Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor z grzałkami do podłogówki - prośba o ocenę projektu


Quadratus

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wam wszystkim!

Proszę o ocenę schematu widocznego w załączniku.
Chciałbym ogrzewać grzałkami (2x9kW) bufor (1000L) w taryfie G12 i następnie korzystać z tej energii w podłogówce. Z hydrauliką nie miałem wcześniej do czynienia, więc całkiem możliwe, że schemat jest herezją. Ze względu na moje terminy nie mogę czekać aż fachowcom się zwolnią ichniejsze i postanowiłem sam się zabrać za wykonanie instalacji, przy pomocy hydraulików starej daty, którzy nigdy nie robili ogrzewania elektrycznego.

Jeszcze raz proszę o przejrzenie schematu, korektę lub dorzucenie lepszych rozwiązań tej instalacji.
Pozdrawiam
Marcin

podłogówka i bufor z grzałkami.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie za wskazówki.

Przerysowałem schemat, usunąłem zawór nadmiarowy i dodałem zawór zwrotny.

7 godzin temu, KubaSko napisał:

Filtr i pompa tu gdzie masz termometr na zasilaniu. Zawor nadmiarowy zbedny jesli nie masz silownikow na rozdzielaczach.

Siłowniki na rozdzielaczu będą i zastanawia mnie co będzie w sytuacji, gdy wszystkie elektrozawory na rozdzielaczu będą zamknięte a pompka zacznie tłoczyć wodę. Czy wtedy się nie spali? przecież nie będzie odbioru tego ciśnienia... Prawdopodobnie wywali całą wodę przez zawór bezpieczeństwa. Dobrze kombinuję?

podłogówka i bufor z grzałkami 0-2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak siłowniki na rozdzielaczu to musi być pompa z funkcją Autoadapt np Grundfos Alpha 2 Możesz też pozostawić jedną pętlę w łazience bez siłownika (w łazience nigdy nie za ciepło)Filtr w obrócony ma być w drugą stronę ale myślę że to tylko błąd rysunkowy

Edytowane przez odpowietrznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem błąd rysunkowy (filtr) i przesyłam 3 wersję rysunku.  Pewnie przyda się komuś jeszcze ten schemat bufora z grzałkami do podłogówki, bo nie znalazłem w sieci podobnego. Fajnie by było rozwinąć ten projekt o inne szczegóły i opublikować dla potomnych, przecież grzanie prądem staje coraz bardziej popularne.

Być może jeszcze wrócę z pytaniami już instalacyjnymi.
Jeszcze raz dziękuję za pomoc! ;-)
Marcin

 

podłogówka i bufor z grzałkami 0-3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiemy, że aby podgrzać 1L wody o 1 należy dostarczyć 1,16Wh mocy. Przy założeniu, że sprawność układu wynosi 100% - reszta jest prostą algebrą. Z wyliczeń wychodzi, że podgrzanie wody z 25℃ do 80℃ (+55) pochłonie 64kWh w 3,5h, czyli niecałe 18zł. Natomiast w dwugodzinnym okienku dziennym podgrzeję z 25 do 60℃.

Mimo tego na wszelki wypadek doprowadzę 3 przewód na grzałkę 3x2000W, co w sumie da 24kW mocy. Więcej nie ma sensu montować, ponieważ nie dostanę tak dużej mocy z PGE - dają maks 40kW (63A). Oprócz tego mam kominek z DGP, starczy tego ciepła dla wszystkich ;-)

 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ło jak masz kominek to problem z głowy mi się przez 6 lat znudziło się palenie w piecu i po mału dochodzę do wniosku że złym pomysłem było wkładanie do nowego domu piec stało palnym w takim układzie jak Ty można to jakoś pogodzić palisz kiedy chcesz a jak nie to grzałka tylko musisz się nauczyć ile paliwa Ci stacza żeby zagrzac bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak chcesz robić sterowanie ? Chodzi mi że grzałki powinny grzać do jakieś zadanej temperatury lub jak się zdarzy sytacja że jak zagrzeją bufor szybciej to żeby się wyłączył nawet jak będzie jeszcze tania taryfa . Możesz robić fotki jak to łączysz i co kupujesz ? chodzi mi tylko o sterowanie prądem bo bym miał sciagawkę dla siebie :)jakie masz zapotrzebowanie budynku na energię? Ile m2 do ogrzania?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie grzałek będę robił na termoregulatorach (sonda w buforze) i stycznikach dużej mocy na szynie DIN, czyli w szafce elektrycznej wmontowanej w ścianę w pobliżu bufora. Wszystkie obwody grzałek będą pilnowane przez zegar sterujący (także w szafce) aby włączać obwód jedynie w tańszej taryfie. Zegar będzie zmostkowany ze zwykłym bezpiecznikiem esem, którym będę mógł zamykać obwód niezależnie od ustawień zegara - podczas instalacji, prób systemu lub niewydolności układu przez 10 tanich godzin w ciągu doby.

