Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli nasuwa się kolejny wniosek. Prowadzenie kotła przez sterownik, konstrukcja palnika, oraz czym palimy to 3 elementy mające wpływ na pracę kotła. W zasadzie każdy opał da się spalić z różnym skutkiem, no ale tu mowa o kamieniach które nie są opalem, i są niestety przepchnięte przez podajnik.Palilem mieszanka ekogrochu z trocinami w okresie +5-10 st.za oknem i dość fajnie się to paliło, ale niestety potrafiło się to zawiesić w koszu i dałem sobie spokój.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze chciałem wrócić do małego off topa odnośnie grzania zasobnika na wodę non stop . Z racji małej awarii zmuszony byłem włączyć grzanie zbiornika cały czas i miałem teraz po 6 dniach doskonale porównanie jak to wygląda i jak się przekłada na pracę kotła i spalanie .

1. Temperatura CWU ustawiona na 50 'C histeryza 5 'C ( eksperymwntowalem z różnymi)

Efekt: spalanie u mnie na poziomie 25.5 kg, zimny powrót okolo 7--9 'C nizszy od zadanej temp. wykres jak na pierwszym zdjęciu.

 

2. Zasobnik CWU grzany non stop.

Efekt :spalanie 24.1, powrót dogrzany, różnica 2-3 'C, ładna praca w modulacji którą wcześniej miałem ciezko osiągnąć lub w ogóle .

 

 

Pozdrawiam . 5d23edd9317bdf6a6c12add552f082ed.jpgad0ff171eca0a14093a8ba44f785d75a.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na forum, Potrzebuje najnowsza aktualizacje do skzp 02 oraz aplikacje na telefon.

Mój ostatni soft to 1.86 Z góry dziękuję.

Potrzebujesz, czy po prostu, chcesz zmienić bo jest nowszy? Chyba tu na forum czytałem że lepsze może być wrogiem dobrego ...

Tak serio to ja jadę na sprawdzonym 1.94 z marca 2017 i szczerze mówiąc to nawet dodmuch mam wyzerowany,bo tylko szlakie produkował.

Tak tylko spytałem. ..

Edytowane przez PrzeMal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze chciałem wrócić do małego off topa odnośnie grzania zasobnika na wodę non stop . Z racji małej awarii zmuszony byłem włączyć grzanie zbiornika cały czas i miałem teraz po 6 dniach doskonale porównanie jak to wygląda i jak się przekłada na pracę kotła i spalanie .

1. Temperatura CWU ustawiona na 50 'C histeryza 5 'C ( eksperymwntowalem z różnymi)

Efekt: spalanie u mnie na poziomie 25.5 kg, zimny powrót okolo 7--9 'C nizszy od zadanej temp. wykres jak na pierwszym zdjęciu.

 

2. Zasobnik CWU grzany non stop.

Efekt :spalanie 24.1, powrót dogrzany, różnica 2-3 'C, ładna praca w modulacji którą wcześniej miałem ciezko osiągnąć lub w ogóle .

 

Do testów potrzebne są też podobne warunki zewnętrzne, aby wyniki były wiarygodne. Weź to proszę pod uwagę.

Przez ostatni tydzień z racji panujących temperatur spalanie średnio ponad 3kg niższe... przynajmniej u mnie.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie najlepiej takie testy robić przy jednakowych temperaturach zewnętrznych innaczej testy będą mało miarodajne wiatr mimo takiej samej temperatury zewnętrznej ma bardzo duży wpływ na Spalanie

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam wrażenie, że ustawienia czuwania nie działają jak powinny... tzn mam ustawiony nadmuch na np. 15 sekund a dmucha powiedzmy tylko przez 10 sekund.- musiałbym to pomierzyć.

