Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Domyślnie Stara pompa ciepła może zostać? / Dobór odpowiedniej mocy nowej pompy ciepła


pawel88bb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Zwracam się do Was o pomoc, bo mam już straszny mętlik w głowie. Każdy przedstawiciel lub właściciel firmy, która składa mi ofertę na pompę ciepła ma inną wizję i proponuje inny sprzęt. W domu mieszkam ponad rok i chcę wymienić piec na ekogroszek na pompę ciepła. Dodam, że mam fotowoltaikę na starych zasadach (9,6 kW).

DANE:
Powierzchnia użytkowa domu: ok. 160 m2
Budynek: parter plus piętro ze skosami (dach dwuspadowy)
Rok budowy: 2012
Duże przeszklenia: ogród zimowy (ok. 10 m2), który jest połączony z kuchnią – nie ma drzwi między kuchnią a ogrodem zimowym.
Źródło ciepła: na parterze wszędzie podłogówka + grzejniki, na piętrze grzejniki + podłogówka w łazience.
Piec: na ekogroszek – 21 kw (podobno przewymiarowany)
Zużycie ekogroszku – ok. 3-3,5 tony – w trakcie zimy zmieniałem ekogroszek, trochę kombinowałem z ustawieniami, a nie jestem ekspertem, także może dałoby się trochę mniej.
Temperatura w domu: ok. 18 – 21 stopni, średnia i preferowana 20 stopni
CWU: aktualnie mam pompę ciepła wewnętrzną DIMPLEX BWP 30HLW – odbiera powietrze z kuchni, a chłodniejsze wyrzuca do przedpokoju. Na zimę pompa jest wyłączana, a woda w zbiorniku pompy ciepła jest ogrzewana przez piec na ekogroszek. Powierzchnia wężownicy w zbiorniku wynosi 1,45 m2, a pojemność zbiornika 290 l
Ilość osób w domu: aktualnie 2 dorosłe

Wynik z cieplo.app – o ile dobrze doszedłem do wszystkich parametrów, budynku.
Aplikacja liczy „Powierzchnia ogrzewana 133m2 (parter, poddasze)” chociaż powierzchnia użytkowa domu to jakieś 160 m2
"8,7kW to niezbędna moc grzewcza (C.O. + CWU)
16 tys. kWh to roczne zużycie ciepła na ogrzewanie (bez CWU
Ogrzewanie budynku: 8,2kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza
W "najmroźniejszy" dzień zimy, tj. przy średniej dobowej za oknem -20°C i średniej temperaturze w domu 20,0°C"

Każdy instalator proponuję coś innego:
I
Panasonic Aquarea 9kW High-Performance (KIT-WC09J3E5) – uważa, że jedna faza na pewno wystarczy

II
Tylko trzy fazy np. Panasonic High-Performance (KIT-WC12H9E8) 12 kW lub PANASONIC AQUAREA T-CAP 9 kW (tylko T-CAPa nie ma dostępnego)

III
Żadne tam Panasonic, szkoda przepłacać i poleca Saunier Duval 10 lub 12 kW (podobno ten sam sprzęt) – czekam na ofertę

IV
Minimum 13-16 kW – czekam na ofertę


V
Czekam na ofertę

1.    Jak myślicie, jaką powinienem mieć moc pompy ciepła. Dodam, że mieszkam w Bielsku-Białej (prawie granica pomiędzy III a IV strefą klimatyczną w Polsce).

2.    Mam starą pompę ciepła powietrzną. Chciałbym ją zostawić dopóki działa. Dwóch przedstawicieli powiedziało mi, że nie da się jej wykorzystać z nową pompą ciepła. Jeden Pan powiedział, że nie ma problemu i może podłączyć do nowej pompy i dopóki się nie rozszczelni, to spokojnie można korzystać. Jeden powiedział, że podłączy, ale nie gwarantuje, że z uwagi na małą powierzchnie wężownicy, będzie możliwość nagrzania CWU do powyżej 40 stopni. Kolejny mówi, że podłączy, ale może nie nagrzać wody, bo pompa ciepła będzie za szybko wyłączać grzanie CWU, ze względu na za małą wężownice i może wyrzucać błędy. Sugeruje w zimie „lecieć” na starej pompie ciepła i nastawić się na wyrzucanie chłodnego powietrza do środka domu lub używać grzałki (1,5 kW). Jeżeli mam włączona grzałkę w starej pompie ciepła, to nie mogę regulować temperatury, tylko trzyma na 65 stopniach. Nie wiem, jak bardzo prądożerne byłoby takie rozwiązanie. Co myślcie o wykorzystaniu starej pompy ciepła?

3.   Macie jakieś zdanie o Saunier Duval?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.