Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ekomiał Greenpal


chybianin

Rekomendowane odpowiedzi

Swego czasu szukając odpowiedzi na to pytanie znalazłem na forum dyskusję w tym temacie. I z dyskusji można by wyciągnąć wniosek, że jeśli już dodać wapna, to tylko gaszonego. Ale z tego co mogłem również wyczytać na tym forum w użyciu jest także wapno hydratyzowane. Ja w zeszłym sezonie także dodałem wapna hydratyzowanego, tak na oko, może 03--05 kg na worek. Wyleczyłem się z tego wapna jak musiałem opróżnić prawie pełen zasobnik z grochem i wapnem, po zerwaniu zawleczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o tym, są dwie Szkoly z wapnem. Ja dodaje hydratyzowane bo gaszonego nie dostałem. Potwierdzam, troszkę lepiej z wapnem, nie jest tak czarno jak wcześniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Janikp80 napisał:

Potwierdzam, troszkę lepiej z wapnem, nie jest tak czarno jak wcześniej. 

Może dlatego, że wapno jest białe...

Żal mi Was. Dlaczego niby ma lepiej spalać po dodaniu wapna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Janikp80 napisał:

Wiem o tym, są dwie Szkoly z wapnem. Ja dodaje hydratyzowane bo gaszonego nie dostałem. Potwierdzam, troszkę lepiej z wapnem, nie jest tak czarno jak wcześniej. 

Jedno i drugie to to samo. Różni je jedynie proces produkcji. Gaszone powstaje przy udziale nadmiaru wody, a hydratyzowane w procesie przemysłowym przy udziale takiej ilości wody jaka jest potrzebna do zajścia reakcji.

 

40 minut temu, heso napisał:

Żal mi Was. Dlaczego niby ma lepiej spalać po dodaniu wapna?

Ponieważ wapno okleja ziarna węgla i spowalnia sam proces spalania to raz. Poza tym ogranicza emisje tlenków siarki z domowego paleniska. Skuteczność nie będzie taka jak w przemysłowym wykorzystaniu tej metody ale zawsze trochę siarki zwiąże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wapno w przemyśle hutniczym jest używane jako dodatek (topnik) mający za zadanie m.in. tworzenie żużla w wytopie rudy. Kawałki wapienia topią się w temperaturze ponad

800 st.C i łączą się z popiołami, tworząc właśnie żużel.

Gdybyście mocniej podmuchali, otrzymalibyście to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie sprawdzisz to się nie przekonasz, poza tym gdzieś ktoś naukowo opisywał tutaj albo na forum murator zalety dodawania wapna. Chodzi nie tylko o same spieki bo to nap pewno niweluje ale też o mniej sadzy w kotle. Zresztą możesz poszukać filmikówna yt ale i też tutaj na forum są tacy co wapno stosują. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, heso napisał:

Wapno w przemyśle hutniczym jest używane jako dodatek (topnik) mający za zadanie m.in. tworzenie żużla w wytopie rudy. Kawałki wapienia topią się w temperaturze ponad

800 st.C i łączą się z popiołami, tworząc właśnie żużel.

Zasadniczo chodzi o to, żeby nie stopić CaO, a pozwolić mu związać się z siarką. Dlatego w energetyce taka metoda odsiarczania polega na podaniu wapna w obszar o niższej temperaturze tam gdzie zachodzą korzystne warunki do jej zajścia. W małych kotłach lepiej stosować właśnie wapno gaszone, które w wyniku reakcji rozpada się na CaO i ma szanse połączyć z siarką z paliwa (bo nie ma jak tego inaczej zrealizować). Ta metoda ma też wady, bo wzrasta zawartość pyłu w spalinach.

 Co do hutnictwa, żużel powstały w tym procesie nie jest czystym CaO, a substancją łączącą niechciane dodatki z tego stopu (ma zebrać cały syf i zostawić czysty metal izolując jednocześnie zawartość kadzi od tlenu atmosferycznego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam. Ja stosuję do każdego zasypu po lopateczce na worek i ja jestem zadowolony z efektów które daje.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ku woli sprostowania. Tlenek wapnia (wapno palone) CaO2 nie ulega stopieniu w zwykłych domowych paleniskach i bardziej służy do odizolowania ziaren żużla (struktury przestrzenne) kruche i łamliwe powstają.

Po ogrzaniu pow. 600stopni wapno hydratyzowane Ca(OH)2 rozpada się na CaO2(wapno palone) i H2O (woda), ta reakcja jest wykorzystywana przy odsiarczaniu spalin w palenisku.

Temperatura topnienia wapna palonego to ponad 2500stopni i nigdy nieosiągalna w domowym kotle, stąd jej działanie takie jak talk na rękach.. no powiedzmy nie do końca :))

1858672243_Screenshot_2018-11-29tlenkuwapniatemperaturatopnienia-SzukajwGoogle(1).png.6461d140408510e3f74856e73d369ba5.png

Pozdrawiam. YARO

Edytowane przez YaroXylen
obrazek dołożony
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na rynnie greenpal się spieka i żużel blokuje dopływ powietrza.

Dobrze było przy mocy 7-8 kw, teraz 10-11kw i kicha.Paliwo z lipca i na pewno ma RI około 20 albo i więcej. To co pisze na worku to bzdura totalna. Już w fazie czerwonego żaru przylepia się do pogrzebacza jak zruszam, więc nie jest to topienie się popiołu. Powietrze na 17-18% bo niżej sama sadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generator sadzy z Greenpal'a opanowany!

Jak już wcześniej pisałem miałem problem z nadmiarem sadzy podczas palenia Grennpal'em.

