Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Okresowe Podgrzewanie Wody W Bojlerze - Piec Z Podajnikiem


robertokot25

Rekomendowane odpowiedzi

A cyrkulację CWU masz? - ja niestety mami dużą instalację rozprowadzającą - ok 23m w jednym kierunku.

cyrkulacja 5 min i 25 min przerwy

Mam cyrkulację co 30 min (w nocy śpi) i wymiana  aż osiągnie temp ,ustawioną (termostat).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza doba z podłączonym watomierzem pod bojler 100L (wcześnie błędnie podałem litraż) minęła (grzałka 2000W, Elektromet WGJ-S 100 KOMBI, rocznik 2006) : zużycie to 7kW więc około 4zł, zobaczymy jak wyjdzie na dystansie kilku dni... z CWU korzystają 4 osoby dorosłe

 

ps. czy wykręcenie grzałki i wyczyszczenie jej z osadu/kamienia może podnieść jej sprawność (mniej zużytego prądu)... od 8 lat nie było nic ruszane...

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jakby wyszła ta grzałka z 250 litrowym ocieplonym bojlerem? Ja miałem testować na ekogroszku i dać znać jak wyjdzie, ale dziś miałem wolny dzień a drewna tyle w piwnicy mam ze nie miałem sumienia. Wrzuciłem dwie deski i bojler szybko się zagrzal do 50 stopni. A później do 60 ale tu juz trochę trwało. zmieniłem sobie tryb letni na pompy rownolegle, zakręcilem w rozdzielni piwnice i poddasze a na parterze zostawiłem tylko kaloryfer drabinki żeby nadmiar ciepła szedł na grzejnik w lazience. Po nagraniu bojlera musiałem juz przestać palić bo tu niestety nie ma podtrzymania w paleniu drewnem hehe. Jutro rano piec pewnie jeszcze będzie letni jak znam życie. Zobaczymy ska temperatura Cwu będzie. Wcześniej grałem do max 50 stopni

post-56412-0-75194100-1407010484_thumb.jpg

post-56412-0-55673200-1407010705_thumb.jpg

post-56412-0-85600100-1407011052_thumb.jpg

post-56412-0-06467400-1407011161_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

julo23 - To jak taka pojemność to trochę kilowatów łyknie, u mnie też jest ocieplenie 7cm styro i na to skajowe ubranko, temp. wody w bojlerze około 45c, pojemność 100L, a ja się dziwiłem dlaczego tak szybko wystyga jak go jednorazowo nagrzewałem... przepalając....mała pojemność....a wydawał się taki grubawy :) a to jego ocieplenie  :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, u mnie też jest ocieplenie 7cm styro i na to skajowe ubranko, temp. wody w bojlerze około 45c, pojemność 100L, a ja się dziwiłem dlaczego tak szybko wystyga 

U mnie zbiornik w zbiorniku ,czyli zbiornik CWU dookoła oblany ciepłą wodą grzejną .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak piszecie to chyba lepiej podpalac drewnem co dwa lub trzy dni bo za sam bojler może przyjść ok 100 zł za prąd. A gdzie jeszcze indukcja, lodówka i cala reszta. Ekogroszkiem pewnie też coś koło tego by bylo...

@Sambor możesz mi jeszcze policzyć ile potrzeba energii żeby podgrzać z 40 stopni do 42 bo tak mi się grzałka zalacza. Takie 250 litrów ? Ja jeszcze spróbuję zaobserwować jak często się załącza grzalka i jak długo grzeje. Jednak jak to pisze teraz, uświadomiłem sobie ze to może być bardzo trudne do sprawdzenia i chyba trzeba to sprawdzić urządzeniem do pomiaru poboru pradu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak piszecie to chyba lepiej podpalac drewnem co dwa lub trzy dni bo za sam bojler może przyjść ok 100 zł za prąd. A gdzie jeszcze indukcja, lodówka i cala reszta. Ekogroszkiem pewnie też coś koło tego by bylo...

jak juz idziemy w taniosc to pytanie czy można zagrzac 300l wody dziennie poniżej złotówki i nic przy tym nie robiąc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No powiedzmy 4000zł a to się zwróci w ciągu min 3 lat czyli już 4 rok grzejesz CWU za darmo.