Na rozdzielaczu podłogówki będą na razie pokrętła termostatyczne, które z czasem zamienię na elekrozawory sterowane przez termoregulatory z sondą na kablu (https://allegro.pl/termostat-regulator-temperatury-50-110-c-230v-a-i7135729639.html), czyli układ własnej produkcji dziesięciokrotnie tańszy od gotowców.

Do ogrzania mam 160m2 w budynku z betonu komórkowego wycieplonym przez 20cm styropianu z oknami 3 szybowymi. Jeszcze nie wiem jakie jest zapotrzebowanie, obliczenia będę miał lada dzień.

Na razie mam rozkminkę, czy dawać pompę tak, jak narysowałem na schemacie i drugą przy rozdzielaczu, czy może tylko jedną - ale gdzie?

Chętnie wyślę postępy prac, czegoś nowego się dowiem, być może uniknę błędów a i będzie ściągawka open source ;-)
Gdy zdecyduję się na konkretne modele urządzeń, dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że układ elektryczny chciałbym przygotować do współpracy z Raspberry Pi, ale tylko w celach analitycznych. Pomimo tego, że jestem programistą - wolę twarde hardwarowe rozwiązania a często nawet i zwykłe pokrętła, dlatego np. mieszacz trójdrożny będzie ze zwykłym pokrętłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Quadratus napisał:

Dziękuję Panowie za wskazówki.

Przerysowałem schemat, usunąłem zawór nadmiarowy i dodałem zawór zwrotny.

Siłowniki na rozdzielaczu będą i zastanawia mnie co będzie w sytuacji, gdy wszystkie elektrozawory na rozdzielaczu będą zamknięte a pompka zacznie tłoczyć wodę. Czy wtedy się nie spali? przecież nie będzie odbioru tego ciśnienia... Prawdopodobnie wywali całą wodę przez zawór bezpieczeństwa. Dobrze kombinuję?

podłogówka i bufor z grzałkami 0-2.png

To proste sterowanie pompką uzależnij od temperatury w pomieszczeniu . Wystarczy programator pokojowy który będzie sterował pracą pompki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mac65 napisał:

To proste sterowanie pompką uzależnij od temperatury w pomieszczeniu . Wystarczy programator pokojowy który będzie sterował pracą pompki .

 

4 godziny temu, odpowietrznik napisał:

Ja bym dał zaw.3D z siłownikiem i sterowanie pogodowe=zawór w zależności od zewnetrznych warunków pogodowych puszcza czynnik grzewczy o odpowiedniej temp.na podłogówkę.

Właśnie tak zrobię, że sterowanie będzie na zaworze 3d i zależne od temperatury w głównym pomieszczeniu. Sterowanie pogodowe może nie wychwycić podgrzania kominkiem z DGP ani wietrzenia pomieszczeń. Poza tym w domu ktoś zawsze jest, więc nie ma potrzeby zdawania się na pełną automatykę. Na wszelki wypadek pociągnę przewody od termometrów pokojowych i zewnętrznych do centrali, co umożliwi późniejsze dowolne modyfikacje.

Trzeba będzie nauczyć się tego mechanizmu i sterować raczej ręcznie a później na bazie doświadczeń dostosować automatykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Quadratus napisał:

Dodam jeszcze, że układ elektryczny chciałbym przygotować do współpracy z Raspberry Pi, ale tylko w celach analitycznych. Pomimo tego, że jestem programistą - wolę twarde hardwarowe rozwiązania a często nawet i zwykłe pokrętła, dlatego np. mieszacz trójdrożny będzie ze zwykłym pokrętłem.

 

3 godziny temu, Quadratus napisał:

 

Właśnie tak zrobię, że sterowanie będzie na zaworze 3d i zależne od temperatury w głównym pomieszczeniu. Sterowanie pogodowe może nie wychwycić podgrzania kominkiem z DGP ani wietrzenia pomieszczeń. Poza tym w domu ktoś zawsze jest, więc nie ma potrzeby zdawania się na pełną automatykę. Na wszelki wypadek pociągnę przewody od termometrów pokojowych i zewnętrznych do centrali, co umożliwi późniejsze dowolne modyfikacje.

