Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Budowa nowej instalacji


menda9307

Rekomendowane odpowiedzi

Zwieradło można obracać wokół własnej osi i ustawiać dowolnie.

Filtr zamontowany w ten sposób powoduje że całe ew zanieczyszczenia będą trafiały do zaw 3-D, który jest poniżej.

Taki filtr powinien być w poziomie a nie w pionie jak jest teraz.wtedy zatrzymuje i wytrąca zanieczyszczenia a w pionie zatrzymuje ale jednocześnie one opadają niżej czyli na zaw 3-D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.11.2018 o 07:54, odpowietrznik napisał:

W celu ochrony powrotu)Jest prawidłowo

A moim zdaniem stosowanie zaworu  VTC w instalacji ze sprzęgłem to przerost formy. Jeżeli sprzęgło będzie dobrze dobrane to ono samo w sobie zpewni odpowiednią temp. porotu. U mnie delta waha się niędzy 1,5 a max 3,5 st. więc uważam że zawór to tylko zbędny wydatek. Co chcecie uzyskać stosując go w instalacji? Prostą kreskę na wykresie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prościej tak?

rozdzielacz.png.de5572539ea12a89318dfcecaee1cf96.png

Tylko pewnie ZZ do obrócenia, żeby kierunki przepływu zachować. Jeśli jeden mieszacz do podłogówki a drugi do grzejników, to lewy powinien być obieg grzejnikowy. 

Pozostałe uwagi jak najbardziej słuszne. Ostatnia kol @PioBin również. Odpowiednio ustawiając przepływ na obiegu kotłowym, można "zabezpieczyć" skutecznie powrót. Obieg CWU przed sprzęgłem, jesli chcemy grzać CWU latem z kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22 ja z tym nie mam (jeszcze) nic wspolnego ;) 

Ale tak jak narysowales to mi sie podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem się na kol @dormario powołać, ale pewnie z innego wątka Ciebie zapamiętałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, gmaj22 napisał:

Nie prościej tak?

rozdzielacz.png.de5572539ea12a89318dfcecaee1cf96.png

Tylko pewnie ZZ do obrócenia, żeby kierunki przepływu zachować. Jeśli jeden mieszacz do podłogówki a drugi do grzejników, to lewy powinien być obieg grzejnikowy. 

Pozostałe uwagi jak najbardziej słuszne. Ostatnia kol @PioBin również. Odpowiednio ustawiając przepływ na obiegu kotłowym, można "zabezpieczyć" skutecznie powrót. Obieg CWU przed sprzęgłem, jesli chcemy grzać CWU latem z kotła.

Zawory zwrotne są tak jak narysowałeś strzałki. Jutro się to poprawi tak jak narysowałeś. Zabezpieczenie powrotu mam jak na schemacie na początku tematu, termometry będą elektroniczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To między trójnikiem a króćcem podmieszania 3D wstaw śrubunki, bo potem bez cięcia albo rozbierania całego kolektora tego nie zdemontujesz. Zawory przed pompami mogą być bez półśrubunków, bo rozbierzesz od strony półśrubunka pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, odpowietrznik napisał:

Ze względu na wysoką temp.medium.Będziesz go zbierał na filtrach)

Z tym ocynkiem to moim zdaniem takie strachy na lachy. Tego roku przerabiałem 13 letnią instalację gdzie były pomieszane ocynkowane kształtki z miedzią i w filtrach nic nie było. Mało tego kształtki były w dobrym stanie (nie widać zużycia, jakbym je wypucował to by świeciły się jak nowe) także użyłem ich do przerabianej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Pytanie jak dużo tej "galaretki" powstaje i jaki ma wpływ na instalację? I czy ktoś ją widział na oczy czy tylko wiedzę ma z przekazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta galaretka z cynku to takie YETI - wszyscy o nim słyszeli a mało kto to widział, gorsze jest tworzenie lokalnych ogniw np między galaretowatym cynkiem a np miedzią lub alu a także stalą nierdzewną.

