Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła, dom 122m2 - modernizacja, tylko grzejniki, dobór mocy


kejno

Rekomendowane odpowiedzi

Nie, no jak ustawić różne temperatury dla cwu i co to wiadomo, tak jak napisałeś. Ja mam na myśli że w timerze nie da się ustawić różnych temperatur - osobno dla co i cwu, tylko jedną, która będzie stosowana dla aktualnie wybranego trybu.

W timerze ustala się komplet: dzień i godzinę włączenia/wyłączenia oraz temperaturę zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ? tak mi się wydaje, ustaw timer w trybie HEAT, zmień na tryb TANK i wtedy pojawia się inna temperatura, wg mnie tak to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby dodatkowo sterować przekaźnikiem złącze CN22 w ATW? Ja po 21 nie potrzebuje już ciepłej wody, dopiero ok 16 następnego dnia jest potrzebna, jak się to zachowa? To jedynie jest do dupy w tej pompie ? brak intuicyjnego timera. Myślę że pare kwh można by zaoszczędzić, teraz od 1,5h jedzie z pełną mocą ładując CWU, bez sensu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

A jak konkretnie ustawić mikroprzełączniki BM1 i BM2 aby sterować CWU z CN22.

Ja mam pompę AU082FYCRA, ustawienia BM1 [ 00010011] BM2 [01000001] i zwieranie CN22 nic nie daje. Pompa załącza się przy spadku temperatury w zbiorniku CWU o 5 stopni poniżej nastawy TANK na sterowniku YR-E27. Przy zbiorniku 200 litrów i większym poborze wody szybko się załącza a chciałbym tym sterować z własnego sterownika. Czytałem o ustawieniu BM1-1 na ZAŁ ale w instrukcji którą otrzymałem z pompą jest ta pozycja opisana "Blokada num. jednostki wewnętrznej : 0-rozpoczęcie szukania jed.wew.[domyślne] 1-zatrzymanie szukania jednostki wewnetrznej...]. 

Drugie co zaobserwowałem w moim egzemplarzu to jak ustawię temperaturę CWU na 47st to pompa wyłącza się przy 46 (było o tym pisane w temacie wcześniej)  czy możecie ogrzać wodę do ponad 46 stopni.

Czy macie podłączony zawór trójdrożny CO/CWU do ATW-A1 i jak to robicie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie mam pytanie do posiadaczy pompy Haier AU082FYCRA. Czy można za jej pomocą sterować elektrozaworem ale w ten sposób aby był otwierany w momencie gdy temperatury wody w bojlerze CWU jest niższa niż temperatura wody zasilającej wychodzącej z PC.

Układ ma wyglądać nsp. . PC ma ogrzewać CO i CWU ale tylko w trybie CO (czyli grzanie CWU sprowadza to się do grzania w okresie grzewczym bez miesięcy letnich) Temperatura wylotowa  wody PC ustawiona na 40 stopni ogrzewa instalację CO jednocześnie jeśli woda w CWU spadnie poniżej 40 stopni zostanie otwarty elektrozawór pozwalający na przepływ wody przez bojler. Generalnie w bojlerze jest grzałka elektryczna która popołudniu podniesie temperaturę a w miesiącach letnich przejmie całkowicie funkcje grzania CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Próbuje zamontować pompę Haier 7,8 kw i mam pytanie: czy grzałka do dogrzewania cwu powinna być  podłączona : plus i minus grzałki do złączy 17 i 18?

Chce również dodać do układu dogrzewasz CO Elterm Strzelec 3 kw 230v i nie za bardzo wiem jak go zasilić. Złącze  11-12 opisane jest jako "styk bezprądowy sygnałowy 220 V" czy to oznacza, że może ona załączać/rozłączać układ grzałki. Jak jest maksymalna obciążalność tego styku?

 

atw.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, piątrek napisał:

Wyjście 17-18 nie jest do CWU lecz do wspomagania pompy w przypadku małej wydajności pompy przy niskich temperaturach.

