Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Marekd, każdy z nas, boryka się w życiu z innymi problemami: ktoś ma problem z ustawieniem prawidłowych wartości czuwania w sterowniku, drugi z ustawieniami sterownika, aby mu kopczyk nie opadał, następny ze spiekami itp. a Ciebie widzisz dopadł problem spadku temperatury na zaworze 3D o 0,2 stopnia...

Także czasem wypada być wyrozumiałym, bo inni forumowicze mają inne problemy związane z SKZP niż my i są one dla nich równie ważne, jak dla nas nasze...

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może złe trafiłem czy to forum o ster.SKZp czy o czym się pali , masakra co tu się porobiło .najpierw piec e czuwaniu , potem kopczyki , i teraz opał . Zeczywisci już wszyscy super spalają paliwo to cza pogadać o opale może się tez okaże ze cza szukać nie wiadomo czego bo ideału się nie znajdzie

 

 

... Mysle ze moderatorzy sa od moderowania i ewentualnego przenoszenia postow lub upominania nas uzytkownikow bysmy pisali ....

 

 

Owszem merytorycznie marekd ma rację ale mderatorzy powinni także zwracać użytkownikom uwagę na używanie polskiej pisowni, gramatyki i składni  w swoich wypowiedziach/postach,

Rozumiem że może się zdarzyć "mina" ale żeby prawie cały czas (m.in. zakładam że "cza" to po polsku "trzeba")? :blink:

 

Oczywiście mój post do usunięcia jako nie wnoszący nic do tematu

Edytowane przez Amanda
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak z zeszłym sezonie grzewczym jak pewnie wielu z Was pamięta był bum na prosty wykres A chyba nie o to tu chodzi ja nie ukrywam też bo ma być prosty i już A to raczej chodzi o to żeby proces spalania był prawidłowy ciepło w domu i ekonomicznie A to że wykres wygląda jak EKG serca nie ma nic do rzeczy i odbyły rzędu 2/3 stopni w żaden sposób nie wpływają na komfort w domu!!!

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Od kilku dni jestem posiadaczem tego sterownika, oprogramowanie jest w nim 2.04

i znalazłem błąd, a właściwie nie dopatrzenie :)

W CO REG POGODOWY

przy zmianie opcji kocioł / mieszacz nie podświetla sie na czerwono przycisk ZAPISZ 

 

Mowa o panelu pokojowym.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będzie na dniach wersja 2.05 to pobierzesz i zaktualizuj sterownik powinno być poprawione a jak nie to podaj email na pw to CI wyślę

a jak dalej będzie błąd to się do P. Tomka napisze

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to drobne poprawki jak były jakieś błędy i były zgłaszane do P. Tomka to zostały poprawione wersja 2.05 nie jest jeszcze dostępna jest testowana myślę że lada dzień powinna zostać udostępniona tu na stronie http://costerowniki.pl/glowna/20-aktualizacja-oprogramowania-v144.html

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokażę Wam wykres EKG ;) , który obrazuje jeden ze sposobów prowadzenia procesu spalania i grzania CO i CWU.

Czy dobry, czy zły, to kwestia subiektywna. Bo jak to mówią: jeden lubi pierogi, a drugi jak mu śmierdzą nogi....

 

Na wykresie widać strefy czasowe, jak kocioł pracuje od 5:30 do 8:00, potem odstawia się, bo nikogo nie ma w domu i nie potrzeba tyle ciepła.

O13:00 startuje, gdyż domownicy wracają na 14 do domu, więc potrzebne jest ciepełko.

O 6:00 i 13:30 startuje CWU i pracuje godzinę.

Po wyjściu z czuwania też nie ma jakiegoś specjalnego nadganiania, normalna praca.

Największe fale na kotle widać w momencie, gdy startują i zatrzymują się pompy CO i CWU. I to jest normalne zachowanie instalacji w takim przypadku.

Po temperaturze spalin można zobaczyć, kiedy w czuwaniu jest podawanie, przedmuch i nawet kiedy były otwarte drzwiczki, gdy kocioł był czyszczony ;)

Pompa kotłowa pracuje cały czas.

 

Na wykresie nie widać jednej rzeczy, bo nie ma takiej opcji: temperatury powrotu.

Mam zamontowany zawór 3D 55 stopni na powrocie, który pilnuje temperatury powrotu.

I tylko tutaj byłaby pozioma kreska, bo zawór 3D robi swoją robotę.

Nie mam żadnego zaworu 3D na zasilaniu, tutaj miesza się woda z zasilania kotła i z powrotu z instalacji.

Temperatury we wszystkich pomieszczeniach pilnują głowice termostatyczne i jest ok. Pompy CO - auto adaptacyjne.

W kotle jest czysto, sucho i spalanie do przyjęcia.

 

To jest tylko przykład, że można prowadzić proces ogrzewania domu na różne sposoby.

Czyli tak, jak komu pasuje.

Ważne, że każdy jest szeryfem we własnej kotłowni ;)

Jedni lubią proste kreski, a inni, ich brakiem nie bardzo się przejmują, bo nad wszystkim czuwa SKZP, a to jego broszka.

Pozdrawiam Palaczy!

 

post-70418-0-31204100-1507217029_thumb.jpg

 

P.s. schemat tylko poglądowy, bez uwzględnienia zaworów, filtrów, zaworów bezpieczeństwa itp.

