Skocz do zawartości

atomfx
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez marszy,

Rekomendowane odpowiedzi

Jak nie masz ustawionego harmonogramu czyszczenie to ustaw na dowolną godzinę ( ja mam 11oo).

Widzę że kocioł rozpoczął odliczanie do następnego czyszczenia ( teraz to 29,6 kg) jak dojdzie do zera albo go ręczne wyłączysz w okolicach godziny ustawionej w harmonogramie to będzie się czyścił.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie posiedzieć w kotłowni. Już dawno tyle nie wiedziałem. Siedzę i wymyślam różne tematy. Przed kilkoma miesiącami zastanawiałem się jak to jest. Mimo poustawiane w harmonogramie kotła wszystkiego na off. Pogodówka wszystko na off cwu wszystko na on albo wybrane godziny. Ustawiamy harmonogram na tak. I o ile temp. CWU. Spadnie poniżej zadanej. To kociołek się odpali podgrzeje wodę CWU i się wyłączy. O tyle pogodówkii nawet jeżeli ustawimy harmonogram o wybranych porach, to i tak się nie włączy. Trzeba dodatkowo ustawić taki sam harmonogram w kotle.

Tylko ja to odkryłem? Czy ktoś z was ma podobnie?

28 minut temu, seles napisał:

Jak nie masz ustawionego harmonogramu czyszczenie to ustaw na dowolną godzinę ( ja mam 11oo).

Widzę że kocioł rozpoczął odliczanie do następnego czyszczenia ( teraz to 29,6 kg) jak dojdzie do zera albo go ręczne wyłączysz w okolicach godziny ustawionej w harmonogramie to będzie się czyścił.

No ale wcześniej też tak było.

Tyle, że dziś zaczęły wyskakiwać błędy. I to jakieś dziwne. Bo kompresor odpalił, coś podmuchał, coś po czyścił, wyłączył się. I od razu komunikat o błędach i top 5 krotnie a na koniec wywalił błąd o braku ciśnienia w sprężarce.

seles

A może temperatury mam źle poustawiane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, atomfx napisał:

Fajnie posiedzieć w kotłowni. Już dawno tyle nie wiedziałem. Siedzę i wymyślam różne tematy. Przed kilkoma miesiącami zastanawiałem się jak to jest. Mimo poustawiane w harmonogramie kotła wszystkiego na off. Pogodówka wszystko na off cwu wszystko na on albo wybrane godziny. Ustawiamy harmonogram na tak. I o ile temp. CWU. Spadnie poniżej zadanej. To kociołek się odpali podgrzeje wodę CWU i się wyłączy. O tyle pogodówkii nawet jeżeli ustawimy harmonogram o wybranych porach, to i tak się nie włączy. Trzeba dodatkowo ustawić taki sam harmonogram w kotle.

Tylko ja to odkryłem? Czy ktoś z was ma podobnie?

No ale wcześniej też tak było.

Tyle, że dziś zaczęły wyskakiwać błędy. I to jakieś dziwne. Bo kompresor odpalił, coś podmuchał, coś po czyścił, wyłączył się. I od razu komunikat o błędach i top 5 krotnie a na koniec wywalił błąd o braku ciśnienia w sprężarce.

Zasada taka jak dla Windows twardy reset-wyłącz z prądu i włącz -można użyć gniazdka sterowanego przez wi-fi.

Pogodówka jest powiązana z  przepływem/mieszaczami a nie temperaturą kotła - niestety trzeba ustawić harmonogram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, atomfx napisał:

A jak z temperaturą na pogodówce? Zmieniać coś czy zostawić? 

 

Całe szczęście nie mam takich "wynalazków" jak inni (zaawansowane mieszacze, primoboxy itp.)
Moja kotłownia ma 10 lat, była robiona na ekogroszek.
Składa się z wymiennika płytowego i podłaczonej do niego pompy Wilo na kaloryfery i podłogówkę w łazienkach na RTL-ach - to zostało.
Z drugiej strony wymiennika jest przerobiona instalacja pod fenixa (zawór odcinający-CWU, ATV 55 jako ochrona powrotu, grupa bezpieczeństwa+zbiornik i pompa orginalna z NBE, stary zbiornik CWU.
Kupiłem w Enecom, chciałem od autoryzowanego dystrybutora ale za sam montaż zażądali powyżej 5 tys. zł, kupiłem osprzęt sam i kocioł zamontował lokalny hydraulik na podst. moich wytycznych. Kosztowało mnie to 1/3 ceny dystrybutora. Podobnie z wkładem kominowym fi 120 - kominirz żądał 2500 zł bez nasady, wkład i nasadę kominową kupiłem sam- z montażem niecałe 2000.

