Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

czujnik spalnin w tym sterowniku to taki gadżet przydatny tylko w porach przejściowych a w zimie nie używany poza to jeśli dmuchawa jest dobrze wyregulowana to jest on zbędny

 

jestem też początkującym urzyszkodnikiem skzp ale z tego co widzę to czujnik spalin jest tylko dodatkiem który jak sam producent tego sterownika mówi w filmiku na youteube przydaje się na pory przejściowe

 

moim zdaniem to najlepszym rozwiązaniem była by sąda lambda która mierzyła by poziom tlenu w spalinach i dobierała obroty dmuchawy żeby uzyskać odpowiednie spalanie

jednak ze względu na to że groch jest różny algorytm musiał by być bardzo skomplikowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też podejrzewałem że jest bo jest.

 

Z sadą lambda  taką najprostsza to by było juz coś no ale koszty i skomplikowany układ ale za to by było jak w autach.

 

Może kiedyś ktoś wpadnie na pomysł z lambdą ale cena?- kto to kupi.W silnikach  są inne kryteria sterowania.

 

Kupię skzp i zabaczymy jak to chodzi skoro prducenci zakładają do swoich pieców to nie ma co się obawiać.

 

Dobrze ustawić parametry początkowe i powinno chodzić jak należy ale to trochę czasu trwa.

 

Co do pogodówki w skpz mam jeszcze wątpliwości czy da się to wyłączyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj wielebny z tym czujnikiem spalin w SKZP02chyba trochę przykoloryzowales ;). Oczywiście sonda jest o wiele lepsza ale czujnik spalin też jest potrzebny ;).

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He No nie to ja wiem że w skpz jest potrzebny  , nawet go widać na głównym ekranie, w menu to nie wiem ale jak będę miał w rękach sterownik to go za raz podłączę i zobaczę myślę jak pid to muszą być wszystkie czujniki ,czym wiecej wie sterownik o różnych parametrach to musi lepiej precyzyjniej sterować piecem.Jak w silnikach co raz więcej czujników itd. ale to temat rzeka. 

 

W st480 bez pid to nie bardzo widzę po co czujnik spalin bo nawet nie widać go na ekranie lcd czy gdzie kolwiek w menu jedynie na płytce są kompletne dzielniki filtry i cały układ. 

 

Jasne trzeba założyć  popalić trochę czasu porządnie ustawić dostroić a nie gdybać co by było gdyby. 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie czujnik spalin ograniczy ci dmuchawę oraz wydłuży przerwy w podawaniu opału po to żeby zjechać z temperaturą spalin co skutkować będzie że kocioł nie osiągnie temperatury zadanej lub będzie do niej dochodził bardzo długo ale to juz skrajne przypadki

 

z reszta

 

jest to mój pierwszy sezon z grochem na razie walczę ze spiekami więc pisze magisterkę niedługo będę mieszkał w kotłowni i napiszę doktorat :D

 

 

Oj wielebny z tym czujnikiem spalin w SKZP02chyba trochę przykoloryzowales ;). Oczywiście sonda jest o wiele lepsza ale czujnik spalin też jest potrzebny ;).

poza odczytem i podawaniem na wykresach to po co rozwiń myśl chętnie poczytam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co niektórzy by chcieli jak w aucie miec sterownik , choc take sa z sada lamda .

Na wiąże temat bramki internetowej umilkł u kolegów , wiecie cos wiecej.

 

Zapytam w temacie Skzp kolegów co zrobic by modulacja bardziej stabilnie chodziła i moc kotła by temp na kotle 58 ST i jest stabilna. Powrot czyma sie na 50 ST.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu akurat nie wywali awari czujnika spalin jak w autach i przejdzie w tryb awaryjny ale jak piszesz jeżeli jest ten czujnik to ma za zadanie pilnować temperatury spalin po to żeby ciepło nie uciekało do komina ale jak go odłaczysz lub sie uszkodzi  to ciekawe czy pokaże uszkodzenia czujnika.W niektórych autach po uszkodzeniu lambdy też nie wywala błędu i nie przechodzi w tryb awaryjny ale w sterowniku silnika jest błąd lambdy i można jeżdzić ale pali sporo paliwa może komuś to odpowiada ale po to jest lambda żeby dobrać odpowiednio ilosć paliwa itd. no i eko.   

Ok to nie auto.

Czytałem ten temat od początku i nie wiem jak jest do końca z modułem internetowym

Mam aktualnie wentylator wbs06 na kondensatorze 2,2uF i nie wiem czy będzie  współpracował z tym sterownikiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj Pana Tomka z Timela co do wentylatora . Czujnik spalin to "kaganiec " dlatego spalin jak przekroczy ust. To obniży obroty chyba i jak sie uszkodzi to wywali alarm , jutro sprawdzę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie czujnik spalin ograniczy ci dmuchawę oraz wydłuży przerwy w podawaniu opału po to żeby zjechać z temperaturą spalin co skutkować będzie że kocioł nie osiągnie temperatury zadanej lub będzie do niej dochodził bardzo długo ale to juz skrajne przypadki

 

z reszta

 

jest to mój pierwszy sezon z grochem na razie walczę ze spiekami więc pisze magisterkę niedługo będę mieszkał w kotłowni i napiszę doktorat :D

 

poza odczytem i podawaniem na wykresach to po co rozwiń myśl chętnie poczytam :)

Sory kliknęło się .

