Skocz do zawartości
IGNOROWANY

czym dogrzać powrót ???


dandzin

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 10.01.2019 o 22:27, dandzin napisał:

Rozumiem że to jest jak najbardzie prawidłowe. 

20190110_222558.jpg

Pompa kotłowa to pompa która 'zawraca" wodę z wyjścia kotła na jego powrót. montaż pompy na powrocie jest nieodpowiedni i nic nie daje prócz strat ciepł .pompa kotłowa ma za zadanie chronić powrót przed korozją "niskotemperaturową" a nie zabierać ciepło poprzez obejście zaworem 4d z obwodu grzania domu. powrót z zaworu 4d musi być bezpośrednio z kotłem. powodzenia kazimip

IMG_20190119_210922.jpg

IMG_20190119_210850.jpg

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, kazimip napisał:

montaż pompy na powrocie jest nieodpowiedni i nic nie daje prócz strat ciepł .pompa kotłowa ma za zadanie chronić powrót przed korozją "niskotemperaturową" a nie zabierać ciepło poprzez obejście zaworem 4d z obwodu grzania domu. powrót z zaworu 4d musi być bezpośrednio z kotłem. powodzenia kazimip

Kolega pisze bzdury - tu nikomu nic się nie zabiera, tylko przyspiesza mieszanie i przepływ na zaw 4-D.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawór 4d służy do ograniczania temperatury wody w instalacji co. Pompa kotłowa stabilizuje temperaturę kotła, powodując że kociołek staje się rezerwą ciepłej wody czekającą na jej odbiór przez odbiorniki.dlatego przepnij pompę kotłową jak podałem powyżej i będzie spokój nie przejmuj się zbytnio temperaturą powrotu .Sprawność grzejnika to spadek temperatury na nim np. spadek temperatury w zakresie 60-40 Zasilanie to 60 st, powrót na grzejnikach to 40 a przy kociołku może wynieść nawet 30. mam tak w swoim domu dlatego mam pompę kotłową i nie przejmuję się temperaturą powrotu. pozdrawiam. 

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sambor napisał:

Kolega pisze bzdury - tu nikomu nic się nie zabiera, tylko przyspiesza mieszanie i przepływ na zaw 4-D.

proponuję zapoznać się z działaniem układu z zaworem 4d Swego czasu na stronie wytwórni kotłów KOSTRZEWA była ładna prezentacja powodzenia 

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, sambor napisał:

Kolega pisze bzdury - tu nikomu nic się nie zabiera, tylko przyspiesza mieszanie i przepływ na zaw 4-D.

UKŁAD TEN PRACUJE JUŻ 4 ROK I NIE MAM ŻADNEGO KŁOPOTU Z PRZEPAŁEM OPAŁU, NIEDOGRZANIEM DOMU, DO OGRZANIA DOMU ZUŻYWAM 25 KG GROSZKU NA DOBĘ PRZY TEMP. DO MINUS 3 ST ZA OKNEM -POZDRAWIAM. Kostrzewa miał prezentację działania zaworu 4 d jeśli się nie mylę zapoznaj się zanim odpowiesz - powodzenia kazimip

schemat jest uproszczony i nie zawiera zaworów odcinających pompy i zaworów zwrotnych przy pompach.

IMG_20190119_214939.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może kolega pokaże tą prezentację, a jak jej już nie ma to dobrze , gdyż pewnie była błędna.

Pewnie kolega myli pompę wspomagającą obieg kotłowy z pompą przewałową spinająca zasilanie z powrotem - taka przy zaw 4-D nie ma sensu ale widzę że jednak kolega takie rozwiązanie stosuje co jest niewłaściwym.

31 minut temu, kazimip napisał:

Sprawność grzejnika to spadek temperatury na nim np. spadek temperatury w zakresie 60-40

Kolejna brednia - kolego to nie jest sprawność grzejnika!

Sprawność grzejnika to stosunek ilości ciepła które grzejnik oddaje do ilości ciepła które musimy mu dostarczyć.

Edytowane przez sambor
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To najpierw sam sprawdź, i opisz co jest w tym załączniku, który podałeś!

Wystarczyło się wrócić na dół poprzedniej strony - tam jest opis działania zaw 4-D z pompą kotłową i podane efekty w praktyce.

