Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór pompy ciepła i jej elementów


kebes

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Chciałbym sie dowiedziec jak to jest z dobieraniem pompy ciepła do budynku. Mam juz za sobą kilka ładnych rozmów z przedstawicielami i wyliczeniami odnosnie mojego budynku i w sumie sam nie wiem co o tym myslec.
Moze zaczne od poczatku:
+ budynek oddany 5 lat temu
+ 100% podłogowka
+rekuperacja
+sciana zew 15cm styropian grafit, miedzy scianami 5 lub 10 cm nie pamietam
+ dach 30 cm wełny
+ podłoga 8 cm
+ powierzchnia 156m2
+ szyby trojwarstwowe
+ gaz ogrzewanie i C.W.U (3 osoby w domu)

1.
I teraz zuzycie gazu 16600kW rocznie. Na cieplo własciwe (byłem tam wiele razy odsylany wychodzi 5.3kW zapotrzebowanie przy -20C + 0.3kW na cieplą wode
Jedna firma mi mowila ze wg parametrow budynku wychodzi 7kW, ale wg  zuzycia dali by 9kW.  Czesc z pozostalych firm upiera sie ze 6kW wystarczy, druga czesc "cmoka" ze no wystarczy ale lepiej jakby byla 7kW ale nie maja to daja 6kW.
Na ciepo wlasciwe napisane ze min nagrzanie CWU daje sie 0.4kW ale minimalnie wiec wiekszosc mowi ze skoro tak wychodzi tak musi byc. Na stronie napisane ze to jest poglądowe liczenie i ze trzeba najlepiej zrobic audyt cieplny. Wchodze na strone chyba pompy ciepla cnc , widze u nich szate graficzna kalkulatora taka sama jak na cieplowlasciwe (czyt. chyba to ten sam kalkulator) i tam z kalkulatora wychodzi 7kW.
Wiec co robie szukam 7kW.
Przyjezdza do mnie znajomy 130m2 , bardzo podobne ocieplenie, jak widac mniejszy dom ona ma zalozona 8kW Mitsubishi i zadowolony. Poczytalem tutaj troche rozmow i widze ze czasami ludzie podaja ze przy okolo 130m2 i w miare dobrym dociepleniu maja zalozone 8kW Daikina
Mam do wyboru Nibe 6kW ale sam nie wiem czy ta szóstka jest ok wiec zacząłem szukac 7kW. Vaillant takie robi, bedzie drogo ale pomyslalem ze no trudno jak trzeba to trzeba. Chce zeby to bylo solidnie zrobione. Raz wydac pieniadze i zapomniec. Az tu nagle zaczalem myslec o 8kW. Doszedlem do wniosku ze najpierw musze sie dowiedziec ile konkretnie bo takie strzelanie niczym dobrym sie nie skonczy
Wiec ja mam jedno pytanie, jak to sie dobiera. Duza czesc firm traktuje aplikacje na cieplowlasciwe jak wyrocznie. Nie moge znalezc tu reguly. Jesli ktos ma jakies sensowne informacje bede wdzieczny.
 

2.I jeszcze jedna sprawa  jak to jest z doborem bufora? Jak to sie liczy? Jeden zaklada 40l inny 100l inny ma160(moj znajomy) a inny na oko " dam setke Panie wiecej nie trzeba". Kolejna zagadka.
Slyszalem ze jest to pewnego rodzaju akumulator energii wiec wydaje sie ze taka 100l to standard a jednak 40l tez zakladaja.

Za wszelkie informacje bede wdzieczny. 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dobierałem wg . Certyfikatu energetycznego budynku czy jak to się tam zwie. Przeglądając parametry pomp, wziąłem pod uwagę parametry grzejników, uwzględniłem fakt, że wydajnosc powietrznych PC  spada wraz ze spadkiem temperatury,  nie mam i nie planuje miec tez drugiego źrodla ciepla więc w moim przypadku będzie to jedyne źródło ogrzewania a  wydajność PC powietrznych spada wraz ze spadkiem temperatury. Ostatnia decyzja to był wybór monobloka. Po przejrzeniu katalogów z danymi technicznymi wytypowałem Galmet/Kaisai/Midea 8,4kW lub Panasa seria J 9kW. Ostatnio skorzystałem z narzędzia Panasonica do projektowania i po uzupełnieniu wszystkich znanych mi danych narzędzie zaproponowało dokładnie tą samą jednostkę, która kupiłem informując przy okazji, że przy -20 będę dysponował 105% zapotrzebowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Certyfikat miałem razem z domem, który kupiłem. Narzędzie jest dostępne na panasonicclub po zarejestrowaniu. Na większość pytań, które zadałeś znajdziesz odpowiedź w innych wątkach dotyczących modernizacji ogrzewania w dziale pomp ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja na 220m2 będę zakładał 8kW. Wziąłbym nawet 6kW, ale w Mitsu moce minimalne są identyczne w tych modelach, więc poszedłem w 8-kę tylko dlatego, że występuje w wersji trójfazowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz dobrze ocieplony dom to na mój.stan wiedzy da sobie radę. Tym bardziej że 3 fazowa 8 ma w środku 9kW grzałkę, która zrekompensuje spadek wydajności w niskich temperaturach, których u nas jak na lekarstwo

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa pompie nierówna, pomp ciepła nie dobiera się dla temperatury -18/-20 tylko dla temperatury biwalentnej. 
W jakiej strefie klimatycznej mieszkasz? 
Np Panasonic byłby tutaj 7KW. wg. zużycia dla III strefy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.