Skocz do zawartości

atomfx
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez marszy,

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 15.11.2020 o 12:56, pospisz napisał:

@kryzio konieczne termostaty na grzejnikach bo w sezonie przejściowym i latem w związku z elektrozaworem 2d będzie grzało też instalację CO. W tym wypadku trzeba zakręcać te które są zbędne a latem raczej wszystkie oprócz łazienek. 

I wkładka zworowa zakamieniona. Na lato lepiej zostawić otwarte

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, pospisz napisał:

Pompę podłogowki musiał byś wpiac w osobne L wtedy nie wyłącza się i pracuje a pompę od grzejników pod L5 razem z kotłowa. 

Jest jeszcze jedna opcja.

W rozdzielaczu podlogowki będzie sterownik techa który obsługuje termostaty,siłowniki oraz  pompę.

Wyglądało by to tak:

Pompa kotła L5

W primoboxie:

3d. podlogowki L 12, L 13

3d. grzejników L 13, L14

Zawór strefowy L 15

Pompa podlogowki tech

Pompa grzejniki L 16

I czujniki temp: T3 czujnik powrotu kotła(między separatorem a atv)

T4 czujnik zasilania za pompą podłogówki

T5 czujnik zasilania za pompą grzejników 

T6 czujnik w bojlerze 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka jest podzielona na strefy (pokoje z czujnikami temp.)

Regulator  tech L-8 steruje pracą pompy – włącza pompę po odliczeniu czasu opóźnienia, gdy
którakolwiek ze stref jest niedogrzana. W momencie, gdy wszystkie strefy są dogrzane
(osiągnięta jest temperatura zadana) sterownik wyłącza pompę.
Funkcja Opóźnienie pozwala użytkownikowi ustawić czas opóźnienia włączenia pompy
po spadku temperatury w którejkolwiek ze stref poniżej zadanej. Opóźnienie załączenia
pompy stosowane jest po to aby siłownik zaworu zdążył się otworzyć.

Czy w przypadku nadrzędnego sterowania podłogówką przez tech nie lepiej aby on obsługiwał pompę a sterownik kotła zawór 3d przez stację pogody dostosowywał temp .jaka pójdzie na pompę?

Sterownik posiada też styk beznapięciowy 

Jest sens go podłanczac do kotła ?

Jeśli tak to chyba pod któryś T.

Oczywiście wszystko dotyczy pracy w tym układzie.

20201114_210001.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, kryzio napisał:

Myślałem, że ten zawór może być spięty tylko z termostatem, wtedy bojler działa jak kolejny grzejnik z termostatem. Wtedy do kotła jest podłączona tylko pompa. 

atomfx czy masz u siebie wpiete jakieś dodatkowe czujniki, czy coś jest już wbudowane w kocioł ?

Mam czujniki: temperatury zasilania oddzielny na podłogówkę i oddzielny na grzejniki, następny z czujników to CWU, i jeszcze mam czujnik temp zewnętrznej..

10 godzin temu, kryzio napisał:

Na moim schemacie jest właśnie 2d, dokładnie to kupiłem już Afriso azv 452 NO, do tego  termostat z tuleją Afriso TC2. Właśnie zależało mi na jednoczesnym grzaniu co i cwu, bo u mnie bywają okresy bardzo zimne i mogłoby mocno wychłodzić co w czasie grzania cwu( przy jednej pompie,  CO stałoby w miejscu do czasu nagrzania cwu i przełączenia zaworu strefowego). W zeszłym roku zima była spoko, ale dwa lata temu miałem nawet -27(Norwegia). A normalnie od grudnia do marca jest co najmniej jak w Suwałkach. Na zdjęciu najbliższa stacja pogodowa, u mnie jest zazwyczaj ok 2-3 st zimniej w zimie, a cieplej latem.

