Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w doborze sposobu ogrzewania


plasticfun

Rekomendowane odpowiedzi

Jak nakazuje dobry zwyczaj najpierw należy się przywitać 

                            więc....

Witam Szanownych Forumowiczów oraz Forumowiczki :-)

A teraz do sedna....

Założyłem konto na forum zakładając że tu uzyskam pomoc od bardziej doświadczonych osób.

Jestem w trakcie budowy domu obecnie jestem na etapie stanu surowego zamkniętego. Niestety od szukania i czytania w internetowych forach mam już oczopląsy i totalny mętlik w głowie jaki wybrać sposób ogrzewania domu.Szczegóły na temat ocieplenia domu są na moim profilu. 

Wynik ciepła właściwego  link:     http://cieplowlasciwie.pl/wynik/61la      Priorytetem dla mnie są  koszty instalacji i ogrzewania jak chyba dla  wszystkich  :-)  

Ja myślałem o zakupie kotła MPM DS 19kw na węgiel  oraz instalację bufora  1500l  z wężownicą CWU. w możliwie najprostszy sposób tzn.miarkownik ciągu,zawór klapowy na powrocie,zawór trójdrożny itd.(bez dmuchawy oraz sterownika)

 Lecz wciąż mam jeszcze dylemat czy to dobry wybór. Nie wykluczam innych źródeł ogrzewania -  poza pompami ciepła ,fotowoltaiki  itp. (za duży koszt jak dla mnie) i nie mam możliwości dotacji.

Byłbym wdzięczny za waszą opinię na ten temat, ponieważ macie już swoje kotłownie lub inne sposoby ogrzewania. To może pomogło by mi dokonać wyboru.

Pozdrawiam 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... Masz nieduzy dom. Swietnie ocieplony i pakujesz sie w syf weglowy? MPM dobrze sobie przemysl. Bo nie jest to kociol bez wad. Watek na forum ciegnie sie heh… od niepamietnych czasow. Jezeli ma byc tanio w kosztach ogrzewania to najtansza opcja jest w tej chwili kociol zgazowujacy drewno z buforem. Ale instalacja nie bedzie tania. Ewentualnie kociol na pellet. W domu z takim zapotrzebowaniem to pomyslalbym o gazie jezeli jest mozliwosc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak przedmówca.Gaz a potem pellet plus bufor bo bez bufora dla takiego zapotrzebowania może nie być ekonomicznie-nie ma chyba takiego kotła/palnika,który by zszedł tak nisko z mocą.

Dla gazu nie musisz mieć tak wiele miejsca jak na inny kocioł (plus bufor) a miejsca nigdy za wiele :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Visitor1230  oraz Jamjestcichy dziękuję za szybką  odpowiedź.

Niestety gazu w okolicy nie ma,jak by był to zakładałbym kociołek kondensacyjny bez zastanowienia.

Ten mój pomysł z kotłem na węgiel to tylko dlatego że mam dostęp do taniego węgla,a o kociołku MPM to przeczytałem trochę na tym forum i tak jak pisałem miałem już oczopląsy :-).Ale wiem że można liczyć na wasza pomoc w jakiś ustawieniach lub przeróbkach.

O kotle zgazowujacym drewno nie myślałem ,ale kocioł na pellet to tak i  nie daje mi to spokoju.Drogi w zakupie ale wszystko robi sam,oprócz dopełniana baniaka pelletem tylko czy jeszcze do tego bufor a to kolejny nie mały wydatek(myślałem o buforze z miedziana wężownicą CWU)  . A co powiecie na kocioł na ekogroszek bez bufora tylko zwykły bojler do wody użytkowej? Mając na uwadze to że bratowa w węglu robi :-) czy to się  kalkuluje oprócz tego że brud i smród? Pellet jak czytam to też ceny zaczynają windować do góry,chyba że to się uspokoi gdy będzie więcej producentów i większa konkurencja.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MPM jest spoko - na pewno bedzie bezproblemowy z buforem - ważne aby ci ktoś instalacje zrobił z głową tui jest podstawa - paleniem jako takim sie nie martw - 1 dobry zasyp i nagrzejesz bufor do temp 80.

