Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł zasypowy z innej planety


Juzef

Rekomendowane odpowiedzi

Niemal niemożliwe jest zbudowanie kotła HG w którym nie będzie smoły na ściankach komory zasypowej, no chyba, że temp. ścianek komory zasypowej będzie wyższa od temp. skraplania się gazu drzewnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jest możliwe :) Tylko producenci uparacie stosują płaszcz wodny w komorze zasypowej, chyba tylko po  to by rdzewiał.

Możliwe jest też w inny sposób...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie przypadek, że szamot stosuje się tylko do pewnej wysokości, o tym można by pisać bez końca, dlatego ograniczę się tylko do tego krótkiego stwierdzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet z płaszczem wodnym da się zrobić by nie było na nim smoły ale producenci jeszcze do tego nie dotarli :) :) :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Ryni napisał:

To nie przypadek, że szamot stosuje się tylko do pewnej wysokości, o tym można by pisać bez końca, dlatego ograniczę się tylko do tego krótkiego stwierdzenia.

Masz tu gdzieś smołę?

Dodam że to samo drewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógł bym odpowiedzieć. A masz tam gdzieś płaszcz wodny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co, płaszcz wodny powinien zaczynać się od palnika. 

Rozgrzana szamotowa  komora zasypowa, przez pewien czas by jeszcze oddawała ciepło,  po spaleniu paliwa do wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ten blaze jest nie zły i ma izolowaną komorę zasypową ,ale ma też wadę pw,pp, p.dosusz.powinny być regulowane każde z osobna a nie tak jak jest,czyli albo wtórne bez dosuszania albo ppipw po 50% itp ,każdy dolot powinien mieć swoją regulację i wtedy by było ok,a co do budowy i działania poza powietrzem to dla mnie ma same zalety ,wspomniana komora zasypowa izolowana ,więc nie ma smoły ,tylko spiek najwyżej ,ale to nie śmierdzi ma regulowaną moc co jeśli działa dobrze jest super sprawą,no i to podtrzymanie żaru ,jeśli tylko działa ,to największa zaleta,jeśli kiedyś zmuszą mnie do wymiany mojego mpm-a lub padnie to będzie to pierwszy kocioł na liście kotłów do drewna bo drewna nigdy nie braknie ,chyba że oszołomy zakażą i tego opału

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest woda ,izolacja i blacha tak że bezpośrednio nie ma styczności z wodą a co za tym idzie komora nagrzewa się do wysokich temp. co zapobiega smoleniu ,to żółte we wnątrz to izolacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu trochę a nawet bardzo.

Najpierw dali płaszcz wodny a potem wkładkę z blachy do komory zasypowej.

Mogli odrazu dać komorę zasypową  bez płaszcza wodnego.

 

W tym Blaze można palić zręmbką, wyrobi z dopalaniem gazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Može to jest izolacja i može szamot.Wkladka w každym przypadku z niedrzewki.

Drewno,zrebke,trociny,brikiety...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Alewalneło2 napisał:

Bez sensu trochę a nawet bardzo.

Najpierw dali płaszcz wodny a potem wkładkę z blachy do komory zasypowej.

Mogli odrazu dać komorę zasypową  bez płaszcza wodnego.

 

W tym Blaze można palić zręmbką, wyrobi z dopalaniem gazu?

Płaszcz wodny po całości jest konieczny by mógł przekazywać ciepło do wyjścia wytworzone na dole nad komorą z szamotu plus wymiana z tyłu przez wymiennik rurowy

12 godzin temu, Alewalneło2 napisał:

W tym Blaze można palić zręmbką, wyrobi z dopalaniem gazu?

Pewnie można,właśnie reklama skupia się na tym że i zrębkę i trociny ,a dopalasz pewnie na max pw a dosuszające wyłączone,ewentualnie lekki przesuw w kierunku pierwotnego ,czyli pp 30% pw 70% i robisz to na oko,trzeba wyczuć  ,tak na prawdę to te powietrza już mam u siebie w mpm ,pw w otworach elementu wirowego,pp dolną klapką przez ruszta i u mnie dodatkowo klapką w środkowych drzwiach i dosuszające otworem w drzwiach zasypowych,w blaze tak samo pw idzie w gardzieli pp przy podłodze z ceramiki i dosuszające w górze komory zasypowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w kopcącym dolniaku rurę PW gdzieś 4x większą niż w mpm i tego powietrza nieraz brakuje.

