Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła, dom 122m2 - modernizacja, tylko grzejniki, dobór mocy


kejno

Rekomendowane odpowiedzi

Brak czasu odpisać... dzięki za propozycję... liczyłem że znajdzie się gotowiec na wzór sterownika pokojowego Salus ale z możliwością ustawienia histerezy przynajmniej 10stopni i możliwością programowania czasowego, z czujnikiem nawet jak będzie zabudowany to jakoś się go wysupla na przzzewód... Kupowanie systemu Salus to byłaby chyba jednak głupota i wyrzucaniem kasy aby zapewnić grzanie CWU bez dodatkowych bezsensownych załączeń pompy ciepła wedle jej jakieś dziwnej histerezy czy czort wie czego...

Jak byłby takowy sterownik niezależnie od formy do 200zł to bym się nie zastanawiał a tak ...

Salus VS10WRF albo podobny ma możliwość wpięcia dodatkowego czujnika ale czy ma wyjście sterowane i czy można ustawić własną histerezę... chyba nie, trzeba poczytać...

O tej Supli/Zamelu muszę poczytać może będzie coś ciekawego...

facebook i zamknięte grupy ehhh wszystko pięknie ale po kiego tworzyć coś takiego dla pomocy innym i zamykać aby nikt bez faca nie mógł tam wejść...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swego czasu szukałem czym lepiej tą pompę sterować. Pokładałem nadzieję, w tym sterowaniu 0-10V, ale okazało się, że to jeszcze nie zaimplementowane w ATW. Finalnie kupiłem esp8266 + 6 czujników DS18B20 (pogoda+cwu zbiornik dół+góra+pokoj+zasilenie+powrót) + 2 przekaźniki - całość ok 70pln. Pokleiłem, wgrałem tasmotę do ESP i steruję tym z zewnątrz. ESP daje mozliwość sterowania wszystkim przez API REST w dodatku bezprzewodowo. Na zewnątrz skrypt który odpytuje tasmote o parametry i wysterowuje stycznikami tj włączenie CO lub CWU. Zasilanie z ładowarki od telefonu.

Z perspektywy czasu wydaje mi się, że przy moim domu, wystarczy:

* w okresie przejściowym (jesień/wiosna) - uruchamiać grzanie raz dziennie, w celu wygrzania podłogi - bezwładność podłogówki robi jak piec akumulacyjny. Tu akurat puszczałem grzanie tylko w dzień - im cieplej na zewnątrz tym lepiej;)

* w okresie zimowych chodzi 24h.

Do jakiegokolwiek sensownego sterownika należałoby mieć możliwość sterowania temperaturą zadaną...0-10V

Dla tej pompy(jak i pewnie większości innych) kluczowy jest odpowiednio responsywny odbiór ciepła i dobre przepływy. Jak nie ma reakcji na modulację pompy to ta się nie zmoduluje i będzie taktowała.

A histerezę na CWU chyba można przestawić - gdzieś w wątku ktoś wspominał.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Planuje zakup pompy Haier jednak sterownik jest jej słabym punktem, przed zakupem próbuje coś wymyślić ze sterowaniem. Pytanie do użytkowników czy jeśli ustawicie temperaturę CO na np 32 stopnie, później zewnętrzny sterownik da sygnał na zapotrzebowanie na CO to pompa dobije do 32 stopnie + 5 stopni histerezy i się zatrzyma czy będzie pracować aż zniknie sygnał z zewnętrznego sterownika?

 pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

Kto może zainstalować pompę, aby była ważna gwarancja? Czy mogę zainstalować sam,  a uruchomić musi autoryzowany instalator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety trzeba mieć do rozruchu kogoś autoryzowanego, jak masz moduł wifi to można w niektórych przypadkach zrobić zdalne odpalenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.09.2021 o 00:01, motyl82 napisał:

Ja swego czasu szukałem czym lepiej tą pompę sterować. Pokładałem nadzieję, w tym sterowaniu 0-10V, ale okazało się, że to jeszcze nie zaimplementowane w ATW. Finalnie kupiłem esp8266 + 6 czujników DS18B20 (pogoda+cwu zbiornik dół+góra+pokoj+zasilenie+powrót) + 2 przekaźniki - całość ok 70pln. Pokleiłem, wgrałem tasmotę do ESP i steruję tym z zewnątrz. ESP daje mozliwość sterowania wszystkim przez API REST w dodatku bezprzewodowo. Na zewnątrz skrypt który odpytuje tasmote o parametry i wysterowuje stycznikami tj włączenie CO lub CWU. Zasilanie z ładowarki od telefonu.

