Skocz do zawartości

atomfx
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez marszy,

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Kroitzman napisał:

seles  bardzo proszę nie wprowadzać użytkowników w błąd.

Nikogo nie chcę wprowadzać w błąd - jeśli tak jest to przepraszam.

To co napisałem o Denso wynika z porównania kotła marszy z tym:  http://v16.stokercloud.dk/#nektariet z sondą Denso - oba kotły mają to samo oprogramowanie 16.0000.193 - dlatego napisałem: "jeśli się nie daje skalibrować to należy je wymienić na 12v denso (sterownik obsługuje).

Problemem marszy nie jest ilość spalonego pelletu ale to co wsypuje się do popielnika - problem z sondą

Jak to napisano w sąsiednim temacie tego forum :

"Technologia fumus kontroluje przepływ powietrza w całym kotle a w połączeniu z sonda lambda i najnowszemu programowi potrafi skutecznie zgadnąć ile rzeczywiście jest paliwa na palniku a nie ile nam się zdaje i dzięki temu osiąga  perfekcyjne dozowanie i spalanie.

Przy czym jest to coś więcej niż zwykłe wykorzystanie przepływki dla pomiaru ilości powietrza jak to mają niektóre urządzenia, włosi, windhager itp. Narazie to obserwuję ale wydaje mi się, że technologia Fumus bije na głowę kotły z czujnikiem temperatury płomienia i czy przepływu."

A niektórzy z uzytkowników wyłączają sondy i kotrolę przepływu.

I naprawdę potwierdzam - ten kocioł to mercedes ( przynajmniej dla mnie)

 

Edytowane przez seles
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Feniks napisał:

IMG_20220105_093316.thumb.jpg.c4ece40d270d8eca7bc5c78dd640d967.jpgCzyli wyczystkę wyrzucić i w to miejsce RCK? 

a tak jeszcze z lenistwa zapytam - Na ile go ustawić? 

Na 1 ale w tej pozycji lubi się zawiesić. Na 1.5 trochę gorzej ale się nie zawiesza(przynajmniej u mnie tak jest)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RCK się zawiesza? Tak ma być. Nie uchyla się jeśli nie musi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszystkie rady. Napisałem wiadomość do serwisu, zmieniłem pellet na olczyk, dzisiaj wieczorem wyłączę sondę i zobaczymy co będzie dalej. 
 

Mam nadzieję, że firma NBE stanie na wysokości zadania i szybko rozwiąże problem, a wtedy ja też będę mógł powiedzieć, że to mercedes. 
 

Póki co, to dobrze, że wpisy się tu pojawiły. Będzie to przestroga dla zainteresowanych tym kotłem. Firma zaliczyła ogromną wpadkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marszy - Wpadkę to zaliczył DAS AUTO 😁

Wracając do mojego  tematu  

Czy jak wstawię RCK w miejsce drzwiczek wyczystki to będę musiał go demontowac do czyszczenia? 

Może lepiej RCK wstawić na tej poziomej rurze do komina

W sumie mam jeszcze takie pytanie

Czy różnią wam się temperatury z cwu ze zbiornika, bo u mnie np termometr w zbiorniku pokazuje 40st czujka od bojlera na piecu pokazuje 20st a w kranie mam 46st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn że masz źle wypiętą czujkę. 

@marszy jak duży masz domek i jak ocieplony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, eliks napisał:

Tzn. że masz duży ciąg i RCK działa 🙂

Nie niemal za dużego ciągu.

Wystarczy dokonać i klapka się zamyka.

Bardzo często po czyszczeniu też się zawiesza. Potem wystarczy dotknąć i się zamyka. 

eliks klapka mi się zawiesza, sprawdzałem wielokrotnie.

3 godziny temu, Feniks napisał:

Marszy - Wpadkę to zaliczył DAS AUTO 😁

Wracając do mojego  tematu  

Czy jak wstawię RCK w miejsce drzwiczek wyczystki to będę musiał go demontowac do czyszczenia? 

