Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, Zieluchh napisał:

Witam !
 Proszę o podpowiedż jak poradzić sobie ze spiekami. Ekogroszek Bartex Gold, przeslona na dmuchawie około 2 cm wiatr max 27, podawanie a w auto na 4. Powstają kalafiory i nie wiem jak ustawić żeby dopalał się bardziej.

Też palę gold , przesłona otwarta na 1/3 wiatr 10- 39 ,kaloryczność 28,1 moc kotła 16 .

dmuchawa wpa 07 i pali sie to w miarę jeszcze muszę dopieścić .zrób fotkę palnika i podaj więcej danych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KrzysiekWr napisał:

Witam jako początkujący zapytam czy 16 kg doba groszek stabek 24mj to wynik do zaakceptowania dom 100m docelowo170m, ocieplony belit 10 styropianu tylko grzejniki ,bolier 300lpiec witkowski 12 kw strer skzp zabudowa palnik apr temp zadana 55 w domu według czujnika 21st

Tragedi nie ma ale moglo by byc mniej przy obecnej powierzchni ogrzewane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KrzysiekWr napisał:

Witam jako początkujący zapytam czy 16 kg doba groszek stabek 24mj to wynik do zaakceptowania dom 100m docelowo170m, ocieplony belit 10 styropianu tylko grzejniki ,bolier 300lpiec witkowski 12 kw strer skzp zabudowa palnik apr temp zadana 55 w domu według czujnika 21st

Samo dogrzanie 300 litrów wody to troszkę kalorii potrzeba. 

Co do ogrzania domu- gdybyś miał zwykły miałowiec,  to przy około 0 stopni za oknem spalił byś ok. 40 kg miału.

Na spalanie ma wpływ wiele czynników: jakość paliwa, ocieplenie, czy dom jest świeżo po wybudowaniu i wprowadziłeś się do "mokrego " domu, pogoda za oknem, temperatura na dworze itp.

Ja osobiście wziął bym większy piec jeżeli miałbym zamiar docelowo grzać 170m2. Jestem zwolennikiem drobnego zapasu na piecu i grzejnikach.  

Masz podajnik rynnowy a co za tym idzie możesz palić wszystkim. Nie koniecznie grochem a dla przykładu miałem 

Ja ogrzewam 100m2 + bojler 120l rynną witkowskiego i przez to że mam więcej grzejników niż potrzeba ( producenci przeliczają ilość grzejników przy temp. w domu 21stopni ) i piec nieco większy to w pokojach mam średnio 23-24 stopnie a temperaturę na piecu 40st. i jeszcze termostaty w grzejnikach. 

Wyznaję prostą zasadę: nagrzej czajnik wody na małym palniku i na dużym . Na dużym zagrzejesz szybciej i potem możesz zmniejszyć ogień a woda i tak będzie się gotować . Zrób to samo na małym palniku. hjaki efekt? Woda będzie gorąca za kilka gfodzin i w sumie zużyjesz więcej gazu do nagrzania. Analogicznie jest z instalacją. Oczywiście nie można przeginać i dać na przykład na ogrzanie 100m2 pieca 35kW :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KrzysiekWrJeszce jedno. Jeżeli masz ogrzewany parter a góra jest nie skończona i nie grzana to trochę ciepła też musi górą uciec . Weź to pod uwagę.

Dla dobrego samopoczucia policz za ile spalisz przez miesiąc i porównaj z rachunkami za gaz. Od razu będziesz pozytywnie zakręcony :-)) 

Prześlij zdjęcia płomienia i nastaw . Na pewni forumowicze pomogą Tobie coś dopieścić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, KrzysiekWr napisał:

Witam jako początkujący zapytam czy 16 kg doba groszek stabek 24mj to wynik do zaakceptowania dom 100m docelowo170m, ocieplony belit 10 styropianu tylko grzejniki ,bolier 300lpiec witkowski 12 kw strer skzp zabudowa palnik apr temp zadana 55 w domu według czujnika 21st

16 kg/24 jest normalne stabkiem,paliłem tym cały sezon,też mam witkowski 12  kw-seria lux,ale palnik ECO i 100 m2,lecz dom nieocieplony,stabkiem przy takich temp.zewnętrznej spalałem 22-23 kg/24.Stabek ma tylko 24 kalorii.Teraz palę stabkiem latem na CWU,ala stabek bardzo ładnie się wypala,zero spieków i problemów.Bojler mam 120L,u ciebie 300L,więc spalanie 16 kg jest OK.

Kocioł 12KW Witkowski w zupełności mi wystarcza na 100 m2 nieocieplonego budynku z lat 80,więc u ciebie ten sam kocioł na 170 m2 ocieplonego w zupełności wystarczy.

 

Edytowane przez slawek56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda instalacja inna,każdy dom inny,każdy eko inny,jeden ma 21* w domu,drugi 24-25,ja pisałem jak jest u mnie,u ciebie nie wiem.Jeden ma stary budynek,drugi nowy,a to jest kolosalna różnica.

