Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Smola w piecu masakra


Danielo8319

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam piec Defro Komfort eko 15 kw, mam problem od 2 tyg wcześniej paliło się normalnie a palę od listopada, nowa instalacja. Węgiel cały czas kupuje od jednego dostawcy najlepszy jaki ma za tonę 960 zł ostatnio dostałem od niego 20 worków niby ten sam (tak twierdzi) cena ta sama z wyglądu taki sam, ale zaczęły się problemy najpierw zgasło mi w piecu po 2 dniach ( jest to nowy dom i nie ma mnie w nim na co dzień) napalilem i wszystko było ok temperatura 55C ( wcześniej cały czas taka była i nic się nie działo) i stało się wyjechałem w trasę na 2 tyg i Sąsiad co mi tam zagląda twierdzi że 3 razy zgasło dzień po dniu, a ostatniego dnia wszystko w smole jakąś masakra. Jest to mój pierwszy taki piec i cały czas się uczę, i nie bardzo wiem co z tym zrobić. 

image000000_01.jpg

image000000.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz spójrz w instrukcje (chociaż tam z boku chyba też jest naklejka) jaka ma być temperatura zadana i jaka powrotu, to raz.

Drugie, co ile dni czyścisz kocioł i ile metrów opalasz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40

Wyczyść to w miarę dokładnie i obecny groszek usuń z zasobnika. Kup dwa worki nowego z innego składu i sprawdź. Warto też zajrzeć do czopucha i komina czy się czasami nie przytkało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na tą ilość smoły, która może wskazywać na zbyt dużą moc kotła, ew. zbyt niskie temp na kotle. sugerował bym zakup niskokalorycznego eko-groszku. na próbę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma że jak kupujesz groszek tej samej firmy to zawsze będzie taki sam złoża są lepsze i gorsze

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, eliks napisał:

To teraz spójrz w instrukcje (chociaż tam z boku chyba też jest naklejka) jaka ma być temperatura zadana i jaka powrotu, to raz.

Drugie, co ile dni czyścisz kocioł i ile metrów opalasz? 

Hej, czyszczę wszystko do zera raz w tyg, nawet odkurzacz sobie kupiłem rurę dorobiłem i wszystkie przewały, do zera. Ogrzewam 120 m ale podłoga na dole praktycznie nie grzeje jest na 20C ustawiona, grzejniki do góry tak od 1,5 do 2.5, w instrukcji było że powrót ma być minimum 45 u mnie jest tak 47C. Wcześniej nie było takiego problemu dopiero Tera wyszło, kazałem piec wyłączyć i w sobotę wracam to zobaczę co tam się stało. Ja naprawdę staram się trzymać w piecu wszystko na tip top. 

 

Może macie rację co do groszka, mam jeszcze 4 worki tego co zawsze paliłem i nim rozpale zobaczę co będzie ale to dopiero w przyszły tyg jak wrócę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wystarczy korekta ustawień sterownika, tu jednak zbyt wiele nie pomogę, bo to nie jest moja mocna stroma, niemniej ostatnio zrobiło się cieplej i kocioł po prostu produkuje za dużo energii, której dom nie jest w stanie odebrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł się po prostu odstawia i nie może się odpalić po długim postoju. Parametry czuwania bo to defro i Tech algorytm oparty na małym spalaniu w oparciu o czuwanie. W postoju nabroi czadząc się. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem podobny osad w kotle jak dodawalem do mojej mieszanki za duzo mialu

Dawalem 1/3

Teraz 1/6 i jest oki


Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, mkaczko napisał:

Mialem podobny osad w kotle jak dodawalem do mojej mieszanki za duzo mialu

Dawalem 1/3

Teraz 1/6 i jest oki


Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka
 

A ja nic nie daje miału,  narazie tylko przychodzi mi pomysł by wsypać ten groszek co zawsze dawałem mam jeszcze parę worków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pospisz napisał:

Kolego @gilal do dzieła tylko Ty możesz pomóc. 

Spokojnie. Tu koledzy już prawią :)

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Danielo8319 napisał:

A ja nic nie daje miału,  narazie tylko przychodzi mi pomysł by wsypać ten groszek co zawsze dawałem mam jeszcze parę worków. 