Ale najpierw 3-4 tys trzeba wydać i znowu widać jak to jest - Zgodnie z przysłowiem "bogatemu diabeł dzieci kołysze" lub "biednemu zawsze wiatr w oczy wieje"

ten kto ma kasę jest do przodu a biednemu zostanie  prąd z sieci i rachunki co miesiąc. ;)

 

Te 4 tys to dobrze zainwestowanie pieniądze gdyż odsetek na poziomie 25% rocznie to nawet piramidy finansowe już nie oferują.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak juz idziemy w taniosc to pytanie czy można zagrzac 300l wody dziennie poniżej złotówki i nic przy tym nie robiąc ?

Zejdę poniżej zeta chyba od przyszłego roku ,ciągle nie ma czasu się za to wziąć

mam 2 pomysły pierwszy ,

Kolektor wewnętrzny. 

nakłady finansowe to:

pompka energooszczędna - 300 zł

rurafi15 2x25m miedź - 330,00 zł  x2

profil ud 12x 8,20

inne pierdołki  300 zł

robocizna moja 

max 1500zł całość .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mam granitowa dachówkę. Powiedz coś więcej jak ty to widzisz ?

A te kolektory słoneczne to jaka mogą mieć trwałość? 4000 zł ale pewnie dochodzą jakieś przeglądy okresowe lub jakieś wymiany ? Słyszałem też ze potrzeba mieć bojler min. 300l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mam granitowa dachówkę. Powiedz coś więcej jak ty to widzisz ?

 

Na dwie możliwości :

podobnie jak tu  

http://www.fr13.republika.pl/budowa/Kolektor.jpg 

ale rura miedziana umieszczona w profilu od rigipsu lub na uchwytach do łat 

​grzanie bezpośrednie wody CWU jak się sprawdzi lub, pośrednie czyli zimna  woda z sieci wchodzi do tej wężownicy zamiast bezpośrednio do zasobnika  wstępnie zostaje podgrzana i dopiero trafia do zasobnika CWU ,tam osiąga wowczas odpowiednią temperaturę  .  

​Zimą wodę trzeba niestety spuścić ,chodzi o początkowe niskie koszty wykonania ,z czasem jeżeli będzie to uzasadnione ekonomicznie można pobawić się z glikolem i wymiennikiem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słaby temat ? mam grafitową dachówkę .  :rolleyes: Pomiędzy dachówką i papą jest wyższa temperatura niż w kotle .

 

Temperatura na pewno jest spora, ale to o niczym nie świadczy.

Ważne jest w tym przypadku zdolność wnikania ciepła z powietrza do wody poprzez ściankę rury miedzianej.

 

Na pewno sprawność przekazywania ciepła poprzez promieniowanie cieplne (kolektory słoneczne) jest sporo większa niż poprzez konwekcje rozgrzanego powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawił bym się w radiator ale nie wiem czy warto ,to sporo pracy tak można nawinąć na rurkę blaszkę miedzianą jak na grzejnik typu Faviera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja póki co podpalam odpadami drewna z budowy. Mam ich chyba na kilka lat, gorzej ze piecem do ekogroszku nie pali się drewna zbyt idealnie na ruszcie. A jak mi się znudzi to będę grzał prądem tylko kupie programator żeby się włączal tylko w nocy na tańszej taryfie. Ciekawe tylko czy taniej wyjdzie grzać raz w nocy tańszej taryfie raz na dobę czy na normalnej taryfie co chwila żeby się załączal na termostacie. Musze kupić miernik i to wyprobowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wyliczenia z kilku dni dla bojlera z grzałką 2000W, poj. 100L, temp. wody około 45C - zużycie dobowe waha się od 7 do 8kW, powiedzmy średnio 7,5kWx0,60 = 4,5zł x 60  dni = 270zł, nie sądzę że przy paleniu ekogrochem starczy mi 300kg na 2 miechy, a jeszcze trzeba doliczyć parę złotych na prąd do pompki, dmuchawy i motoreduktora ale nie przesądzam bo teraz sprawdzę dokładnie zużycie ekogroszku, bo nigdy tego dokładnie nie mierzyłem....
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.