JC mozna palić też drewnem i koszty idą w dół - piec działa dobrze i na tym i na tym . Na weglu ten piec pracuje bardziej bezobsługowo niż na drewnie - mozna zasypać wiaderko 10l  i zapomieć na 8h.   Na pewno nie jest to bezobsługowy kocioł jak te na ekogroszek i na gaz - ale naprawde jest czysty ,  i generalnie tani w zakupie oraz eksploatacji, ale nie zgadzam sie absolutnie ze stwierdzeniem że to syf  - pisać tak lubią osoby co nigdy go nie miały,  - a z komina nie ma zero dymu i to paląc bez bufora.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, plasticfun napisał:

Drogi w zakupie ale wszystko robi sam

A zakreć się wokół ferolli bo ktoś z tego forum kupował i mógłbyś zapytać a i cena trochę ponad 7k zł jest dosyć ok.

Pamiętaj,że jaki kocioł nie wybierzesz zostaniesz z Nim na kilka/naście lat.

18 minut temu, mikkei napisał:

MPM jest spoko

I stąd ponad 13 tysięcy postów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz  zapotrzebowanie na ogrzewanie 3kW w najwiekszy mroz.  W okresach przejsciowych odejmij od zapotrzeboowania polowe. Dodaj nawet pare % na niedokladnosci ocieplenia. I pchasz sie w wegiel? Nie szkoda zycia na szuflowanie? Powiem tak. Jezeli lubisz sie " gapic w ogien" to kominek sobie postaw i bedziesz mial frajde. Zamiast wstawiac MPM-a, bufory, cuda wianki kup kociol pelletowy. Kupisz 1,5, max 2 tony pelletu do kotla ferolli albo blackstar i ciesz sie cieplem w nowym domu. Bez syfu, pylu popiolu i wiecznej udreki. Te kotly to nie sa wyroby kotlopodobne jakie oferuje wiekszosc krajowych producentow. Wiesz ile popiolu jest z dobrego jakosciowo pelletu? 0,04%

Kociol na ekogroszek? Mialem kilkanascie sezonow. Wieczny zaduch w piwnicy. Pyl weglowy wciskacjacy sie do domu. Przy twoim zapotrzebowaniu bedzie on wiecznie stal w podtrzymaniu generujac sadze.  A MPM i bufor ile kosztuje? Ferroli kupisz za 10K PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Visitor1230 napisał:

Wiesz ile popiolu jest z dobrego jakosciowo pelletu? 0,04%

Hehe, o jedno zero za dużo :)) 0,4%...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.10.2019 o 18:48, plasticfun napisał:

Witam Jestem w trakcie budowy domu jaki wybrać sposób ogrzewania domu Wynik ciepła właściwego  link:     http://cieplowlasciwie.pl/wynik/61la      Priorytetem dla mnie są  koszty instalacji i ogrzewania jak chyba dla  wszystkich.myślałem o zakupie kotła MPM DS 19kw na węgiel  oraz instalację bufora  1500l  z wężownicą CWU. wciąż mam  dylemat czy to dobry wybór. Nie wykluczam innych źródeł ogrzewania -  poza pompami ciepła ,fotowoltaiki  itp. (za duży koszt jak dla mnie) i nie mam możliwości dotacji.

Na takie zapotrzebowanie, bez gazu na działce, najtańsza jest pompa ciepła powietrzna, pampy powietrzne są niższych cenach .  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Jamjestcichy napisał:

 pellet plus bufor bo bez bufora dla takiego zapotrzebowania może nie być ekonomicznie-nie ma chyba takiego kotła/palnika,który by zszedł tak nisko z mocą.

To tak nie działa.Przykładowo na zaworze termostatycznym dajesz maksymalną dopuszczalną temperaturę w podłogę a resztę roboty wykonuje termostat pokojowy który  wyłączy kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Visitor1230 napisał:

Ferroli kupisz za 10K PLN.

Nie wiem jaki kocioł (model) masz na myśli,ale wczoraj widziałem kocioł ferroli za 7.200zł

5 godzin temu, Animus napisał:

najtańsza jest pompa ciepła powietrzna,

Powietrze-powietrze?

40 minut temu, g69 napisał:

a resztę roboty wykonuje termostat pokojowy który  wyłączy kocioł.

