Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przejście z ekogroszku na pompę ciepła - czy to ma sens.


SebaC80

Rekomendowane odpowiedzi

Mam bardzo ciepły dom. Palę ekogroszkiem dobrej jakości. Problem prawdopodobnie jest w tym że piec ma za dużą moc. Dom jest dobrze ocieplony. Teraz jak patrzę na termometr to mam 26 st. Jest gorąco. Zastanawiam się też nad wentylacją mechaniczną. Tylko to wszystko niestety są koszta. A ja chciałbym właśnie zejść z kosztami ogrzewania. Szukam więc jakiś rozwiązań. Większość swojego dotychczasowego życia spędziłem w bloku gdzie takich problemów nie było, więc tak naprawdę się tego wszystkiego uczę :-) Np teraz mam piec CO włączony na 40 st tryb letni czyli podgrzewa CWU i na jednym z kaloryferów mam wymontowany termostat ( uległ zepsuciu - dzieci :-), czekam na nowy) i kaloryfer grzeje. Więc się zastanawiam czy 40 stopniami na kaloryferze ogrzałbym dom, a nie przegrzał.

Teraz w lato powinny być pompy od CO wylaczone a grzać tylko ciepła wodę. Co to masz za piec ? Jaki sterownik ? Jakie ustawienia ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec mam włączony na ogrzewanie wody, ale w związku z awarią termostatu na kaloryferze, musiałem go zdemontować(termostat), więc tak jakbym odkręcił na max, a wtedy ten jeden grzejnik grzał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.05.2018 o 13:05, jedlica napisał:


Skoro masz dobrze ocieplony dom i spalasz tak dużo węgla to piec jest mało sprawny ( nie myl z za dużym ) Wymiana pieca zredukuje spalanie paliwa. Wybór kotłów jest ogromny a swój stary sprzedasz na olx jeszcze za parę groszy

 

Karol

I właśnie o to chodzi. Dlatego zastanawiałem się nad wymianą. Chciałem jakiś mało brudzący i w miarę bezobsługowy, ale póki co chyba zostanie mi być przy tym piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec mam włączony na ogrzewanie wody, ale w związku z awarią termostatu na kaloryferze, musiałem go zdemontować(termostat), więc tak jakbym odkręcił na max, a wtedy ten jeden grzejnik grzał. 

To nie tak masz coś zrobione. Sterownik w trybie lato nie włącza pompy CO


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 lata później...

Witam serdecznie szukam pomocy w sprawie wymiany starego pieca na paliwo stałe.... Mam zamiar zmodernizować kotłownie zastanawiam się nad instalacja pompy ciepła powietrze woda albo kocioł na eko groszek co polecacie..? Posiadam budynek 120 metrów kwadratowych po modernizacji nowe drzwi nowe okna PCV dwu szybowe ocieplenie 17 cm styropian większość to ogrzewanie grzejniki po części aluminiowe w łazience tylko podłoga... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też o tym myślę, Dostałem dofinansowanie i mam 30 mcy na modernizację.

Puki co padło na Mitsubishi Zubadan, nie napalam się za bardzo bo jest to nowa pompa i strasznie droga.

Gazu nie chce, a obecny Żywiec na ekogroszek pójdzie na złom bo mam już dość palenia w nim. Na rok idzie mi 4 tony (palę cały rok CW i CO)

Później docelowo panele PV - ale to za kilka lat jak skończy się ten bum

Też mam kaloryfery  i podłogówkę - dlatego puki co to chyba jedyne rozwiązanie.

Jakby w międzyczasie trafiła się pompa ok 10 tyś tańsza to już w ogóle rewelacja..

Ale mitsu to mitsu..

 

Używa ktos takiej pompy? albo ktoś zmieniał eko w domu z mieszanym systemem ogrzewania na nią i może już coś powiedzieć?