W instrukcji serwisowej na str 115 pisze, że 17 i 18 to grzałka zbiornika wody c.w.u. Na schemacie też jest zaznaczona grzałka w bojlerze ktora jest połączona z ATW wiec może to dogrzewanie ciepłej wody użytkowej przy niskiej wydajności pompy. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.05.2021 o 12:16, MarekNs napisał:

,,, Próbuje zamontować pompę Haier 7,8 kw i mam pytanie: czy grzałka do dogrzewania cwu powinna być  podłączona : plus i minus grzałki do złączy 17 i 18? ,,,

Najważniejszym przewodem w grzałce elektrycznej jest przewód PE, niestety producent modułu sterowania ATW-A01 nie przewidział zacisku w module, by prawidłowo podłączyć grzałkę elektryczną. Ponadto grzałka powinna być zabezpieczona zabezpieczeniem nadprądowym.  

Przewód N grzałki podłączasz pod zacisk 18, a przewód L grzałki pod zacisk 17.  


 

W dniu 28.05.2021 o 12:16, MarekNs napisał:

,,, Chce również dodać do układu dogrzewasz CO Elterm Strzelec 3 kw 230v i nie za bardzo wiem jak go zasilić. Złącze  11-12 opisane jest jako "styk bezprądowy sygnałowy 220 V" czy to oznacza, że może ona załączać/rozłączać układ grzałki. Jak jest maksymalna obciążalność tego styku?

Układ załączania dogrzewacza możesz zrealizować w taki sam sposób, w jaki producent  modułu sterowania ATW-A01 rozwiązał sterowanie grzałką elektryczną zasobnika CWU.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie tak. W ATW jest zacisk PE , skoro grzałke podpinasz pod 17-18 to jest też PE kabelek 3x2,5 i po sprawie. Co do zacisku 11-12 nie podpinaj dogrzewacza , gdyż jest to styk sygnałowy , czyli podajesz sygnał na załączenie , ale nie podpinasz urządzenia. 

Jesli chodzi o wczesniejszy post, no tak, jest to dogrzewanie CWU,  gdyż piorytetem jest CWU w cyklu pracy O i CWU pompy , moje przeoczenie instrukcji...  ? Spokojnie można podłaczyć grzałke , ta czarna kostka z 4 podłaczeniami  ? to stycznik na załączenie tej grzałki. Oczywiście , tak jak w instrukcji jest napisane, osobne zabezpieczenie na ATW i jesli chcesz podłączyć grzałe, to musi być odpowiednie zabezpieczenia . Ja mam zabezpieczenie nadpradowo różnicowe 10 A ,

Edytowane przez piątrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 30.05.2021 o 20:31, piątrek napisał:

Co do zacisku 11-12 nie podpinaj dogrzewacza , gdyż jest to styk sygnałowy , czyli podajesz sygnał na załączenie , ale nie podpinasz urządzenia. 

To stwierdzenie poparte wiedzą, czy przypuszczeniami ??

Wszystkie dolne zaciski w ATW-A01 są wyjściami, co doskonale widać po strzałeczkach na rysunku powyżej. Na stykach 11-12 pojawia się napięcie 230V w momencie, jak logika sterowania uzna, że pompa nie daje rady. Mam pod te zaciski podłączony stycznik, który włącza grzałki (łącznie 8kW).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.06.2021 o 23:36, JaxTeller napisał:

To stwierdzenie poparte wiedzą, czy przypuszczeniami ??

 

Wiedzą. Nie napisałem ze jest to styk beznapięciowy, lecz sterujący urządzeniem (jesli chcesz inaczej :wyjście sterujące) to po pierwsze. Po drugie : nie masz nic przeciwko temu aby kol. Marek podpiął bezpośrednio pod wyjście 11-12 dogrzewacz?  Po trzecie : wszystkie zaciski parzyste począwszy od 6 są zwarte czyli jest to zacisk neutralny a nieparzyste zaciskami sygnałowymi sterującymi o potencjale 230 VAC.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.05.2021 o 11:02, Witek-z-Ulicy napisał:

,,, Układ załączania dogrzewacza możesz zrealizować w taki sam sposób, w jaki producent  modułu sterowania ATW-A01 rozwiązał sterowanie grzałką elektryczną zasobnika CWU.  