Screenshot_20201115-093203.jpg

Hahaha, do Suwałk mam 130km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko ustalić tu priorytet ale 3d podłogi lepiej żeby sterował RTB i wrzucał temperaturę przypisana do zewnętrznej. Tutaj przykład co prawda grzejników i pogodowki. Kocioł pracuje praktycznie w trybie ciągłym reagując praktycznie tak jakby na tryb lato i wygaszenie przy określonej temperaturze. Dla podłogowki ustalone temperatury przepływu musiały by być inne. 

Pracuje w tej chwili na takiej mocy około 150m2. 

Screenshot_20201115_204045.jpg

Tyle spalił od północy. 

Screenshot_20201115_204108.jpg

Tyle wpuszcza mieszacz w grzejniki. 

Screenshot_20201115_204130.jpg

Tak wyglądają ustawienia pogodowki. 

Screenshot_20201115_204217.jpg

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, roberts78 napisał:

Atomfx.

Tak właśnie chciałem podpiąć rtb.

Tylko w tej sytuacji brakuje wyjść.

Pompa kotła L5

W primoboxie:

3d. podlogowki L 12, L 13

3d. grzejników L 13, L14

Zawór strefowy L 15

Pompa podlogowki L 16 

Pompa grzejniki ???

Można podpiąć wszystkie pompy przez przekaźnik do L5 Tak aby włączyły się z pompą kotłową. Lub moduł rozszeżeń .

Jak masz zrobione u siebie?

I czujniki temp: T3 czujnik powrotu kotła(między separatorem a atv)

T4 czujnik zasilania za pompą podłogówki

T5 czujnik zasilania za pompą grzejników 

T6 czujnik w bojlerze 

 

Wszystkie pompki mam spięte razem z pompą kotłową. Wtedy robi się trochę wolnych miejsc na siłowniki. Azv jedno zasilanie L na stałe w zasilanie pompy. Drugie w L12. Reszté opisujesz na kabelkach i wpisujesz na kartce.N podpinasz w Ń. Ja kupiłem splitery 2sztuki jeden do N drugi do T. Chociaż jak teraz oglądam płytkę to do T można się powpinać i zmostować w fabryczne zajęte czujniki. Ponieważ robisz to pierwszy raz poopisuj na kartce co pod co podpinasz. 

A zresztą daj znać do enecom żeby ci pomogli pidpiąć i uruchomić kociołek.

Mi pomogli prowadzili za rękę, krok po kroku. Mam ogarnięte podpięcie. Teraz zastanawiam się nad dwoma rozwiązaniami. Pierwsze to vacum system. Potrzebny będzie moduł rozszeżeń. A drugie rozwiązanie to sterowanie ogrzewaniem za pomącą dodatkowych sterowników, coś jak Saluscontrols, albo techsterowniki. Docelowo obydwa systemy będą zainstalowane. Ale drugą moja połowa chce remont kuchni. 

11 godzin temu, kryzio napisał:

No właśnie nie wiem czy to będzie 15 min czy 2 godz, gdzy np 3 osoby wezmą po kolei prysznic, dlatego wolę żeby kocioł przez ten czas grzał mocniej. 

Może inaczej. Jakie są korzyści zaworu 3d nad 2d?

O korzyściach trudno pisać.

Zawór 3d przełącza między strefami(u mnie przełącza między grzaniem CWU a grzaniem CO.

Zawór 2d wyłącza lub włącza obieg. 

8 godzin temu, kryzio napisał:

Termostaty mam elektroniczne, bardzo fajnie to działa, ustawiam sobie przedziały czasowe, obniżenia nocne itd.

A co nasz zainstalowane, bo też mnie interesuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, atomfx napisał:

Wszystkie pompki mam spięte razem z pompą kotłową. Wtedy robi się trochę wolnych miejsc na siłowniki

Przez jakis przekaźnik czy obciążyłeś jedno wyjście 3 pompami?

Wejść T wystarczy .

Obecnie masz podłogówkę bez siłowników że myslisz o dodatkowym sterowaniu?

