Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)
21 godzin temu, bex0 napisał(a):

Jak to jest z tą wymaganą temperaturą powrotu? W instrukcji jest wymagane zastosowanie zaworu temperaturowego 55 stopni, mam taki ale jak kocioł pracuje na minimalnej mocy to często temperatura powrotu spada poniżej 55 do na przykład 47. Czy w takim przypadku jest ryzyko korozji niskotemperaturowej? (albo utraty gwarancji)

Inny przykład - co jeśli ktoś sobie ustawi temperaturę kotła na 50 stopni? Siłą rzeczy wtedy powrót nie osiągnie

Producent w instrukcji określa też minimalna temperaturę zadaną z jaka kocioł musi pracować,

przeważnie 60-65 stopni i jest ona zawsze większa od wymaganej  temperatury powrotu.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Opublikowano
W dniu 19.12.2024 o 23:55, rambo5 napisał(a):

Producent w instrukcji określa też minimalna temperaturę zadaną z jaka kocioł musi pracować,

 

Akurat ten producent (NBE) nie określa minimalnej temperatury. Zadaną temperaturę kotła da się ustawić od 0 do 85

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)

Też zauważyliście że brakuje porządnych instrukcji do RTB Feniks w których są dokładnie opisane poszczególne ustawienia? Może ktoś ma jakieś zagraniczne po angielsku albo duńsku gdzie wszystko jest opisane?

Chodzi mi na razie o te parametry:

Korekcja pelletu - instalator mówił żeby zawsze ustawiać to o 100g więcej niż zmierzona wydajność podajnika. Do czego jest stosowany ten parametr? Do wyliczania konsumpcji?

Trip 1/ Trip 2/Pojemność zasobnika - pojemność to zakładam że to wyświetla ile jest obecnie pelletu w zasobniku w kg na podstawie zużycie. Ale trip 1/trip 2 nie mam pojęcia

Untitled.png

Edytowane przez bex0
Opublikowano (edytowane)

  Raczej z tą korekcją pelletu to powinno się ustawić 10% mniej i teoretycznie służy to tylko do prawidłowego (mniej więcej) wyswietlania przez sterownik zużycie pelletu ale to taki trochę pić na wodę i osobiście testowałem to kilka razy w stosunku do rzeczywistego zużycia i  tyle o ile się to zgadza.Co do opcji Trip to możesz sobie ustawić np.Trip 1 na początku sezonu grzewczego ile ci zje przez np. rok a Trip 2 np. całościowo ci leci.Sa to takie powiedzmy międzyczasy zużycia pelletu przez jakiś okres gdzie sam możesz to sobie ustawić i wtedy należy (tak mi się wydaje)przy każdym zasypie wklepac w Pojemność zasobnika ile się wsypalo.Instrukcja niestety jest jaka jest i raczej z tymi opcjami zaawansowanymi musimy radzić sobie sami na forum bo wydaje mi się że producent stwierdził że piec jest na tyle bezobsługowy że nie trzeba zaglądać do opcji dystrybutora.I tak na prawdę 99% użytkowników tak robi i tylko te parę osób na forum coś tam grzebie żeby poznać dokładnie sprzęt który ma w kotłowni 😁

Edytowane przez wonski
  • 3 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)

Taki drogi kocioł a sonda lambda ulega awarii 😞

@Mariup4p Czy masz jakieś ogrzewanie awaryjne na wypadek gdyby okazało się, że trzeba czekać kilka tygodni na serwis i naprawę sondy lambda? Czy kocioł jest jeszcze na gwarancji?

Edytowane przez Matejko1
Opublikowano (edytowane)

  Spokojnie najprawdopodobniej poszła sonda i nic z tym nie zrobisz(żadna kalibracja nie pomoże jeśli sonda zdechła),wyłącz sondę ,sterownie płomieniem na fotodiodę i będzie śmigać.Jutro zadzwoń do Pelletexpert do przyślą nową.Też jakiś czas temu tak miałem i piec chodził ok. przez miesiąc bo i tak chłopaki z Enecomu mieli wpaść na serwis to mi się nie spieszyło a piec chodził normalnie(tylko to było wiosną więc tylko dogrzewałem chatę). Kiedyś w jednej serii była tylko sonda bez fotodiody no to wtedy jest problem.

Edytowane przez wonski
Opublikowano

Tak raczej padła . Wartość adc pokazuje między 1010 - 1013. A powinna tam coś między 100-200. Oczywiście nie daje się skalibrować. Wogole znalazłem instrukcje jak skalibrować sondę v15. 

Sondę wyłączyłem i piec śmiga . To wystarczy czy trzeba gdzieś jeszcze coś przełączyć na fotodiode ?

A jak będę ja sam wymieniał to tam gdzieś jest jakaś wtyczka ? Bo idzie gdzieś w dół kabel od niej ale nie wiem czy coś trzeba tam rozkręcać dalej żeby się do niej dostać ?

Często wam te sondy padają ?

 

Opublikowano (edytowane)

  Co do kalibracji to faktycznie też kiedyś próbowałem ją skalibrować z tej instrukcji co jest na forum i wyszło mi tyle co miałem na początku (ok.100). Jak rozmawiałem z chłopakami na serwisie to niby one się same kalibrują, i faktycznie zauważyłem że czasami w zdarzeniach mam że przeskakuję na 120 i potem wraca na 100(nie wiem od czego to zależy i czy sama dobiera sobie dobiera parametry) .Mi sonda padła  dosyć szybko ale chyba coś było z nią nie tak od początku ponieważ  nie mogłem ustawić  tlenów tak żeby oscylowały w granicach 100 tylko wszystkie bujały się ponad 200.Teraz po wymianie od roku nic się nie dzieję  a parametry tlenu wszystkie ładnie około 100. Ciężko mi powiedzieć jak się wymienia sondę bo serwis to u mnie robił .Fotodioda tylko do sterowania płomieniem

Edytowane przez wonski
Opublikowano

Mam pytanie, macie może kocioł we w miarę nowym domu, dobrze ocieplonym o powierzchni kole 150m² i podlogówka? Interesuje mnie sezonowe zużycie. Szukałem info po necie, ale wszędzie są ilości typu 2,5 tony, a to mi się nie skleja, bo ja tyle mam w domu 90m² ze znikomym, no na pewno nie szczelnym,  ociepleniem dachu, grzejnikami i 10cm styro na ścianach i masa mostków termicznych.

