Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przejście z ekogroszku na pompę ciepła - czy to ma sens.


SebaC80

Rekomendowane odpowiedzi

Pompa bedzie tak modulować,że przez częste taktowanie szybko wyzionie ducha.Nie licz na tak niską modulację przy takiej mocy sprężarki.Może wypowiedzą się znawcy tematu,ale wszędzie ostrzegają ze przewymiarowana pompa to przyszłe problemy.Masz lepiej docieplony dom,a ja potrzebuje ciągłej mocy 2-3kW przy temp.w okolicach 0*,więc przemyśl to albo zabezpiecz się przed problemami,żeby instalator brał odpowiedzialność za potencjalne problemy związane z niewłaściwym doborem mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, SebaC80 napisał:

A czy to ma jakieś znaczenie, że moc pompy jest modulowana? 

Ma. Pompy dzielą się na inwerterowe i on-off. I te pierwsze są lepsze bo potrafią modulować mocą w pewnym zakresie. Te 16 kW jakie sobie wybrałeś to trochę za dużo. Co prawda jeszcze dojdzie jakaś moc potrzebna na CWU. Nie chce mi się wertować wątku czy masz podłogówki czy nie ( warto uzupełnić profil). Dla zniwelowania nadmiaru mocy można by się pokusić o bufor. Zwłaszcza  przy podłogówce. Inna sprawa to to, że Nibe jaką sobie wybrałeś ma duży spadek wydajności w przypadku silnych mrozów. Do 50 %. Dlatego w przypadku modelu o mocy np. 8 kW przy konkretnym mrozie marzłbyś w domu najzwyczajniej. Tak że bez dużej paniki. Instalacje należy zrobić na akumulacji( bufor) a na przyszłość podchodzić z głową do podobnych inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i z wielkiej radości jaką miałem nie dawno w związku z przejściem na pompę ciepła nic nie zostało :-(.  Podłogówkę mam w kuchni i łazienkach. Reszta grzejniki cv22. Głównie 1200 x 600. Pompa ma być 12 kw. Ze strony ciepłowłaściwe wynikało że powinna być 16 kW. Pan, który mi doradzał mówił że więcej niż 12 kw nie byłoby dobrym pomysłem. A profil jak najbardziej uzupełnię, bo chyba będę tu częstszym gościem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12kW?. Należało się trochę poorientować przed decyzją. I zastanowić się nad Panasonic T-CAP. Ta pompa niewiele traci na wydajności przy mrozach. I z nawiązką starczyłoby ci Kolego takie 10 kW. Jeżeli masz grzejniki to musisz pomyśleć o ich maksymalnym przewymiarowaniu. Wstawić po prostu o większej powierzchni oddawania ciepła. Nawet trzypanelowych. Chodzi o to, żeby jak najniższą temperaturą zasilać obieg. Wtedy grzanie ma szanse być ekonomiczne. Wspomniałem poprzednio o buforze. Nie musisz zaraz wstawiać 500 czy 1000 L. Sa nawet takie małe 100 L. Właśnie do zwiększenia zładu wody, przez co ogranicza się taktowanie pompy. Ja bym wstawił 200-300 L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa może nie traci wiele na wydajności ale bilans musi się zgadzać czyli na pewno pobiera więcej energii. W końcu DZ jest tutaj powietrze. Poza tym te duże pompy podobno są już fabrycznie sporo przewymiarowane żeby właśnie "nie tracić" wydajności przy niższych temp. Na papierze wtedy to bardzo ładnie wygląda, to taki chłyt marketingowy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w takim razie pompa która jest przewymiarowana, oprócz tego, że bierze dużo prądu (to oczywiście też problem), może stwarzać jeszcze inne problemy? W tej chwili na dachu mam instalacje fotowoltaiczną o mocy 6,18 KW. Rocznie zużywałem około 2500 kwh. Czy dużo w takim razie pompa weźmie dużo więcej niż 3500 kwh?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zużycie 2500kWh wliczając opust potrzebujesz instalację PV o wielkości około 2,9-3kWp. 3500kWh jest możliwe przy pompie gruntowej a przy pompie powietrznej moim zdaniem to ryzykowne założenie. Wiadomo to zależy od wielu aspektów jednak ogólnie bezpieczną wartością dla pompy powietrznej to okolice 4-5 kWp z PV.

Czyli razem dom plus PC będzie wymagać około 7-10 kWp z fotowoltaiki i jak prześledzisz YT oraz fora to tak to się mniej więcej przedstawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewymiarowana pompa pobierze Ci podobna ilość prądu. Tyle ze przepłacasz na starcie za inwestycje, troszkę dochodzą straty na buforze itd. przy minusowych temperaturach może być bardziej oszczędna. Wszystko zależy od modelu i producenta.

Będzie wymagała zastosowania bufora, może ciut większego niż gdyby była zamontowana mniejsza.