Edytowane przez sambor
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

kazimip masz jak najbardziej rację. Sam to przerobiłem na własnej skórze. Nie jestem instalatorem i wszystko poprawiałem w swojej kotłowni w oparciu o "chłopską logikę" oraz fora o ogrzewaniu. Na początku nie miałem w ogóle żadnej pompy do dogrzewania powrotu i miałem ciągle nie dogrzany powrót. Wstawiłem pompę między zawór 4D a powrót do pieca. Wszystko ładnie temperatura powrotu jest równa temperaturze pieca do momentu osiągnięcia przez powrót temperatury minimalnej i otwierania się zaworu 4D. Z chwilą otwierania się zaworu pompa kotłowa zamontowana na powrocie nie tłoczy już w 100% gorącej wody z pieca ale chłodniejszą wodę z instalacji. Wraz z otwierającym się zaworem pompa kotłowa tłoczy coraz zimniejszą wodę. Czujnik temp. powrotu to wychwycą i zamyka zawór 4D. Skutkuje to tym że ledwo zawór się otworzy a już się zamyka. W tym sezonie wywaliłem pompę kotłową 4D i spiąłem zawór 4D z powrotem pieca bezpośrednio rurą. Aby dogrzać powrót, wstawiłem bajpas miedzy zasilenie CWU a powrót z CWU/CO. Jak ręką odjął. Takie połączenie sprawia że pompa pompuje w 100% gorącą wodę z pieca bezpośrednio na powrót.

Edytowane przez celnikoli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@celnikoli dałeś sam bajpas czy pompę ?

Właśnie zastanawiam się nad instalacją u mnie. Myślę nad zaworem 4D i pompą kotłową do dogrzania powrotu kotła.

Edytowane przez CoTo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, przeczytaj ten temat :

 

Ja za radą kolegi SAMBOR wykonałem tak i powrót ma zawsze 55 stopni :

post-18578-0-53744400-1519714878_thumb.jpgZamiast VTC511 55°C  zastosowałem zawór ESBE VTC422 z płynną regulacją temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, CoTo napisał:

@celnikoli dałeś sam bajpas czy pompę ?

Właśnie zastanawiam się nad instalacją u mnie. Myślę nad zaworem 4D i pompą kotłową do dogrzania powrotu kotła.

Dałem bajpas z dwoma zaworami odcinającymi, filtrem i zaworem zwrotnym. Kolega gilal który mi to doradził, polecił jeszcze zawór grzybkowy w celu regulacji przepływu ale ja wstrzeliłem się z przepływem stosując właściwy rozmiar rury. Wygląda to tak

IMG_20200220_160950.jpg

IMG_20200220_160958.jpg

Edytowane przez celnikoli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kolegi Wit21. Zastosowane przez Ciebie rozwiązanie zaproponowane przez kolegę Sambor, moim zdaniem jest rozwiązaniem "profesjonalnym" i co się z tym wiąże kosztownym. Rozwiązanie które ja zastosowałem a które doradził mi kolega Gilal nazwał bym chyba "prostym wynalazkiem". Nie zrozum mnie źle, nie neguję twojego rozwiązania. Wręcz przeciwnie. Jest to bardzo dobre rozwiązanie choć drogie (koszt zaworu ponad 3 stówki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ty montowałeś ten kocioł to gratuluję bezmyslonsci. W dodatku plastik to już w ogóle profesjonalnie. 

Edytowane przez Kazio321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, celnikoli napisał:

Kolega gilal który mi to doradził, polecił jeszcze zawór grzybkowy w celu regulacji przepływu ale ja wstrzeliłem się z przepływem stosując właściwy rozmiar rury.

No i kolega @gilal dobrze radził...

 Ciekawe co zrobisz jak obieg grzewczy będzie potrzebował więcej energii? Może wymienisz rury na te o mniejszej średnicy.

Ty o ile dobrze pamiętam miałeś już zawór 4D więc baypas był zbędny, wystarczyło zrobić małe modyfikacje zgodnie ze sztuką.

20 minut temu, celnikoli napisał:

W mojej ocenie instalacja działa tak jak powinna.

Twoja ocena jest taka bo jeszcze nie wiesz jak to mogło by działać, wszystko jeszcze przed Tobą. Ale ważne jest też to, że jesteś zadowolony.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech Cię o to głowa nie boli. O tym również pomyślałem. Wyłączyłem sterownik pokojowy oraz pogodówkę i zadałem na zawór 55 stopni. (Przy obecnych temperaturach daje 35). Nie było problemu. Problem był jak założony był zawór zwrotny na powrocie CO (rozmawialiśmy o tym na innym wątku) i był utrudniony przepływ. Pompa musiała się nasiłowac a zawór 4D mocno otworzyć by zawór zwrotny puścił obieg. Zdjąlem zawór z powrotu i problem znikł.