Czujnik spalin jest potrzebny nie tylko żeby wyświetlać temperaturę  spalin ale ma za zadanie tak sterować podajnikiem i wentylatorem jak sam piszesz żeby obniżyć tempera spalin a w ten sposób też zaoszczędzić na paliwie bo ciepło nie ucieka do komina tak najprościej to napisąłem.

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda moje palenisko. Praktycznie pozbyłem się spieków. Jak dla mnie jest ok.

 

b53a1067186aaf26med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- czujnikiem spalin zredukowałem modulacje gdyż w ustawieniach sterownika nie mogę ustawić modulacji poniżej 50%
schodząc ze spalinami z 250 do 210 stopni wykres maluje się bardziej płynnie oraz modulacja nie wyskakuje na niepotrzebnie wysoki poziom.

 

- ktoś tu rozmyślał nad czasem podawania i tym co lepsze krótszy czy dłuższy 

testowałem, sprawdziłem u mnie sprawdza się dłuższy (tzn na razie doszedłem do 6s i testuję dalej) i im dłuższy czas tym dłuższa praca na modulacji min (u mnie 5% z nawiewem 11%) Pewnie w którymś momencie okaże się że czas jest za długi.

 

- Wydaje mi się że zrobiłem duży błąd gdyż po 3 tygodniach ustawiania, przestawiania, cudowania itd doszedłem do (tak mi się wydawało) ustawień najlepszych względem spalania i postanowiłem przywrócić ustawienia fabryczne oraz na "czystym umyśle sterownika" wbić moje super ustawienia ponownie. I tutaj po 24 godzinach było łooogromne zdziwienie jak to możliwe że przed "sformatowaniem" sterownika spalanie miałem ok 19kg/24h a po formacie na tych samych ustawieniach spalanie wzrosło do 24kg/24h (nic się w miedzy czasie nie zmieniło łącznie z temp. zew.)

Jak widać po moich doświadczeniach fuzzy logic w tym sterowniku ma się dobrze skasowałem niepotrzebnie zbiór wartości rozmytych a algorytm ewolucyjny musi pisać się na nowo (tak na marginesie Timel mógłby tu coś ciekawego na ten temat napisać)

 

- co do spieków i przesypywania niedopału i koksu najważniejsze jest mieć suchy groch! a później odrobina powolnych kroczków z ustawieniem powietrza i dozowania i będzie idealnie. Zauważyłem że istotne jest też ustawić odpowiedni potencjał podajnika. U mnie żeby w miarę dobrze pokazywał spalanie to potencjał ustawiony jest na 30kg/h

(nie wiem czy to dużo czy mało jak z tym jest u Was?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....Mam pytanie czy do żeliwny wiadrusa-podajnik się będzie sprawdzać ten sterownik, ja myślę że tak po przeczytaniu sporo tematów a także na stronie producenta jest wpis "do każdego pieca" wiec coś juz wiem ale prosiłbym o opinie kogos kto juz ma za sobą tego typu pruby....

Pozdrawiam.  

 

Testuje ten sterownik na żeliwnym piecu tekla solitek 34KW przerobionym na podajnik i jak na razie nie mam zastrzeżeń względem współpracy piec-sterownik

 

http://teklakotly.pl/pl/produkt/solitek/34

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam tak

 

ogrzewane 220m2

piec 30kw

podajnik stalkot eko-pal 12-30kw kwadraciak (wg producenta podaje 16KG/h i to by się zgadzało)

dmuchawa wpa x6  67Wat (taka dostałem z podajnikiem nie ma jej na stronie producenta)nie ma przysłony tylko klapkę w środku na zawiasie z obciążnikiem

temp zadana 50st

 

zasobnik CWU 140l pionowy

zawór 4D na instalację grzejnikową

 

 

groch od lokalnego dostawcy niby ma 25MJ i na tym spieki zarastają mi palnik czasami do tego stopnia że albo zwisają po bokach albo zapierają się o deflektor

kombinowałemna auto  z powietrzem

miin 3-10% maX 40-75%

czas podawania od 3 do 9sek

cały czas to samo

temp. spalin max 160C

 

lepiej było na grochu z ciastoramy który miał 23MJ spieki małe ale mam jeszcze 3tony tego szajsu więc muszę wypalić

 

zużycie grochu na ciepłą wodę 5-6kg na dobę przy obecnych temp od 0-6st 17-19kg na dobę

temp w domu 22 C

Edytowane przez wielebny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testuje ten sterownik na żeliwnym piecu tekla solitek 34KW przerobionym na podajnik i jak na razie nie mam zastrzeżeń względem współpracy piec-sterownik

 

http://teklakotly.pl/pl/produkt/solitek/34

Ok dzięki już na 99% biorę ten ster.  Co do czasów podawania czy postoju podajnika to myślałem że nie trzeba wcale tego ustawiać jak to jest? czy tylko jakieś tam początkowe nastawy.Najwyżej prrzeprowadzkę zrobię do kotłowni prosto.

