Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Ja paliłem czeskim i dokładnie potencjał wynosi 14,5 kg,ale kocioł 12 KW,u ciebie 25KW ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zaskoczony. Sterownik moduluje mocą tak by utrzymać temperaturę spalin przy której kocioł utrzymuje zadaną temperaturę. Wystające wierzchołki to przedmuchy co 1 godz.

post-65935-0-87749400-1511529339_thumb.jpg

Edytowane przez kacper12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik - Ustawienia - Opcje - Czyść palnik (co)

Ustawiasz co jaki czas włącza się dmuchawa i jak długo dmucha z maksymalną mocą.

Ja mam co 60 min i na 4 s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz dmuchawe że tak krótko masz ustawione 4sek

Jestem skłonny powiedzieć że przez 4sek to nawet nie rozkręci się na maxa dmuchawa. i czyszczenie nie ma zupełnie sensu

lepiej ustawić co 2/3h ale z 15sek to da jakieś korzyści testuję już tą funkcjię ponad miesiąc i tak wynika z moich obserwacji 4sek nic nie daje tylko coś tam dmuchnie co nie wnosi nic na palnik

Edytowane przez KamilCK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zaskoczony. Sterownik moduluje mocą tak by utrzymać temperaturę spalin przy której kocioł utrzymuje zadaną temperaturę. Wystające wierzchołki to przedmuchy co 1 godz.

 

Ta....

Sterownik moduluje mocą tak, aby utrzymać zadaną temperaturę kotła, a nie aby utrzymywać temperaturę spalin. Temperaturę spalin można jedynie ograniczyć do określonej wartości, aby tej temperatury nie przekraczały.

Algorytm w modulacji bierze pod uwagę tendencję zmiany temperatury spalin, ale nie ma zadania utrzymywania ich na stałym poziomie.

Priorytetem jest temperatura zadana kotła.

Na przedstawionym wykresie spaliny akurat były mniej więcej na tym samym poziomie.

I z reguły tak jest, gdy modulacja zmienia się w niewielkim zakresie przy stałym odbiorze.

Czujnik spalin masz w tulejce w czopuchu, czy bezpośrednio w czopuchu?

Masz dość niską temperaturę tych spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba są jakieś zmiany w oprogramowaniu bo faktycznie sterownik bierze pod uwagę temp. spalin do modulacji:
 

MAX TEMPERATURA SPALIN – ustawiamy maksymalną temperaturę spalin. Kontroler będzie ograniczał moc kotła, tak, aby tej wartości nie przekroczyć nawet jeśli temperatura kotła nie jest osiągnięta. Nie należy ustawiać zbyt niskiej wartości, ponieważ może być wtedy niemożliwe osiągnięcie temperatury zadanej na kotle.
Ograniczenie temp. spalin działa tylko w trybie interwałowym. W trybie automatycznym dobierana jest optymalna temperatura spalin

Edytowane przez ZłotyBażant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura spalin była brana juz we wcześniejszych wersjach oprogramowania to nie jest nowość (wydaje mi się że od samego początku sterownik w PID bierze pod uwagę temperaturę spalin) i ograniczenie spalin działa w trybie automatycznym i to chyba zostało wprowadzone już w wersji 1.94 lub wcześniejszej jak pamiętam

Edytowane przez KamilCK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba są jakieś zmiany w oprogramowaniu bo faktycznie sterownik bierze pod uwagę temp. spalin do modulacji:

 

MAX TEMPERATURA SPALIN – ustawiamy maksymalną temperaturę spalin. Kontroler będzie ograniczał moc kotła, tak, aby tej wartości nie przekroczyć nawet jeśli temperatura kotła nie jest osiągnięta. Nie należy ustawiać zbyt niskiej wartości, ponieważ może być wtedy niemożliwe osiągnięcie temperatury zadanej na kotle.

Ograniczenie temp. spalin działa tylko w trybie interwałowym. W trybie automatycznym dobierana jest optymalna temperatura spalin

 

Maksymalna temperatura spalin - to ograniczenie temperatury spalin, aby tej wartości nie przekraczać. Najniższa wartość jaką można ustawić to 150 stopni.