Z perspektywy czasu wydaje mi się, że przy moim domu, wystarczy:

* w okresie przejściowym (jesień/wiosna) - uruchamiać grzanie raz dziennie, w celu wygrzania podłogi - bezwładność podłogówki robi jak piec akumulacyjny. Tu akurat puszczałem grzanie tylko w dzień - im cieplej na zewnątrz tym lepiej;)

* w okresie zimowych chodzi 24h.

Do jakiegokolwiek sensownego sterownika należałoby mieć możliwość sterowania temperaturą zadaną...0-10V

Dla tej pompy(jak i pewnie większości innych) kluczowy jest odpowiednio responsywny odbiór ciepła i dobre przepływy. Jak nie ma reakcji na modulację pompy to ta się nie zmoduluje i będzie taktowała.

A histerezę na CWU chyba można przestawić - gdzieś w wątku ktoś wspominał.

 

Długo myślałem o tej pompie ale właśnie sterowanie a właściwie jego brak mnie zniechęcił, gdyby chociaż pilota do tego dołożyli z możliwością ustawienia temperatury , to można by zaszaleć z pogodowym sterowaniem na tasmocie.

Myślę że jak ktoś wreszcie wcieli w życie to 0-10V będzie więcej opcji a tak trzeba kupić Haier Tundra i robić PC z klimy z przyzwoitym sterowaniem według krzywej grzewczej . Tasmota to rewelacja do takich rozwiązań 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 30.09.2021 o 00:01, motyl82 napisał:

Ja swego czasu szukałem czym lepiej tą pompę sterować. Pokładałem nadzieję, w tym sterowaniu 0-10V, ale okazało się, że to jeszcze nie zaimplementowane w ATW. Finalnie kupiłem esp8266 + 6 czujników DS18B20 (pogoda+cwu zbiornik dół+góra+pokoj+zasilenie+powrót) + 2 przekaźniki - całość ok 70pln. Pokleiłem, wgrałem tasmotę do ESP i steruję tym z zewnątrz. ESP daje mozliwość sterowania wszystkim przez API REST w dodatku bezprzewodowo. Na zewnątrz skrypt który odpytuje tasmote o parametry i wysterowuje stycznikami tj włączenie CO lub CWU. Zasilanie z ładowarki od telefonu.

No fajnie ale czy działa samo przy braku neta...

 

24 minuty temu, besix napisał:

Sonoff na oprogramowaniu ewelink bez internetu będzie ślepy na wskazania czujnika . Wszystko się opiera o chińską chmurę. 

A jest inne oprogramowanie na którym będzie działać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ESP+Tasmota działają bez internetu - nie jest potrzebna chmura. Wystarczy, że w domu jest sieć WIFI.

Cytat

Czy stosujecie jakieś połączenie giętkie aby zminimalizować przenoszenie rezonansu działania pompy na instalację?

Dotychczas miałem spięte miedzią bezpośrednio - i było fatalnie. Wszystko niosło się do kotłowni i na dom

Zmieniłem połączenie przy pompie(na zewnątrz) na coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/wezyk-elastyczny-gigant-40cm-1cal-1cal-w-oplocie-9221897376

i po problemie.

Edytowane przez motyl82
Uzupełnienienie odpowiedzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć,
Posiadam pompę ciepła Haier 8 kW - AU082FYCRA (HW) i jestem z niej bardzo zadowolony. Istnieje jednak wiele wkładów i rozwiązań dotyczących monitorowania tej pompy ciepła. Ale producent Haier opracował już sprzęt (ucieczkę) do podłączenia komputera PC lub przez RS485 i protokół modbus, a także powinien mieć oprogramowanie przynajmniej do monitorowania pracy pompy ciepła. Pompa ciepła ma ustawienie przełącznika DIP BM2_5 na monitorze przełącznika PC / MODBUS.
A teraz pytanie do społeczności, a mianowicie: czy ktoś skontaktował się z obsługą Haier w RP w sprawie informacji dotyczących zakupu wyjazdu i udostępnienia oprogramowania (1 licencja) do już zakupionej pompy ciepła. Wydaje mi się, że wsparcie serwisowe Haier w RP działa. Na Słowacji jest to wsparcie sprzedaży sprzętu AGD. Przyjęło się, że producent zapewnia użytkownikowi również wsparcie przy zakupie wyjazdu (dowolnego typu) do podłączenia komputera i oprogramowania (1 licencja) lub posiada aplikację na telefon komórkowy.