Może lepiej RCK wstawić na tej poziomej rurze do komina

W sumie mam jeszcze takie pytanie

Czy różnią wam się temperatury z cwu ze zbiornika, bo u mnie np termometr w zbiorniku pokazuje 40st czujka od bojlera na piecu pokazuje 20st a w kranie mam 46st

Co do wyczystki, tak będziesz musiał demontować. Choć widziałem u kogoś RCK zamontowaną na wyczystce w taki sposób że wyciągał co drzwiczkami.

W zbiorniku CWU woda rozkłada się niejednolicie termicznie zwłaszcza w pionowych zbiornikach. Wystarczy lekkie ciśnienie (z tego co pamiętam chyba 0.5 bara). Jak przyjrzysz się konstrukcji zbiornika to wylot CWU masz na górze, natomiast zasilenie tego zbiornika masz na dole. Gdybyś zamontował 5 termometrów w takim zbiorniku każdy by wskazywał. Inną temperaturę. Różnica u Ciebie bierze się z położenia czujnika i termometru.

Gdyby oba były na tej samej wysokości. Wskazywały by podobne wartości. A tak czujnik wskazuje temperaturę na innej wysokości a termometr na innej wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawisz na 10Pa to się uchyla czy nie? Powinna, bo jeśli nie to słabo z ciągiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Feniks napisał:

Czy różnią wam się temperatury z cwu ze zbiornika, bo u mnie np termometr w zbiorniku pokazuje 40st czujka od bojlera na piecu pokazuje 20st a w kranie mam 46st

@marszy ja też mam różnie we wskazaniu  termometrów w bojlerze i tym zamontowanym ok 50 cm niżej od pieca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, atomfx napisał:

Nie niemal za dużego ciągu.

Wystarczy dokonać i klapka się zamyka.

Bardzo często po czyszczeniu też się zawiesza. Potem wystarczy dotknąć i się zamyka. 

eliks klapka mi się zawiesza, sprawdzałem wielokrotnie.

Co do wyczystki, tak będziesz musiał demontować. Choć widziałem u kogoś RCK zamontowaną na wyczystce w taki sposób że wyciągał co drzwiczkami.

W zbiorniku CWU woda rozkłada się niejednolicie termicznie zwłaszcza w pionowych zbiornikach. Wystarczy lekkie ciśnienie (z tego co pamiętam chyba 0.5 bara). Jak przyjrzysz się konstrukcji zbiornika to wylot CWU masz na górze, natomiast zasilenie tego zbiornika masz na dole. Gdybyś zamontował 5 termometrów w takim zbiorniku każdy by wskazywał. Inną temperaturę. Różnica u Ciebie bierze się z położenia czujnika i termometru.

Gdyby oba były na tej samej wysokości. Wskazywały by podobne wartości. A tak czujnik wskazuje temperaturę na innej wysokości a termometr na innej wysokości.

Czyli aby zabić bakterie w cwu to z pieca wystarczy mi temp 50st bo i tak na bojlerze bedzie 70st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Feniks

Nie będzie takiej temperatury, chyba że masz instalację zrobioną nie przez zawór strefowy, a do tego wiszący lub stojący dużo wyżej, bez tzw pułapki termicznej. Wtedy może osiągnąć temperaturę taką jak zadana kotła.

Link do obejrzenia

https://youtu.be/28GVKZbSVH8.

 

 

2 godziny temu, eliks napisał:

Jak ustawisz na 10Pa to się uchyla czy nie? Powinna, bo jeśli nie to słabo z ciągiem. 

Zależy od pogody. Jak jest wiatr nie wyczuwalny to nie uchyla się. Jeżeli jest nawet lekki wiatr to ta klapka pracuje. Ale czasem bardzo mocno zawieje i wtedy otworzy się prawie na maksa i się domknie. Gorzej jest przy bardzo silnych podmuchach i przy czyszczeniu, wtedy lubi się zawiesić. Ustawiłem regulator między 10Pa a 15Pa i jest dobrze.

