Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dodanie bufora do instalacji CO, przewymiarowany piec


kamiloo123
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez PioBin,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po wymianie pieca okazalo sie ze jest on strasznie przewymiarowany. Piec 20 kw klasy 5 na pellet a dom docieplony o powierzchni 150 m2. 

 W zwiazku z czastym załączaniem postanowilem dołożyc bufor oraz dodatkowy zawór ochrony powrotu. Zalączam schemat który narysowałem i chce zastosować. Proszę o opinię fachowców czy taki układ będzie działał prawidłowo.

Screenshot_20231102-170020_Chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Zawor 4d na CO nie jest potrzebny i wystarczy 3d. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda ale juz juz zainstalowany razem z siłownikiem i nie chce go zmieniać. Pracuje 2 miesiące dopiero

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli z tym zaworem 4d dziala wszystko poprawnie (ale nie musi) to go zostaw. Ten zawor moze wrowadzic niepotrzebny obieg (bajpas) i bedzie bruzdzil w tej instalacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to czy bufor moze być jako ostatni element czy musi byc przelotowy, czyli zasilanie i powrót wchodzi z jednej strony a wychodzi z drugiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie o tym napisalem. Obieg wody moze isc przez zawor 4d i nie koniecznie do bufora. Po drugie podobnie jak zalaczy sie pompa od CWU to tak samo. Moze! Nie musi. Jak przeniesiesz na prawo za bufor to opcja bezpieczniejsza. A jak zrobisz 3d to najbezpieczniejsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę to moja instalacja jest w całości źle wykonana 😞

Wrzucam schemat aktualnej instalacji, proszę o informację gdzie mogę dodać bufor ciepła 400l żebym nie musiał przebudowywać całej instalacji w sezonie grzewczym...

dom CO.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja montażu bez przerabiania całości. Czy zadziała prawidłowo?

co.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadziala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Po zamontowaniu bufora zauwazylem ze pompa ładująca przed zaworem ochtony powrotu na schemacie pracuje caly czas. Czy powinna sie wylaczyc po osiagnieciu temperatury zadanej pieca i bufora? W sterowniku brager pele bord 760 nie widze funkcji obslugi tej pompy ktora wychłada bufor w ciagu kilku godzin.

20231114_144332.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinna sie wylaczyc ale Tto juz lezy w gestii tego sterownika. Moze on nie wie ze jest bufor? Wiec laduje (pompuje) az temperatura na kotle spadnie ponizej zadanej. Roznie jest to realizowane w roznych sterownikach i prawdopodobnie trzeba bedzie go rozbudowac/przekonfigurowac do pracy z buforem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam. Dorobilem sterownik do pompy ładującej bufor. Wlaczy się gdzy temperatura w gornej czesci spadnie do 55 a wyłączy gdy w dolnej wzrośnie do 65. Martwi mnie jedna rzecz. Po przeróbkach wzrosło zużycie peletu do wartości ponad 40kg na dobe. Dom ocieplony 150m i splanie na takim poziomie. Zasobnik wystarcza na 3-4 dni. Co jest tego powodem?

Zdjęcie gdy temperatura cały dzień ok -2

Screenshot_20231203-215745_Brager Connect.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam bym obniżył te temp na buforze, tam są spore straty, nie zawuażyłeś jak się w kotłowni zrobiło gorąco po jego montażu?

 

ja mam u sibie bufor zadana temp dołu - 60stopni, odpalanie pieca gdy na górze bufora poniżej <50stopni (krzywą grzewczą mam ustawioną że 50stopni to daje dopiero przy minus10, co u mnie się zdarza raz na rok)

tylko u mnie z bufora wychodzi na zawór 3d i pompke elektroniczną z autoadaptem, więc pobór wody jest bardzo mały i pięknie się układa warstwami - czasem u góry mam np. 57stopni, w połowie bufora 40 a na dole 30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale obniżebie temperatury bufora ponizej 55c nie pobierze wody z kotla i nie odpali go poniewaz mam zawor zabezpieczenia powrotu na 55c. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpali odpali.

Temperatura powrotu nie ma nic do tego. Ona tylko determinuje / “ustala” temperature wyjscia z kotla. Czyli jak na powrocie masz 55 to sila rzeczy wyjscie z kotla musi byc np. 60 (zakladajac dT=5), i taka temperatura czyli 60C jest rozpoczete ladowanie bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Po zmianie spalanie pelletu nie spadlo. Pomimo tego piec pracując z mocą 28 kw nie byl w stanie nagrzac bufora i ogrzac domu tzn. Nie mogl osiagnac zadanej temperatury 65 stopni. Przez 5 godzin max 57c... i 48 kg pelletu poszlo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos pokreciles z tymi pomiarami. 28kW i nie ogrzewa 150m2?

48kg peletu to przy 4kwh/kg masz 192kWh ciepla. Co sie stalo z tym cieplem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PioBin chętnie udostępnie zdalną konfigurację w celu weryfikacji/ustawień parametrów. Przez internet mam możliwość ustawień każdego z parametrów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy nie lepiej wstawić bypass i odciąć ten bufor. Przy +10 piec co chwile startowal i gasił się a z buforem przy -5 nie moze osiągnąć zadanej i spalanie jak w czolgu heh..  przy tej cenie peletu to 20 tys...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.