Jak już pisałem bezprzew. termostaty, pompa wilo a także oświetlenie ogrodu jest sterowane przez internet.
Jest to oparte na Homematic i Homematic IP.
Mogę ustawić temperaturę i harmonogramy w każdym pomieszczeniu. Są to niemieckie urządzenia z olbrzymim wsparciem na niemieckich stronach.Nie są tanie ale warte swojej ceny. Ja kupowałem stopniowo taniej na aukcjach.
Przykładowy screen ze sterowania i zdjęcie sterownika w salonie w zał..

termostat2.jpg

screen2.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seles, w każdym z pomieszczeń masz czujnik z ustawieniem temp. I podejrzewam z harmonogramem? A wyłączenie danego pomieszczenia jak wygląda? Siłowniczek na grzejniki? I jak wszystkie urządzenia wyłączą ogrzewanie na danej strefie to wyłączasz tylko pompkę? 

Bo też rozważam zakup podobnego systemu. I dlaczego uważasz że wyłączenie kociołka, jak wszystkie sterowniki z pomieszczeń( u mnie jest ich 12) wykażą koniec pracy.

A tak na marginesie gdyby nie te dodatkowe czujniki, sterowniki to też by było większe zużycie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, besix napisał:

Zamień ten RaspberryMatic na Home Assistant i będziesz miał te włączniki światła obok termostatu tez sterowane zdalnie a ogrzewaniem możesz sobie sterować na podstawie obecności domowników i generalnie mnóstwo możliwości , obsługa bram , domofofonu, powiadomienia itp

1.PNG

To mi zarzucano, że atakuję a ty mnie po raz drugi - napisałem o moim sterowaniu min. na twoją prośbę.

Akurat mam je sterowane - są to Kopp FreeControl( też bezprzewodowe) -sterowanie za pomocą CUXD.

CUXD jest rozszerzeniem umożliwiającym integrację z innymi systemami.

Rozumiem, że używasz Home Assistant w czym jest lepszy od mojego, dopracowanego przeze mnie przez 9 lat systemu?

Pokaż swoje screeny z działania - w teorii są wszyscy mądrzy, gorzej ze stosowaniem

Samo sterowanie-włącz wyłącz to nie problem jest masę systemów ale czy potrafisz w HA napisać skrypty które będą działały autonomiczne, uwzględniały efekt tzw. "zimnych kaloryferów" ( wiesz co to jest) autonomicznie przestawiały strefę kontrolowaną z salonu w dzień na sypialnię w nocy?

Pisałem, że steruję oświetleniem na ogrodzie ( każdy punkt osobno lub razem), pompą ogrodową i nawadnianiem, czujnikami ruchu, systemem alarmowym i nie tylko. Jest to temat na całe forum a nie na jeden wątek o ogrzewaniu.

22 godziny temu, besix napisał:

@atomfx regulator pokojowy będzie znacznie lepszym rozwiązaniem niż system głowic termostatycznych , chociaż jedno nie wyklucza drugiego . Natomiast sterowanie samymi głowicami powoduje spore szarpanie kotłem, takie jak u kolegi @seles.

Zobacz temperaturą powrotu buja jak furmanem po wypłacie i często ta temp spada poniżej 50 stopni , o skokach mocy już nie wspomnę. Ciekawe co na to gwarant ?

Dlatego pytałem o ten system co tak super steruje, ale chyba się nie doczekam szczegółów

3.png

Teraz chyba podałem trochę szczegółów, nie pisałeś, że używasz HomeAsistant

Edytowane przez seles
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znów mnie człowieku źle zrozumiałeś . Ja nie atakuję, a o HA nie będę się tu rozpisywał bo to nie miejsce i jak sam zauważyłeś temat rzeka. Chciałem Ci tylko pokazać że w HA masz więcej informacji z głowic niż z aplikacji dedykowanej . Co do automatyzacji to narzędzie Node Red czyni cuda, a jak nie chcesz tak to wbudowane automatyzacje  w HA pozwalają na interakcje między systemami, urządzeniami wykonawczymi i czujnikami . Automatyka oparta na HA to nie jest zdalne sterowanie , większość ma się robić sama, a ja mogę w to ingerować jak mam taką potrzebę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakich informacji z głowic nie mam w moim systemie np. ?

Słyszałeś o Mediola AIOCreator ? Akurat mam kupiony i mam zrobionych kilka pilotów na smartfonie do sterowania i obrazowania informacji online przez androida 

Edytowane przez TIMON120777
niepotrzebny cytat poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie chłopaki wiedzę a się ścinacie. Wyjaśnijcie lepiej jak chłop krowie na rowie plusy i minusy systemów to i reszta z nas się czegoś nauczy. 

Muszę stanąć w obronie kol. @besix bo nigdy bym go nie posadził o złośliwość a znamy się już parę lat. @seles nikt tu Ci do kieszeni nie zagląda. Spokojnie. 

Edytowane przez pospisz
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie 

Proszę o powrót do merytorycznej dyskusji. Jeśli macie sobie coś do wyjaśnienia prosze to zrobić w wiadomości prywatnej

temat jest miejscem do udzielania rad i pomocy a nie przepychanek

kolejne posty w tonie jak powyżej będą mieć swoje konsekwencje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, atomfx napisał:

Seles, w każdym z pomieszczeń masz czujnik z ustawieniem temp. I podejrzewam z harmonogramem? A wyłączenie danego pomieszczenia jak wygląda? Siłowniczek na grzejniki? I jak wszystkie urządzenia wyłączą ogrzewanie na danej strefie to wyłączasz tylko pompkę? 

