Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Eko Kmfort PZ 15KW - wysoka temp. podajnika po przejściu z miału na ekogroszek


kurakk

Rekomendowane odpowiedzi



...
Parametry mocy: Min praca podawania 2 Max praca podawania 5 Min przerwa podawania 35 Max przerwa podawania 60 Min wentylatora 19 Max wentylatora 24 Min obroty 80 Max obroty 290 Dla 100% PID mamy 5 podawanie i 35 przerwa.


Witam

Moc mniejsza ma to sens ja mam

Palnik 25 kw moc minimalna palnika 15 kw
Kociol 25 kw

Ustawione na 15 kw

Pytanie tylko jak to sie bedzie zachowywac kiedy
Wymiennik ma moc 15 kw a palnik minimm 15 kw a moc ustawiona ponizej minimalnej palnika

Na pewno warto sprobowac

Mnie natomiast nurtuje parametrb
Min wentylatora 19 gdzie max to 24
Min obroty 80 gdzie max obroty 290

Moze warto oba te parametry zmniejszyc bo ustawiona jest minimalna moc na 1% to troche jest rozrzut

Aczkolwiek zaczekajmy jeszcze na efekt wczesniejszych zmian zeby kolega nie mial karuzeli w kotlowni

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te parametry dmuchawy są w zależności czy pali się w PID z włączonym halotronem nadmuchu(turbinka,przepływomierz), wtedy reguluje się parametrami  min obroty/max obroty. Przy wyłączonym halotronie (brak przepływomierza) parametry na  jakie będzie reagowała dmuchawa to Min wentylatora/Max wentylatora (w sterowniku nazywa się to u mnie (min/max wentylator roboczy). Więc dla PID 1% mamy 80 (nie wiem ale chyba obr/min) a dla 100% mamy 290. Można zmniejszyć te 80 wtedy będzie mniej powietrza na minimalnej pracy PIDa tylko czy powodem przegrzewania się podajnika byłby za duży nadmuch przy minimalnej mocy PID ? Przypomnę, że przez te 2-3h jak pracował w PID nie wchodził w nadzór, ale pracował w większości czasu na minimalnej mocy 1%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to bardzo mozliwe

Prada w pid to tryb ciagly jak najdluzej z minimalna moca



A jak wyglada palenisko ???

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógł być większy kopczyk ale tragedii nie było, nie był zapadnięty. Popracował 2-3h więc to za mało wg mnie na jakieś efekty na palenisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie co by bylo gdyby moc minimalna 5%


Chodzi o to zeby wszedl w nadzor

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam


Jak sytuacja ???

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie na dwustanie, zmniejszyłem nadmuch na 20%, podawanie 6/50, ustawienia podtrzymania tak jak zaleciłeś i temp. podajnika między 34-40, kopczyk jest tak jak powinien być. Żeby przełączyć na pid muszę być w domu, a póki co wracam wieczorami i nie mam kiedy tego pilnować. Jutro będzie podobnie więc po jutrze będą próby na pid.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego kurakk

Miałem ten sam problem, tylko że ja mam sterownik k1pv4. Kotły mamy te same. Palę tym samy węglem z Chwałowic 2 sezon. Przeczytałem wszystkie posty i Wasze kombinacje. Wejdź w menu serwis kodem 5162 i zmień podawanie z 2 na 3 sek czyli 3-5 sek. Mamy ten sam metraż do ogrzania i ja mam ustawioną moc na 50% i tak piec chodzi od września do marca dając spokojnie radę. Po tej drobnej zmianie zobaczysz zmianę. W nadzorze mam 3 sek podawania i 6 min przerwy to też jest istotne i temp. podajnika oscyluje między 37 a 42 st. Oczywiście PID włączony jak również hallotron. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, spróbujemy powalczyć ale to są grube zmiany także zacznę dopiero w piątek żebym mógł obserwować i reagować ewentualnie. Czyli zmieniłeś mu minimalny czas z podawania z 2 na 3 w serwis menu i dodatkowo w menu głównym zjechałeś mocą do 50% tak ? Jeżeli dobrze rozumuję, to zmieniając wartość graniczną dolną z 2 na 3 dodałeś mu trochę paliwa więc zarazem i mocy dla 1% PIDa ?