PS

Czy potrafisz określić ile cynku jest na takiej 1 kształtce ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pytanie o grubość warstwy galwanizacyjnej skierowane jest do mnie to odpowiadam że nie wiem ale podejrzewam że jest jej parę mikronów czyli pewnie niewiele.

Zaciekawiony informacją dotyczącą tworzenia "lokalnych ogniw" to proszę przybliż to zjawisko. Jak to się objawia i co oznacza określenie "gorsze"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam google - na pewno wytłumaczy- hasła ogniwo elektrolityczne i ogniwo galwaniczne wyskakują nawet z poziomem nauczania podstawowego.

np https://www.google.com/search?q=ogniwa+elektrolityczne&oq=ogniwo+elektrolityczne&aqs=chrome.2.69i57j0l2.14805j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

 

Ilość cynku możesz przeliczyć , przy ocynku ogniowym to do 500g / m2 powierzchni ocynkowanej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor, na szybko przejrzałem google i wychodzi że ogniwa elektrochemiczne czy też galwaniczne nie mogą powstać w instalacji CO zalanej wodą. Żeby wyzwolić reakcję potrzebne jest otoczenie wodnego roztworu solnego lub siarczanowego. Czy takie otoczenie jest w instalacji CO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor ja niczego nie jestem pewny i dlatego zdaję pytania tak żeby wyjaśnić powielany przekaz który króluje na forum związany z problematycznym połączeniem rur ocynkowanych z miedzianymi. Może jest tak że ktoś kiedyś postawił tezę... inny przeczytał nie zgłębiając jej zaczął ją kotwiczyć u kolejnych czytelników i powstała tzw legenda.

Czy nie lepiej to wyjaśnić żeby nie było niedomówień? 

Jeżeli ktoś doświadczył negatywnych skutków łączenia rur ocynkowanych i miedzianych to niech to napisze. Wszyscy będziemy wtedy mądrzejsi.

Na obecną chwilę to tylko czytam że tak nie powinno się robić a jednocześnie nikt nie jest w stanie wyjaśnić co się przez takie działanie może wydarzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dormario napisał:

Jeżeli ktoś doświadczył negatywnych skutków łączenia rur ocynkowanych i miedzianych to niech to napisze. Wszyscy będziemy wtedy mądrzejsi.

Zabrania tego polska norma PN-H-74200.

http://www.a-test-serwis.pl/strony/14/ocynk-zabroniony/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Gonzo19 napisał:

Zabrania tego polska norma PN-H-74200.

Ta norma dotyczy całkiem czegoś innego - ma zastosowanie dla producentów rur a nie budowy instalacji , teraz ją czytałem i w niej nie ma nic na temat łączenia ocynku czy pracy ocynku z innymi metalami.

Jej zawartość to wg PKN 

Rury stalowe ze szwem, gwintowane

Zakres

Podano podział rur w zależności od rodzaju zabezpieczenia ich przed korozją oraz podano grubości ścianki i masy 1 m rury. Podano wymagania dotyczące gatunku stali, czystości cynku, powierzchni rur, złączek i gwintów, wymiarów i odchyłek. Określono zasady cechowania, pakowania, przechowywania i transportu oraz rodzaj dokumentu kontrolnego. Podano opis badań i ocenę wyników badań
 
Poniżej ciekawy art o korozji rur oc  i zawartość  cytowanej normy gdzie o inst nie ma nic.
Ten artykuł cytowany wyżej to kolejny bubel internetu

przyczyny korozji rur CO.pdf

Rury stalowe ze szwem, gwintowane 1.gif

Rury stalowe ze szwem, gwintowane 2.gif

Rury stalowe ze szwem, gwintowane 3.gif

Rury stalowe ze szwem, gwintowane 4.gif

Rury stalowe ze szwem, gwintowane 5.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.