 

post-70418-0-97749500-1507217056_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie wszystkich chciał bym wtrącić parę słów o systemie naszego sterownika a dokładnie o wykresach nie wiem jak Wy ale ja mam wrażenie że nasze czujniki lub też oprogramowanie które jest odpowiedzialne własnie za obsługę temperatur jest trochę za czułe i za szybkie mówię dokładnie o odczytach a zarazem o ich nanoszeniu na wykresy nawet minimalny sekundowy impuls mieszacza powoduje już załamywanie się wykresu zrobiłem testy na podawaniu napięcia na mieszacz z innego źródła i nawet minimalny impuls na siłownik powoduje niewielką zmianę na otwarciu mieszacza a wykres już to rysuje nie ukrywam że jestem zwolennikiem raczej prostych wykresów ale tak jak już kiedyś pisałem prosty wykres niestety kosztuje ( większe spalanie ) .

Prosił bym o wasze opinie i ewentualne podpowiedzi może po glosowaniu pan Tomek coś poprawi  i  nie chodzi mi o podpowiedzi jak palić itd tylko jak poprawić oprogramowanie może czujniki może czasy obliczania temperatur ,

Wiem że na aplikacji wykres wygląda tragicznie i nie będę tego komentował ale bardziej bym chciał się skupić na oprogramowaniu sterownika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi tam wykres potrzebny jest tylko zeby zobaczyc czy nie potrzeba wiecej mocy ustawic. Mam natomiast pytanie jak zniwelowac efekt niedopalania wegla tylko na przeciwko zasobnika. Od strony zasobnika ladnie sie pali a na przeciw lezy nie palacy sie wegiel ktory spala sie przy okazji. Nie spada do popielnika niedopal bo to sie po jakims czasie spala ale widac na pierwszy rzut oka ze po prawo zar a po lewo czarno. Palnik aprq witkowski.

 

P.S. Dodam ze palnik uszczelniony sylikonem kominkowym.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Dancych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykresy w sterowniku są dostawcą dużej ilości informacji o procesie spalania. Niestety są tylko 12h zamiast 24h i nie ma na nich kluczowych danych jak temperatura powrotu czy temperatura CWU i innych. Może o to piszmy do Tomka?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem ale występuje on tylko przy małym zapotrzebowaniu na ciepło. Przy większym zapotrzebowaniu pali się na całym palniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykresy w sterowniku są dostawcą dużej ilości informacji o procesie spalania. Niestety są tylko 12h zamiast 24h i nie ma na nich kluczowych danych jak temperatura powrotu czy temperatura CWU i innych. Może o to piszmy do Tomka?

W apce mobilnej jest. Mysle ze powinno byc tez na sterowniku glownym.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem ale występuje on tylko przy małym zapotrzebowaniu na ciepło. Przy większym zapotrzebowaniu pali się na całym palniku.

Mam nadzieje ze u mnie tez tak bedzie:)

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego wojszym przydały by się te dane co piszesz i można do Tomka napisać prośbę grupową i czekać na efekty a Ty jako fachowiec masz jakiś pomysł na płynność w odpowiednim czasie na wykresy aby wiesz nie ząbkowały jak piła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Klaudiusz3. Czujniki sa "zbyt dokładne", świetnie by było to poprawić. I swoją drogą dodać informację kończącego sie opału.

Wystarczyło by okienko w którym wpisujemy ilosc zasypanego opału, który odliczał by w tle spaloną część. A potem tylko informacja na ster i aplikacje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już piszemy co byśmy chcieli to dodam od siebie, że jest jakiś określony algorytm prowadzenia palnika zależnie od tendencji zmiany temperatury kotła i spalin. Może warto by było dodać parametr, który ustawiałby charakterystykę tego prowadzenia. Czyli bardziej agresywną lub bardziej ekonomiczną. Chodzi o to czy po po spadku temperatury kotła palnik ma startować szybko czy wolno. Oczywiście to jest tylko propozycja do przemyślenia. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będzie na dniach wersja 2.05 to pobierzesz i zaktualizuj sterownik powinno być poprawione a jak nie to podaj email na pw to CI wyślę

a jak dalej będzie błąd to się do P. Tomka napisze

a dało by się podnieść limit korekty pogodówki z 5 do 10? 5 to trochę mało w moim przypadku.

Mam stara instalacje bez żadnych mieszaczy itd.. zwykła prosta.

I przy zewnętrznej temp +10`C wystarcza mi 40`C na kotle, ale przy -10`C  50`C na kotle to będzie mało, 55 by się zdało :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się wypowiem tak czujnik są dokładne i tak ma zostać według mnie będą mniej dokładne to znów będziecie marudzić że są mało dokładne co za tym Idzie wykres zamiast być prosty jak już się tak tego uczepiliscie będzie bardziej jak EKG bo zamiast płynnie regulować to będzie skokowo. Tyle w temacie czujników. Co do ilości PALIWA które jest jeszcze w zasobniku jestem za jak najbardziej A czujników Bem się nie czepiał. Poza tym czujniki są w klasie b czyli plus minus 2 stopnie jak byście nie wiedzieli.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi tam wykres potrzebny jest tylko zeby zobaczyc czy nie potrzeba wiecej mocy ustawic. Mam natomiast pytanie jak zniwelowac efekt niedopalania wegla tylko na przeciwko zasobnika. Od strony zasobnika ladnie sie pali a na przeciw lezy nie palacy sie wegiel ktory spala sie przy okazji. Nie spada do popielnika niedopal bo to sie po jakims czasie spala ale widac na pierwszy rzut oka ze po prawo zar a po lewo czarno. Palnik aprq witkowski.

 

P.S. Dodam ze palnik uszczelniony sylikonem kominkowym.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Nie schodz z mocą palnika poniżej jego minimum to nie będziesz miał tego problemu.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.