Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła, dom 122m2 - modernizacja, tylko grzejniki, dobór mocy


kejno

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki, ta instrukcja jest chyba tłumaczona przez małpy ? mam nadzieje, że uda się uruchomić wszystko do końca tygodnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa, jupi ? tylko czy dobrze?Ppracuje powiedzmy 1h, nagrzewa bufor i dom, potem 2h przerwy. dom 160m2 pół na pół grzejniki i podłogówka, woda ustawiona na 38 stopni, w domu 22,8 - tak lubimy

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki, a CWU jak grzejesz ? Z pompy, czy z prądu, czy z tego i z tego (dogrzewasz, czy może jest drugi obwód na CWU)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest zestaw pompa 8kw, boiler 200l z podwójną wężownicą, zawór trój-drogowy, bufor i dom, podłogówka + grzejniki. Grzałek nie mam, pewnie jeszcze. Zobaczymy w praniu, wywaliłem kocioł na ekogroszek, pompa działa dopiero od niedzieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuję jeszcze raz, ja też mam w planie zasilanie pompą. Tylko moja ma jeszcze chłodzić (chłodnica kanałowa + klimakonwektory- drugi obwód, poza grzejnikami/podłogówką)

Chcę to jakoś przerobić, tak aby zostawić kocioł na eko, niech stoi nie przeszkadza, ma kilka lat. Podpiąć pod istniejący bojler z jedną wężownicą dodatkowo PC.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja 17 lat paiłem ekogroszkiem, przerzucone w tym czasie 50 ton węgla, setki kilogramów popiołu, chu... węgiel, wygasanie ? Chciałem gaz na wsi, ale krzyknęli 20k za gazociąg, instalacja z piecem tez pewnie 20k, a pompę zrobiłem samemu za 15k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, atrofia napisał:

Działa, jupi ? tylko czy dobrze?Ppracuje powiedzmy 1h, nagrzewa bufor i dom, potem 2h przerwy. dom 160m2 pół na pół grzejniki i podłogówka, woda ustawiona na 38 stopni, w domu 22,8 - tak lubimy

Gratulacje!

trochę dziwnie Ci chodzi ta pompa skoro robi przerwy - chyba, że bufor magazynuje na tyle dużo, ze starcza potem na 2h zanim temperatura spadnie.

U mnie chodziła podobnie, ale miała krótkie przerwy (powodował to mieszacz podłogówki), teraz w ogóle praktycznie się nie wyłącza (dodatnie temperatury), chodzi sobie po cichu - czasem nawet cały dzień - i widać jak się moduluje. Mam nastawione 33 stopnie na sterowniku.

obraz.thumb.png.1bbf02df629bf6809c1032dc6f6c9a50.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że podłogówka sporo akumuluje, generalnie też to steruje sterownikiem pokojowym który wyłącza pompkę za buforem. Histereze mam 0,2 stopnia. Tak to działało przy kotle na węgiel. Ale tam na stałe był wpięte było cwu. Wydaje mi się że to dziąła całkiem fajnie - ale to może moja subiektywna ocena, wyczytana na forach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, to by wiele wyjaśniało. Jak zrobi się w domu ciepło to wyłączasz obiegówkę, wtedy nie ma odbioru i pompa się wyłącza.

Nie wiem tylko czy to właśnie tak powinno działać - bo to jest pewnego rodzaju taktowanie. Zakładam, że przez tą godzinę chodzi pełnym ogniem a potem off. Obniż sobie dla testu temperaturę zadaną i zobacz jaki efekt. Grzejniki pewnie nie będą wtedy dobrze grzały, ale pewnie pompa będzie chodziła efektywniej (taniej).

W tych Haierach zdecydowanie brakuje sterownika pogodowego, albo chociaż wysterowania temperatury zadanej... a tak to pompki, bufory i radosna twórczość;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem, ale wydaje mi się że pełną para chodzi tylko na początku cyklu, a jak grzeje sam bufor to ma wolne obroty, myślę, że w sezonie będzie chodziła cały czas, teraz już okres przejściowy, zawsze najgorszy dla wysterowania. W ciągu doby pobrała 20 kwh wiec jest to akceptowalne. Zresztą mam fotowoltaike którą też samemu montowałem, 1kw po dotacjach wyszedł 1,5k PLN ? a mam 6 kw, planuj dołożyć jeszcze 2-3 i wtedy perpetum mobile ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. To może moje spostrzeżenia. Teraz przy 3 st. in plus , temp. wody pompy 50 st. Pompa włacza się 4 -5 razy na dobę , w zalezności od pory dnia pracuje od 2,5-3 godzin (wyjatek 2 taryfa tj. 13-15), potem przerwa. Bufor 300 l, kaloryfery, temp. sterowana w kazdym pomeszczeniu (salus). Zuzycie wczorajsze to ok 20 kWh z czego ok 13 kWh to 2 taryfa. Ciepła woda tylko z grzalek : 1kW załączana tylko w 2 taryfie i druga : 0,6kW załączana w razie nadprodukcji fotowoltaiki (faza L1 ustawienie na 700 W, czyli moc paneli na tej fazie to 1200 kWp, a załącz juz przy 700 W ). Przy temp. zewnetrznej - 12 pompa brała ok 35 kWh ,

apsystemsema.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam czujnik temperatury umieszczony w buforze. W systemie salus-a można zaprogramować tkzw. reguły i ja mam taką : na załacz gdy temp. czujnika bufor spadnie ponizej 36 st. - załącz (przekaznik SR600) który podaje na  ATW sygnał zapotrzebowania na ogrzewanie . Analogicznie jest z wyłaczeniem . Oprócz tego SR 600 mam zaprogramowany na załączenie w 2 taryfie (13-15 i 4.30-6). Pompe obiegowa załaczają sygnały z poszczegolnych czyjników w pokojach. 

Ja mam fotowoltaike oparta na mikroinwerterach APSYSTEM i mam mozliwośc ustawienia takej funkcji. Czyli jesli np. przy produkcji 1200 W masz ustawione graniczny próg na 700 W , to jesli autokonsumpcja bedzie mniejsza niż 500 W załaczy się grzałka (sygnał na załączenie stycznika). Wyszukaj w necie sterownik ECU-C 

A tak to wygląda w aplikacji ?

 

screen.pdf

Edytowane przez piątrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, piątrek napisał:

Mam czujnik temperatury umieszczony w buforze. W systemie salus-a można zaprogramować tkzw. reguły i ja mam taką : na załacz gdy temp. czujnika bufor spadnie ponizej 36 st. - załącz (przekaznik SR600) ,,,

Spojrzałem otchłań sieci i okazuje się, że ten inteligentny przekaźnik do tanich nie należy.
Zapewne jest to wynikiem zamkniętego systemu sterowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, ja myślałem, że w opcja haiera udało Ci się to osiągnąć. Ja zrobiłem na ESP+ przekaźnik+tasmota + reguła(histereza) na czujnik.

W ATW jest do tego 'zwora' dla CWU. Podłączę na dniach i zobaczę jak śmiga - obecne 5st ze sterownika przewodowego kiepsko się spisuje dogrzewa zbyt często i niepotrzebnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, walki z pompą ciąg dalszy ? Czy umiecie ustawiać ten timer w sterowniku? Chciałby cały dzień temperaturę CO na 37 stopni, CWU na 35 - ale 18-21 50 stopni dla CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się, trzeba osobno temperaturę ustawiać w trybie TANK i w trybie HEAT, ja natomiast nie rozumiem ustawiania godzin i tych przedziałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.