Na razie mam problem z zakupem kotła, mój dystrybutor z Małopolski zamilkł jak usłyszał że nie będzie robił całej kotłowni,tylko podłączenie kotła + odbiór.

Muszę zadzwonić do enecom może sprzedają bez montażu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

atomfx

U mnie jest coś takiego na każdym grzejniku od 2 lat, baterii jeszcze w żadnym nie wymieniałem. Jak bym mógł zmienić coś teraz to bym kupił wersje z wifi lub bluetooth, najlepiej sterowane wszystkie z appki.

 

https://allegro.pl/oferta/elektroniczna-glowica-termostatyczna-eq-3-model-n-9719563457?reco_id=77c17cbe-2783-11eb-99f6-b026284b14e0&sid=0e7a5475e04eefd78184d559df6fb9f87c889ad5ac94196dac75ac99722370c3&bi_s=archiwum_allegro&bi_c=Product&bi_m=reco&

 

roberts78

Ja brałem w enecom bez montażu ( bo nie wiedziałem/nie sprawdziłem że robią montaże) i teraz zamiast popijać drinka przed tv popijam siedząc na forum  :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pospisz napisał:

Ciężko ustalić tu priorytet ale 3d podłogi lepiej żeby sterował RTB i wrzucał temperaturę przypisana do zewnętrznej. Tutaj przykład co prawda grzejników i pogodowki. Kocioł pracuje praktycznie w trybie ciągłym reagując praktycznie tak jakby na tryb lato i wygaszenie przy określonej temperaturze. Dla podłogowki ustalone temperatury przepływu musiały by być inne. 

Pracuje w tej chwili na takiej mocy około 150m2. 

Screenshot_20201115_204045.jpg

Tyle spalił od północy. 

Screenshot_20201115_204108.jpg

Tyle wpuszcza mieszacz w grzejniki. 

Screenshot_20201115_204130.jpg

Tak wyglądają ustawienia pogodowki. 

Screenshot_20201115_204217.jpg

Od razu widać brak termostatów na grzejnikach.

52 minuty temu, roberts78 napisał:

Przez jakis przekaźnik czy obciążyłeś jedno wyjście 3 pompami?

Wejść T wystarczy .

Obecnie masz podłogówkę bez siłowników że myslisz o dodatkowym sterowaniu?

Na razie mam problem z zakupem kotła, mój dystrybutor z Małopolski zamilkł jak usłyszał że nie będzie robił całej kotłowni,tylko podłączenie kotła + odbiór.

Muszę zadzwonić do enecom może sprzedają bez montażu.

 

Pompki podłączone bez przekaźnika"na krótko'.

Tak podłogówkę nam bez siłowników. Grzejniki z zaworami termostatyczny mi i głowiczki. Myślę nad dodatkowym sterowaniu z dwóch powodów. 1 nie mogę przyzwyczaić domowników że jak otwierają okno to mają wyłączyć grzejnik. A 2 powód to chodzi o nocne obniżenie temp. w pomieszczeniach. 21 spokojnie wystarczy. Podczas gdy w dzień chciałbym mieć 23.

Poza tym w systemie Salus controls jest dostępny siłownik do podłogówki z automatycznym równoważeniem. Bo nie chce mi się łazić do piwnicy i kręcić zaworami. Poza tym mają dobry patent przed zablokowaniem zastaniem, jak zwał tak zwał, zaworów latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, atomfx napisał:

że jak otwierają okno to mają wyłączyć grzejnik.

Spróbuj zwiększyć średnia odczytu temperatury np na 2h wtedy wewnętrzna wróci na swój poziom uśredniony bez gwałtownej zmiany. 

 

34 minuty temu, atomfx napisał:

2 powód to chodzi o nocne obniżenie temp. w pomieszczeniach. 21 spokojnie wystarczy.

Włącz harmonogram na off na kilka godzin w nocy. 