Może być problem z CWU bo mocniejsza pompa to większe wymagania co do wężownicy w zasobniku CWU. Ale jeśli jest remont kotłowni to firma powinna wszystko prawidłowo dobrać i nie będzie problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@SebaC80

Znajomy ma pompę Daikin Alterma 11 kW. Dom o podobnej powierzchni do Twojego. PV 10 kW.

Prądu musi trochę dokupić, bo z tego co wyprodukuje jest za mało. Taryfa G12.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się spodziewam, że będę musiał dokupić. Pytanie tylko ile? Zobaczę po roku, wtedy będę wiedział czy popłynąłem na tej instalacji czy może nie jest tak źle. Dla mnie teraz istotne że będę miał czyściej w domu, bo obecnie mam mocno przewymiarowany piec CO, co skutkuje ogromnymi ilościami pyłu (po tygodniu mam 2 wiaderka popiołu). Lada dzień pompa powinna być zamontowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się jeszcze zapytam. Załóżmy że w trakcie użytkowania pompy wyjdzie, że rzeczywiście jest za duża. Czy bufor ciepła coś wtedy pomoże? I jaki ewentualnie powinien być ten bufor (w jaki sposób go dobrać). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie. Od kilku dni jestem posiadaczem pompy ciepła. W związku z tym pojawiają się kolejne pytania. W jaki sposób czytać dane z pompy ciepła, tzn. stopniominuty, jaka powinna być optymalna ilość uruchomień sprężarki na godzinę, no i jakiego zużycia prądu byłoby dopuszczalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisz w profilu jaką masz pompę ciepła.

W kilka dni nic raczej nie wymyślisz. Jak też na początku chodziłem i sprawdzałem temperatury, copy i pobór prądu - niewiele z tego wiedziałem.

Dopiero po kilku tygodniach nauczyłem się innego myślenia, wyłączyłem termostat pokojowy i grzeję tylko w oparciu o krzywą.

Zużycie prądu na początku wynosiło 30-50 kWh, teraz 15-25 kWh. temperatury na zewnątrz w miarę podobne, ale teraz już dom jest równomiernie nagrzany. Jak żona przesadnie przewietrzy, to pompa bierze więcej prądu i dłużej nagrzewa dom.

W miesiąc od uruchomienia pompa pokazuje zużycie prądu 560 kWh. Na ten moment cenowo wychodzi podobnie jak z węgiel, tylko nie muszę tego węgla nosić. Ale dopiero po roku będę wiedział jak to wychodzi cenowo.

Ja w instrukcji do swojej pompy nie znalazłem nic na temat stopniominut, więc pewnie masz inny typ pompy. On/off?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam podlicznika. Z moich wyliczeń, po uwzględnieniu wcześniejszego zużycia bez pompy, wychodzi obecnie około 50 kWh zużycie.. Pompę mam inwertorową. NIBE f2040. Informacje w menu pompy nie bardzo rozumiem, bo tam mam napisane wartości, które mnie przeraziły tzn.

 

pompa ciepła.jpg

 

i niestety nie wiem jak to czytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, ten ekran jakiś taki mało fajny. W Panasonicu mam niemodny już ekran monochromatyczny, ale menu jest jakoś lepiej zorganizowane. W tej instrukcji do Nibe też nic ciekawego nie wyczytałem, ale zauważyłem, że stosują dużo skrótów, które nie są do końca jasne.

Na zdjęciu masz licznik ciepła, czyli chyba to, co pompa wyprodukowała, a nie zużyła.

Z tego co widzę, to 21 kWh zostało wyprodukowane przez p. pom. czyli podgrzewacz pomocniczy - pewnie grzałka. I tu produkcja jest taka jak zużycie.

Ale sprężarka zużywa dużo mniej energii niż produkuje.

Nie masz w menu czegoś takiego jak licznik poboru prądu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie mam. Przynajmniej tak mi się wydaje bo nigdzie nie widzę w menu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No masakra z tymi instrukcjami Nibe. Jest tylko informacja, że w menu Info serwisowe możesz zobaczyć różne informacje.

Z tego co widzę na zdjęciu, to jesteś na stronie 10/16. Wydaje mi się, że na jednej z tych stron będzie podane zużycie. Tylko że na zdjęciu, które wrzuciłeś nie ma informacji jakiego okresu to dotyczy.

 

A nie masz może jakiejś aplikacji do tej pompy, albo serwisu internetowego, w którym możesz podglądać stan pompy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest NIBE uplink. I właśnie podłączyłem pompę do internetu. Musiałem tylko podciągnąć tam internet, dołożyłem router bezprzewodowy i zmostkowałem z obecnym routerem, i teraz mam podgląd. Ale w aplikacji nie widzę informacji o zużyciu. Na razie po prostu ją wyliczam, na podstawie wcześniejszego zużycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja w Panasonicu mam pokazane zużycie na sterowniku. Fajna rzecz, ale traktuję to jako ciekawy dodatek. Po roku będę dopiero wiedział ile prądu żre moja pompa. Wcześniej miałem kocioł, do którego wrzucałem węgiel - nigdzie nie miałem pokazanej informacji ile węgla się spaliło i ile z tego wyszło ciepła - jakoś nie brakowało mi tej informacji.