Rozumiem,ale przy tak małym zapotrzebowaniu ten kocioł będzie działał na zasadzie włącz/wyłącz.

No chyba,że to nie ma znaczenia dla kotła na pellet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie podłogowe to bufor.Przykładowo palnik się odpali gdy temperatura na termostacie spadnie o0,2 stopnia.Popracuje,aż podbije na wyżej o 0,2 od zadanej na termostacie i wyłączy palnik  może nawet na kilka godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie działać dokładnie tak samo. Kocioł stoi wygaszony do momentu, aż termostat pokojowy zgłasza potrzebę dogrzania domu, czyli kocioł działa na zasadzie on/off

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Benton661 napisał:

To będzie działać dokładnie tak samo. Kocioł stoi wygaszony do momentu, aż termostat pokojowy zgłasza potrzebę dogrzania domu, czyli kocioł działa na zasadzie on/off

I pewnie od samego startu spalanie jest super czyste i ekonomiczne ? Jakoś ciężko to przetrawić dla twardogłowego palacza paliw stałych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 @Jamjestcichy, moc kotła ma znaczenie w tym sensie, jak szybko będzie on  w stanie dogrzać instalację i dom po dłuższym postoju. Oczywiście praca on/off jest jedną z wielu opcji prowadzenia kotła pelletowego. Sprawdza się w niewielkich,  dobrze ocieplonych domach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, SONY23 napisał:

I pewnie od samego startu spalanie jest super czyste i ekonomiczne ? Jakoś ciężko to przetrawić dla twardogłowego palacza paliw stałych...

Nie bardzo wiem, o czym piszesz. W pracy on/off duże znaczenie ma mała pojemność wodna kotła, dzięki czemu rozgrzewa sie bardzo szybko i równie szybko jest w stanie ogrzać dom i instalację. Wiadomo, że przy rozpalaniu trochę dymi, jeśli o to Ci chodzi...

@eliks mógłby coś więcej napisać, on pali tym trybem w swojej Lagunie. Większa moc pomaga mu przy rozruchu kotła i instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Benton661

Tylko,że postój nie będzie długi bo histera 0.2°C,więc kocioł będzie (lub nie) odpalał się w kółko-tak myślę.

7 minut temu, Benton661 napisał:

Oczywiście praca on/off jest jedną z wielu opcji prowadzenia kotła pelletowego

Uchylisz rąbka tajemnicy mając na uwadze zapotrzebowanie max 4kW:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, SONY23 napisał:

Jakoś ciężko to przetrawić dla twardogłowego palacza paliw stałych...

W tym trybie (on/off) , nawet dla małego domu większa moc kotła paradoksalnie jest lepsza, nie ma to nic wspólnego z przewymiarowaniem kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Jamjestcichy napisał:

Tylko,że postój nie będzie długi bo histera 0.2°C,więc kocioł będzie (lub nie) odpalał się w kółko-tak myślę.

Tak jak pisałem wcześniej, gdy dom jest dobrze ocieplony, to postój może być długi. Zawsze można zwiększyć histerezę na pokojówce, o tyle, żeby nie tracić komfortu termicznego w domu. A że odpali się 2-10 razy na dobę, to nie ma znaczenia. Zapalarka w pelleciaku od tego jest.

W syberyjskie mrozy można przestawić go na pracę ciągłą, będzie pracował z taką mocą, jaka budynek aktualnie potrzebuje, jeśli komus ilość rozpaleń przeszkadza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Jamjestcichy napisał:

Uchylisz rąbka tajemnicy mając na uwadze zapotrzebowanie max 4kW:)

Kocioł Blackstar 12 kw potrafi modulować od 2 kW. Laguna od 3 kW. Jeśli wierzyć papierkom, kocioł na tych małych mocach działa ze sprawnością ponad 90%, więc nie ma mowy o kopceniu i wędzarni. Dopóki kocioł nie dogrzeje chaty, zmoduluje moc do tych wartości, tak długo, aż pokojówka zgłosi dogrzanie domu... To tak w skrócie, myślę że zrozumiale to wytłumaczyłem "twardogłowym palaczom paliw stałych" heheh

W skrócie: Kocioł odpala sie i grzeje wtedy, kiedy trzeba. Jak nie trzeba , stoi wygaszony i oszczędza opał :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.