Nie używaj obniżenia nocnego w sofcie ono obniża temperaturę przepływu a nie temperaturę wewnętrzna. 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, pospisz napisał:

Spróbuj zwiększyć średnia odczytu temperatury np na 2h wtedy wewnętrzna wróci na swój poziom uśredniony bez gwałtownej zmiany. 

 

Włącz harmonogram na off na kilka godzin w nocy. 

Nie używaj obniżenia nocnego w sofcie ono obniża temperaturę przepływu a nie temperaturę wewnętrzna. 

Nie chodzi mi o chwilowe otwarcie okna. Tylko np wietrzenie bo przed snem, jak twierdzi teściowa trzeba z godzinkę przewietrzyć. Wtedy termostat otwiera się na maksa grzejnik grzeje i wszystko ucieka oknem.

Tak mam ustawione poza obniżeniem nocnym. Ale jak przyjdą mrozy to i tak kociołek w nocy będzie chodził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz ten komfort że wieczorem możesz przewietrzyć, bo ja wtedy wietrze miasto a nie odwrotnie, jedynie mogę do południa na kilkanaście minut, bo zaraz smród dymu w domu się pojawia.....

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@atomfx termostat się otwiera ale siłownik na zaworze i tak wpuszcza tylko to co jest ustalone, nie łapie tego czujnik pokojowy i kocioł nie wskakuje na wyższą moc więc strat prawie nie ma a raczej są zyski w postaci przewietrzonego pokoju.

Ale kto bogatemu zabroni skoro ma być full to niech będzie jednemu podoba się córka drugiemu teściowa. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Atomfx miałeś komin 200mm i zmniejszałeś jego średnicę wkładem kominowym.

Dystrybutor kotła proponuje mi rck .

Ktoś doradzi co będzie lepsze a nie tańsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, roberts78 napisał:

 

Atomfx miałeś komin 200mm i zmniejszałeś jego średnicę wkładem kominowym.

Dystrybutor kotła proponuje mi rck .

Ktoś doradzi co będzie lepsze a nie tańsze?

Miałem komin 140x140 z cegły zmniejszyłem rozmiar na okrągły 130. Musiałem to zrobić bo tamten był z cegły wstawiony został wkład z kwasuówy. Wstawiłem 130 bo taki pasował rozmiar bez przeróbek. Do kociołka wystarczy 100. 

Ciąg kominowy musi być odpowiedni. Zbyt duża średnica zmniejsza ciąg kominowy. Wiesz nie znam się za bardzo i nie wiem czy tu rck coś poradzi. Ale nie jestem fachowcem, za bardzo się nie znam na kominach.

Jaki masz problem z kominem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, atomfx napisał:

zmniejsza ciąg kominowy

Zwiększa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konin jest nowy schiedel 200mm

Do kotła 10kw to za duża srednica i ciąg.

Rck moze i zmniejszy ciąg ale wychlodzi dodatkowo spaliny i w koncowym odcinku komina zaczną spaliny kondensować .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zamontować Rck ?

Wyczystka odpada ,znajduje się z przeciwnej strony kotłowni w garażu .

Czy ze względu na wentylator wyciągowy rtb mozna zamontować na rurze spalinowej ?

Jeśli tak to trójnik z boku czy przodu ?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.11.2020 o 21:44, roberts78 napisał:

Jak zamontować Rck ?

Taki wpis znalazłem na forum.

dreek napisał: Mój komin ma wysokość 8m i średnicę fi 200-ceramiczny. Piec xxxxx 15kW. Ustawienie wentylatora na minimalnych obrotach , a ciąg w kominie jest tak duży że nam problem z ustawieniem pieca . Podobno RCK to lekarstwo na ten problem

Cześć,
Do takiej regulacji głównie zluzy RCK na wyczyszczkę. Dopuszcza lewego powietrza do komina co zmniejsza ciąg w samym piecu.
Jest to relatywnie tanie rozwiązanie w porównaniu do smartflow.
To RCK raczej należy traktować jako element obowiązkowy przy piecu na Pellet.
Smartflow jest raczej dodatkowym regulatorem, który założeniu ma regulować pracę komina. Na pewno coś pomoże ale zastanowił yam się czy nie lepiej było by wstawić wkład z nierdzewki dedykowany pod ten piec. Regulator jest dość drogi i może okazać się, że dedykowany komin wysunięty w obecny będzie porównywalny cenowo.

