Skocz do zawartości

motyl82

Forumowicz
  • Postów

    14
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia motyl82

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. ESP+Tasmota działają bez internetu - nie jest potrzebna chmura. Wystarczy, że w domu jest sieć WIFI. Dotychczas miałem spięte miedzią bezpośrednio - i było fatalnie. Wszystko niosło się do kotłowni i na dom Zmieniłem połączenie przy pompie(na zewnątrz) na coś takiego: https://allegro.pl/oferta/wezyk-elastyczny-gigant-40cm-1cal-1cal-w-oplocie-9221897376 i po problemie.
  2. Ja swego czasu szukałem czym lepiej tą pompę sterować. Pokładałem nadzieję, w tym sterowaniu 0-10V, ale okazało się, że to jeszcze nie zaimplementowane w ATW. Finalnie kupiłem esp8266 + 6 czujników DS18B20 (pogoda+cwu zbiornik dół+góra+pokoj+zasilenie+powrót) + 2 przekaźniki - całość ok 70pln. Pokleiłem, wgrałem tasmotę do ESP i steruję tym z zewnątrz. ESP daje mozliwość sterowania wszystkim przez API REST w dodatku bezprzewodowo. Na zewnątrz skrypt który odpytuje tasmote o parametry i wysterowuje stycznikami tj włączenie CO lub CWU. Zasilanie z ładowarki od telefonu. Z perspektywy czasu wydaje mi się, że przy moim domu, wystarczy: * w okresie przejściowym (jesień/wiosna) - uruchamiać grzanie raz dziennie, w celu wygrzania podłogi - bezwładność podłogówki robi jak piec akumulacyjny. Tu akurat puszczałem grzanie tylko w dzień - im cieplej na zewnątrz tym lepiej;) * w okresie zimowych chodzi 24h. Do jakiegokolwiek sensownego sterownika należałoby mieć możliwość sterowania temperaturą zadaną...0-10V Dla tej pompy(jak i pewnie większości innych) kluczowy jest odpowiednio responsywny odbiór ciepła i dobre przepływy. Jak nie ma reakcji na modulację pompy to ta się nie zmoduluje i będzie taktowała. A histerezę na CWU chyba można przestawić - gdzieś w wątku ktoś wspominał.
  3. ok, ja myślałem, że w opcja haiera udało Ci się to osiągnąć. Ja zrobiłem na ESP+ przekaźnik+tasmota + reguła(histereza) na czujnik. W ATW jest do tego 'zwora' dla CWU. Podłączę na dniach i zobaczę jak śmiga - obecne 5st ze sterownika przewodowego kiepsko się spisuje dogrzewa zbyt często i niepotrzebnie.
  4. mam pytania: 1. Jak ustawiłeś histerezę 15st dla CWU? 2. czym zarządzasz przy włączaniu grzałki przy odpowiedniej produkcji mocy PV?
  5. No tak, to by wiele wyjaśniało. Jak zrobi się w domu ciepło to wyłączasz obiegówkę, wtedy nie ma odbioru i pompa się wyłącza. Nie wiem tylko czy to właśnie tak powinno działać - bo to jest pewnego rodzaju taktowanie. Zakładam, że przez tą godzinę chodzi pełnym ogniem a potem off. Obniż sobie dla testu temperaturę zadaną i zobacz jaki efekt. Grzejniki pewnie nie będą wtedy dobrze grzały, ale pewnie pompa będzie chodziła efektywniej (taniej). W tych Haierach zdecydowanie brakuje sterownika pogodowego, albo chociaż wysterowania temperatury zadanej... a tak to pompki, bufory i radosna twórczość;)
  6. Gratulacje! trochę dziwnie Ci chodzi ta pompa skoro robi przerwy - chyba, że bufor magazynuje na tyle dużo, ze starcza potem na 2h zanim temperatura spadnie. U mnie chodziła podobnie, ale miała krótkie przerwy (powodował to mieszacz podłogówki), teraz w ogóle praktycznie się nie wyłącza (dodatnie temperatury), chodzi sobie po cichu - czasem nawet cały dzień - i widać jak się moduluje. Mam nastawione 33 stopnie na sterowniku.
