Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Biopellet pro 18 kw - termostat i zawor 3D


Dejf

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, takie pytanie piec ma 1 wyjscie na c.o  zasilanie jak bedzie 2 pompa cwu i piec wchodzi w tryb grzania cwu to musi być chyba zawor zwrotny na zasilaniu za rozdziałem co/cwu czy dobrze rozumiem? No i zawory zwrotne za obydwiema pompami tak? Czyli za ta wbudowaną w piecu powinien już być zamontowany... przez producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ochrona powrotu na CWU nie jest potrzebna, dajesz pompkę na 2 bieg i duży przepływ wody przez wężownice nie da jej się dużo schłodzić

Nie dam sobie głowy uciąć ale chyba nie mam zaworów zwrotnych przy pompach. Nie mam żadnych problemów z CWU, wszystko chodzi poprawnie wg zadanych temperatur. Niepracująca pompa CWU blokuje przepływ w układzie grzania CWU i to załatwia problem

Jedyne co to przy montażu pieca wykręciliśmy tą fabryczną pompę z pieca żeby jeszcze pomiędzy nią a kotłem założyć zawór do odcięcia pompy w razie konieczności jej wymiany

Jakbym dzisiaj robił instalację drugi raz to dałbym zawór przełączający zamiast drugiej pompy - mógłbym go wtedy wysterować innym lepszym sterownikiem np i2 na trybie pracy bufora CWU korzystając z dwóch czujników - dół i góra zbiornika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który parametr odpowiada za histereze kotła? W instrukcji nic nie znalazłem.

Zastanawiam się czy przypadkiem nie wyłączyć odpalania kotła poprzez sygnal ze sterownika pokojowego. Potrafi się odpalić kilkanaście razy na dzień. Tak żeby pracowal swoim zyciem, dobił do zzadanej, modulowal, jak sterownik wlaczy pompe od podlogowki to z automatu temp spadnie, i zadziała jak powinno. Co o tym sadzicie? Spadnie wtedy spalanie? Ochrone powrót mam na 55, kociol na 70stopni. Przy 10odpaleniach na dobę to sypie pellet garsciami by czasami za chwilę się wygasic i znowu wystartowac ( niestety takie mam sterowniki, malo opcji nie mogę poszalec z opoznieniem startu kotła itd).

Jak jest u was?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

histereze musisz zmienić na sterowniku pokojowym na większą jeżeli chcesz ograniczyć ilość odpaleń

jak chodzi od sterownika modyfikuj histereze na sterowniku. Również samo umiejscowienie sterownika jest ważne

można to rozegrać inaczej - ale zależy co i jak grzejesz. Grzejniki czy podłogówka? na instalacje idzie taka temperatura jak jest na piecu czy jest obniżona jakimś zaworem mieszającym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KarolBl napisał:

histereze musisz zmienić na sterowniku pokojowym na większą jeżeli chcesz ograniczyć ilość odpaleń

jak chodzi od sterownika modyfikuj histereze na sterowniku. Również samo umiejscowienie sterownika jest ważne

można to rozegrać inaczej - ale zależy co i jak grzejesz. Grzejniki czy podłogówka? na instalacje idzie taka temperatura jak jest na piecu czy jest obniżona jakimś zaworem mieszającym?

Nie dam rady na sterowniku pokojowym zmienic bo mam dość tanie, za dużo opcji wyboru tam nie ma, tylko 0,5stopnia histerezy i tyle. A sterowniki w kaŻdym pokoju bo tak mi dobrze i wwygodnie (a raczej żonie dobrze bo sobie pyka jak się jej chce że sauna w domu).

Kociol mam na 69stopni, całość podłogowka (grzejnik w lazience tylko), na mieszaczu przy podlogowce puszczam ok 40stopni, ochrona powrotu atv 55. Ogólnie grzeje ok, spalanie przy saunie w domu ok 15-20kg na dobe, 100m2 Ale temp tak poniżej 24 nie schodze, plus w nogi ma być cieplo. Dlatego wkurzaja mnie właśnie te odpalenia. Będę miał chwile czasu to wywale odpalanie kotla ze sterownika i puszczę go luzem, tylko właśnie cchciałem wiedzieć który parametr odpowiada za histereze kotla, niech się grzeje do 70, czuwanie, jak spadnie na 55 niech startuje...