Obserwujesz może przy tym "ekran producenta " 2902 ? Bo interesowałoby mnie jakie algorytm przyjmuje wartości przy 100% PID po zmianie mocy na 50%? Nie do końca wiem co dzieje się z algorytmem przy takich ustawieniach, jakie przyjmuje wartości graniczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zrozumiałeś z ustawieniami.

Najlepiej je zmieniać kolejno i czekać cierpliwie na efekt 72h.

Zacznij najpierw od zmiany z 2 na 3 sek.

Nie obserwuję tego algorytmu ale podpytam kogoś kto obserwuje i dam znać lub sam się podłączy do postu.

Na 99% powinno się udać bo sam tego doświadczałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kurakk sorki ale mam pytanie? Czy ostatnio zmienily się prawa fizyki? 1% pracy modułowanej. Gdzie tanio kupić ten środek farmakologiczny?

Pozdrawiam Krzysiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam @kurakkjeżeli kocioł ma (lub palnik) moc 25000 W to 1% to 250W. Co ta moc robi? Bo napewno nic nie ogrzewa. Pozdrawiam Krzysiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Khojdys to tak nie dziala jak policzyles :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie przypominam sobie żebym pisał, że 1% PIDa = 1% mocy kotła/palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przetestowałem tego PIDa w weekend, stwierdziłem ,że nie ma sensu na samym bojlerze, bo ogrzewanie mam praktycznie wyłączone z racji tego co jest za oknem. Przyjdzie czas chyba dopiero na jesień bo nie sądzę, że temp. jeszcze spadnie na tyle żebym musiał włączać podłogówkę. W dwustanie sytuacja jest opanowana, temp. podajnika 30-35 st. Sądzę, że odpowiednio modyfikując PID też będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam. Sezon palenia ekogroszkiem Pieklorz z KWK Chwałowice powoli dobiega końca i chciałem się podzielić jak to wyglądało przez te kilka miesięcy wstecz jak chodzi o temperaturę podajnika. Pisząc ostatnią wiadomość (kwiecień 2019) już praktycznie sezon dobiegał końca i wydawało mi się, że korekty podtrzymania rozwiązały problem ale jednak nie. Jak tylko rozpoczął się sezon (jesień 2019) próbowałem kilka razy palić w PID, niestety bezskutecznie. Po nieco ponad 1h palenia w PID podajnik dobijał do 60st, poza tym kocioł pracował idealnie. Robiłem kilka podejść włączenia PID zmieniając ustawienia nadzoru i samego algorytmu ale nic z tego. Na tym węglu palenie w PID w moim kotle grozi pożarem. Próbowałem sobie więc radzić w dwustanie ale również nie było wesoło. Praca w podtrzymaniu 15-17 sek., przerwa 7 min. Przy takich ustawieniach na podajniku 38-42 st. ale bez incydentów się nie obyło. Kilkanaście razy przez te ok pół roku miałem tak, że i na tych ustawieniach podajnik dobił do 60st. Nie umiem stwierdzić dlaczego tak się działo i dzieje nadal. W czasie tych incydentów nie było też skoków na zaworach, bo akurat wtedy temp. na zewnątrz utrzymywała się na w miarę stałym poziomie. Wiem natomiast, że inne kotły jakoś sobie radzą z tym opałem, konkretnie z palnikami rynnowymi i retortami nie żeliwnymi. W moim PZ wystarczy domieszać do Pieklorza np Retopalu 50/50 i temp podajnika schodzi o 10 st w dół, czyli trzyma się na poziomie 28-33 st. Próbowałem Pieklorza z dostawy tegorocznej od kolegi i sytuację mam identyczną, dalej temp. podajnika przekracza 45 st i więcej. Czy mogliby się wypowiedzieć jacyś użytkownicy palników Ekoenergii stosujących Pieklorz z KWK Chwiałowice ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy Ci to pomoże, bo mam Defro tylko 9kW. Również palę Chwałowicami i temp.   podajnika waha się od 24C na pełnej mocy do 27- 28 w nadzorze. Praca wyłącznie PID. Testowałem barteksy, sobianki, retopal, tauron - bez wpływu na temp. podajnika. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dokładnie eko komfort 9kw PZ ? Innymi słowy palnik i ślimak żeliwny Ekoenergia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurakk, 

ja mam kocioł Defro Komfort Eko PZ 15 KW i palę Pieklorzem. Mam sterownik K1 PV4 PZ. Ten węgiel zaskakuje swoimi parametrami mocy. Sterownik ma następujące ustawienia fabryczne w PID