Trzeba będzie nauczyć się tego mechanizmu i sterować raczej ręcznie a później na bazie doświadczeń dostosować automatykę.

 

Zawor 3d wstaw sobie z siłownikiem a sterowanie nim zrobisz sobie z tego Raspberry, czy bedzie to pogodówka czy też pokojówka pobawisz się poźniej. Ten zawor początkowo mozesz zawsze ustawic "recznie - na sztywno" a regulować temperaturą w buforze poprzez grzałki. Komfortu to nie da ale na start wystarczy.

Sterowanie pompką i grzałkami też możesz zrobić z tego samego Raspberry (PWM) poprzez styczniki elektroniczne tyrystorowe (tanio nie będzie, ale komfortowo). Plus taki że nic nie będzie "klepać" a jak pewnie wiesz to stycznik mocy przy załączaniu cichy nie jest.

Żadne sterowanie podłogówką moim zdaniem nie wyłapie kominka czy też "wietrzenia" za duża bezwładność.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę Quadratus i resztę koleżeństwa z forum.

Mam pytanie, czy kolega przewidział przydział mocy i przyłącze elektryczne? Pytam tylko z troski, gdyż z mój szanowny sąsiad przez ogrodzenie,zorientował się w momencie jak chciał podłączyć do instalacji a to okazało się że miał tylko 9kW przydziału mocy a samych grzałek zainstalował 12kW , a gdzie reszta, pralka zmywarka,żelazko, czajnik.etc

Podczas wizyty w energetyce wyśmiali go, gdyż chciał zwiększyć przydział, a oni w żartach odpowiedzieli ...Panie i tak sznurówki (linie) się palą a Pan chcesz więcej?...Na razie nie przewidują modernizacji lini...

Oczywiście inwestycja stoi gotowa już drugi rok, a postawił zastępczo ekogrocha, bo rury z gazem do nas zabrakło i długo nie będzie. Pomysł z buforem niezły tym bardziej że domek ma 130metrów.

Pozdrawiam.YARO

Edytowane przez YaroXylen
pomyłka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, YaroXylen napisał:

Mam pytanie, czy kolega przewidział przydział mocy i przyłącze elektryczne?

Słuszna uwaga! Dzięki.

Zapytam jutro w Zakładzie Energetycznym. Na krawędzi działki, nad ZK i licznikiem stoi nowy słup, który prowadzi do bardzo dużego gospodarstwa rolnego, więc liczyłem, że jest możliwość podłączenia większej mocy - ale kto wie? Trzeba sprawdzić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w PGE Białystok jest trochę szybciej (na przyłącze czekałem 2 miesiące), chociaż na wniosku mają maksymalny termin 24 miesiące. 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile masz w umowie przydziału ...może wystarczy. Ja chciałem 20kW dostałem na dom 7kW, dopiero dwa lata temu pisałem i mi zwiększyli , bo powoli przymierzam się do fotowoltaiki i w umowie mam, że mogę wypchnąć na przetrzymanie w sieć, a odebrać później.... oczywiście nie za darmo:(

Teraz mam wygodę bo 4 lata wstecz do firmy podciągnąłem na własny koszt 3 słupy 15kV i mam w firmie własne trafo 110kW, sorki teraz to nie ja tylko syn bo przejął pałeczkę :) a ja mam więcej czasu na wnuczki :)

Pozdrawiam.YARO

Edytowane przez YaroXylen
korka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, YaroXylen napisał:

A ile masz w umowie przydziału ...może wystarczy. Ja chciałem 20kW dostałem na dom 7kW, dopiero dwa lata temu pisałem i mi zwiększyli , bo powoli przymierzam się do fotowoltaiki i w umowie mam, że mogę wypchnąć na przetrzymanie w sieć, a odebrać później.... oczywiście nie za darmo:(

Teraz mam wygodę bo 4 lata wstecz do firmy podciągnąłem na własny koszt 3 słupy 15kV i mam w firmie własne trafo 110kW, sorki teraz to nie ja tylko syn bo przejął pałeczkę :) a ja mam więcej czasu na wnuczki :)

Teraz mam umowę na 14kW, czyli jedną grzałkę 9kW obsłuży. Taką mocą można podnieść temperaturę w 1000L wody do 43℃ w 2 godziny (okienko dzienne) a do 80℃ w 7 godzin (w nocy). Wszystko się okaże w praktyce, zależnie od stopnia wycieplenia budynku i pogody. Na wszelki wypadek postawiłem kominek na werandzie z DGP. Gdy uporam się z budową, pomyślę o panelach fotowoltaicznych, czyli najlepszej formie inwestycji.

Pozdrawiam
Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.