Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Marek dziękuję.

Może ktoś wrzucić zdjęcia jak jego zdaniem wygląda prawidłowe palenisko?

 

Wysłane z mojego Sony przy użyciu Tapatalka

Na moje oko i doświadczenie to masz wysoko spiekalny węgiel. Przechodziłem dokładnie to samo. Zmiana softu na najnowszy, ustawienie powietrza na danych procentach mocy kotła, obniżenie mocy palnika do takiej aby przy wpisanej deklarowanej kaloryczność węgla kopiec się nie zapadał. Dobrze jest przy spiekajacym węglu utrzymywać mały kolczyk na równo lub nawet lekko poniżej górnej krawędzi palnika. Ale zacznij ustawianie na czystym palniku bez tych koksów. Palnik mam podobny znaczy się kwadratowy. Uszczelniłem na dole i u góry tak dobrze że 3 sezon nic się nie dzieje i nawet nie jestem w stanie korony odbić. Przed poskładaniem pieca poświęciłem troszkę czasu na dopiłowanie odlewu bo niezbyt dokładny był. Palę jeszcze czasem czechem i dla niego ustawiam tak kopiec aby węgiel prawie się przesypywał tak samo jak paliłem ruskim. Polecam naprawdę zmianę softu i poświęcić 2 popołudnia aby ustawić dobrze powietrze dla danej mocy kotła.

PS. Na poprzednich softach z przed 2.0 w zależności od średniej mocy dobowej pracy kotła to zwiększałem lub zmniejszałem kaloryczność i korektę do bardzo skrajnych wartości ale to wina dmuchawy a raczej bardzo nie linowej pracy.

 

Wysłane z mojego LG-K220 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę ekogroszkiem bartex rubin z obi. W niedzielę wrzucę partie od lokalnego sprzedawcy, znajomy nim pali i nie ma problemów.

Siedzenie w kotłowni na nic bez wiedzy, a ja palę pierwszy rok.

Patrząc na filmik to zdecydowanie mocniej dmucha niż u mnie.

 

Wysłane z mojego Sony przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój węgiel też jest dość mocno kaloryczny i spiekalny ale jakoś się to ustawilo i dmuchawe mam takiej samej mocy co ty 80W i powietrze mam 6/26% kaloryczność 29mj i nic palnika 19KV ta się i mnie sprawdza i dmuchawa odtworzone na całość

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę ekogroszkiem bartex rubin z obi. W niedzielę wrzucę partie od lokalnego sprzedawcy, znajomy nim pali i nie ma problemów.

Siedzenie w kotłowni na nic bez wiedzy, a ja palę pierwszy rok.

Patrząc na filmik to zdecydowanie mocniej dmucha niż u mnie.

Wysłane z mojego Sony przy użyciu Tapatalka

Palisz guuuu.....e-mail z obi i rzadasz cudów , do rzeczy to co napisałeś . Weź 2 /3 worki tego opału od tego sprzedawcy i zobaczysz może różnice .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładny wulkan ten kopczyk to chyba zaraz wejdzie na deflektor ,masakra kolczykowa

To są spieki koksowe a powodem jest praca na zbyt niskiej mocy. Retorta się nie zapełniła w odpowiedni sposób węglem i się czopuje i tworzy koks. Regulacja powietrzem Ci nie pomoże, na niskich mocach musi być więcej węgla. Palniki okrągłe chodzą najczęściej w przedziałach 30%-100% i nie da rady go tak poprostu zmusić do pracy na 5%

Edytowane przez kot79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie ten sam, bo wystające cegły mogą powodować zapieranie się groszku o ten rant.

Pierścień będzie wyprofilowany łagodnie.

Niech Ci zmierzą średnicę wewnętrzną u góry przy obydwóch pierścieniach i będziesz miał odpowiedź

Położyłem cegłę na palnik. spalanie spadło do 13kg/dobę, czysty palnik, węgiel dopalony... jedyny minus to niebieski płomień z jednej strony palnika co sugeruje spalanie koksu, zwiększyłem powietrze i zobaczymy. Narazie jestem bardzo zadowolony z modyfikacji :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten niebieski płomień to od strony cegły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz pokazać zdjęcie tej cegły jak ona leży ?

Na płasko na palniku od strony podajnika, zakrywa około 1/4 albo więcej, to co zaobserwowaęłm to po tej operacji spokojnie pracuje na 10% nic się nie zapada ani nie tworzą się wypiętrzone spieki koksu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są spieki koksowe a powodem jest praca na zbyt niskiej mocy. Retorta się nie zapełniła w odpowiedni sposób węglem i się czopuje i tworzy koks. Regulacja powietrzem Ci nie pomoże, na niskich mocach musi być więcej węgla. Palniki okrągłe chodzą najczęściej w przedziałach 30%-100% i nie da rady go tak poprostu zmusić do pracy na 5%

Mam palnik kwadratowy. Po wczorajszym grzebaniu w samym palniku jest spora poprawa, wydaje mi się że były wyloty powietrza przytkane

 

Wysłane z mojego Sony przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kot79, poniżej masz porównanie 2 koron od jednego palnika.

Jedna na moc 25 kW, a druga na 17kW

Przy Twoim okrągłym palniku zasada powinna być taka sama, czyli mniejsza gardziel u góry.

post-70418-0-90179300-1513152378_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich użytkowników.

 

Od niedawna (czyli od jakiegoś tygodnia) jestem szczęśliwym posiadaczem sterownika SKZP-02F.

 

Dzięki wpisom na forum udało mi się ustawić sterownik by pracował w miarę dobrze.