  7. PQ z ATW łączysz odpowiednio do PQ jednostki zewnętrznej. A i B są przeznaczone do sterownika centralnego (czymkolwiek to jest...)
  8. Włączyłem quiet dla testu u siebie na 3 dni. Wszytko fajnie...chodziła ciszej. Sprawdzając w debug raz widziałem jednak 68Hz - ale to nic - wiatrak jednak kręcił sie wolniej i było ciszej. Zaskakujące jednak jest to, że zużycie prądu wzrosło ok 30%(!!!) w porównaniu z trybem EKO. I tak przy temp na zewnątrz ok -1 pobierała ok 44kwh/dobę. W eko przy -5 mieściła się w 30kWh... Na dniach domonitoruję zużycie ciągłe prądu, wtedy sprawdzę jak te tryby przekładają się na kWh/PLN Dysponujecie może jakąś dodatkową informacją czym się te tryby charakteryzują poza lakonicznymi TURBO/CICHO/EKO?
  9. tego niestety nie zauwazyłem - miałem na zewnątrz 5 na plusie, wieć w ogóle się nie szroniło. Dzisiaj wracam do normalnych ustawień i zobaczymy. Co do limitowania częstotliwości (zwora) to zauważyłem, ze pompa chodzi ze stałą częstotliwością tj 40Hz (odczyt z debugu). przy doborze odpowiedniej temperatury udało mi się ograniczyć taktowanie miałem cykl 20 minut - teraz ok 5h.
  10. Dokładnie. Chwilowo mam problem z odbiorem mocy więc zworka mnie ratuje. Pompa się nie wkręca zbyt mocno i wtedy działa mi stabilnie.
  11. Napiszę więcej... dzisiaj rozebrałem jednostkę popatrzeć jeszcze co tam usprawnić. Ku mojemu zdziwieniu widzę GLIKOL KAPIE! 1. Nieszczelność na zaworze bezpieczeństwa - tam jest to skręcone na taśmę (w instalacji 1.8bar). 2. na łączeniu rury z czujnikiem różnicy ciśnień to samo... Co do trybów to też nie zauważyłem różnicy. Różnica natomiast jest jak dam połowę mocy na ATW;) Chwilowo walczę jeszcze z taktowaniem - mieszacz podłogówki do wywalenia. Ale już trochę obmonitorowane... czekam na ustabilizowanie.
  12. Witam Panowie! Obserwowałem wątek od jakiegoś czasu, ze względu na Haier 8kW Ostatecznie zainstalowałem to 'cudo'. Pompa + ATW + bufor 60L(galmet) + 140m2 podłogi(pex 16) + c.w.u(300l) + glikol(~140l) + kocioł na ekogroszek(wymiennik płytowy 40kw) + wszystko w miedzi. Instalacja poszła sprawnie (2dni), sprzęt hula. Do wywalenia pozostaje mi mieszacz w podłogówce bo zakłóca modulację i taktuje na c.o. Dodatkowo myślę nad wysterowaniem zapotrzebowania na c.w.u. bo bardzo nie podoba mi się moment przełączania z c.w.u. na c.o. Największy błąd jaki zrobiłem(!) to bezpośrednie połączenie wszystkiego miedzią. Ja jest sztywna i rury mi brzęczą w kotłowni - rezonuja od sprężarki. W drodze są już łączniki elastyczne 1'. Obecnie jestem bardzo zadowolony - zobaczymy jak długo. W moim przypadku koszt ogrzewania wychodzi porównywalnie z ekogroszkiem - ale znacznie wygodniej;). Przy temperaturach ok -5st ~24-30kw/dobę. Sam monoblok wymaga jednak dopieszczenia. Czujniki temperatury wy/wej przyklejone jakąś 'miętową' taśmą - przekłamują o ok 2st - więc i wysterowanie pompy na tym cierpi. Rurki wewnątrz też warto docieplić - bo są dosłownie gołe! Pozostaje obmonitorowanie wszystkiego (esp8266+DS18B20+tasmota) i wpięcie w Smart Home. Czy udało się Wam wysterować zadaną temperaturę wejściem 0-10V? To byłaby jakaś furtka do sterownika pogodowego...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.