Witaj

Na sam początek doprowadź kociołek do porządku :)

Ustaw zadaną kotła na minimum 60° (ja bym dał na (63°-65°)

 

Sprawdź czy dysze palnika (otwory) są drożne (bo wygląda, że za mało powietrza chyba, że to w podtrzymaniu tak smoli)

Standard to sprawdzić czy moc palnika jest odpowiednio ustawiona do kotła.

Od razu standardowo obniżyć moc na 80%

Rozumiem, że palisz w PID i klapkę wentylatora masz cały czas otwartą

 

 

 

1 godzinę temu, pospisz napisał:

Sam się wychyliłem ale tech to dla mnie jak labirynt bez wyjścia Może rozwiążemy ta zagadkę XXI wieku. 

Eeeetam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego tak zrobię jak piszesz, ale ja nie pale w pid bo tego nie mam w ustawieniach sterownik, wszystko sam ustawiam, cała zimę było dobrze. Jak Sąsiad na skeypie pokazał mi jak rozpalał to bardzo lecial czarny dym, i ogień był tak mocny i duży, zawsze był taki jak z palnika na gazie stabilny ale mocny, a teraz to jak pies z łańcucha latal wszędzie. Oczywiście wypaliło się to co było podane w palenisku piec zgasł i została ta smola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Danielo8319 napisał:

w instrukcji było że powrót ma być minimum 45 u mnie jest tak 47C.

To chyba mamy 2 różne instrukcje. Bo Defro pisze wyraźnie, mimimum 60* a zalecają 65* na wyjściu i 55* na powrocie, ale pewnie nie masz pompy kotłowej więc to jest nie do uzyskania. A zaczęło Ci smolić bo się zrobiło na dworzu ciepło i kocioł Ci się odstawia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Danielo8319 napisał:

kolego tak zrobię jak piszesz, ale ja nie pale w pid bo tego nie mam w ustawieniach sterownik, wszystko sam ustawiam, cała zimę było dobrze. Jak Sąsiad na skeypie pokazał mi jak rozpalał to bardzo lecial czarny dym, i ogień był tak mocny i duży, zawsze był taki jak z palnika na gazie stabilny ale mocny, a teraz to jak pies z łańcucha latal wszędzie. Oczywiście wypaliło się to co było podane w palenisku piec zgasł i została ta smola.

To pewnie często kocioł wchodzi w podtrzymanie tak jak pisze kolega @eliks

Sprawdź palnik (dysze nadmuchu) i ustawienia nadzoru. Może trzeba częściej lub mocniej dmuchnąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moz i tak ciepłej się zrobiło i problem się zrobił, co prawda że często idzie w potrzymanie tak na 25 min potem z 10 min pracy i znów potrzymanie. Co do powrotu to nawet specjaliści w sklepie gdzie kupowałem zalecali. Mo minimun 45 C, to mój pierwszy sezon na takim kotle więc może masz rację ustawie go Teraz jak wrócę na 60 C 

 

A jeszcze pytanie, ten czujnik spalin to warto dokupić, bo ja go nie mam a ci co mi zakładali twierdzą że nie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt duża moc palnika ustawiona. Tak jak piszesz więcej stoi niż pracuje. Zrobiło się cieplej i więcej kociołek stoi.

Podawać mniej, a częściej. Dobrać odpowiedni nadmuch do nowego (zmniejszonego) podawania oraz przerwy tak aby trochę dłużej palnik pracował, a mniej stał

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A była czyszczona komora powietrzną pod palnikiem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z którego roku jest ten kocioł że ster nie ma pida , jaki wiec posiada?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł ma PiD i czujnik spalin w komplecie. Jest w gnieździe na tylnej ścianie kotła, z przewodem w białym oplocie. Mam taki sam model i widzę, że tu jest gruba katastrofa-nie ma powietrza w kotłowni, niedrożny komin, grube błędy montażu lub naprawdę gruntownie zepsute nastawy. W menu użytkownika to brakuje zakresu regulacji korekty powietrza, by w ogóle pojawiła się tłusta sadza, a co dopiero smoła.

Co to jest ten biały glut na retorcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.