. My Ci nie powiemy bierz Lazara bo jest super. Ma on swoje wady, które trzeba zaakceptować. Ale to Ty będziesz go obsługiwał. Musisz zebrać opinie i porównać. Ale nie sugerowałbym się takimi-bierz, ja mam i jest super, mało pali i spała pellet lipny. Pamiętaj, że nie ma ibentycznych warunków pracy kotła. Każda kotlownia i instalacja jest inna. Jeśli przeczytasz tematy o tych kotla h, to wyciągniesz wnioski podejmiesz decyzję 

Edytowane przez Giz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stal na wkład to ja mam żarokwasoodporą 0,8 mm. Lazar nie wymaga dużego ciągu. Mozesz śmiało napisać do Lazara na Facebooku pytania i oni Ci odpiszą. Ja obstaje, żeby nie iść na styk z moca, one mają i tak zapas mocy jeszcze jakieś 2,5kw. Takie kiedyś info dostałem. A co sądzi o tym kolegą [mention=80371]Gunman[/mention]? 
Z jednej strony fajnie mieć kocioł dobrze dobrany ale taki będzie pracował na wszystkich mocach a z drugiej stony fajnie jest mieć kocioł pracujący głównie na 30% mocy. Jak ma do tego dużą przerwę w podawaniu i trzyma z nią temperature to wtedy mało pali. A żeby tak było musi mieć jednak zapas mocy. Podstawą i tak jest ciepły dom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli oceniasz swój dom jako ciepły to bierz 15.

Większość osób, którzy mają małe spalanie jednak posiadają 15kW. To też weź pod uwagę ;)

A tak na 100% dowiesz się dopiero jak go uruchomisz czy dobrze zrobiłeś. Te kotły mają modulacje co pozwala na pewien margines przy doborze w obie strony. Najlepiej by było gdyby 15kW pracował w większości na małej mocy, wtedy mało spali.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam do ogrzania 180m2, same grzejniki, dwa pietra i poddasze, wczesniej kociol weglowy mialem mocy 15kw i dawal rade ale instslator zasugerowal przy pelecie wiekszej mocy i zalozylem lazara 22kw. Wnioski sa takie ze dobrze zrobilem bo jakbym wzisl 15kw to chyba pracowal by ciagle na 100 i 50% mocy a tak oscyluje ciagle na 30 i 50. Wszystko zalezy jaki budynek. Kolega ma parterowy dom i 96m2 kociol 15kw i ciagle chodzi na 30%. Widac na kotle wiekszej mocy sa wieksze oszczednosci. To takie moje spostrzezenie.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jak jest tak dobrany, żeby pracując na 30% nie wchodził w nadzór. Ale i żeby przy małym zapotrzebowaniu na ciepło nie przechodził na długo na moc 50%. Tylko że przed zakupem tego się nie da sprawdzić. Trzeba zaryzykować przy wyborze.

Ja bym z chęcią sprawdził z ciekawości jak by pracował u mnie 15kW. Może być zupełnie inaczej niż nam się wydaje. @Giz, zamieniamy się kotłami na miesiąc? ;)

Nie, nie żonami, kotłami :)))

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.