Dlatego się pytam o Blaze i np. sosnowe zrębki z igłami gazuje to to pioruńsko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tam opisany ten przewod powietrza dla opalu i w wersji z lambde jest to pelno automatyzowane.Nie grzebajesz w niczym.Sen palacza.Dobre zaraz kupic nowe kanape :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BLAZE HARMONY

ROTARY PELL ECONOMIC Logo

 

Sprawność (%)

 

 

91,3

 

 

90,4

 

 

89,5

Słabe mają sprawności te kociołki na pellecie.

ROTARY PELL INDUSTRIAL Logo

Sprawność (%) 95,5 90,9 91,3 90,2 90,5

Ten 70kW jedynie nie odbiega od normy.

Hybrid BIOMASS

 

Sprawność (%) 92 92 92 91

 

Ten już lepiej wyszedł w badaniach.

Kocioł zgazowujący

BLAZE COMFORT

 

Sprawność (%) 92 92 93 94

Ten ręczny wyszedł najlepiej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ten mi najbardziej pasuje ,przez cenę i prostotę, ja nie ufam automatom typu lambda,mam rozum i oko i sam sobie poustawiam tak by było dobrze i nawet ta ich ochrona powrotu mnie nie interesuje ,tak naprawdę na grawitacji kocioł nie potrzebuje żadnej ochrony powrotu,a poprawne zgazowanie gwarantuje izolowana komora zasypowa i odpowiednia temperatura kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze coś pokombinował,  żeby łatwiej pakować opał. 

Wsypywanie czegoś w workach  to jest ok, ale wkładanie większych kawałków upierdliwe..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie mi to pasuje bo ja kostkę sosnową z wiadra wsypuję ale też myślę że trochę przesadzasz bo spaliłem już kupę drewna rąbanego które układałem a mam komorę wyższą ,węższą i mniej głęboką ,ale koszula robocza musi być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ale MPM będzie certyfikował te co obecnie stronie (10kw, 18 kw, 15kw) że się nadają do drewna, czy coś nowego stworzył? Pytam bo obecnie 14 kw jest niby do drewna i nie wiem czy oferta się poszerzy czy tylko dokumentacja trzech pozostałych DS-ów się zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z tego co wiem to mają być kotły wyłącznie na drewno. Są one robione na bazie obecnych kotłów na węgiel, ale palnik ma być wyłącznie na drewno.. Tak,że ten typoszereg mocy też chyba zbytnio zagęściłeś. To informacje  z MPM z końcówki ubiegłego roku..

Co do strony MPM to obecnie mimo usilnych prób kliknięcia w 'DS' wyświetla mi się tylko DS14...

Chyba coś będą zmieniać. Mam nadzieję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przymierzam się do zakupu Blaze Harmony. Zastanawiam się tylko czy potrzebuję 25 kw, czy wystarczy 18kw? 25kw ma większą komorę może byłby wygodniejszy w użytkowaniu?

Bufory 2000l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 2000 l bufora lepszy większy 25 kw , ja bym  wziął 18 stkę i bufor 1000 l ,pamiętaj że te kotły nie muszą pracowac z mocą maksymalna a i strefa żaru długo się utrzymuje ,więc z dokładaniem opału można się nieco spóźnić .

Wiesz już ile kosztuje i gdzie go będziesz kupować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja interesowałem się Blaze Praktik. Ceny ludziska różne podają. Ja jednak po zapytaniu bezpośrednio u producenta o Praktik 18 dostałem cenę 15,5 tys. w podstawowej wersji a kupując taki kocioł wypadałoby mieć go wyposażony w lambdę, to kolejne kilka tys. zł. ,więc odpuściłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.