Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór kotła na pellet


Kwiatonator

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

z racji, iż jestem nowym użytkownikiem forum chciałbym się z każdym serdecznie przywitać.

 

Od kilku dni wertuje forum w poszukiwaniu najlepszej dla mnie opcji ogrzewania, a te forum jest dla mnie jak biblia. Co ogrzewam?

Budynek dwu rodzinny po starej szkole, w województwie opolskim.  Posiadam całe pierwsze piętro około 97m2, wysokość sufitu 3m dom nie ocieplony ogrzewanie tylko grzejniki. Pod mną lokal ogrzewany, nad strych nieogrzewany. Według ciepło właściwe potrzebuje piec 17 kw ale moim zdaniem to przesada, przecież mróz -20 stopni nie trwa przez całą zimę, a przy temperaturze 2 stopni pokazuje, że potrzebne 7 kw. Piec podłączony umieszczony w piwnicy, byłby do starego ceglanego domu, fajnie gdyby w lato ogrzewał również CWU, ale nie jest to wymóg konieczny, ponieważ mam drugi bojler w mieszkaniu (na prąd)

Przymierzam się do pieca 12 kw, mieszkam razem z dziewczyną i nie potrzebuje w domu 25 stopni, najlepiej czujemy się w temperaturze 19 stopnia a po za tym nie mam potrzeby ogrzewania całego domu. Już od 14 dni problem wyboru pieca spędza mi sen z powiem tyle opcji tyle różnic a mnie to niestety niezbyt wiele mówi. 

Zastanawiam się nad piecem:

1 KOCIOŁ SZTOKER BIO 12 KW PIEC NA PELLET https://allegro.pl/oferta/kociol-sztoker-bio-12-kw-piec-na-pellet-7915041211?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_bathroom-heating_ogrzewanie&ev_adgr=Ogrzewanie&gclid=Cj0KCQjw1PSDBhDbARIsAPeTqrd-UTbY9sLAl2uEO1Vt2WD0182WvuzqjG7P40p_VW40RHSf90CISM4aAoBHEALw_wcB

wymiennik poziomy ale nie widzę problemu w wyczyszczeniu wymiennika, palnik dla mnie zagadka, chociaż w DTR jest opinany. Zastanawiam się nad nim ponieważ był polecany przez @Puławiak

2

 Kocioł na pellet EKO GREŃ EG-PELLET MICRO 12 kW https://allegro.pl/oferta/kociol-na-pelet-eko-gren-eg-pellet-micro-12-kw-8951353217?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24

wyminik pionowy, palnik również zagadka i w DTR nie jest opisany

3

Ferroli Bio pellet premium https://allegro.pl/oferta/kociol-ferroli-biopellet-premium-12-kw-9670928086?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_bathroom-heating_ogrzewanie&ev_adgr=Ogrzewanie&gclid=Cj0KCQjw1PSDBhDbARIsAPeTqrdgiVazNfMDvwVjvfm8ERMoDR7bF7M7gUCRayr0tNnCtMM8o5bbMJkaAuRrEALw_wcB  ogólnie kocioł okej wydawałby się najlepszą opcja gdyby nie to, że na tym forum naczytałem się wiele złego o nim.

4

kozlusan lidia compact  mini15 kw https://499.pl/pl/p/Kozlusan-Lidia-Compact-mini-15kW/7828?utm_source=ceneo&utm_medium=referral jeszcze się z nim nie zaznajomiłem, ale na pierwszy rzut oka wydaje się okej.

Kocioł na pelet pellet Biawar Pellux Compact 12 kW https://allegro.pl/oferta/kociol-na-pelet-pellet-biawar-pellux-compact-12-kw-10573437970?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24

to wydaje mi się najlepsza opcja, ale mieści się w mojej górnej granicy, wolałbym coś taniej i tu odrazu do @eliks, wolałbym wydać trochę więcej na kocioł, ale muszę nieco ciąć wydatki, bo w perspektywie wymiana dachu.