Opublikowano

  U mnie ogrzewam ok. 140m w domu ocieplonym 15cm styropianem ale jest trochę mostków a i cały dom ma ok. 400m gdzie parter i 2 piętro nie ogrzewane(czasami jak już spadnie poniżej 10 stopni to włącza się obieg na dogrzanie) i spalam niecałe 4 tony na sezon.Tmperatura u mnie średnio ok 22 stopnie i też mam system mieszany 70/30 grzejniki i podłogowa ,jak widzę że czasami na necie ludzie chwalą się że spalili 1,5 czy 2 tony przez sezon to chyba w domu temp.19 stopni i jeszcze przez pół dnia piec wyłączony .Matematyki nie oszukamy a i co byśmy robili i jak nie ustawiali pieca wydaje mi się że te 4 tony na taki domek 150m to dobry wynik.

Opublikowano

Ja mam ok 250m² i całość ogrzewam. Część bezpośrednio ok 80% i ok20% pośrednio(brak grzejników itp tylko z sąsiednich pomieszczeń np. schody, korytarz itp. Temp. Średnio 22-23°C.

Ogrzewanie i cwu tylko kotłem na pellet i przez 365 dni spalam niecałe 4 tony.

Mam tak już 4 sezon.

Opublikowano

No właśnie, trochę mostków tu, trochę mostków tak. Pewnie rekuperacji nie macie. Powoli zaczynam działać z projektem domu, 25cm styro na ścianach, pasywne nie otwierane okna, 60cm zasypu na suficie, więc mnie dziwi, a poza tym porównuje to do obecnego lokalu.

Opublikowano

 Ech, teraz jak bym budował chatę to by człowiek był mądrzejszy ale prawie 20 lat temu jak budowałem to człowiek nie myślał o pellecie,rekuperacji,ociepleniu super materiałami,pasywnych oknach itd.,brałem co było tańsze bo budżet był słaby a mieszkać człowiek chciał jak najszybciej na swoim😁.Teraz niestety po tylu latach jedynie coś się poprawia, likwiduję mostki  i  kombinuje z instalacją żeby lepiej to funkcjonowało ale jak dla mnie i tak nie jest źle.W stosunku do wcześniejszego pieca na ekogroszek jaki miałem teraz to i tak jest bajka.

Opublikowano
W dniu 26.01.2025 o 17:21, Mariup4p napisał(a):

Tak raczej padła . Wartość adc pokazuje między 1010 - 1013. A powinna tam coś między 100-200. Oczywiście nie daje się skalibrować. Wogole znalazłem instrukcje jak skalibrować sondę v15. 

 

U mnie ostatnio w nocy z piątku na sobotę padł sterownik, od rana szybki kontakt z Enecom, wycieczka do Sopotu i wieczorem sterownik wymieniony - dochodzimy do etapu kalibracji sondy i efekt jak u Ciebie - adc 1013 i komunikat błąd kalibracji. Kocioł na razie idzie bez sondy, jedynie co zaobserwowałem - wcześniej pracował na mocach w okolicy 2kW, obecnie 4-5kW. Zobaczymy co będzie dalej i jak sprawa się zakończy.

Opublikowano

  Piec jeszcze na gwarancji czy już po(ewentualnie ile kosztował sterownik)i mieli w Enecom go na miejscu czy musiałeś coś czekać? Bo tak patrzę na forum że padają sondy(u mnie na samym początku) i teraz sterowniki to trochę strach choć dobrze że Enecom szybko reaguję (i osobiście mam do nich nie daleko jakby coś padło).Daj znać co dalej z sondą i jak sobie poradziłeś z konfiguracją/instalacją nowego sterownika i tej sondy.

Opublikowano

Jeszcze gwarancja, dostępny od ręki. Jest nadzieja, że nie ma się czego obawiać - drugi sterownik w historii Enecomu, więc nie są to jakieś hurtowe przypadki. Kocioł z okresu zawirowań w dostawach elektroniki z powodów Covidowych - z zewnętrznych objawów - spuchnięte kondensatory w okolicy złącza sondy Lambda (lewy górny róg). Wymiana sterownika prosta, przełożyć płytkę, przepiąć złączki i można podpinać zasilanie. Osobiście tylko uruchomiłem, zmiana języka sterownika z Duńskiego na Polski i konfiguracja WiFi, reszta konfiguracji przywrócona z pierwotnego sterownika przez Stokercloud przez Pana Tomka (jeśli nie pomyliłem imienia) z Enecomu.

Opublikowano (edytowane)

  O to fajnie i widzę że nie ma większego problemu gdyby coś poszło a faktycznie pan Tomasz spoko gość i zawsze pomoże jak coś potrzeba ogarnąć a człowiek się nie zna a i wybawieniem jest Stokercloud bo chyba wszystkie piece i ich konfiguracją leżą u nich na serweach.Moj piec jest z września 2023 roku i jak na początku poszła mi sonda lambda(chyba od początku była trefna) tak do tej pory mam spokój i wszystko śmiga.Daj znać jak tam ogarniesz sondę i czy wszystko śmiga.

Edytowane przez wonski

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.