Mój polski nie jest dobry

Z poważaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
1 godzinę temu, Lubo napisał:

Cześć,
Posiadam pompę ciepła Haier 8 kW - AU082FYCRA (HW) i jestem z niej bardzo zadowolony. Istnieje jednak wiele wkładów i rozwiązań dotyczących monitorowania tej pompy ciepła. Ale producent Haier opracował już sprzęt (ucieczkę) do podłączenia komputera PC lub przez RS485 i protokół modbus, a także powinien mieć oprogramowanie przynajmniej do monitorowania pracy pompy ciepła. Pompa ciepła ma ustawienie przełącznika DIP BM2_5 na monitorze przełącznika PC / MODBUS.
A teraz pytanie do społeczności, a mianowicie: czy ktoś skontaktował się z obsługą Haier w RP w sprawie informacji dotyczących zakupu wyjazdu i udostępnienia oprogramowania (1 licencja) do już zakupionej pompy ciepła. Wydaje mi się, że wsparcie serwisowe Haier w RP działa. Na Słowacji jest to wsparcie sprzedaży sprzętu AGD. Przyjęło się, że producent zapewnia użytkownikowi również wsparcie przy zakupie wyjazdu (dowolnego typu) do podłączenia komputera i oprogramowania (1 licencja) lub posiada aplikację na telefon komórkowy.

Mój polski nie jest dobry

Z poważaniem

Popytany na fejsboku tam sporo instalatorów tych pomp .

2 minuty temu, sambor napisał:

Raczej Słowakiem

Racja , za szybko czytam 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
tłumacz google nie przetłumaczył dokładnie mojego posta.
  - w instrukcjach Haier 8 kW - AU082FYCRA (HW) ustawia się: PC_modbus.jpg
  - Haier produkuje bramy do swoich obiektów: Gateway_modbus.jpg
   - posiada również oprogramowanie sterujące i monitorujące dla swoich urządzeń: software.jpg
Moje pytanie czy ktoś się kontaktował: https://haier-ac.pl/serwis-i-zgloszenia-serwisowe/
zmontować system monitoringu z urządzeniem Haier dla oddzielnej pompy ciepła?

Mój polski nie jest dobry

Z poważaniem

PC_modbus.jpg

Gateway_modbus.jpg

software.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lubo Nie musisz mieć kompleksów, Twój polski może swoją poprawnością zawstydzić niejednego naszego rodaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Panowie proszę o pomoc. Aktualnie piec na ekogroszek ktory steruje siłownikiem zaworu 3 drogowego na podstawie pogodowki i jeszcze koryguje to czujnik temp w domu. Działa to dobrze, nastawione mam na stałe 22 stopnie w domu i steruje sobie zaworem jak trzeba. temp. za zaworem to przedział 30 do max 40 stopni w okresie calej zimy. Zbiornik CWU dwie wężownice 300l z solarami i górną wężownicą z włączoną pompą na stałe. ( Ładnie mi to stabilizuje teraz pracę kotła i zdaje sobie sprawę że lekko oddaje zbiornik ciepło przez to bo mam teraz na stałe cwu 60 stopni jak na piecu) i ciagla praca pompki całe 6W.

 Plan jest taki: wywalam kocioł, zostawiam aby z niego sterownik i on będzie dalej sterował silownikiem  zaworu mieszajacego i pompy na istalację domową. Na miejsce kotła bufor równolegle 300l. I pompa haier 8kw która będzie ogrzewała bufor do powiedzmy 42 stopni, a reszte roboty robi stary sterownik kotła. Pompa miała by w sumie jedno proste zadanie: grzać bufor do 42 stopni.