 

Mam tylko jeden mały problem z licznikiem opału. Aktualnie pale Peletem węglowym VARMO Premium (gdy paliłem eko-groszkiem licznik działa dobrze) licznik zaczął pokazywać dwa razy większe zużycie. Moje pytanie brzmi jak można to zmienić?

 

Z góry dziękuje za każdą pomoc.

 

Pozdrawiam

Olgrzym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ustawiony potencjał podajnika? W głównym oknie lewa strona wyświetlacza z widokiem kotła następnie ustawienia>podajnik> jest okno ustawień potencjału ,ster musi być w trybie instalatora inaczej nie ma możliwości zmiany tego parametru.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj trochę, bo było już tutaj w tym wątku wielokrotnie pisane, jak ustawić właściwy potencjał podajnika do opału jaki się używa.

A przy okazji poznasz lepiej sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów,

Jakiś czas temu była tutaj gorąca dyskusja na temat zawirowywaczy i ich przydatności. Mając trochę czasu dla siebie skorzystałem z okazji i zrobiłem takowe do swojego kociołka. Póki co nie mam jeszcze konkretnych wniosków bo zaczałem test dzisiaj rano jednak w pierwszej kolejności temperatura spalin obniżyła się ze 120st do 75/85 st, kocioł na tych samych parametrach pracuje stabilniej i wykres się 'wyprostował'.

Chciałem wrócić do tematu bo z naszym sterownikiem mamy okazji zbadać temat dość dokladnie dzięki wykresom i innym parametrom. Jeśli ktoś z Was ma jakies cenne uwagi i doświadczenia - niech się podzieli :)

Póki co do każdej półki dałem 1 zawirowywacz a na ostatniej ułożyłem cegły szamotowe. 
Sadzą w piecu się nie przejmujcie - rzadko czyszczę oklice drzwiczek ;)

 

post-56537-0-41397800-1513259511_thumb.jpg

post-56537-0-63272500-1513259525_thumb.jpg

post-56537-0-33607500-1513259537_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyszcze co 7 dni - wtedy kiedy ładuje eko do podajnika wychodzi zawsze w sobote. Nie czepiajcie się tego jak teraz wyglada bo zwyczajnie dzisiaj mi się go nie chciało czyścić tylko po to by na zdjęciach ładnie wygladało. 
merytorycznie - jakie doświadczenia z zawirowaczami? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był jakiś czas temu bój o zawirowywacze, każdy miał swoją opinię.Ja używam tych blaszek drugi sezon.Fakt trzeba częściej czyścić wymiennik ale jak już ktoś pisał robię to w sobotę i dosypuje opał potem kąpiel i do mamuni ( żony żeby nie było)pod kołderkę. Czyszczenie kotła także obniża spaliny tzn temp.im bardziej kocioł zasypany pyłem tym wyższa temperatura spalin.Zauwazylem jeszcze że nastawy kotła można doregulowac na zasadzie 1) do ilości nawęglania dobrać wiatr ale 2) do ilości wiatru dobrać naweglenie.Zmniejszenie wiatru do granicy kopcenia + oczko w górę i regulacja kalorycznością i korekta paliwa oraz zmniejszenie mocy kotła o ok 2-3 kw skutkowała że kocioł troszkę dłużej chodzi na nieco wyższej mocy ale w ogólnym rozrachunku mniej pali w ten sposób wydarłem ok 2 kg eko na dobe.ktos powie co to jest ,możliwe -ale w skali 7-8 dni mam dodatkowy dzień za fre.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Zbyszko125
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie w kotle mam 8 sztuk zawirowywaczy, po 2 na każdej półce.

Były na wyposażeniu kotła, więc tam są.

Czyszczenie co tydzień. Wyciągam, wynoszę na dwór i otrząsam z pyłu wprost do kosza, ot i całe czyszczenie.

Najwięcej pyłu gromadzi się na pierwszej półce. Różnica temperatury spalin po czyszczeniu to 20 stopni.

Raz nie czyściłem przez 2 tygodnie, to temperatura spalin była o 40 stopni wyższa niż po czyszczeniu.

Taki z tego pyłu izolator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszko, i właśnie o to chodzi -2/3kg to dla kogoś może być sladowa ilość. Dla mnie gdy przy obecnych temperaturach kocioł pali 25kg/dobe 2/3kg to dużo w skali całego miesiąca. Mysle ze spalanie mam juz dobrze ustawione. Dołożenie zawirowywaczy to test czy wlasnie te 2/3 kg bedzie mozliwe do zaoszczędzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by nie patrzeć 2/3kg z 25 to 10% to bardzo dużo z 5ton daje nam 500kg jak by nie liczył daje nam około 500zł oszczędności na sezon

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez KamilCK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, potrzebuje pomocy z ustawieniem sterownika.

W chwili obecnej jest ustawiony tryb pracy interwałowy

Sterownik SKZP - 02

Kocioł malina 25kw

Generalnie ekogroszek strasznie się spieka co widać na zdjęciu.

Czy mozna zapobiec spiekaniu się ekogroszku poprzez inne ustawienia na sterowniku?

Proszę o pomoc

b43a8eb537b7253035d05519e805dfcb.jpg80ebf4bbdd5116d4e60a8af2a78f97db.jpg395d0dad11a1fb4de0238dfc9d3c01ff.jpg80e63bf3d841b49c235c7eb88da68289.jpg663165f90d1a2164b7e25953748470f3.jpgc65eecb149f3da806cd29f2a58277792.jpg858150964f0f8bffe88a5a9734e21cd8.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.