Z tego co pokazuje moja pompa, to w miesiąc zużyła 560 kWh. Nie wiem po ile liczyć kWh, bo od tygodnia mam taryfę G13, ale jakby policzyć po 62 grosze, to wychodzi niecałe 350zł. Czyli tyle co pół tony węgla. W poprzednich latach spalałem 3 tony węgla na sezon.

Może w kwietniu, jak dostanę fakturę za prąd, to będę wiedział coś więcej.

 

A po przejściu z węgla na pompę ciepła doświadczyłem małego zaskoczenia. Podłoga jest cały czas równomiernie nagrzana, a wcześniej była albo zimna albo za ciepła - zależy kiedy rozpaliłem w piecu. Z kolei grzejniki są chłodne, co trochę przeszkadza mojej żonie. W domu jest ciepło, ale nie można się zagrzać przy grzejniku w razie potrzeby i nie można szybciej wysuszyć prania. No i ręcznikowiec w łazience niewiele daje - zastanawiam się nad montażem mocniejszego ręcznikowca, takiego który ma dwa rzędy rurek, ale nie wiem, czy cokolwiek to pomoże przy wodzie o temperaturze 33 stopnie. Ktoś może montował takie coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie to samo. Podłoga jest wreszcie idealna, a żonka tak samo narzekająca na grzejniki :). Dla mnie jest idealnie. I rzeczywiście chyba za bardzo się nakręcam z tą energią. Po roku będę mądrzejszy. Tym bardziej, że mam zainstalowaną fotowoltaikę o mocy 6,84 a zużycie prądu przed montażem pompy miałem w granicach 2200 kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie przed montażem PC zrobiłem próbę grzania domu przez całą zimę wodą o temp.35*.Na wyjściu bufora zawór mieszający daje możliwość podawania wody od 30* i przez całą dobę idzie stała temperatura 30-35*.Podłogówka i grzejniki dają radę pracować na tak niskiej temperaturze i tylko jedna łazienka będzie wymagać dołożenia drabinki.Po takim teście jestem spokojny że pompa spokojnie ogrzeje dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, carinus napisał:

przez całą dobę idzie stała temperatura 30-35*

Tylko przy pompie ciepła mi nie idzie stała temperatura. Poza tym różnica 5* to chyba nie jest stała temperatura. W sumie to u mnie jest taka różnica między zasilaniem i powrotem.

Ja mam ustawioną minimalną temperaturę wody na 31* chyba. Jak temperatura na zewnątrz się obniży to rośnie temperatura wody w grzejnikach i wtedy problemu nie ma. Ale jak na zewnątrz jest cieplej, to na cały dom idzie woda o temperaturze 31* i to wystarcza do ogrzania domu - poza łazienką. Nie ma wielkiego chłodu w łazience, ale przyzwyczaiłem się, że wcześniej było tam cieplej. Chociaż z drugiej strony dawniej miałem dylemat - rozpalać w piecu dla samej łazienki, czy jeszcze poczekać, bo w sumie to w domu było ciepło.

 

44 minuty temu, carinus napisał:

jedna łazienka będzie wymagać dołożenia drabinki

To znaczy, że masz jedną i chcesz dwie, czy nie masz ani jednej? A może chcesz zmienić tą co masz na większą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
Godzinę temu, carinus napisał:

Obecnie przed montażem PC zrobiłem próbę grzania domu przez całą zimę wodą o temp.35*.Na wyjściu bufora zawór mieszający daje możliwość podawania wody od 30* i przez całą dobę idzie stała temperatura 30-35*.Podłogówka i grzejniki dają radę pracować na tak niskiej temperaturze i tylko jedna łazienka będzie wymagać dołożenia drabinki.Po takim teście jestem spokojny że pompa spokojnie ogrzeje dom.

To ja cię mogę uspokoić jeszcze bardziej , ja grzeję podłogę 28 stopni całą dobę i w domu ok 24 stopnie jedynie w duże mrozy ustawiam na 30 stopni , natomiast 32 stopnie na zasilaniu podłogówki to sauna obojętnie czy na placu jest minus 2 czy minus 25 stopni , tak że śpij spokojnie dodam że rurki mam rozstawione podłogówki co 10 cm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Łukasz85 napisał:

Ja mam ustawioną minimalną temperaturę wody na 31* chyba.

Możesz podać jaki masz przepływ wody przez grzejniki ile tłoczy pompa z jaką wydajnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.