Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Komfort Eko 15Kw K1Pv4 - Spieki Popiołu + Niska Temp. Powrotu


Dawidoo

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Do niedawna zmagałem się z problemem sadzy w kociołku, więcej w tym temacie.

Aktualnie po ok 3 dniach od rozpoczęcia pracy z pidem stwierdzam, że jest lepiej. Szary pyłek zamiast sadzy.

Teraz z kolei przyszedł czas na problem ze spiekami. Wygląda to jak pozlepiany popiół bo po dotknięciu wszystko się rozpada. W środku nie ma czarnego węgla więc wszystko wygląda jak by się wypalało.

 

Instalacja: zawór 4d + siłownik (herz), pogodówka , pompa CO, CWU i boiler 120L

Nastawy: temp zadana 60st, moc 100%, korekta powietrza -1%, minimalny czas pracy podajnika 1s max 4s, minimalna moc wentylatora 13 max 25, max temp. spalin 180st, minimalny czas podawania 35s  max 75s. Starałem się nie zmieniać ustawień serwisowych bo kocioł pracuje równo. Wahania temp.  59-61 więc wydaje mi się że jest całkiem dobrze.

 

Z kolei mam też problem z temp powrotu, przez większość czasu oscyluje w granicach 40 st +-3 st. Kiedy ochronę powrotu ustawie na większą np.45 to zawór 4d "głupieje" i próbuje dogrzać powrót przez co temp na zaworze nie jest osiągana. Czy niska temp. powrotu może być powodem podwyższonego spalania?

 

Przy obecnych temperaturach na zaworze jest ok 44 st wg. pogodówki a spalanie ok 20kg eko

Ekogroszek Energo Extra 25-27 MJ

 

Dorzucam zdjęcia instalacji, palnika + krótki filmik :)

 

Z góry dziękuję za każdą pomoc.

post-75969-0-21160000-1513405635_thumb.jpg

post-75969-0-53853900-1513405640_thumb.jpg

post-75969-0-26548900-1513405644_thumb.jpg

post-75969-0-02480000-1513405648_thumb.jpg

post-75969-0-52685000-1513405651_thumb.jpg

post-75969-0-21708900-1513405655_thumb.jpg

post-75969-0-78899000-1513405658_thumb.jpg

post-75969-0-11260800-1513405662_thumb.jpg

post-75969-0-52788000-1513405665_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podnieś temp. zadana na 65-68stopni i już będziesz miał temp. powrotu wyższą :-) to taki najszybszy sposób rozwiązania Twojego problemu, aha i paliwo lepiej będzie się spalać przy wyższej temp. w piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że temp powrotu ma się do spalania kocioł zalewany jest zimną wodą i koniec. Teraz puszczasz bardzo malo na dom a co bedzie przy -10 albo -15 wiec moim zdaniem podniesienie tem na kotle nic tu nie zmieni zmienia sie tylko proporcje. Czasami pomaga włączenie cwu na stałe musisz spróbować. Też walczyłem z powrotem i zaworem 4d nie wygralem i na wiosne przerabiam instalacje niestety. Spieki ktore ci sie robia możesz spróbowac zmniejszyć korekta powietrza na minus powinno pomóc. Jeszcze kolego spróbuj pompki ustawić na bardzo mały przepływ u mnie pomogło w pewnym stopniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wwoytek podniosłem temp na kotle do 67st i powrót 40 st :-|

 

@audilhr spróbuję z korektą powietrza. Pompki CO i CWU chodzą na najniższym biegu. Już raz instalacja była przerabiana i miało być lepiej a tu wcale nie jest lepiej. Czemu CWU na stałe miałoby pomóc? Boiler jako bufor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler na stale do podniesienia powrotu takie trik właśnie stosuje się do tego, ja też już raz przerabiałem i też nie bardzo coś pomogło. Podniesienie temp na kotle jak sam widzisz nic zbytnio nie da a co mówić jak dasz na zaworze 50 lub więcej stopni w mrozy. Taki urok zaworu 4d ja sam sam się na niego nabrałem jak to mówią fachowcy z tego forum wszystko aby nie 4d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jeśli nie zawór 4d to jak inaczej zapewnić ochronę powrotu? W sterowniku chyba nie da się ustawić żeby się grzal boiler na stałe? Chyba że by ustawić temp wyższą niż zadana kotła wtedy będzie pompowal non stop? Ale wtedy woda w kranie będzie masakrycznie gorąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4Dz siłownikiem nie zadba RÓWNOCZWŚNIE o temperaturę na instalację oraz na powrocie. Zwłaszcza z jedną pompą i małymi srednicami w obiegu kotłowym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Do niedawna zmagałem się z problemem sadzy w kociołku, więcej w tym temacie.