A czy jest ciąg odpowiedni, tego nie wiem nie mierzyłem i nie sprawdzałem.

Edytowane przez atomfx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, marszy napisał:

Dom ma 130m2, jest z lat 1970. Ściany nie są ocieplone. Ocieplony jest dach przy pomocy wełny mineralnej- 15cm, styropian pod podłogówką na całym dole oraz okna nowe trzyszybowe.

Plus  kotłownia w przybudówce i  15m  rury w ziemii w samorobnej izolacji....nieprawdaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marszy 

1.Proszę o wyjaśnienie co jest  ogromą wpadką i co  jest przestrogą?

Z czego jest Pan nie zadowolony?

2. Jest  problem to śmiało proszę pisać  do serwisu  pelletexpert, ponieważ jak dotąd nie dostaliśmy od Pana  żadnych wiadomości. Tak będziemy mogli ustosunkować się do problemu

Proszę zrozumieć:

Pana  dom, kotłownia, rury w ziemii wciągają energię jak smok.  Kocioł tylko uzupełnia straty cieplne  a dom potrzebujesz ciągle od 7 do 10kw na godzinę pracy.

 

 

nedza 11.01.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Kroitzman napisał:

@marszy 

1.Proszę o wyjaśnienie co jest  ogromą wpadką i co  jest przestrogą?

Z czego jest Pan nie zadowolony?

2. Jest  problem to śmiało proszę pisać  do serwisu  pelletexpert, ponieważ jak dotąd nie dostaliśmy od Pana  żadnych wiadomości. Tak będziemy mogli ustosunkować się do problemu

Proszę zrozumieć:

Pana  dom, kotłownia, rury w ziemii wciągają energię jak smok.  Kocioł tylko uzupełnia straty cieplne  a dom potrzebujesz ciągle od 7 do 10kw na godzinę pracy.

 

 

nedza 11.01.JPG

To po kolei: 

1) Czy korekcje rzędu 170-180% również wynikają z zapotrzebowania na energię? Czy niedopalony pellet również z tego wynika? Mój kocioł chyba nie jest jedynym który nie pracuje najlepiej z nową sondą? 
Jeśli w tych kwestiach jestem w błędzie, to proszę o sprostowanie mnie. 

2) Dotychczas komunikacja odbywała się przez instalatora, który wykonał u mnie całą instalację i kotłownię ale żeby uniknąć niedomówień, to dwa dni temu napisałem wiadomość przez formularz ze strony internetowej, skoro nie dotarła, to uczynię to raz jeszcze. 
 

3) Jestem w stanie zrozumieć wyższe spalanie niż w innych instalacjach, tym bardziej, że dom jest aktualnie w remoncie. Problem, który opisałem jest bardziej złożony. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zastanawiam się nad zakupem kotła na pellet.

Typowe odwracanie kota {problemu} ogonem.

Wracając do meritum problemu pytanie czy te sondy działają dobrze czy nie ?

Patrząc na wykres nie widzę żeby moc średnia przekraczała ok.70 % nie rozumiem jak dom i rury wyciągają energię z kotła. Jest jeszcze spory zapas mocy. 

Coś pusto się zrobiło z 7 zrobiło się 3.

Edytowane przez kanko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marszy

1. 170-180% to nie są błędy sondy ale korekcje od danych wyjściowych. Przyznaje 170% to trochę za dużo.

2. Błąd polegał na kalibracji nowej sondy wg procedur dotyczących sondy Denso i po nowej kalibracji sondy działają prawidłowo 

tu podgląd na jeden z nich.

https://v16.stokercloud.dk/#roksmar

3. Tak jak wspomniałem, twój dom jest energochłonny i każdy kocioł miałby spalanie na podobnym poziomie.

@kanko nie chodzi o to czy kocioł ma odpowiednią moc, tylko że ciągle przez 24h , w każdą godzinę wciąga prawie  2kg pelletu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.