Edytowane przez slawek56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie neguje ze sa rozne instalacje.dony itp.Prostszej instalacji niż u mnie pewnie nie zobaczysz:)Oraz hybrydy piec+podajnik...a jednak sie mieszcze na chwile obecna w ok.20kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam że masz nowy dom,styropian 10-15 i okna 3 szybowe-podkreślam przypuszczam.Znajomy ma ten sam kocioł ,ten sam palnik i nowy dom tak jak pisałem wyżej i spala tyle samo co ja 22 kg/24 lecz na dom 190 m2.-ja na 100 m2.

Edytowane przez slawek56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom nie jest nowy 2000rok...ytong 30 +styropian 10cm...okna 2szybowe:W domciu 22-25stopni.Pewnie gdybym mial bardziej rozbudowana instalacje (a nie tylko zlozona z 1 pompki....i paru rurek)to bym spalił mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego 8010 ""Ja ogrzewam 100m2 + bojler 120l rynną witkowskiego i przez to że mam więcej grzejników niż potrzeba ( producenci przeliczają ilość grzejników przy temp. w domu 21stopni ) i piec nieco większy to w pokojach mam średnio 23-24 stopnie a temperaturę na piecu 40st. i jeszcze termostaty w grzejni""

40 st. na piecu to na powrocie ile masz gdzie ochrona powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że wpływa. Jak góra kotła ma temp np 65 a dół 60 to tak woda się nie wychładza i kocioł nie musi z dużą mocą dawać w palnik aby na tym wyjściu utrzymać 65 a co za tym idzie mniej opału potrzebuje na utrzymanie tej temp.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam bylem ciekaw tej odp.

Ale zgadzam sie ze im mniejsza różnica tym inna praca kotła..stabilniejsza i pewnie ekonomiczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nad jednym sie zastanawiam czy pompa na powrocie...jaką ma miec wydajność?

Czy może to dodatkowo wpłynąć na to iż woda z kotła będzie dodatkowo jak by to powiedzieć wypychana...mam nadzieje że mnie rozumiecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, matsuo11 napisał:

Kolego 8010 ""Ja ogrzewam 100m2 + bojler 120l rynną witkowskiego i przez to że mam więcej grzejników niż potrzeba ( producenci przeliczają ilość grzejników przy temp. w domu 21stopni ) i piec nieco większy to w pokojach mam średnio 23-24 stopnie a temperaturę na piecu 40st. i jeszcze termostaty w grzejni""

40 st. na piecu to na powrocie ile masz gdzie ochrona powrotu.

Dzieki temu ze nie jest wszystko na styk to powrot przy dzisiejszej pogodzie ma 39st. Pompa na 2 biegu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, 8010 napisał:

....Wyznaję prostą zasadę: nagrzej czajnik wody na małym palniku i na dużym . Na dużym zagrzejesz szybciej i potem możesz zmniejszyć ogień a woda i tak będzie się gotować . Zrób to samo na małym palniku. hjaki efekt? Woda będzie gorąca za kilka gfodzin i w sumie zużyjesz więcej gazu do nagrzania. Analogicznie jest z instalacją. Oczywiście nie można przeginać i dać na przykład na ogrzanie 100m2 pieca 35kW :-) 

Porównanie nie do końca trafne, bo palnik to palnik, a kocioł w tym przykładzie to czajnik.

Na takim samym palniku (tą samą energią) podgrzej czajniczek wody np. 50l a na drugim 100l. Ile energii stracisz na podgrzanie jednego i drugiego do tej samej temperatury? Tyle samo w obydwu przypadkach?

I po co mi to drugie 50l wody, skoro na określone potrzeby wystarcza tylko 50?

Podobnie jest z kotłami, po co brać większy, skoro taki, jak być powinien jest wystarczający. Czy tylko po to, aby grzać dodatkowe litry wody i mieć zapas?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Jockey napisał:

Porównanie nie do końca trafne, bo palnik to palnik, a kocioł w tym przykładzie to czajnik.

Na takim samym palniku (tą samą energią) podgrzej czajniczek wody np. 50l a na drugim 100l. Ile energii stracisz na podgrzanie jednego i drugiego do tej samej temperatury? Tyle samo w obydwu przypadkach?

I po co mi to drugie 50l wody, skoro na określone potrzeby wystarcza tylko 50?

Podobnie jest z kotłami, po co brać większy, skoro taki, jak być powinien jest wystarczający. Czy tylko po to, aby grzać dodatkowe litry wody i mieć zapas?

Powiem tak: to dlaczego wystarczy mi 40 stopni na piecu a różnica miedzy temp.zasilania a powrotu to max 1.5 stopnia?

Musisz zrozumieć że nieco większy piec wolniej się schładza. Można to porównać do buforu czy akumulatora. 

Druga sprawa to faktyczna moc kotła. 

Przy tej samej mocy deklarowanej kocioł różnych producentów może mieć różną wielkość i pow.grzejną.

Zresztą każdy ma prawo mieć własne zdanie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocil mam 25 kw ale w sterowniku ustawione 19 (wyczutalem ze lepiej sie spala na mniejszej mocy) Grzeje okolo 230m2 instalacja w stali do rozdzielaczy c.o, wszedzie grzejniki stalowe z termostatami, okolo 50m2 podlogowki, baniak 140l. Zawor 4d z silownikiem. To tak w uproszczeniu.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.