 

i jeszcze film instruktażowy

 

Tu jest czarna rura ze stali żarowej. Używa się jej głównie do połączenia kotła z kominem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Mam jeszcze pytanie odnośnie termostatu pokojowego wi-fi.

Czy rtb fenix obsłuży termostat innej firmy czy musi być dedykowany?

Jak działa to w sterowniku.

Czy impulsem do załanczania i wyłączania pompy obiegu grzejnikow moze byc sygnał z tegoż termoststu a temp. wody bedzie sterowana prze stację pogody i zawor 3.d?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

roberts78

Sterownik czujnik, możesz podpiąć innej firmy. Tylko musisz wiedzieć do jakiego kotła jest dedykowany. W sterowniku jest opcja "zewnętrzny styk" ustawiamy na on. I to tyle. Wiele firm posiada w swojej ofercie sterowanie kotłami gazowymi, i bardzo łatwo przerobić, a w zasadzie wystarczy dokupić moduł zamieniający odwrotność zworki.(kocioł gazowy najczęściej pracuje że zworką jako załączony a styki rozwarte kocioł jest wyłączony. Odwrotnie w kotłach stało palnych )Czujnik załącza kociołek lub go wyłącza. W sterowniku ustawiasz progi temperatury czynnika w zależności od temperatury zewnętrznej. Masz 7 progów. Temperatura zewnętrzna mierzona jest przy pomocy albo czujnika zewnętrznego, albo odczytywana z internetu z najbliższej stacji pomiarowej. I kociołek sam dobiera temp. czynnika grzewczego na podstawie w/w parametrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

atomfx przeczytaj ze zrozumieniem to co napisałeś - co ma styk zewnętrzny do kompensacji pogodowej ?

Zewnętrzny styk jest przeznaczony do włączania/wyłączania kotła, proponujesz podpięcie czujnika bezprzew. pod to wejście ?

Kocioł po osiągnięciu temp. z czujnika się wyłączy ( dopalanie paliwa, chłodzenie - ok. 5 min) i np. po 0,5 godz. po sygnale z czujnika się włączy ( wentylator, podawanie paliwa, zapłon= ok. 5 min.) włączanie i wyłączanie koła cykliczne - gwarancja ?

Zewn. czujnik bezprzew. można podłączyć pod pompę na grzejniki (on/off) lub mieszacz (open/close).

Z tego co wiem v16 ma wentylator wyciągowy dymu i autoregulację ciśnienia tak więc stosowanie RCK przy zalecanym w instrukcji przekroju komina fi 125 jest błędne.

W dniu 17.11.2020 o 08:08, eliks napisał:

A niech se kondensuje, od tego są wkłady.

??? kondensacja zniszczy każdy wkład przedwcześnie.

 

W dniu 16.11.2020 o 20:38, roberts78 napisał:

 

Atomfx miałeś komin 200mm i zmniejszałeś jego średnicę wkładem kominowym.

Dystrybutor kotła proponuje mi rck .

Ktoś doradzi co będzie lepsze a nie tańsze?

Dystrybutor nie powinien zaakceptować komina większego niż zapisany w instrukcji - gwarancja ?

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie stanie z kominem z kwasówki, przecież to nie rynna. Gdyby nie było ryzyka kondensatu to po co wkłady kwasowe? Wystarczyła by cegła. 

 

Dystrybutor nie może sobie zapisać ani zabraniać czegoś co jest zgodne z polskimi normami. To teraz co jeśli ktoś ma nowy komin fi200? Nie ma prawa kupić tego kotła? Montujesz RCK i po sprawie. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.