Ale w jednym masz rację. Moja ocena co do sprawności mojej instalacji jest tak a nie inna bo rzeczywiście nie wiem jak ta instalacja mogła by działać inaczej. Będąc amatorem zostałem zostawiony przez instalatora samemu sobie i radząc się ludzi oraz dużo czytając jestem przekonany że instalacja została spieprzone. I tego mi nie musisz mi powtarzać. 

Edytowane przez celnikoli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie a wystarczyło zostawić pompę kotlawą na powrocie z 4d  tak jak już miałeś zrobione i usunąć zz za nią i byś miał jeszcze lepiej i nic się siłować by nie musiało.:).

Zrobiłeś jak chciałeś i tak masz ale proszę nie proponuje tego innym. Bo twoje rozwiązanie nie jest żadnym wynalazkiem tylko znanym od dawna rozwiązaniem lecz stosuje się je zasadniczo przy innym rozprowadzeniu instalacji CO, a gdy ma się w instalacji zawór 4D to do niego jest przypisane inne rozwiązanie.

Takich jak Ty pozostawionych sobie przez pseudoinstalatorów jest niestety bardzo dużo.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Darekgra napisał:

No właśnie a wystarczyło zostawić pompę kotlawą na powrocie z 4d  tak jak już miałeś zrobione i usunąć zz za nią i byś miał jeszcze lepiej i nic się siłować by nie musiało.:).

Zrobiłeś jak chciałeś i tak masz ale proszę nie proponuje tego innym

Pisząc "wynalazek" miałem inne znaczenie tego słowa coś jak "tanie nieprofesjonalne rozwiązanie". Tak miałem już pompę za zaworem na powrocie z zaworem zwrotnym i przepływ był normalny bo pompa tuż przed zz zwrotnym bez problemu otwierała zz ale temperatura powrotu spadała mimo wszystko wraz z otwieraniem się zaworu (pisałem o tym). Osiągnięcie temperatury za zaworem 4d na poziomie 40 stopni przy 68 zadanej na kotle to był niezły wyczyn przy włączonej ochronie powrotu na 55. Niestety przy mojej instalacji jest tak że pewne rzeczy już nie dadzą się poprawić bez wydłubywania rur ze ścian. Więc muszę kombinować i posiłkować się może nieprofesjonalnymi rozwiązaniami . Choć powiem szczerze że nie jestem jedyny który opisuje takie rozwiązanie na tym forum i to przy zastosowaniu zaworu 4D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza takie rozwiązanie ma na forum kilka osób, nie masz racji tylko pisząc że wyczynem jest osiągnięcie odpowiedniej temperatury powrotu z pompą na powrocie bo takich użytkowników jest znacznie więcej a rużnica pomiędzy zasilaniem a powrotem często jest na poziomie max 2-7 stopni. 

Dla potwierdzenia moja instalacja... Pompa na powrocie 4D

Screenshot_20200223_173230_pl.techsterowniki.emodul.jpgto rozwiązanie ma jedną wadę w szczególnym przypadku np. zawór 4D zamknięty to pompa na tym baypasie może bez problemu utworzyć obieg poprzez powrót do 4d i zasilanie do miejsca wpięcia rury ssawnej baypasu z pominięciem obiegu przez kocioł, jest to pewnie mało prawdopodobne ale jednak możliwe. Trzeba robić wszystko aby w instalacji takie ryzyka niwelować do 0, to wtedy szansę na prawidłową pracę instalacji są bardzo duże.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj da się osiągnąć odpowiednią temperaturę powrotu!!! Ale niestety nie na mojej instalacji bez gruntownych przeróbek. U mnie powrót jest zimny jak lód:-) Kiedy sam zdałem sobie z tego sprawę i poradziłem się ludzi na tym forum by założyć pompę na powrót poprosiłem instalatora który zakładał mi całą instalację, by mi taką pompę założył. Pamiętam że zapytał mnie po co mi taką pompa? Przyjechał założył wziął 500 i temat się nie poprawił. Zacząłem sam zgłębiać temat i co się okazało "fachowiec" założył pompę na odwrót:-) Pompa pchała na powrocie wodę spowrotem za 4D. Czujesz temat? Przełożyłem pompę sam już nawet nie dzwoniłem do niego. Teraz z patrząc wstecz wiem dlaczego ta instalacja działa tak a nie inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.