Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Okresowe Podgrzewanie Wody W Bojlerze - Piec Z Podajnikiem


robertokot25

Rekomendowane odpowiedzi

dzieki za odp.  to będziemy testować.

Wrzucę może ze 2 wiaderka, zważę wegiel i zobaczymy na ile to starczy z ciekawości.

Dochodzi jeszcze jedna istotna rzecz,  pompa cyrkulacyjna,  ona może też sporo wychładzać wodę CWU w zbiorniku bojlera.

Bez pieca mam ją wyłączoną.  Ewentualnie mogę ją uruchomić przy włączonym ale wygaszonym piecu.  Też jest taka możliwość. Druga sprawa to jak ustawić pompe cyrkulacyjną ? 

Zastanawiam się czy lepiej ustawić 5min pracy i 5 minut przerwy pompy cyrkulacyjnej czy może krótsza praca a dłuższe przerwy.   Musze potestować jak szybko woda stygnie i ile potrzeba czasu pracy pompy żeby przepchnąć zimną wodę.

 

Swoją drogą 6zł dziennie to bardzo dużo,  rachunek za 30dni wyszedłby 180zł.

Ja grzejąc wodę w mieszkaniu ale przy mniejszym bojlerze płaciłem 120zł i to za całe zużycie prądu w mieszkaniu razem z bojlerem.

Cięzko mi to sprawdzić teraz bo jeszcze nie miałem rachunku za energię, który i tak będzie dopiero zweryfikowany za pół roku bo teraz to przyjdzie prognoza którą zresztą sam ustaliłem na 100zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzanie elektryką takiego bojlera to koszt ok 6-7zl/dobę a węglem to nie wiem, musisz policzyć sam.

Kocioł z podajnikiem 1,50-1,80 zł doba zasobnik 300L x 4 osoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł z podajnikiem 1,50-1,80 zł doba zasobnik 300L x 4 osoby.

to w zimnej wodzie sie kąpiesz ??? no w sumie lato to można

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow 2 kg grochu na dobę lub nawet mniej, super oszczędny piec masz :)

Ne używam latem samego grochu ,mieszam 50/50  rusek z miałem.Taka mieszanka pozwala na wykluczanie cyklów podtrzymania do minimum .

 

Może kolega ma groch czeski lub  z bieda szybów - to wtedy te 1,8zł byłoby możliwe

groch rusek i miał pewnie też ruski po 400zł  

 

Czasami podjadę pod tartak ,ekogroch pięknie się pali również w domieszce z trocinami liściastymi ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ne używam latem samego grochu ,mieszam 50/50  rusek z miałem.

 

groch rusek i miał pewnie też ruski po 400zł  

Trza było tak od razu - wsio jasne....ja robię testy (watomierz do bojlera (140L), później zrobię zasyp grochem i luknę na ile styknie), ale mi się widzi że grzanie CWU grochem (około 900zł/tona) będzie drożej niż prądem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to w zimnej wodzie sie kąpiesz ??? no w sumie lato to można

:D niezły dowcip 

Trza było tak od razu - wsio jasne....ja robię testy (watomierz do bojlera (140L), później zrobię zasyp grochem i luknę na ile styknie), ale mi się widzi że grzanie CWU grochem (około 900zł/tona) będzie drożej niż prądem....

A po co Ci wysokokaloryczne paliwo na lato i tak niewiele z niego wyciśniesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ne używam latem samego grochu ,mieszam 50/50  rusek z miałem.Taka mieszanka pozwala na wykluczanie cyklów podtrzymania do minimum .

 

groch rusek i miał pewnie też ruski po 400zł  

 

Czasami podjadę pod tartak ,ekogroch pięknie się pali również w domieszce z trocinami liściastymi ,

to i tak z tego wychodzi że ze duzo wody nie uzywasz no ale jak tam mieszasz i się pali to te 6-8kW wyciągniesz za te pieniądze na dzien

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie tutaj dowod ze mozna tanio grzac, i to kalorycznym groszkiem https://esterownik.pl/statystyki/1337 , co prawda to nie moj sterownik ale mysle ze sasiad zamiedzy sie nie obrazi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby u siebie zagrzać wodę - zasobnik Biawara 300l temp końcowa 50C potrzebuję 2,5- 3kg pelletu po 0,94zł/kg czyli nie przekraczam 3zł + 1,2 kWh prądu na tydzień

grzeję raz na dobę , Mam połączone obie wężownice więc grzeję praktycznie cały zasobnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sambor

 

Aby u siebie zagrzać wodę - zasobnik Biawara 300l temp końcowa 50C potrzebuję 2,5- 3kg pelletu po 0,94zł/kg czyli nie przekraczam 3zł + 1,2 kWh prądu na tydzień

grzeję raz na dobę , Mam połączone obie wężownice więc grzeję praktycznie cały zasobnik.

czyli spalasz tylko niecałe 0,5kg na dobę? dobrą garść

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sambor

 

czyli spalasz tylko niecałe 0,5kg na dobę? dobrą garść

 

Grzeję raz na dobę - tu decyduje automatyka kotła, przeważnie miedzy 17-19 kocioł startuje i pracuje ok 1-1,5h , nastepnie przechodzi w stan spoczynku.

