Skocz do zawartości

lukaszf

Forumowicz
  • Postów

    45
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia lukaszf

Stały bywalec

Stały bywalec (5/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

1

Reputacja

  1. Witam, Chcialbym sie upewnic, czy mozna zamontowac rozdzielacz do ogrzewania podlgowego pionowo - zamiast tradycyjnego ukladu poziomego. Mam wneke w ktora nie zmiesci mi sie rozdzielacz poziomo, natomiast w pionie pasuje idealnie. Czy w przypadku ukladu pionowego bede mial jakies dodatkowe problemy?
  2. Jak nelażało podejrzewać - zawór był założony odwrotnie... Przełożyłem i chyba działa już dobrze :o
  3. Faktycznie jest nacicie na widoku od przodu z prawej strony, chociaz w kwestii identyfikacji kierunku chyba nie duzo mi powie... Jutro zdejme zawór i zobacze jak to wyglada. Jak bede mial pewnosc, ze zawor jest w dobrze zalozony to latwiej bedzie mozna sie zastanawiac dlaczego ewentualnie nie dziala. Mam jednak nadzieje, ze okaze sie ze zawor jest zle zalozony przeloze go i zacznie dobrze dzialac :o Dalsza relacja jutro ~22-23
  4. Witam, Właśnie położyłem podłogówkę w łazience i przygotowuje się do zalania posadzki w najbliższym tygodniu. Wczoraj puściłem wodę i dzieją się dziwne rzeczy. Podłogówka jest na TZM ESBE VTA372 + Grundfoss 25/60. Kocioł to defro eko duo z powrotem zabezpieczonym TZM ESBE VTC312 (55C). Kręcenie pokrętłem na VTA372 wydaje się nie robić większej różnicy. Raz daje 15C na podłogę raz ponad 40. Pierwsza moją wątpliwość to kierunek zamontowania zaworu. Obecnie mam tak jak na rysunku. Proszę niech ktoś potwierdzi, że tak jest ok. Względnie jak prosto mogę sprawdzić czy zawór nie jest odwrotnie? (swoją drogą oznaczenie na zdejmowanym kapturku pasującym w obie strony jest po prostu genialne...) Jak ustalę kolejność to będę sprawdzał dalej. Nie chcę naraz zmieniać kilku rzyczy. Kolejne pytanie odnośnie tego zaworu to pokrętło - kiedy zawór na wyjściu powinien mieć max temperaturę przy pokrętle "wkręconym" czy "wykręconym"?
  5. Witam, Hydraulicy właśnie poszli i zostawili mi instalacje niezgodną z instalacją. Powrót z bojlera został podłączony przed zaworem 3D Wydaje mi się, że nie może tak zostać ponieważ chociażby w trybie priorytetu bojlera instalacja może przestać działać :/ Nie chce kazać hydrauliką całej kotłowni rozwalać (ciasno jest już za kotłem i ciężko będzie przerobić na instalacje zgodną ze schematem). Mam dwa pomysły na rozwiązanie tego. 1. poprawadzenie powrotu z bojlera do zaworu spustowego (lub tak jak jest + zawór spustowy) - naturalnie zawór zostałby poprostu przełożeone. 2. opcja przedstawiona na rysunku - dospawanie rurki od powrotu bojera do przyłącza nr 3 w zaworze trójdrogowym, naturalnie to co jest już by zostało. Więc przy zimnym powrocie woda wracałaby wejściem 3, przy ciepłym nr 2. Wydaje mi się, że druga opcja jest najlepsza w tym przypadku i łatwa technologicznie do wykonania. Wieczorem wrzuce zdjęcie jak to wygląda w kotłowni. Proszę o szybką odpowiedź - chciałbym jak najszybciej poinformować hydraulików i zrobić poprawkę :/
  6. Całość instalacji nazwałbym modernizacją nowej instalacji. Instalacja już istnieje, ale nigdy nie był podłączony kocioł, co do zaworów 3D, 4D to już mam kupione 3D, więc nie ma co wracać do tego tematu 1. Faktycznie mój błąd w schemacie 2. Naturalnie, że do podłogówki będzie osobna pompka. Narazie chciałem się skupić jedynie nad tym czy mieszacz jest odpowiednio podłączony, dlatego nie widać żadnych elementów samego mieszacza w tym pompki. 3. Poprawione. Co do zaworu zwrotnego to chodzi o taki jak na załączonym obrazku? Dać przed pompą czy za? BTW. Mam napowietrzną linię energetyczną i czasami się zdarza że nie mam prądu (dlatego m.in. wziąłem kocioł z palnikiem awaryjnym). Czy ma sens w taki przypadku zrobić obejście tej pompy i zaworu zwrotnego zwyczajnym zaworem kulowym, żeby w razie braku prądu chociaż trochę podgrzać wodę grawitacyjnie? 