Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Grawitacja A Zabezpieczenie Powrotu Kotla


rafallle

Rekomendowane odpowiedzi

37 minut temu, zaciapa napisał(a):

A tak z ciekawości, jeśli mam w buforze po 95*na całej objętości to co się wtedy dzieje? Domknięte się klapowy? 

Nie ma roznicy gestosci wiec jesli sie domyka to z innego powodu. Np. dlatego ze zamontowany jest w pionie i ciezar kulki domyka zawor (o ile gestosc materialu kulki jest wieksza od gestosci wody). Jesli schlodzisz bufor na dole to ciezar wody  zimnej wypchnie cieplejsza do gory i jak pokona sile ciezaru kulki to zawor sie uchyli.

To jak z balonem na cieple powietrze lub statkiem na wodzie. Balon czy statek mimo swojej duzej wagi ma sumarycznie gestosc mniejsza niz gestosc powietrza (zimnego) czy wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PioBin no mi akurat chodziło o klapowy w poziomie mam i działa dobrze, ale to nie ważne już..

Teraz wiem o co biega, bo ja zawsze rozumiałem, że ciepło idzie do góry, a to chodzi o to, że zimniejsze masy wypychają te cieplejsze bo są gęstsze.. 

Dobrze teraz rozumuje? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, dobrze.

Wazna jest gestosc (ciezar). Ciezkie wypycha to lekkie do gory.

Lekkie tez zawsze cos wazy i jest przyciagane sila grawitacji ale ze pod nim jest ciezsze to ono jest zawsze na dole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, carinus napisał(a):

@szpenio Skąd u Ciebie takie ciśnienie w instalacji? Masz dwupiętrowy budynek? Też mam instalację zamkniętą i piętro w domu, ale ciśnienie trzyma się na poziomie 0,7-0,9 bara.

Nie nie, to nieporozumienie, ja po prostu chaotycznie skomentowałem posty kol. zaciapa, który podał to ciśnienie u siebie i ja bym nie chciał mieć takiego w swoim buforze. Na razie jestem zdecydowany na układ otwarty, ale kto wie jak w końcu zrobię, gdy się dokształcę z naczyń zamkniętych 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.02.2024 o 01:33, zaciapa napisał(a):

Jest jeszcze jedna kwestia, apropo ciągu o którym pisałem na klubie, że mam za mocny i też może to być problem

A myślałeś o tym (i czy próbowałeś) aby zmniejszyć uchylenie zasuwy dopuszczającej powietrze wtórne? I czy to przynosiło efekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.02.2024 o 20:57, Matejko1 napisał(a):

A myślałeś o tym (i czy próbowałeś) aby zmniejszyć uchylenie zasuwy dopuszczającej powietrze wtórne? I czy to przynosiło efekt?

Próbowałem różne ustawienia, efektów zadowalających nie było.. Jutro będę testował przerobiony oryginał, sam jestem ciekaw efektów 🙂

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może przy robieniu instalacji komuś się przyda - widziałem film na którym autor jest zdania, iż filtry siatkowe powinny być przed zaworami termostatycznymi trójdrogowymi aby nie dostały się do nich zanieczyszczenia, a zawór trójdrogowy termostatyczny na grzejniki powinien mieć odpowiedni przepływ i że przy dużej ilości grzejników taki przepływ ma zawór z siłownikiem:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Powyższy schemat z poprzedniego postu dot. połączenia krzyżowego dwóch buforów, pojawia się też na dyskusji na forum muratora pod tym linkiem:

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?147321-Piec-100-bufor%C3%B3w-i-grawitacyjne-zabezpieczenie/page5

 

Może komuś się przyda więc wrzucę znalezione w internecie filmy z kanału youtube MakGajwer o jego instalacji centralnego ogrzewania gdzie grawitacyjnie działają bufor, kocioł 5 klasy, boiler CWU i kaloryfery.

Co ciekawe autor podaje temperatury w poszczególnych częściach instalacji i to w zależności od tego czy działa ona grawitacyjnie czy na pompce, ale nie jestem pewien czy mierząc temperaturę powrotu zimnej wody z bufora do pieca odczekał aby po zamieszaniu wody w buforze przez pompki cyrkulacyjne bufor się w pełni rozładował a potem grawitacyjnie ładował.

Tutaj zrzut ekrenu ze schematem instalacji z filmu (podejrzewam, że schemat nie uwzględnia faktycznych spadków):

SchematMakGajwera.thumb.png.7c20e7857474237ee398df01b91e6982.png

A tutaj filmy o jego instalacji (w filmie pt. Uzupełnienie do filmu: Działający grawitacyjnie piec 5 klasy. jest schemat):

 

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.