W kotłach na pellet podczas okresów spoczynku - zużycie paliwa jest zerowe - kocioł ma zapalarkę i nie potrzebuje podtrzymania 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ustawione że wodę o temp 50C mam otrzymać codziennie na godz 20 - czyli na wieczorne kąpiele itp, rano mam w zależności ile poszło wody temp w zasobniku 38- 45C , przed grzaniem 32- 37C

Sam kocioł w momencie końca grzania ok 60C a przy starcie ma 29 -33C - czyli przez 24h wychładza się do tej temp , pojemność wodna kotła ok 75l.

Kocioł ma dodatkową izolację z wełny mineralnej 10cm, bez tej izolacji wychłodzenie kotła było do temp ok 5C niższej czyli 24-28C.

Teraz dodatkowo zaczełem wyłączać całkowicie kocioł po za okresami grzewczymi - w stanie uśpienia pobierał ok 25W, 

Z tego tytułu powstają oszczędności rzędu 16,5kWh/msc czyli ok 9-10zł, może nie majątek ale zawsze. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Cyrkulacji brak. Na szczęście mam małą instalację i  w dodatku wszystko w "kupie" ^_^ , stąd też zapewne dość małe straty na "przesyle". Bojler stoi w piwnicy obok kotła. Dokładnie nad bojlerem na parterze mam brodzik od prysznica, obok umywalkę a przez ścianę z łazienką zlew kuchenny. Pod prysznicem ciepła woda pojawia się prawie natychmiast po odkręceniu kranu w pozostałych punktach, chociaż odległość na rurach jest większa o około 3 m trzeba czekać wyraźnie dłużej, chociaż też krótko. Mam na wyjściu z bojlera założony przepływowy podgrzewacz wody na wypadek gdyby zabrakło jej z bojlera i trzeba przyznać, że te dwa - trzy metry więcej rur dla niektórych punktach odbioru da się już odczuć w temperaturze wody, przy krótkim jej używaniu. Tak sobie myślę, czy nie warto by było zastosować możliwie jak najcieńszych pexów do doprowadzania do kranów ciepłej wody z bojlera. Przecież otwory w głowicach kranów są i tak średnicy max 8-10 mm, wiec i przekrój rury nic tu nie zmieni byle był nie mniejszy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   ,,,, Tak sobie myślę, czy nie warto by było zastosować możliwie jak najcieńszych pexów do doprowadzania do kranów ciepłej wody z bojlera. Przecież otwory w głowicach kranów są i tak średnicy max 8-10 mm, wiec i przekrój rury nic tu nie zmieni byle był nie mniejszy ?

 

Zapewne nie jest to takie proste.

 

Otwór w głowicy kranu należy traktować jako, hydrauliczny opór miejscowy. 

Natomiast rury należy traktować jako hydrauliczny opór liniowy, a on zależny jest miedzy innymi od długości odcinka linii, średnicy wewnętrznej rury, chropowatości ścianki i szybkości przepływu medium.

 

 

To tyle w skrócie, co zdołałem się nauczyć bywając na forum. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie ze względu na opory liniowe w rurze musiałem dać na zasilanie CWU i ZW rury PP50 - dopiero wtedy działał w miarę prawidłowo natrysk w kabinie kąpielowej, a taka rura ma swoją powierzchnię przez którą, pomimo izolacji Tubolit Armacela o grubości 30mm, ucieka ciepło a cyrkulacja też robi swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

       U mnie najdalszy punkt to jakieś 5-6 metrów od bojlera, myślę że rura o średnicy 12 mm spokojnie by wystarczyla, cisnienie w instalacji 4 atm. wodociąg, jak własny hydrofor to od 1,5 do 3,5 atm.. Co do oprów punktowych to calowa mufa z gwintem zewnętrznym na wyjściu z kotła skutecznie psuje mi grawitację w co., chociaż reszta instalacji poprowadzona po bożemu ( słuszne przekroje) :unsure: ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to i tak z tego wychodzi że ze duzo wody nie uzywasz no ale jak tam mieszasz i się pali to te 6-8kW wyciągniesz za te pieniądze na dzien

Zasobnik 300L ładowany grawitacyjnie , 4 osoby co dnia a nawet 2 razy dziennie szybki  prysznic ,u mnie wodę się używa ,to zasługa taniego opału .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.