Ja zakładam i tak mniejsze koszta niż sam ekogroszek. A kocioł ma już 10 lat i nowego nie zamierzam kupować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja w tym roku zainstalowałem pompę ciepła 9kW do domu ok 150 metrów i mam tylko grzejniki żeliwne i grube rury. Dom ocieplony 12 cm. grafit , okna 3 szyby. Zdecydowałem się na pompę ciepła bo mam instalację fotowoltaiczną i 200 żeberek żeliwnych w domu , więc na niskiej temperaturze powinno być dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 30.10.2020 o 19:31, misiek30 napisał:

Ja w tym roku zainstalowałem pompę ciepła 9kW do domu ok 150 metrów i mam tylko grzejniki żeliwne i grube rury. Dom ocieplony 12 cm. grafit , okna 3 szyby. Zdecydowałem się na pompę ciepła bo mam instalację fotowoltaiczną i 200 żeberek żeliwnych w domu , więc na niskiej temperaturze powinno być dobrze. 

Powiedz jak ci idzie zima?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem dobrze, pompa daje radę a koszty będą do porównania w czerwcu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Po 2 latach od rozpoczęcia wątku mogę powiedzieć jak ma się sytuacja. Otóż po komentarzach tutaj zacząłem się bardziej przyglądać mojemu ogrzewaniu. I rzeczywiście problem były ustawienia na sterowniku pieca. Zostałem przeszkolony i spalanie spadło do 3,5 T :). Dzięki Wam :). Ale piec zaczął odmawiać nie dawno posłuszeństwa. Bardzo mocno się poci. Zdecydowałem się wiec na instalacje fotowoltaiczną i pompę ciepła. Pompa firmy NIBE  F2040 12 KW. Pompa zostanie dopiero zainstalowana. Dam znać jak się spisuje. Dzięki Wam bardzo za pomoc. Wiedziałem, że można liczyć na pomoc na forum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, SebaC80 napisał:

Ale piec zaczął odmawiać nie dawno posłuszeństwa. Bardzo mocno się poci.

A tak z ciekawości - co się stało? Wymiennik przegnił po 4 latach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HarryH napisał:

A tak z ciekawości - co się stało? Wymiennik przegnił po 4 latach?

Właściwie sam jeszcze nie wiem. Piec póki co jeszcze pracuje. Mam nadzieję, że już nie długo. Nie wiem z czego to może wynikać. Węgiel susze przed wsypaniem do pieca. Pod podajnikiem nie ma żadnej plamy, jedynie w środku podajnika mokre ścianki. Podajnik rzeczywiście już ma ślady korozji.

27 minut temu, maniek83 napisał:

Ten niezawodny podajnik i spalanie się nie zgadzało ciekawe co na to normy :)

Potrzebna aż taka duża pompa?

Hmm, no to teraz mnie przeraziłeś. Mam nadzieję, że nie. Sprężarka w tej pompie jest inwerterowa. Mam nadzieję, że nie będę miał takich problemów z pompą jak z piecem, który był zdecydowanie przeszacowany.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SebaC80 Trochę sie przeraziłem że mając dom lepiej docieplony niż mój i mniejszą powierzchnię,chcesz montować pompę tak dużej mocy.U siebie planowałem max.6-7kW i to bedzie chyba za duża.Obecnie w ramach testu symulacji pracy PC,puszczam z bufora na dom 35* przez całą dobę,w ostatnie mrozy żona podniosła na parę dni temperaturę do 42* i było git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, SebaC80 napisał:

Pompa firmy NIBE  F2040 12 KW. Pompa zostanie dopiero zainstalowana. Dam znać jak się spisuje.

Witam.

Kolego polegniesz na starcie.... załóż taką z 6kW max 8 kW nie większą. Dobrze kolega @carinus Tobie podpowiada. Pamiętaj że jeśli posiadasz grzejniki to muszą być przewymiarowane.

Nie daj się namówić na tą 12kW bo dla Ciebie za duża nawet porównując zużycie opału.

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zdecydowałem się na taką pompę, bo zgodnie z wyliczeniem ze strony ciepło właściwe powinno być 16 kW. Proszę więc Panowie nie załamujcie mnie już na starcie. Umowa podpisana. Zapłacone. Lada dzień montaż. Tak to jest jak się całe życie mieszkało w bloku, a doradzają ludzie, którzy mieszkają w domach z lat 80 :-). Mam jednak nadzieję że z tą pompą ciepła nie wpadnę z deszczu pod rynnę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, maniek83 napisał:

No ale chyba ktoś ci to liczył bo sama strona ciepło właściwe nie jest jakoś super dokładna.

No tak. Dlatego mam nadzieję, że jest dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy to ma jakieś znaczenie, że moc pompy jest modulowana? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.