Bo też rozważam zakup podobnego systemu. I dlaczego uważasz że wyłączenie kociołka, jak wszystkie sterowniki z pomieszczeń( u mnie jest ich 12) wykażą koniec pracy.

A tak na marginesie gdyby nie te dodatkowe czujniki, sterowniki to też by było większe zużycie?

1.W każdym pomieszczeniu mam termostat z określoną zadaną temperaturą-na screenie widać temperaturę zadaną 20 stopni, otwarcie zaworu 0%, temp w pokoju 20,4 grzejnik nie grzeje po spadku temp. w pokoju zawór będzie się płynnie otwierać starając się osiągnąć zadaną temp.
2.Nie ma klasycznego harmonogramu dla każdego pomieszczenia ustalam temp. zadaną z obniżeniem np do 19-20 stopni dla pomieszczeń aktualnie nieużytkowanych
3.Na podłogówke przez RTL idzie przepływ aby podłoga w łazienkach byłą tylko lekko ciepła- ogrzewają drabinki.
4.W salonie/kuchni jeden termostat ( ten ze zdjęcia) obsługuje 3 głowice. Na zdjęciu widać temp w salonie 21,9 i w dzień taką temperaturę utrzymuje z dokł. do 0,1 stopnia - mam ustawiony priorytet na salon tzn że skrypt albo włącza pompę aby dobić do 21,9 albo włącza na 1,5 minuty pompę i na 8 minut wyłącza ( kaloryfery są wtedy lekko ciepłe nie ma nieprzyjemnego efektu zimnego kaloryfera.
5.Jak jest ciepło lub wyjeżdżam to oczywiście z komórki lub tabletu wyłączam pompę Wilo.
6.Wyłączenie pompy Wilo powoduje że kocioł pracuje tylko w obiegu kotłowym. Oczywiście kocioł też mogę zdalnie wyłączyć.
7.W nocy system przełącza sterowanie na sypialnię utrzymując temp. 20,90 stopnia -tyle sobie zażyczyła żona.W salonie nastawa obniża się na 19 stopni.
8.Obniżanie temperatury w pom. nieużywanych moim skromnym zdaniem powoduje mniejsze zapotrzebowanie na ciepło/zużycie opału.
9.Jak widać mam rozdzielony przez wymiennik płytowy obieg kotłowy i grzejnikowy, każdy niezależnie sterowany .

mam nadzieję że to dość jasne i moderator nie zarzuci mi zbyt rozwlekłego postu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po obserwacji wychodzi, że jak kocioł pracował w harmonogramie, to wtedy było niższe zużycie paliwa. 

Seles chyba z tym przeważeniem masz rację. Jutro przeważę jeszcze raz. Bo dziś nie mam czasu.

Alarmy na razie chyba się nie pojawiły.

Co do sterowników, czujników, regulatorów pokojowych, czym to się różni? Dla czego nie zaleca się wyłączenia kociołka? Już opisuję o co mi chodzi i proszę mnie poprawić jeżeli się nie zgadzacie z moim założeniem bądź wyprostować mój pogląd.

Mam 12 pomieszczeń do ogrzewania. Montuję 12 czujników,sterowników lub regulatorów i ileś tam głowic sterowanych tymi urządzeniami. W sieci którą ja wybrałem mogę sterować(włącz/wyłącz) kociołkiem. I jak poczytałem o tych urządzeniach(podejżewam, że w opisywanych w tym wątku systemach można tak samo) dopóki choć jedno z pomieszczeń będzie wymagało grzania to kociołek i tak się nie wyłączy. Mało tego w sterowniku kotła można ustawić czas opóźnienia oddzielnie dla on i off. Powiedzmy że ustawię dla on 35 min a dla off 40 min. Poustawiam  dla każdego pomieszczenia coś podobnego jak ma poustawiane kolega seles, (mi się to podoba) z tym że moja żona jest ciepłolubna, i temperatura komfortowa w/g niej to 23.3⁰C a w nocy 21⁰C. Do tego widzę że czujnik temp. zewnętrznej, który ją mam zainstalowany, troszkę przekłamuje i przy ostatnich przymrozkach pokazywał -8⁰C, a faktycznie było ok -3. I teraz ustawiam harmonogram grzania jaki miałem do tej pory, z tym, że wykorzystam błędny odczyt temperatury i powstawiam zamiast off, -10 co pozwoli na pracę ciągłą w przymrozki.

Co wy na to?

Edytowane przez atomfx
Poprawa błędów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem. Nie ma takiej opcji

Wyczyściłem kociołek, wyciągnęłam palnik, wysyłałem popiół, sprawdziłem uszczelki, sprężarka pracuje, niby wszystko się czyści. 

Niestety kolejny błąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pospisz.   Kolega seles zwrócił uwagę, że mam strasznie ciężko pellet. I faktycznie, albo mój błąd albo pellet wysuszył się bo teraz mniej waży. 

Taki żarcik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.