Podawanie 2 - 5 sek

Przerwa 35 - 60 sek

Przy tych ustawieniach temp. podajnika rosła po wyżej 48 st. dlatego zmieniłem ustawienia serwisowe przez wpisanie kodu 5162 na:

Podawanie 3 - 5 sek

Przerwa bez zmian

I zadziałało. Temp. oscylowała 42-46 st

Sezon 2019/2020 rozpocząłem na tych samych ustawieniach ale już na nowej dostawie Pieklorza prosto z Chwałowic i działało do połowy listopada aż coś mu odbiło i temp. skoczyła do 66 st. i po otwarciu zasobnika dymiło się z niego. 

Wykonałem 1 działanie:

- po wpisaniu kodu 5162 w ustawieniach serwisowych zmieniłem podawanie z 3-5 sek na 4-5 sek. i do dziaiaj temp. utrzymuje się na poziomie 40 - 42 st. 

Proponuję zrobić to samo i nie kombinować zbyt wiele z ustawieniami. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, mazima napisał:

Ten węgiel zaskakuje swoimi parametrami mocy.

Potwierdzam, ma moc i chyba tu leży problem, palnik Ekoenergii nie radzi sobie z tym najlepiej. Palę nim dokładnie od 19 marca 2019 na okrągło bez 2 tyg. na letnie wakacje i do końca lutego 2020 opróżniłem zbiornik w którym było 3 tony przy temp. w domu 23-24 st. Gdyby nie grzanie się tej rury mógłbym powiedzieć, że jest naprawdę super. Drugą dobę testuje Retopal prosto z Piasta, który na dniach zamierzałem kupić. Temp. podajnika oscyluje w przedziale 29-34 st też bez PID więc ewidentnie widać, że na mniej kalorycznym węglu problem nie powinien występować i na Retopalu u mnie nie występował, bo paliłem nim jeden sezon 2015/2016, potem przeszedłem na miał bo była spora różnica w cenie i było ok.

mazima, zastanawiam się w takim razie czy nie załadować go jeszcze raz Pieklorzem i skorygować algorytm tak jak mówisz. Nie robiłem tego gdyż stwierdziłem, że nie ma to sensu skoro na dwustanie przy ustawieniach takich jak napisałem również mu odbija. A zmiana o której piszesz zwiększa mu moc jakby na najniższych obrotach PIDa, co z kolei może spowodować, że będzie częściej wchodził w nadzór. Może jednak faktycznie coś w tym jest i wypadałoby to sprawdzić zanim zmienię opał skoro u Ciebie rozwiązało to problem. Jedyne co nas różni to sterownik, mam trochę starszy ale to wg mnie nie będzie miało wpływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurakk, tak, masz rację, po tych zmianach które zaproponowałem będzie wchodził w nadzór.

Ja mam ustawioną temp. zadaną 65 st. a generalnie temp. kotła utrzymuje się między 68 a 72 st.

Czasem temp. na kotle zejdzie do 65 - 66 st. (wieczorna kąpiel itp.) ale przynajmniej nie mam problemu z wysoką temp. podajnika.

Na Twoim miejscu spróbowałbym z tym Pieklorzem choćby do testów tylko sprawdź jakie masz teraz ustawienia w PIDzie.

Być może będzie u Ciebie działał prawidłowo na PODAWANIU 3 -5 sek a może nawet 2 - 5 sek.

Wiem, że u posiadaczy  Defro ze stalowymi podajnikami ten problem nie występuje (palących Pieklorzem).

Mój sąsiad ma Stalmarka z żeliwnym podajnikiem i jemu kocioł zaczął od razu wariować z temperaturą do 89 st kiedy tylko rozpoczął sezon na Pieklorzu z jesiennej dostawy 2019 r.

Ja kupuję Pieklorza zawsze na przełomie kwietnia/maja ale jak widać też mam z jego mocą problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.