 

Ustawiłem w czuwaniu czas przerwy na 5 minut no i chyba coś jest nie tak, soft 2.08, pierwsza reakcja sterownika po około 5-6 minutach włączył na kilka sekund nadmuch, natomiast węgiel zaczął podawać dopiero po około 10-11 minutach (mimo ustawionej przerwy na 5 minut). Może to ktoś sprawdzić/potwierdzić u siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Piszę pierwszy raz i proszę o pomoc, chociaż czytelnikiem forum i sterownika skzp jestem od dwóch sezonów. Początki palenia ekogroszkiem były tragiczne ale dzięki forum jakoś w miarę to ogarnąłem i ze spalania nawet 40 kg na dobę udało mi się zejść obecnie do około 19 kg. Uważam jednak, że jest to ciągle za dużo. Posiadam piec Witkowskiego 19 KMB-RP Plus Lux i ogrzewam 110 m2 parterówki (tylko grzejniki) - budynek ocieplony 15 cm styro. Mój problem polega na bardzo niskiej temperaturze spalin. Przy zadanej temperaturze wody na piecu 70° temperatura na wyjściu czopucha przy modulacji pieca pomiędzy pomiędzy 15-60 % wynosi od 68 do 72. Nawet gdy piec pracuje na 100% nie przekracza 80°. Niestety objawia się to zbieraniem sadzy na wymienniku i długim czasem podnoszenia temperatury. Obecne ustawienia pieca to:

- moc palnika ustawiona na 15 kW (palnik mam 19 kW ale ustawienie takiej mocy w sterowniku powodowało przesypywanie niespalonego węgla i brakowało skali w ustawieniach kaloryczność aby zmniejszyć nawęglanie)

- kaloryczność 27,7

- potencjał podajnika 15

- wentylator 12 - 18% (wentylator 80W)

- temperatura zadana 70, na grzejniki podaję 50 stopni (mam troszkę niedomiarowane grzejniki)

- instalacja z zaworem czterodrogowym i siłownikiem mieszacza, pompa cwu pracuje ciągle.

Przy takich ustawieniach węgiel ładnie się dopala na popiół z sporadyczną ilością spieków. Niestety nie mogę poradzić sobie z sadzą i niską temperaturą spalin co sądzę powoduje wyższe spalanie.

Dziękuje za jakiś sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam piec Witkowskiego 19 KMB-RP Plus Lux i ogrzewam 110 m2 parterówki (tylko grzejniki) - budynek ocieplony 15 cm styro. Mój problem polega na bardzo niskiej temperaturze spalin. Przy zadanej temperaturze wody na piecu 70° temperatura na wyjściu czopucha przy modulacji pieca pomiędzy pomiędzy 15-60 % wynosi od 68 do 72. Nawet gdy piec pracuje na 100% nie przekracza 80°. Niestety objawia się to zbieraniem sadzy na wymienniku i długim czasem podnoszenia temperatury. Obecne ustawienia pieca to:

- moc palnika ustawiona na 15 kW (palnik mam 19 kW ale ustawienie takiej mocy w sterowniku powodowało przesypywanie niespalonego węgla i brakowało skali w ustawieniach kaloryczność aby zmniejszyć nawęglanie)

- kaloryczność 27,7

- potencjał podajnika 15

- wentylator 12 - 18% (wentylator 80W)

- temperatura zadana 70, na grzejniki podaję 50 stopni (mam troszkę niedomiarowane grzejniki)

- instalacja z zaworem czterodrogowym i siłownikiem mieszacza, pompa cwu pracuje ciągle.

Przy takich ustawieniach węgiel ładnie się dopala na popiół z sporadyczną ilością spieków. Niestety nie mogę poradzić sobie z sadzą i niską temperaturą spalin co sądzę powoduje wyższe spalanie.

Dziękuje za jakiś sugestie.

 

1. W kotle tej firmy czujnik spalin zazwyczaj znajduje się w tulejce w czopuchu i nie ma bezpośredniej styczności ze spalinami, co daje zafałszowaną temperaturę spalin o min. 20 stopni.

2. Jeśli masz czujnik bezpośrednio w czopuchu, to go wyjmij i wyczyść. Zabrudzony czujnik również daje zafałszowaną temperaturę spalin o min. 20 stopni.

3. Zbieranie się sadzy w wymienniku, to przeważnie za mało powietrza do spalania.

A ile go trzeba dodać? Ano tyle, aby dobrze się paliło, sadzy już nie było i nie pojawiły się spieki żużlowe.

4. "ustawienie mocy 19 kW w sterowniku powodowało przesypywanie niespalonego węgla" - ewidentnie za mało powietrza dla takiej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuję węgiel u lokalnego dostawcy, workowany na placu, tak że nie wiem, ale w porównaniu do innych, których używałem z obserwacji spalania wnioskuję że jest wysokokaloryczny i dość spiekliwy, bo przy wentylatorze powyżej 22% zaczyna spiekać.