Ewentualnie jak jakieś rady i pomysły to dawaj :-) kupno drugich sterownikow odpada, jestem splukany :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest jakieś rozwiazanie na mój problem? Albo inaczej, czy duża ilość rozpalen(strzelam ok 10-15 na dobę, w zależności od wahań temp w danym pomieszczeniu) ma znaczenie i wpływ na spalanie, zywotnosc kotła itd? 

Dodam że steruje tym listwa salus z modułem sterowania pompa i kotłem, tam mam jedynie opcje włączona na 3minutowe opoznienie startu kotła. Ogólnie staram się robić tak, że podbije temp do zadanej, obniżam wtedy recznie temp o dwa stopnie i mam spokój. Jednak wiadomo, nie zawsZe mi się chce, nie zawsze pamietam o tym i  nocy gdy temp spada, to kociol odpala się, wygasza i tak w kółko. Nie jest to może jakoś super nagminne, ale zdarza się i mnie denerwuje.

Ewentualnie nie wiem, tryb krono? Jak się ma do sterowania kotlem prZez regulatory? Może tu jakieś pomysły bądź rady. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz sterowniki w każdym pokoju?

I jak to niby działa?

Załącza piec dopóki w każdym pomieszczeniu nie ma zadanej temp? I wyłącza jeżeli w choć jednym spadnie o 0.5 stopnia?

Sterownik powinien być w pomieszczeniu które najtrudniej dogrzać, a resztę pomieszczen ustawiają termostaty na grzejnikach

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie mam sterownik w kazdym pokoju. Jak pomieszcZenie jest dogrzane to zamyka się pętla podlogowki i daje sygnal do pieca. Tak samo jak spadnie temp o pół stopnia i utrzymuje się prZez 3 minuty to wlacza pompe przy podłogowce i uruchamia kociol. Bodajze steruje tym listwa salus i jakiś modul sterowania kotlem i pompa. To dziala ok, w kaŻdym pokoju mam inną temp, jestem zadowolony z tego. Tylko właśnie kwestia tych regukatorow pokojowych. Nie mają ani obniżenia nocnego, histereza tylko 0,5stopnia i jak mam wahania temp to kociol odpala się by za chwile sie wygasic bo mu sterownik taki daje sygnal.

Stąd też moje pytanie czy może go puścić luzem sam siebie niech bądź też madrze w trybie krono ustawic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia...nowy dom, nie wygrzany może jeszcze...Albo po prostu to regulatory pokojowego sa kijowe/za dokladne/zbyt mało dokładne i reaguja nie potrzebnie o te 0,5stopnia. To nie jest tak że nagle mi temp spada. Powiedzmy że nagrzalem do wieczora, rano o 4 temp spadła o 0,5stopnia, kociol się odpalił, woda jeszcze była ciepła w podlodze, więc popracowala trochę, dobilo te 0,5 stopnia w 10minut więc kociol się wygasil. Znowu temp spadla o 0,5 i tak kilka razy bo się czujnik nie może zdecydowac. Jeśli to ma znacZenie to pętle podlogowki też jakoś się przymykają stopniowo a nie od razu. 

Więc to raczej wina tych kurde czujnikow. Najprostsza metoda jaka robię to ustawiam np 24 stopnie, jak mi dobije, to znizam wtedy temp na 23 lub 23,5 i jest ok. Mam nadzieję że wiecie o co mi chodzi. Kociol moduluje pięknie, nawet jak grzeje krotki obieg to nie przegrzewa (jedynie cwu).

Najprostszym rozwiąZaniem bylyby inne sterowniki, z jakąś większą histereza, albo jakoś regulacja nocna...

Może ktoś powiedzieć jak zachowa się kociol w trybie krono przy odpalaniu z termostatu? Bedzie sie odpalal w danych godzinach tylko na sygnal termostatu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie mysle ze tu nie chodzi o te pół stopnia tylko przebicia temperatury na kotle podczas grzania podłogówki w 10 min na podłogówce nie podniesie Ci temperatury w pomieszczeniu o te 0,5 stopnia no chyba że sobie zamontowałeś czujniki temperatury podłogi wtedy to jak najbardziej możliwe. 

Krono jest nadrzędne nad termostatami - czyli w określonych godzinach nie będzie się odpalał z termostatu ale w okresie zgody na pracę będzie reagował na termostat i wtedy możesz miec znowu dużą liczbę odpalen. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jesteś pewien ze te krótkie odpalenia w czasie trwania krono sa wymuszone przez aktywny termostat?
Może jest czasem tak ze pomimo ze termostat nie zgłasza potrzeby grzania to gdy przychodzi początek czasu krono to kocioł odpala się mimo wszystko bo tak każe mu krono a po chwili się wygasza bo termostat nie jest wyzwolony?
Pytam bo w pewnych przypadkach w moim Red tak się dzieje.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, przegrzania kotła nie ma. 