 

Nie zależy mi na dużym zasobniku na pellet, zależy mi na dobrym serwisie w razie wystąpienia awarii,  w prostocie użytkowania. Możecie mnie wziąć za typowego Kowalskiego, który chce żeby piec był długo i bezproblemowo użytkowany. Nie widzę przemożnej potrzeby by piec sam się czyścił, ja z chęcią zrobię to sam (raz na tydzień oczywiście), automatyczne czyszczenie uważam za bajer, a nie konieczność. Chciałbym wydać na piec do 12 tyś, najlepiej 10k, ale jak pisałem wzrost ceny musi być adekwatny do bezawaryjności, ewentualnie szybkości serwisu

 

Piszę tu dlatego, ponieważ jest tu wielu ludzi o ogromnym doświadczeniu, którzy chętnie się nim dzielą. To niewątpliwie zjawisko, które w dzisiejszych czasach jest deficytowe. Fajnie, że jest takie miejsce i tacy ludzie, którzy bezinteresownie pomagają innym. Chwała Wam za to!!!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych co podałeś Ferroli, Biawar. Wkład obowiązkowy. 

A może piecyk na pellet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem otwarty na wszystkie opcje tylko czym się różni takowy piecyk od kotła?

 

Moj sąsiad co mieszka podzemna ma piec z Sas, ale czytałem że ma wymiennik poziomy kosztuje około 11k informacji od sąsiada mam niewiele bo ma 90 lat i interesuje go żeby ciepło było. Z racji że chciałbym przy oszczędzić wydaje mi się że sztoker bio bylby ciekawszy niż Sas. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piecyk możesz zamontować w mieszkaniu, co prawda zasobnik mały ale fajnie wygląda i stwarza niezły klimat. Koszt takiego piecyka około 9500 zł na 8%.

 

piec-na-pelet-edilkamin-milla-h-12.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał ktoś styczność z produktami sztoker / pereko?
Cena (jeszcze) całkiem fajna, wersja 12kW ma nawet pare litrów pojemności (kompakt to trochę nieporozumienie).

Ciekawe jak palnik się sprawuje i czy nie trzeba go co chwile czyścić - z drugiej strony ferroli działa podobnie.
Mam uraz do sterownika Cobra, ale w wersji z Mini-sterem może  to być opcja.

@Pieklorz - wiesz coś o tych kotłach? Czy są jakieś problemy? Tam chyba zbytnio nie ma co się psuć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztokera bio miałem okazję kilka razy widzieć w kotłowni i na stanowiskach w firmie Komiz

Mam tez podgląd do pracującego kotła u znajomego na tym palniku. Dobry pellet spala w pyłek a gorszy - tu trzeba co jakiś czas usunąć ręcznie figurkę z koszyczka paleniska.

 

Palnik stosowany w kotłach Sztoker Bio Komiz oraz w PerEko

 

Sam akurat pracuję na SVce z zapalarką, od 11stycznia opalanej pelletem. To jest palnik, który tego syfnego pelletu potrafi się pozbywać, wyjeżdża niska kluska, która się obłamuje i spada do popielnika. Sam akurat katuję go takim no name pelletem. Pierwsze 3dostawy to był 8mm i 6mm rejon Kępno, BigBagi cena rewelacyjna, ale 6mm kichowaty. Teraz druga dostawa od lokalnego producenta workowany po 15kg, całkiem przyzwoity 8mm po 600zł tona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wreszczcie coś konkretnego o tych kotłach.Dodam jeszcze,że jak kupowałem pereko to sprzedawca mówił że lepiej współpracuje z mini sterem ,ale jeszcze mam nie podłączony kociołek do instalacji.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kusi mnie ten sztoker, prosta konstrukcja ma dla mnie duże znaczenie. Piecyk odpada, nie wyobrażam sobie targanie pellet u na 1 piętro. Zamierzam palić do rum pelletem od piechoty, nie zamierzam oszczędzać na paliwie. 

A ma ktoś może jakieś doświadczenia z serwisem, są jakieś problemy? Przeraża mnie wizja że w zimie coś się zepsuje i nie będą chcieli przyjechać lub wogule nie odbiorą telefonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następne pytanie co do podłączenia kotla z zawotem czwordrogowym. Czy taki zawór ma siłownik? I czy siłownik obsłuży sterownik kotła. Założę jeszcze ochronę powrotu. 

Pytanie odnośnie komina. Fachowa to się czok nazywa. Mam komin i od tego komina idzie pod kontem przewód dymowy wtory łączy Konin z czopuchem. Mogę przez to spodziewać się jakiś problemow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.