Zdjęcia zamieszczę wieczorem, obecnie jestem poza domem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jokey masz racje czujnik jest w tulejce w czopuchu, ale nie zaniża aż tak temperatury, gdyż można położyć rękę bezpośrednio na rurze wylotowej za czopuchem. Temperatura w tym miejscu jest niższa o około 5°, mierzyłem czujnikiem zewnetrznym.

W kwestii ilość powietrza przerabiałem już różne ustawienia i powyżej 22° zaczyna spiekać. Podejrzewam, że problemem może być za duża moc dmuchawy, stosując przewymiarowane dmuchawy (o zbyt dużej wydajności w stosunku do zapotrzebowania powietrza dla danej mocy kotła) sami wpędzamy się w obszar niskich ciśnień, w którym o poprawnym sterowaniu palnikiem można tylko marzyć. Kwestia ta była już poruszana na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywierć dziurkę w czopuchu i włóż tam czujnik, to się sam przekonasz, czy jest to tylko 5 stopni....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Visitor1230 ale z drugiej strony przy wyższej temperaturze spalin piec będzie szybciej dochodził do temperatury, zmniejszając moc modulacji co przełoży się na ilość spalonego węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Mam pytanie do Klaudiusza od zeszłego roku palę w piecu Witkowskiego 15KW  palnik rynnowy, pod koniec  roku 2016 postanowiłem wkonac sprzęgło rozdzielacz który prezentowałeś na internecie, wykonałem sprzęgło dokonałem stosownych znian w instalacji dodam że miałem zawór cztero drogowy zmieniłem na trzy drogowy mam problem z utrzymaniem stałej temperatur na małym obiegu (kotłowy) i moje pytanie jest czy zmiana jaką dokonałeś ostatnio, a którą widzałem na kolejnym twoim filmie miała konkretny cel unormowania temperatury na obiegu kotłowym bo tem. wyjścia była mniejsza od tem. powrotu dodam że mam pompę kotłową elektroniczną lale ustawioną na I biegu, dodam że od przeróbki instalacji mam większe spalanie w poprzednim sezonie miałem w podobnych tem. zewnętrznch od 3 - 5kg na dobę mniej jeżeli możesz to proszę o odpowiedź 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hrabia1973,jest tak jak piszą koledzy,czyli spaliny zaniżone o 20-30 stopni,mam też tęz Witkowskiego LUX,lecz mam 105 m2-12 kw

dom nieocieplony.Ty masz 19 kw-dom ocieplony,więc przewymiarowany kocioł o minimum 50% i wątpie żebyś zszedł w dół ze spalaniem.

Ja w tej chwili spalam podobnie jak ty,ale podkreślam dom nieocieplony.

Edytowane przez slawek56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że piec przewymiarowany, bo docelowo ma ogrzewać jeszcze poddasze, dlatego kupiłem od razu większy. A w kwestii spalin aż z ciekawości, wywiercę otwór i sprawdzę oddzielnym czujnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem w czuwaniu czas przerwy na 5 minut no i chyba coś jest nie tak, soft 2.08, pierwsza reakcja sterownika po około 5-6 minutach włączył na kilka sekund nadmuch, natomiast węgiel zaczął podawać dopiero po około 10-11 minutach (mimo ustawionej przerwy na 5 minut). Może to ktoś sprawdzić/potwierdzić u siebie?

ZGADZA SIĘ TAK TO DU......Y DZIAŁA CIEKAWE KIEDY ZOSTANIE POPRAWIONE .CORAZ WIĘCEJ JEST NIEDORÓBEK .ZA BARDZO NIE ROZUMIE JAK MOŻNA COŚ WYPRODUKOWAĆ I WYPOSCIC NA RYNEK NIE SPRAWDZAJĄC WYROBU .

Osobiści mi by było wstyd w takiej sytuacji. Montując taki sterownik na piecuprzez producenta kotła , czy na starym piecu a tylko modernizacja to jak sie może mieć instalator w obliczu klijeta jak ma ustawić te parametry które sa BŁĘDNE i montując u KLIJETA istwierdzajac nen problem.

MOŻE WRWSZCIE TOMEK COŚ POWIE W TYM TEMACIE BO BARDZO DŁUGO MILCZY .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.