 

W dniu 30.05.2021 o 20:31, piątrek napisał:

,,, Co do zacisku 11-12 nie podpinaj dogrzewacza , gdyż jest to styk sygnałowy , czyli podajesz sygnał na załączenie , ale nie podpinasz urządzenia. 


Kolego @piątrek przeczytaj jeszcze raz z uwagą to co poprzednio napisałem i w tym poście zacytowałem.
Układ załączania grzałki dogrzewania CWU jest wysterowany przez port CN9.

Do podłączenia grzałki dogrzewania CWU nie ma przewidzianego w module ATW-A01 zacisku PE. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Port CN9 zarządza załączaniem wyjścia na grzałkę CWU z wyjściem na styk 17 i 18 oraz PE. Można pod te styki podłączyć grzałkę CWU bezpośrednio max 3kW. 

Styki 11 i 12 dają sygnał niskoprądowy 230VAC w celu uruchomienia zewnętrznego źródłą ciepła na potrzeby CO. Nie wiem jaka obciążalność, ale standardowe użycie tych styków to podłączenie poprzez przekaźnik z cewką na 230VAC grzałek lub zwieranie beznapięciowe styków na jakimś piecu. 

Wyciąg z instrukcji o tym: 

Cytat

W trybie ogrzewania, gdy jednostki są włączone
przez ponad 1 godzinę, szybkość wzrostu
temperatury wody wynosi mniej niż 0,1°C/min, a
temperatura jest niższa niż ustawienie temperatury
wody 3°C, wysyłany jest sygnał 220 V.
Pomocniczym źródłem ciepła może być
nagrzewnica elektryczna lub piec gazowy.

 

 

5 godzin temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Do podłączenia grzałki dogrzewania CWU nie ma przewidzianego w module ATW-A01 zacisku PE. 

Czemu nie można użyć tego zacisku PE, który jest na płycie ATW? Ostatni z prawej na dole? Tam gdzie się podłącza zasilanie do płyty? 

Powinno podpiąć się też do niego również PE z pomp obiegowych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Port CN4 traktuj tak samo jak port CN9.
Wszystko masz nakreślone na schemacie producenta modułu ATW-A01.

34 minuty temu, kejno napisał:

,,, Czemu nie można użyć tego zacisku PE, który jest na płycie ATW? Ostatni z prawej na dole? Tam gdzie się podłącza zasilanie do płyty? 

Powinno podpiąć się też do niego również PE z pomp obiegowych. 

Moje zdanie jest takie, że producent chciał zaoszczędzić jednego grosza i zacisku PE pod grzałkę dogrzewania CWU nie zamontował (a miejsce jest).

Oczywiście możesz skorzystać z zacisku PE przeznaczonego do zasilania modułu ATW-A01.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam, 

przymierzam się do zakupu pompy ciepła, wstępnie byłem zainteresowany Haierem. Czytając wątek czy dobrze zrozumiałem, że nie posiada termostatu pokojowego w sterowniku? Jest możliwość podłaczenia takiego termostatu, który właczy/ wyłączy pompę? Dzięki za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po Waszych doświadczeniach pompa warta jest swojej ceny czy raczej zainwestowalibyście w inną markę?

 

Edytowane przez qprmark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.09.2021 o 22:41, qprmark napisał:

Po Waszych doświadczeniach pompa warta jest swojej ceny czy raczej zainwestowalibyście w inną markę?

 

Dla mnie ok, dla kogo innego i przy innych warunkach może i nie. 

18 minut temu, thandi napisał:

Witajcie. Ktoś może wie gdzie jest zamontowana dodatkowa grzałka w pompie 8kw? Chce ją zasilić z osobnej fazy i nie wiem gdzie jest.🙃

Nie ma fabrycznie dodatkowej grzałki w tej pompie. Skąd to wyczytałeś? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.