4. Nadal nie jestem przekonany do tego rozwiązania. Zabezpieczeniem powrotu jest termostatyczny zawór trójdrogowy ESBE VTC312. Także wydaje mi się, że nawet w zaproponowanej metodzie podłączenia nie uzyskam takiego efektu. Zakładając że temp powrtou osiągnie 55st to na grzejniki i tak pójdzie to co wyjdzie z kotła. Mama jeszcze pytanie odnośnie podłączenia powrotów. Mianowicie co powinno być połączone za 3D a co przed. Dochodzę do wniosku, że wcześniej źle to narysowałem. Powinno być tak, że przed zaworem jest CO i podłogówka a za zaworem CWU? Wydaje mi się, że CWU musi być za zaworem bo inaczej w trakcie chociażby lata zawór się nigdy nie otworzy (z racji wyłączonej pompmy CO). Za to wpięcie podłogówki za termostatyczny 3D sprawi, że na podłogówkę dostanę zawsze więcej niż 45st i lipa.
  7. Zakładając, że dobrze zrozumiałem co chcesz uważam, że pompka powinna być założona tak, żeby pompowała do bojlera i grzejnika. Myślę, że schemat tego co chcesz zrobić byłby pomocny:)
  8. Witam, Proszę o ocenę schematu ideowego kotłowni. Najbardziej ciekawi mnie czy podłogówka i CWU są wpięte w dobrym miejscu - zarówno zasilania (podłogówka za pompą obiegową, CWU przed pompą) i powrót ( oba z obejściem zaworu 3D). Czy jest dużą różnicą czy pompę CWU dam na zasilaniu czy powrocie (powrót raczej mi bardziej pasuje z racji miejsca w kotłowni)? Wszelki inne konstruktywne uwagi są równie mile widziane :o
  9. No właśnie w takim przypadku chyba poprzestane na zaworach kulowych - żeby można łatwo czyścić zawór - instalacja trochę stała bez wody, więc pewnie tej rdzy trochę się na początku wypłucze... Jeszcze jedno pytanie o obejście - zrobić za pompć CO (tak wydaje mi się sensoweniej) czy przed pompą (jeżeli tak to dlaczego?)?
  10. SanitSystem Chcę kupić ESBE 1" konkretnie VTC312 55C http://allegro.pl/item1100624385_zawor_tem..._55c_od_ss.html Odnośnie montażu to na szczęście mam hydraulika - któremu tylko muszę wytłumaczyć co i jak ma być :lol: Jaki zawór regulacyjny i gdzie się montuje? jakie jest jego przeznaczenie?
  11. Na allegro VTC312 kosztuje 270zł z wysyłką, więc nie będę więcej kombinował skoro potwierdzacie, że się nadaje :lol:
  12. Witam, Nie znalazłem nic na forum o powyższym zaworze dlatego pytam. Chciałbym takowy http://www.esbe.pl/pliki/Dokumentacja%20-%20VTC%20300.pdf VTC312 1" zastosować jako zabezpieczenie powrotu defro duo plus. Wychodzi zdecydowanie taniej i wg mnie bardziej niezawodnie niż zawór z siłownikiem. Proszę o opinie co do takiego rozwiązania. Rozumiem, że powinienem użyć zaworu z całkowitym otwarciem przy 55C?
  13. tomekb o ile dobrze zakładam to myślisz o np. DU145-3/4A ?
  14. tomekb dzieki z pomoc w kwestii odpowietrzników i siłowników (wezmę NC) w takim razie. Co do zaworu to może zmienię pytanie. Jakiego zaworu najlepiej użyć w takim wypadku? Skoro będzie sterowanie siłownikami, można zrobić wyłączanie pompy gdy wszystkie zawory będą zamknięte ( i pewnie kiedyś zrobię) ale jednak zabezpieczenie mechaniczne wydaje mi się być pewniejsze - zresztą raczej to nieduża różnica w cenie...
  15. Witam. Mam kilka pytań odnośnie rodzielacza do podłogówki. 1. Sterował będę siłownikami elektrycznymi - jakiego typu NC/NO (i dlaczego) polecacie stosować? Wg mnie powinny to być siłowniki NO gdyż podłogówka z założenia więcej czasu będzie włączona, ale mogę się mylić... 2. Będę miał jeden układ mieszający w piwnicy i dwa rozdzielacze do podłogówki - parter + piętro. Gdzie stosować zawór upustowy różnicy ciśnień za pompą w piwnicy (tak mi się wydaje) czy po jednym na każdym układzie mieszającym? 3. Odpowietrznik powinien znajdować się na każdym rozdzielaczu czy tylko na piętrze?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.