Sterowanie wiatrem niewiele dawało, zmniejszanie podawania także.

Wystarczyło zwiększyć podawanie i problem ustąpił - już 2 doby czyściutko w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy greenpalu musi być odpowiednia ilość powietrza. Jak jest go za mało to strasznie kopci i przez to czarno w kotle wiem o tym bo 1, 5 tony do wczoraj spalilem. Teraz na tapecie mam pelet varmo. Obecna temperatura za oknem - 14*C i kociolek cały czas na maksie. Koloryfery gorace jak diabli, pogodowka z krzywej grzewczej 55*C na nie puszcza. W domku 22*C. Kurcze a cały zeszły sezon ręcznie to ustawiłem a teraz fajnie to sobie lata w automacie.

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam trochę odmienne odczucia. Zmniejszyłem podawanie do 5s i reguluje powietrzem oraz przerwa.
Na chwilę obecną ustawiam go w taki sposób że pracuje non stop - nie dochodzi do zadanej. Dzięki temu nie przechodzi w podtrzymanie - zdarzenia mu się raz, czasami 2 razy dziennie.
Jeśli chodzi o sądzę to jest lepiej ale dalej nie to czego oczekuje. Dzisiaj spróbuję domieszać wapno

Koledzy co sądzicie o takim paleniu. Żądaną mam 65 stopni kocioł cały czas oscyluje 55-60 stopni.
Wcześniej ustawiałem na większej mocy aby dochodził do zadanej i przechodził w podtrzymanie- wtedy miałem odczucie że zużycie paliwa na tym sam poziomie + 1,5cm korzuch sadzy w kotle.

Dodam że spałam obecnie ok 32kg na dzień dla nieocieplonego domu o powierzchni 200m2.
Jak było cieplej i spałem ok 15 kg to też nie widziałem problemów dopiero jak się zrobiło zimno spalanie wzrosło zaczął się problem z sądzą.

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, tomekdylla napisał:

Dodam że spałam obecnie ok 32kg na dzień dla nieocieplonego domu o powierzchni 200m2.
Jak było cieplej i spałem ok 15 kg

jestem pewny że jak ocieplisz dom to twoje spalanie będzie jeszcze bardziej ekonomiczne ...zakładam że wtedy kocioł zacznie ci produkować groszek 

 

 

a tak na poważnie

traktujesz tutaj ludzi jak teoretyków i cisniesz bajki ma temat spalania 

200m2 i nieocieplony dom ...I palisz 32kg ...

a nic złego by się nie stało gdybyś napisał prawdę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wychodzi średnio 32kg fakt,że mieszam pół na pół z ekoretem.Jestem w stanie uwierzyć w takie spalanie.U mnie chata większa wczoraj np 22kg dobowo,fakt,że temp.zew,podskoczyła powyżej zera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




 
a tak na poważnie
traktujesz tutaj ludzi jak teoretyków i cisniesz bajki ma temat spalania 
200m2 i nieocieplony dom ...I palisz 32kg ...
a nic złego by się nie stało gdybyś napisał prawdę 


Mam wrażenie że twoja wypowiedź jest nie na temat. Rozmawiamy o greenpalu i jak pozbyć się sadzy w kotle. Z tym mamy problem.
Opisałem moje próby i dzialania czym chciałem się podzielić i przeczytać opinie innych.
Moje zużycie nie ma nic do rzeczy, aż żałuję że napisałem. Nie spodziewałem się że kogoś to zaboli.
Nie zamierzam Ci udowadniać jak jest, chyba że bardzo cię to interesuje to zapraszam na żywo.

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
W dniu 29.11.2018 o 21:38, arti61 napisał:

U mnie na rynnie greenpal się spieka i żużel blokuje dopływ powietrza.

Dobrze było przy mocy 7-8 kw, teraz 10-11kw i kicha.Paliwo z lipca i na pewno ma RI około 20 albo i więcej. To co pisze na worku to bzdura totalna. Już w fazie czerwonego żaru przylepia się do pogrzebacza jak zruszam, więc nie jest to topienie się popiołu. Powietrze na 17-18% bo niżej sama sadza.

To nie to , ja mam ekogroszek o spiekalności około 80 Ri i spala się na popiół sypki zero spieków , cos z ustawieniami masz nie tak , popracuj nad tym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszaj z wapnem lub pelletem lub jakimś lekkim węglem. Podjedź kup worek pelletu wsyp 3:1 węgiel/pellet. Próbuj...musisz to zmęczyć. Jak się klei to w bambuko polecieli

YARO

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trafiłeś na taką partie, ja 1,5 tony już przepalilem greenpal i bywały spieki ale wystarczyło zmniejszyć powietrze. Jedynie mam problem z dużą ilością sadzy. Dodawalem wapna i trochę lepiej ale i tak czarno w kotle.

 

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepalilem 0.5 tony greenpala. Od samego poczatku popiół spiekał się. Początkowo były to małe spieki. Problem jednak narastał i narastał. Kombinowałem z powietrzem w każdą stronę i nic nie pomagało. Raz dymiło raz spiekało sie w bryłę szkła. Dziś odkryłem przyczynę. Granulacja greenpala jest na tyle mala, że popiół jak i kawalki koksu przelatują do komory powietrznej palnika (posiadam palnik sv 200n, kocioł Skamp PV). Niewiem jak w klasycznej retorcie to wygląda ale skoro ma byc cieplej warto przeserwisować palnik szczególnie wszystkie kanały napowietrzania. Może zalega tam sporo popiołu blokujacego dokładny rozpływ powietrza.  Obecnie zmienilem paliwo na słaby ekogroszek ale do testów tego paliwa napewno jeszcze wrócę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.