Aktualnie po ok 3 dniach od rozpoczęcia pracy z pidem stwierdzam, że jest lepiej. Szary pyłek zamiast sadzy.

Teraz z kolei przyszedł czas na problem ze spiekami. Wygląda to jak pozlepiany popiół bo po dotknięciu wszystko się rozpada. W środku nie ma czarnego węgla więc wszystko wygląda jak by się wypalało.

 

Instalacja: zawór 4d + siłownik (herz), pogodówka , pompa CO, CWU i boiler 120L

Nastawy: temp zadana 60st, moc 100%, korekta powietrza -1%, minimalny czas pracy podajnika 1s max 4s, minimalna moc wentylatora 13 max 25, max temp. spalin 180st, minimalny czas podawania 35s  max 75s. Starałem się nie zmieniać ustawień serwisowych bo kocioł pracuje równo. Wahania temp.  59-61 więc wydaje mi się że jest całkiem dobrze.

 

Z kolei mam też problem z temp powrotu, przez większość czasu oscyluje w granicach 40 st +-3 st. Kiedy ochronę powrotu ustawie na większą np.45 to zawór 4d "głupieje" i próbuje dogrzać powrót przez co temp na zaworze nie jest osiągana. Czy niska temp. powrotu może być powodem podwyższonego spalania?

 

Przy obecnych temperaturach na zaworze jest ok 44 st wg. pogodówki a spalanie ok 20kg eko

Ekogroszek Energo Extra 25-27 MJ

 

Dorzucam zdjęcia instalacji, palnika + krótki filmik :)

 

Z góry dziękuję za każdą pomoc.

 

Czy obserwujesz coś niepokojącego przy powrocie 40C, że chcesz to "na siłę" podnosić?

 

To co napisał powyżej gmaj22 to prawda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie ma nic niepokojącego...

 

Palisz PID - to dobrze w tej sytuacji. Zadbaj o suchy węgiel a 40C na powrocie nie będzie problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niezupełnie tak. I 4D jest OK pod warunkiem, że bdzie zamontowany jak należy. Odpowiedniej wielkości, na odpowiedniej wysokości oraz podłączenia obiegu kotłowego odpowiedniego rozmiaru, ewentualnie dodatkowa pompa kotłowa. Również róznica temperatur przed i za zaworem mają znaczenie, aby funkcjonował jak nalezy. To wzystko generuje koszta, a taki sam efekt, nawet znacznie lepsz,y można uzyskać prostszymi i na pewno tańszymi metodami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-51897-0-32041300-1513498437_thumb.png

(zdjęcie zaczerpnięte z innego tematu)

 

Wybierz sobie z powyższego:Zwróć tylko uwagę, ile pomp jest przy 4D? Dodałbym do tego jeszcze ochronę pompa cwu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli wyjście z kotła 1", to zawór 4D tez może byc 1", ale konieczna dodatkowa pmpa kotłowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostsza opcja wspomniana wcześniej - zapuść CWU na stałe.

Wtedy ustawiasz 55-60 stopni na piecu - więcej nie trzeba bo taką samą temp masz na powrocie (o ile jest to jakoś w miarę zrobione).

Piec też lepiej pracuje bo nie musi dogrzewać baniaka co jakiś czas. Odpowiadając z góry - nie spala więcej paliwa.
 

Minus jest taki - że można się poparzyć, ale 55 stopni to jeszcze nie tragedia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Defro chyba pisze w instrukcji że temperatura powrotu nie niższa niż 55 C :) . To tylko można spełnić po zainstalowaniu na bypassie dodatkowej pompy CO . Spójrz na ten filmik https://www.youtube.com/watch?v=U9RCcaycE7E  . W każdym razie ja tak zrobiłem i od soboty 4D mi tak nie szaleje. Fakt jest taki że po ustawieniu powrotu na 48 stopni nie mogłem dogrzać pomieszczeń bo ciągle mi zamykał.   Ze spalaniem i sadzą nie wiem bo to na razie niecałe 20 godzin pracy. W tej chwili 4D minimalnie "faluje" uzyskuje temperaturę w pomieszczeniu a powrót nie spada poniżej 48 stopni . Inni piszą że możesz dać grubsze rurki ale i tak i tak grawitacja nie będzie tak szybko działała jak dodatkowa pompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.