W momencie gdy temperatura tych spalin będzie się zbliżać do ustawionej wartości, to modulacja spadnie, aby tej temperatury nie przekraczać.

Z chwilą gdy temperatura spalin spadnie poniżej ustawionej wartości, to wzrośnie modulacja, aby osiągnąć temperaturę zadaną kotła.

Dlatego też nie można ustawiać zbyt niskiej temperatury spalin, bo kocioł może nie dociągać do zadanej, gdy przyjdą ujemne temperatury i będzie duże zapotrzebowanie na ciepło.

A u kolegi Kacper12 temperatura spalin około 62 stopnie.... więc nie ma mowy o tym, że "Sterownik moduluje mocą tak by utrzymać temperaturę spalin przy której kocioł utrzymuje zadaną temperaturę."

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalna temperatura spalin - to ograniczenie temperatury spalin, aby tej wartości nie przekraczać. Najniższa wartość jaką można ustawić to 150 stopni.

W momencie gdy temperatura tych spalin będzie się zbliżać do ustawionej wartości, to modulacja spadnie, aby tej temperatury nie przekraczać.

Z chwilą gdy temperatura spalin spadnie, to wzrośnie modulacja, aby osiągnąć temperaturę zadaną kotła.

Wiem na czym polega max. temperatura spalin. Chodzi mi o ostatnie zdanie...

 

Wysłane z mojego ONEPLUS A5000 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem retortę na palnik SV200 i stąd ta niska temperatura spalin.

Dmuchawa WPa 06. Nadmuch dla 10% - 3 a 100% - 15. Przy 4s rozkręca się i pobudza palnik lekko go przedmuchując. To są testy, takie obecnie mam ustawienia. Przy dłuższym czasie bardzo dmucha.

Czujnik spalin mam w nawierconym czopuchu. Przy retorcie miałem spaliny w granicach 115-135 o C.

Z moich obserwacji wynika, że sterownik próbuje utrzymać temperaturę spalin przy, której kocioł utrzymuje zadaną temperaturę. (Oczywiście, kiedy układ jest stabilny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest. Jestem zadowolony. Dobrze się pali i jest o wiele czyściej. Mnie kosztowało więcej, bo musiałem dorobić podstawę wodną do mojego Viadrusa.

Edytowane przez kacper12
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że sterownik dobrze zgrał się z palnikiem. Pracę tego palnika można zobaczy pod linkiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj Jareckiego79 z forum bolecki.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich od rana zastosowalem zmiany ktore zaproponowaliscie czyli piec na 10kw z 25kw dmuchawa zwiekszona wylaczony dodmuch ale przy tych 10 kw nie moglem poradzic sobie z kopczykiem caly czas sie zapadal dawalem mu nawet 30% wiecej opalu podnioslem tez potencjal z 14,6 do 15 itez za godz zapadniety kopczyk wiec dalem teraz na 20 kw i wprowadzilem dane jak przy 25kw z tym ze dalem dmuchawe min 12 max 33 do jutra zobacze co sie bedzie dzialo i jak z tym spalaniem bedzie.Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszyłeś moc kotła a jednocześnie zwiększyłeś dmuchawę. To musi się zapadać. Zmniejszając moc palnika zmniejszasz dawkę paliwa. Do tej dawki musisz dobrać odpowiednią ilość powietrza by otrzymać odpowiedni płomień. Masz bardzo przewymiarowany kocioł, jak za zaworem masz 31,60 i wystarcza do ogrzania mieszkania. Ale można spróbować. Jak Ci nie wyszło przy 10KW spróbuj ustawić moc na 16KW i ogranicz mu max moc do 80% a min 10%. Czas podawania ustaw na 5s, potencjał zostaw na 14,6, powietrze min przy 10% na 5 a przy 100% na 18. Mam WPa 06 i takie wstępne nastawy możesz wprowadzić. Następie musisz obserwować płomień i kopczyk dobierając powietrze i przerwę między podawaniem. Na początek dodmuch wyłączony.

Jak masz czas możesz ustawić moc min na 10% i moc max na 10%  by popracował kilka godzin i dobrać powietrze oraz przerwę by otrzymać odpowiedni płomień i kopiec.