Grzeje czujnik, dobil do 24. Wylaczyl się, działa. Przychodzi noc, pomieszczenie sie wychladza, spada temperatura, ale powoli jak to w podłogowce. Tutaj już czujnik wariuje jak temperatura spada. Nie wiem czy on taki ddokładny, czy co ale w kaŻdym razie czujnik temp nie może się zdecydowac czy jest w pomieszcZeniu np 24stopnie, czy jednak spadło na chwile na 23,5stopnia, pobylo sobie parę minut i jednak wzroslo do 24. I właśnie w takich sytuacjach jest problem, bo kociol się odpali, guzik nagrzeje a już się wylaczy. No ale kij, mniejsza z tym, te kilka odpalen więcej myślę że.aż tak.mu nie szkodza. To ze grzeje saune w domu też pewnie ma znaczenie, bo łatwiej utrZymać jakieś 22 stopnie, niż 24.

Mam jeszcze pytanie odnośnie temp. spalin, jaka powinna być na max mocy P5? Mam ok. 140-150, przy modulacji kotla ok. 110.

To jedno, a drugie pale pelletonem (niby certyfikowany itd) Ale mam spieki w koszyku i to dość duze, że muszę czyscic ten koszyczek raz na dzien/dwa.

Wczesniej mialem jakis no name od lokalnego dostawcy, palił się pieknie, ale smierdzial meblami, za to zero spiekow, fajny popiół.

W którą strone iść z ustawieniami? Mniej wichru, mniej pelletu? Mam Jeszcze zamonowany rck w wyczystce, ustawiony na 15kPa, bo mieszkam na zadupiu gdzie non stop wieje.

Nie posiadam zetki, ale kotlownia na parterze, okno roszczelnione, a obok garaz, drzwi z kotłowni do garażu nie mam.

Gdyby jeszcze ktoś mógł poradzic na ww problemy to byloby git.

P.S. Pulawiak- ile wizyta na serwis/sprawdzenie ustawien u ciebie kosztuje? Okolice Lublina, więc nie daleko od ciebie. (Jak mam możesz i robisz takie rzeczy jak kalibracja ustawien itd to puść jakiegoś priva, termin obojetny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.01.2021 o 10:49, Puławiak napisał:

Zetkę zrób bo inaczej pojadę wezmę kasę i każe Ci zetkę zrobić. 

krótko zwięźle i na temat, uczciwy fachowiec

 

W dniu 3.01.2021 o 01:25, arczi3333 napisał:

Mam jeszcze pytanie odnośnie temp. spalin, jaka powinna być na max mocy P5? Mam ok. 140-150, przy modulacji kotla ok. 110.

ja mam na P4 teraz 150, ale to wszystko kwestia ustawień nadmuch/paliwo. Ja mam nadmuch zero, paliwo -5

ale jak wyciągnąłem sprężyny i wyczyściłem płomieniówki to miałem nawet 110.... Po tygodniu wróciło do normy

Generalnie umiejscowienie czujnika też jest istotne i raczej jest on gdzieś w wymienniku a nie na wyjściu spalin. Rura odprowadzająca spaliny za piecem (czarna fi80 systemowa) ma temp. 75-80 stopni podczas gdy wyświetlacz pokazuje spaliny 160 stopni

W dniu 3.01.2021 o 01:25, arczi3333 napisał:

To jedno, a drugie pale pelletonem (niby certyfikowany itd) Ale mam spieki w koszyku i to dość duze, że muszę czyscic ten koszyczek raz na dzien/dwa.

Ja miałem pelleton na próbę i był ok. Też się męczyłem ze spiekami ale to na każdym pellecie z barlinkiem włącznie. W końcu dołożyłem wiatru i teraz mam z tym spokój. Płomień niby jest poszarpany, ale z tej samej dawki paliwa mam wyższą temp. spalin więc mój mały rozumek podpowiada mi że w takim układzie lepiej się pali / uzyskuje więcej energii z tej samej porcji paliwa

Też teraz praktycznie nie widać żądnego dymku z komina, a wcześniej był taki lekko siwy. Tylko pierwsze minuty po rozpalaniu ma lekko czarny kolor, ale jak się wszystko wygrzeje to po kominie nie poznasz czy w piecu się pali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.