I tu najwieksza zagwozdka. Pompa CWU od bufora na stałe i górną wężownicą do aktualnego zasobnika CWU i w ten sposob mam caly czas CWU na poziomie 42 stopni. Wykluczam sterowanie CWU przez zawór 3d od pompy bo wezownica ma 0,9 m i wiem że były by problemy z takim grzaniem. W ten sposób wyszło by chyba tanie rozwiązanie, dodatkowo w okresach przejsciowych będą takie sytuację że zbiornik CWU grzany przez solary  będzie oddawal cieplo bo bufora. W okresie letnim wyłączam pompę całkowicie bo z solarów wody ciepłej mam aż nadto. Ewentualnie z czasem wymieniam 3 grzejniki na poddaszu na klimakonwektory i chlodze sobie sypialnie na poddaszu pompą. 🙂

Czy to dobry pomysł? Co ewentualnie można zmienić w tej mojej złotej myśli. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś Karol z kanału KlimatyzacjaKatowice.pl opublikował film, podsumowujący pracę pompy ciepła HITACHI, po czteromiesięcznej eksploatacji.

Pompa o mocy 16 kW, zainstalowana w budynku o powierzchni około 300 m2, ocieplonego 10 cm warstwą styropianu.
Zasobnik CWU 260 litrów, system ogrzewania 70% grzejniki, 30% ogrzewanie podłogowe.

Poprzednie źródło ciepła zainstalowane w domu, to kocioł na ekogroszek, roczne zużycie, około 6 ton.


źródło:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponownie Karol z kanału KlimatyzacjaKatowice.pl.

Dziś Karol opublikował nowy film dotyczący budynku 300 m2, zbudowanego z tego co było pod ręką i ocieplonego 10 cm warstwą  styropianu.   Budynek ogrzewany jest  pompą ciepła Hitachi Yutaki S 16kW, elementy grzewcze w większości to kaloryfery.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.01.2021 o 23:36, JaxTeller napisał:

Zmieniłem w funkcjach specjalnych pilota YR-E27 ustawienia, które miały status zarezerwowane, teraz mam docelową temp. c.w.u. 48°C i histerezę 3°C - zadowalające. Nadal na stykach od dodatkowej grzałki c.w.u. w module ATW-A01 pojawia się napięcie, dlatego odłączyłem grzałkę, nie znalazłem opcji żeby to wyłączyć.
Jak tam wasze pompy sprawowały się w silniejsze mrozy, dawały radę ? Macie glikol w instalacji ? Ja zostałem przy czystej wodzie + dobra izolacja rur i dodatkowa izolacja wewnątrz samego urządzenia, przy -21°C nic nie zamarzło 🙂

 

A jak zrobiona ta izolacja wewnątrz ?

Jeszcze jedno pytanie do grupy , pompa haier 8 kw + kocioł pelletowy , czy cuw może być podłączone pod bufor razem z pompą i kotłem i sterowany pompką ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.02.2022 o 10:24, slimak2405 napisał:

Ja zostałem przy czystej wodzie + dobra izolacja rur i dodatkowa izolacja wewnątrz samego urządzenia, przy -21°C nic nie zamarzło 🙂

przy minus 21  ale pompa wyłączona czy aktywna ? Przepływ  przez nia był jakiś czy po prostu stała sobie bez zasilania ? 

Chetnie zobaczyłbym zdjęcia tak zabezpieczonej pompy  - niebawem bedziemy z kolega podłączać jego pompę własnie na wodę kotłową - knujemy aby to było ze spadkami coby grawitacja sama zadbała o te pompę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Moje roczne zuzycie energii przez pompę i wszystkie inne odbiorniki to  6326 kWh z czego  3455 to 2 taryfa. Produkcja w 2021 to 3450 kWh. Ogólnie koszt ogrzewania domku oraz inne potrzeby el. to 2851,60 złotego. Mniej niz przy opalaniu drewnem i ciepła woda duzo taniej. Ogólnie  - warto było zainwestować. Roczna oszczędność to ok. 3 k złotego. 2021 nie był dobrym rokiem dla pv. 

Do tematu dodatkowej izolacji pompy, też  z chęcią zobaczę takie docieplenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.