Groch to mam suchy cały czas .Jak mam piec z 8 lat to teraz wymieniałem rurę podajnika dopiero a ślimak jest w miarę z 2 sozony spokojnie pohula ale mam nowy już na zapas 10mm.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziałeś filmik który podałem ??

czas podawania ustawiasz stały, podajesz wydajność podajnika, kaloryczność opału a ster wylicza przerwy między podawaniem

do tego musisz podać zakres powietrza przy którym algorytm się porusza

 

też myślałem na początku ze fuzzylogic załatwi wszystko ale niestety tak lekko nie jest :lol:

obecnie testuje palenie w interwale zobaczymy <_<

dochodzę do wniosku ze czasami automat nie radzi sobie z różnym grochem

moim zdaniem do pełni szczęścia brakuje tu sondy lambda

 

Panie Tomku może zmiana logiki na http://bolecki.pl/pl/oferta/27-sppv2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak widziałem ten filmik na yutube juz prędzej ale już tyle tego że na raz trudno to zlepić.Teraz czytam od początku  ten temat o skzp-02, rozumiem o co chodzi -wyjność podajnika kg/godz wpisuje się i parametry o powietrzu aaa z resztą trudno kupi się to będe testowął i najlepiej na zywo bo tak to pytam a i pytam a co z tego jak nie mogę tego jak sprawdzić przetestować i najlepiej wtedy się zapamiętuje wtedy.To jak by loda przez szybę lizać. Najwyżej wrócę do a300d co jest teraz ,zrobię przejściówki do starego stera zeby nie było postoju.Dzięki wszystkim na razie i pozdrawiam serdecznie.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj Pana Tomka z Timela co do wentylatora . Czujnik spalin to "kaganiec " dlatego spalin jak przekroczy ust. To obniży obroty chyba i jak sie uszkodzi to wywali alarm , jutro sprawdzę .

Witam

Czujnik spalin, to nie tylko "kaganiec". Podczas pracy z modulacją sterownik na bieżąco obserwuje trendy temp. spalin i na ich podstawie "wyostrza" decyzję o wyliczonej chwilowej mocy.

Dlatego z czujnikiem spalin charakterystyka modulacji jest bardziej "gładka" - spaliny reagują o wiele szybciej od temp. kotła, więc sterownik jest w stanie przewidzieć jak zachowa się kocioł i odpowiednio szybciej korygować moc. Jeśli czujnik spalin jest uszkodzony lub wyłączony, to algorytm bazuje tylko na czujniku kotła.

pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik swietnie sobiebradzi z moim palnikem. W zeszlym roku spalanie mialem 20-35 kg/dobe i nie moglem opanowac spiekow. W tym roku spalanie 8-10 kg/doba i brak spiekow. Modulacja na malej mocy powoduje ze dmuchawa ciagle podaje powietrze, mimo to kociolek nie przeciaga temperatury zadanej wykresy ksiazkowe. Mam nadzieje ze w tym roku juz nie bede tyle,czasu spedzal w kotlowni. Na razie 2 stopnie na zewnatrz czekam na mrozy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd aż taka różnica w zużyciu?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To świetnie wadus że ci się udało wyregulować w miarę tak żeby mniej palił no i co najważniejsze żeby równo ciepło było w domu ,jak widać można.

Na razie jest temperatura zewn. jest jaka jest ale jak będzie przy niższej?

Witam pana Tomka.

Szacun i podziękowania za podzielenie się bezcenna wiedzą bo z samego żrudła.

 

Tak tez myślałem od początku że czujnik spalin jednak nie jest od parady tylko wnosi coś bardzo ważnego do regulacji i jak sie go wyłączy to już piec będzie nie równo pracował dozował paliwo i wiadomo więcej palił.

Z racji że kupuję ten ster to ciekaw jestem czy można w póżniejszym czasie dołożyć resztę czujników czyli-spalin,pokojowy,zewn.,CO i powrotu.Jak to jest w tym sterowniku z wersją E ? są te czujniki wyłączone tylko? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wersji E brak tylko fizycznie czujników. Jak dokupisz i podepniesz to będą.  ;)  Tylko szkoda kupować ster bez czujników bo okrawasz jego funkcjonalność. Ja osobiście nie mam tylko czujnika pokojowego bo u  mnie by się nie sprawdził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, też się zastanawiałem który kupić ale ostatecznie kupiłem Full bez czujnika pokojowego. Na Twoim miejscu też bym tak wybrał ewentualnie możesz sobie odpuścić pogodowy, ale z reszty bym nie rezygnował. Jak dla mnie to pogodowy jest tylko dla wygody użytkownika bo przy większych mrozach nie musisz biec do kotłowni i podnosić ręcznie temperatury ponieważ sterownik zrobi to za Ciebie. U mnie jeden sezon działało wszystko bez pogodowego bo miałem problem z montażem. W tej chwili pierwszy sezon jak go zamontowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.