To samo możesz zrobić z mocą 80%.

Edytowane przez kacper12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich od rana zastosowalem zmiany ktore zaproponowaliscie czyli piec na 10kw z 25kw dmuchawa zwiekszona wylaczony dodmuch ale przy tych 10 kw nie moglem poradzic sobie z kopczykiem caly czas sie zapadal dawalem mu nawet 30% wiecej opalu podnioslem tez potencjal z 14,6 do 15 itez za godz zapadniety kopczyk wiec dalem teraz na 20 kw i wprowadzilem dane jak przy 25kw z tym ze dalem dmuchawe min 12 max 33 do jutra zobacze co sie bedzie dzialo i jak z tym spalaniem bedzie.Pozdrawiam wszystkich.

 

Tak to jest, jak wprowadza się bezwiednie i bez zastanowienia ustawienia, które ktoś poleci... a zwłaszcza jeśli chodzi o zmianę mocy.

Palnik masz 25 kW, zmieniłeś na 10 kW, ale zmieniłeś go tylko wirtualnie, a on jak był 25 kW, tak jest. I wymaga nawęglenia rzeczywistego, a nie wirtualnego.

A potem zdziwienie, że kopiec się zapada i nie można go w żaden sposób podnieść.

 

Za nawęglenie palnika odpowiadają 4 parametry

- moc kotła

- potencjał podajnika

- kaloryczność paliwa

- korekta dawki paliwa

Więc to nie jest tak, że żonglując mocą kotła we wszystkie strony nie ma się wpływu na nawęglanie palnika.

Jakakolwiek wiec zmiana jednego z tych parametrów wpływa na nawęglanie palnika i nie jest bez znaczenia.

Jeżeli palnik jest 25kW i był prawidłowo nawęglony, a ustawisz na 10kW, to musisz, obniżyć kaloryczność, lub podajnik, albo podnieść korektę, aby utrzymać odpowiednie nawęglanie palnika, a dodatkowo do tego dochodzi jeszcze obniżenie powietrza

Jeżeli tego nie zrobisz to kopiec opadnie - na 100%

 

I tę zależność trzeba dobrze zrozumieć, jeśli chce się zmieniać moc kotła. Bo to podstawa.

Jeżeli ktoś ma już dobre parametry spalania i dobrze rozumie tę powyższą zależność, to może sobie wtedy dowolnie zmieniać moc na taką, jaka mu odpowiada.

A jeżeli nie bierze się pod uwagę tych zależności, to potem są cyrki na palniku i w spalaniu, czego najlepszym przykładem jest lektura tego wątku.... :P

 

Generalnie, jak się zapada kopczyk, to jest za dużo powietrza w stosunku do nawęglania palnika.

Więc albo ujmujesz powietrza, albo zwiększasz nawęglanie.

 

 

...Następie musisz obserwować płomień i kopczyk dobierając powietrze i przerwę między podawaniem. Na początek dodmuch wyłączony.

Jak masz czas możesz ustawić moc min na 10% i moc max na 10%  by popracował kilka godzin i dobrać powietrze oraz przerwę by otrzymać odpowiedni płomień i kopiec.

To samo możesz zrobić z mocą 80%.

 

Kacper12, to doradzasz koledze, aby palił w dwustanie (skoro ma dobrać powietrze i przerwę między podawaniem, by otrzymać odpowiedni płomień i kopiec),

czy w modulacji (skoro ma ustawić modulację min. na 10, a max. 80)?

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie modulował w zakresie 10 - 80% mocy. Jak kolega ustawi spalanie przy 10 % to przy 80 ustawia tylko samo powietrze. Nie musi dochodzić do 100% mocy przy tak dużym piecu, lepiej jak popracuje dłużej na mniejszej mocy. Przerwa między podawaniem - uważałem że kolega wie jak ją wydłużyć lub skrócić operując kalorycznością i korektą paliwa. 

Dobrze byłoby ustawić prawidłowe spalanie przy 25 KW mocy a następnie obniżyć moc i wprowadzić korekty powietrza i kaloryczności.

Edytowane przez kacper12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.